www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
"Procentowy" obiekt
Autor Wiadomo¶æ
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 11:40 pm   "Procentowy" obiekt

Witam,

Mam do Was kilka pytań,
Załóżmy, że jest sobie obiekt wyposażony w nieckę basenową, gdzie wypoczywają dorośli, młodzież i dzieci. Załóżmy, że jest to obieky odkryty.

Czy ktoś zna przepisy, które zezwalają / zabraniają sprzedaży alkoholu w takim miejscu?
Dowiedziałem się że na obiektach sportowych nie można sprzedawać alkoholu ale już na obiektach sportowo - rekraacyjnych już można robić to legalnie. To prawda?

Czy można coś z tym zrobić?

Z góry dzięki za konkretne odpowiedzi.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Kwi 03, 2010 5:09 pm   Re: "Procentowy" obiekt

MÅ‚oody napisa³/a:
Czy ktoś zna przepisy, które zezwalają / zabraniają sprzedaży alkoholu w takim miejscu?


A jak wygląda sprawa w regulaminie? Jeszcze się nie spotkałem z takim, w którym nie byłoby napisane o zakazie spożywania i wnoszenia alkoholu.

Poza tym przyłączam się do pytania ;)
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 20 Lut 2006
Posty: 535
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Sob Kwi 03, 2010 5:17 pm   

Witam,nie jestem na sto procent pewny ale wydaje mi się że takie przepisy ustanawia samorzad terytorialny(jest to w ustawie o samorzadach) i jeśli wprowadzi zakaz to stanowi to lokalne prawo.
 
     
mati4991 
Doświadczony Forumowicz WOPR
(((d[-.-]b)))


Do³±czy³: 12 Lis 2009
Posty: 50
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sob Kwi 03, 2010 10:28 pm   

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
(wybrane przepisy)

Art. 14.
1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
3) w miejscach i w czasie masowych zgromadzeń;
4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej;
5) (uchylony)
6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

3. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18 % alkoholu w ośrodkach szkoleniowych.

4. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18 % alkoholu w domach wypoczynkowych.

Art. 15.
1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
2) osobom do lat 18;
3) na kredyt lub pod zastaw.
2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Art. 16.
1. Zabrania się wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy, obiektów wymienionych w art. 14 ust. 1 pkt 6, jak również stadionów i innych obiektów, w których odbywają się masowe imprezy sportowe i rozrywkowe, a także obiektów lub miejsc objętych zakazem wnoszenia napojów alkoholowych.
2. Osoby posiadające przy sobie napoje alkoholowe mają obowiązek przekazania ich do depozytu pod rygorem niewpuszczenia lub usunięcia z terenu obiektów lub miejsc, o których mowa w ust. 1.

Przepisy karne
Art. 43.
1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.
