www.forum.wopr.net.pl Strona Główna www.forum.wopr.net.pl
Najwi?ksze w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DeVu
Pią Cze 25, 2010 9:40 am
Pierwszy wyjazd nad morze.
Autor Wiadomość
DeVu 
Stały bywalec

Wysłany: Pią Sie 28, 2015 1:27 am   

PB napisał/a:
DeVu napisał/a:
Spokojnie, ja po kursach te? nie wiele wynios?em z p?ywania na ?ódce. Wszystkiego nauczy?em si? nad jeziorem, pó?niej przy falach nad morzem .

Czyli po kursach nie by?e? gotowy do pracy. Musia?e? naby? do?wiadczenia. To si? w?a?nie nazywa sta?.

Oczywi?cie ?e nie by?em gotów do pracy pod nadzorem ratownika starszego stopniem i zrzucam ca?? win? na instruktora za marne zaj?cia z ?ódki, gdzie p?ywa?em nie ca?e 5 minut :lol: praktycznie nikt z kursantów nie by? gotów do pracy i wi?kszo?? nie powinna otrzyma? uprawnie? MRW :wink: A sta?y nie polecam ze wzgl?du na moje do?wiadczenia z ratowaczami którzy wykorzystywali m?odszych ratowników i byli z?ym przyk?adem, do tego dorzucam niedawn? g?o?n? akcj? w mediach ratownika asystenta w D?browie Górniczej. Polecam za to zarabianie kasy i jednocze?nie nabieranie do?wiadczenia :cool: Jedyn? prawid?ow? drog? rozwoju bez dziwnych lewych wytworów :o

PB 
Stały bywalec
PB

Wysłany: Pią Sie 28, 2015 12:07 pm   

DeVu napisał/a:
zrzucam ca?? win? na instruktora za marne zaj?cia z ?ódki, gdzie p?ywa?em nie ca?e 5 minut :lol: praktycznie nikt z kursantów nie by? gotów do pracy i wi?kszo?? nie powinna otrzyma? uprawnie? MRW :wink: A sta?y nie polecam ze wzgl?du na moje do?wiadczenia z ratowaczami którzy wykorzystywali m?odszych ratowników i byli z?ym przyk?adem,

do tego dorzucam niedawn? g?o?n? akcj? w mediach ratownika asystenta w D?browie Górniczej.

I tu niestety wina jest ludzka, a nie systemu. ?le trafia?e? i tyle. Szkoda.

DeVu napisał/a:
Polecam za to zarabianie kasy i jednocze?nie nabieranie do?wiadczenia :cool: Jedyn? prawid?ow? drog? rozwoju bez dziwnych lewych wytworów :o

Jak mo?na uczciwie zarabia? kas? nie maj?c w?a?ciwego do?wiadczenia. Czyli jak to. I?? do pracy i pracuj?c na stanowisku uczy? si? p?ywa? ?odzi? lub pokonywa? fal? przyboju? Przecie? to ?mieszne i niepowa?ne. No chyba, ?e zarz?dzaj?cego sta? na to aby mie? sta?a obsad? ju? do?wiadczonych (tu: umiej?cych podj?? akcj? na danym obszarze), a dodatkowo zatrudni? za kas? kogo? kto dopiero b?dzie nabiera? do?wiadczenia.
No bo je?eli umie ratowa? ludzi - jak twierdzisz po 63 godzinnym uczciwym kursie MSW - to jakiego do?wiadczenia ma nabra?? Jak post?powa? z lud?mi? Jak si? nie da? wycycka? na kasie? Bo z punktu widzenia dzia?a? ratowniczych jak kto? kogo? zatrudnia to ten zatrudniony powinien by? przygotowany do pracy, a nie bez do?wiadczenia.
Na stó? do chirurga te? si? po?o?ysz do zespo?u, który b?dzie si? uczy? i nabiera? do?wiadczenia?
Nie wspomn? ju?, ?e poprzedni, tak nielubiany system szkolenia WOPR (obecny zreszt? te?) zak?ada uzyskanie niezb?dnego do?wiadczenia przed uzyskaniem ko?cowych uprawnie?.
:mrgreen:

DeVu 
Stały bywalec

Wysłany: Pią Sie 28, 2015 10:00 pm   

PB napisał/a:
Jak mo?na uczciwie zarabia? kas? nie maj?c w?a?ciwego do?wiadczenia.

Ju? to kiedy? pisa?em, po 1. ?wie?ak przewa?nie pracuje z ekip? która ju? jest do?wiadczona a po 2. wszystkiego mo?na si? nauczy? w pracy i nie potrzeba wali? godzin spo?ecznie przez 2 miesi?ce. Ja mog?em i inni te? mogli a wi?c mo?na bez sta?y i wolontariatu otrzyma? wynagrodzenie :wink:

PB napisał/a:
I?? do pracy i pracuj?c na stanowisku uczy? si? p?ywa? ?odzi? lub pokonywa? fal? przyboju?

Dok?adnie tak PB :wink: Kilka ratowniczek nauczy?em p?ywa? ?odziami BL w pracy :mrgreen: By?o troch? ?miechu i strachu ale da?y rad? :roll: Mo?e instruktorzyna te? mia? problem z ?odziami, ?e nie przywi?zywa? do tego wagi?
PB napisał/a:
Przecie? to ?mieszne i niepowa?ne.

Dla mnie ?mieszne i niepowa?ne jest zatrudnianie ludzi bez uprawnie? i ma?olatów oraz robienie z nich taniej si?y roboczej.
PB napisał/a:
Nie wspomn? ju?, ?e poprzedni, tak nielubiany system szkolenia WOPR (obecny zreszt? te?) zak?ada uzyskanie niezb?dnego do?wiadczenia przed uzyskaniem ko?cowych uprawnie?

A ja zak?adam uzyskanie niezb?dnego do?wiadczenia po uzyskaniu ko?cowych uprawnie? :wink: Sprawdzone na w?asnej skórze i ratowników z ca?ej Polski przyje?d?aj?cych pierwszy raz nad morze :grin:

crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz

Wysłany: Sob Sie 29, 2015 9:10 pm   

przede wszystkim to pracodawca jest zobowi?zany sprawdzi? wiedze i umiej?tno?ci przed zatrudnieniem i to tyczy si? ka?dej pracy, a ?e cz??? pracodawców patrzy tylko na papierek ...

PB 
Stały bywalec
PB

Wysłany: Sob Sie 29, 2015 10:06 pm   

DeVu napisał/a:
Kilka ratowniczek nauczy?em p?ywa? ?odziami BL w pracy :mrgreen: By?o troch? ?miechu i strachu ale da?y rad?

Czyli uczy?e? je czego? co ju? od pierwszego dnia powinny umie?. Czyli kto? zatrudni? osoby bez w?a?ciwego przygotowania ale za to Z PAPIERAMI i to pewnie po 63 godzinnym szkoleniu. Brawo - a Ty to popierasz.

DeVu napisał/a:
A ja zak?adam uzyskanie niezb?dnego do?wiadczenia po uzyskaniu ko?cowych uprawnie?

Czyli dostaj? na morzu skuter z platform? i przez par? dni (no powiedzmy przez pierwszy dzie?) ucz? si? na nim p?ywa?. I modl? si? (a szczególnie mój kierownik si? modli) ?eby w tym czasie jak ja si? ucz? powozi? t? bryk? na fali nie by?o akcji albo ?ebym kogo? nie rozjecha? bo nabieram do?wiadczenia (wszak papiery sternika mam).

Dla mnie DeVu podej?cie troch? niezrozumia?e.

DeVu 
Stały bywalec

Wysłany: Pon Sie 31, 2015 11:09 am   

PB napisał/a:
Czyli uczy?e? je czego? co ju? od pierwszego dnia powinny umie?. Czyli kto? zatrudni? osoby bez w?a?ciwego przygotowania ale za to Z PAPIERAMI i to pewnie po 63 godzinnym szkoleniu. Brawo - a Ty to popierasz.

Zacznijmy od pocz?tku czyja to wina, ?e m?ody narybek po kursach nie umia? p?ywa? na ?odziach? INSTRUKTORA czyli cz?owieka który dzia?a? w WOPR. Po 2. to byli ludzie po kursach w WOPR czyli 130 godzinnym szkoleniu, brawo - ja tego nie popieram, ale takie s? realia.

PB napisał/a:
Czyli dostaj? na morzu skuter z platform? i przez par? dni (no powiedzmy przez pierwszy dzie?) ucz? si? na nim p?ywa?. I modl? si? (a szczególnie mój kierownik si? modli) ?eby w tym czasie jak ja si? ucz? powozi? t? bryk? na fali nie by?o akcji albo ?ebym kogo? nie rozjecha? bo nabieram do?wiadczenia (wszak papiery sternika mam).

Dok?adnie ja tak mia?em! :) Uczy?em si? w pracy p?ywa? skuterem z platform? :o Na szcz??cie mia?em wi?cej rozumu ni? Twój wymy?lony przyk?ad, p?ywa?em w bezpiecznym miejscu z dala od ludzi a w par? dni akcje wychodzi?y perfekt, i nie musia?em jecha? do Rowów i p?aci? 800z? za szkolenie ze skuterów :o I znowu musz? powiedzie? to samo zdanie, wi?kszo?? ludzi w pracy tak si? uczy?a :o A kto na to pozwala?, kto by? pracodawc?? Kto uczy? p?ywa? na skuterze? Wieloletni WOPRowiec z krwi i ko?ci :lol:

crixs napisał/a:
przede wszystkim to pracodawca jest zobowi?zany sprawdzi? wiedze i umiej?tno?ci przed zatrudnieniem i to tyczy si? ka?dej pracy

To powtarzam po raz n-ty ?e pracodawcy maj? w dupie umiej?tno?ci, takie s? realia :wink: Najlepsi s? Ci z o?rodków wypoczynkowych, przepisów nie znaj?, sprz?tu nie zapewniaj?. 10 lat mojej pracy i ZERO jakichkolwiek sprawdzianów kogokolwiek i gdziekolwiek :lol: A Wy ca?y czas mi piszecie o jakiej? idei jak powinno by? :lol: crixs, pracodawca do niczego nie jest zobowi?zany a jedynie MO?E sprawdzi? Twoj? wiedz? i umiej?tno?ci :cool: I, ku zdziwieniu niektórych, ja to popieram :o Najwy?sza pora postawi? na jako?? :twisted:

Nie zamierzam dalej wchodzi? w polemik? na ten temat bo to do niczego nie prowadzi oprócz moich lec?cych ze ?miechu ?ez :wink:

Pozdrowienia! :wink:

PB 
Stały bywalec
PB

Wysłany: Wto Wrz 01, 2015 1:23 pm   

DeVu napisał/a:
Dok?adnie ja tak mia?em! :) Uczy?em si? w pracy p?ywa? skuterem z platform?

Takich umiej?tno?ci trzeba nabywa? na szkoleniach, a nie w pracy. To tak jakby? si? uczy? holowa? w pracy na pla?y bo na szkoleniu by?o "tylko troch?" :mrgreen:

DeVu napisał/a:
Na szcz??cie mia?em wi?cej rozumu ni? Twój wymy?lony przyk?ad, p?ywa?em w bezpiecznym miejscu z dala od ludzi a w par? dni akcje wychodzi?y perfekt

Przyk?ad: fakt - wymy?lony. Ja bym tak nigdy nie odes?a? nikogo do nauki w godzinach pracy.
Czyli przez "par? dni" nie by?o Ci? w pracy albo by?e? ale ... gdzie? dalej bo si? uczy?e? tego co powiniene? umie? od pierwszego dnia - wszak akcja z u?yciem skutera mog?a si? trafi? w pierwszym kwadransie sezonu.
I je?eli mog?e? par? dni uczy? si?" z dala od ludzi" - to znaczy, ?e na stanowisku nie by?e? niezb?dny. Radzili sobie bez Ciebie. :mrgreen:

P.M. 
P.M.

Wysłany: Sro Wrz 02, 2015 10:59 pm   

Bardzo fajna dyskusja - czyli punkt widzenia zale?y od punktu siedzenia:) Ale do rzeczy:
1. od dawien dawna nie by?o obowi?zku szkolenia na ?odziach wios?owych BL, tylko na ?odziach wios?owych, a jest ich kilka w ka?dej z jednostek ratowniczych
2. od dawien dawna jedynym wyznacznikiem na ?odziach by? czas - 2:40, wcze?niej konkurencja ILS 100m, teraz bez pierwszej boi 150m
3. ww czas by? równie? wyznacznikiem na SRW w Tamie

Pytanie - czy ww czas móg? by? wyznacznikiem do pracy na ?odziach BL do pracy nad morzem?

P.S.Ja te? p?ywania na BL uczy?em si? w pracy jak chyba 90% ratowników szkolonych poza miejscowo?ciami nadmorskimi:) w województwie ?wi?tokrzyskim fala 2-3 to raczej rzadko??...

PB 
Stały bywalec
PB

Wysłany: Czw Wrz 03, 2015 9:36 am   

P.M. napisał/a:
1. od dawien dawna nie by?o obowi?zku szkolenia na ?odziach wios?owych BL, tylko na ?odziach wios?owych, a jest ich kilka w ka?dej z jednostek ratowniczych...

Tak poniewa? sporo jednostek nie mia?o ?odzi BL bo nie by?y im potrzebne na ?ródl?dziu.

P.M. napisał/a:
2. od dawien dawna jedynym wyznacznikiem na ?odziach by? czas - 2:40, wcze?niej konkurencja ILS 100m, teraz bez pierwszej boi 150m...

Od zawsze bu?o 150 m:
- 75 na dwóch wios?ach z op?yni?ciem boi mniej wi?cej w po?owie
- dop?yni?ciem do manekin lub boi ruf? (bez dotkni?cia ?odzi?) i dotkni?cie go r?k?
- powrót (te? 75 m) na jednym wio?le
a wszystko w wyznaczonym linami torze.

P.M. napisał/a:
3. ww czas by? równie? wyznacznikiem na SRW w Tamie...

P.M. napisał/a:
Pytanie - czy ww czas móg? by? wyznacznikiem do pracy na ?odziach BL do pracy nad morzem?...

Czas jest wyznacznikiem umiej?tno?ci manewrowania ?odzi?. Jest on do??d?ugi. Zawodnicy pokonywali go w ok. 1:20 - 1:30 ?odzi? sportow? (dawnym Jackiem). A w chwili obecnej wszyscy nasi kursanci wykonuj? 2:40 (równie? na BL cho? jest ci??sza i mniej zwrotna)

P.S.Ja te? p?ywania na BL uczy?em si? w pracy jak chyba 90% ratowników szkolonych poza miejscowo?ciami nadmorskimi:) w województwie ?wi?tokrzyskim fala 2-3 to raczej rzadko??...[/quote]
Dlatego w WOPR by? i jest stopie? RWM, który w swoich wymaganiach ma równie? p?ywanie ?odzi?, ratownictwo z lin? asekuracyjn? i p?ywanie ze sprz?tem podr?cznym oraz pokonywanie fali przyboju. I to wszystko przy odpowiedniej fali i koniecznie na morzu, a nie na p?ywalni lub jeziorze.

I tyle.

P.M. 
P.M.

Wysłany: Czw Wrz 03, 2015 8:21 pm   

PB napisał/a:
P.M. napisał/a:
2. od dawien dawna jedynym wyznacznikiem na ?odziach by? czas - 2:40, wcze?niej konkurencja ILS 100m, teraz bez pierwszej boi 150m...

Od zawsze bu?o 150 m:
- 75 na dwóch wios?ach z op?yni?ciem boi mniej wi?cej w po?owie
- dop?yni?ciem do manekin lub boi ruf? (bez dotkni?cia ?odzi?) i dotkni?cie go r?k?
- powrót (te? 75 m) na jednym wio?le
a wszystko w wyznaczonym linami torze.

I tyle.

150m to by?o zgodnie z regulaminem FIS, jak wydali?cie ksi??k? w 1993 roku, a przewidziany czas to 3:20, lata 94-95 to ju? regulamin ILS, czyli 100m, co potwierdza instrukcja z 2000 - 3:00 dla ratowników wodnych i 2:40 dla SRW, a regulamin ILS to ju? 100m z op?yni?ciem 1 boi zarówno w jedn? jak i w drug? stron? :mrgreen:

Cytuj?c klasyka - i tyle.

PB 
Stały bywalec
PB

Wysłany: Pon Wrz 07, 2015 9:35 am   

A ja si? nie powo?ywa?em na ?adne przepisy sportowe (ani FIL, a ni ILS), tylko opisa?em jakie by?y wymagania w WOPR. W '86 takie zdawa?em na MRW (wtedy si? tak nazywa?o) i czy co? si? zmieni?o?

SoLo 
Stały bywalec
SoLo

Wysłany: Pon Wrz 07, 2015 10:24 am   

P.M. napisał/a:
lata 94-95 to ju? regulamin ILS, czyli 100m, co potwierdza instrukcja z 2000 - 3:00 dla ratowników wodnych i 2:40 dla SRW

A móg?by? doprecyzowa? co to za instrukcja to okre?la?a?

P.M. 
P.M.

Wysłany: Sob Wrz 12, 2015 12:04 pm   

PB napisał/a:
A ja si? nie powo?ywa?em na ?adne przepisy sportowe (ani FIL, a ni ILS), tylko opisa?em jakie by?y wymagania w WOPR. W '86 takie zdawa?em na MRW (wtedy si? tak nazywa?o) i czy co? si? zmieni?o?

Ratownictwo wodne Vademecum 1993 - przy SRW i IW "pozytywne zaliczenie umiej?tno?ci poprawnego wios?owania oraz manewrowania ?odzi? wios?ow? na dystansie 150m wg regulaminu zawodów FIS. Obowi?zuje minimum czasowe 3:20.00"

Nawiasem mówi?c fajna ksi??ka:)

[ Dodano: Sob Wrz 12, 2015 1:10 pm ]
SoLo napisał/a:
P.M. napisał/a:
lata 94-95 to ju? regulamin ILS, czyli 100m, co potwierdza instrukcja z 2000 - 3:00 dla ratowników wodnych i 2:40 dla SRW

A móg?by? doprecyzowa? co to za instrukcja to okre?la?a?

Programy szkolenia WOPR 2000 - taka te? konkurencja by?a na IR oraz SRW w Tamie w 2000 roku. Pozdrawiam:)
P.S. p?ywanie na ?odziach wios?owych przewija?o si? od zawsze, natomiast faktem jest, ?e niektórzy zaliczali w bólach sk?d pó?niejsze problemy na k?pieliskach nadmorskich, a niektórzy naprawd? si? nauczyli co szybko zaowocowa?o dalej. Nale?y równie? wspomnie? o ratownikach, którzy ?odzie wios?owe mieli jedynie na kursie, a pó?niej dochodzi?o do sytuacji gdzie podczas organizowanych na pocz?tku wieku weryfikacji - siada? odwrotnie ni? powinien, o w?z?ach cumowniczych nawet nie wspomn?.......

SoLo 
Stały bywalec
SoLo

Wysłany: Pon Wrz 14, 2015 8:14 am   

Dzi?ki P.M.. Czyli raczej programy szkole? ni? instrukcja - ale oczywi?cie istotniejsze s? te wymogi czasówek na ?odziach i elementów technicznych do wykonania.
Dla mnie jest to jeden z elementów do okre?lenia, w zak?adam nowych programach szkoleniowych obowi?zuj?cych nas WOPR'owców w ca?ej Polsce.
Jakby niechc?cy wraca wi?c kwestia uzgodnienia tych programów (konsultacji) i ich zatwierdzenia. Ten sezon mija, mo?e wi?c jest czas na to aby sprawy, ?cie?ki szkoleniowej i programów przedyskutowa? i jeszcze zd??y? przed kolejnym sezonem :lol:

Sevox 
Czasem zagląda

Wysłany: Pon Paź 01, 2018 5:40 pm   

Jak d?ugotrzeba si? uczy?, aby by? ratownikiem

Odpowiedz do tematu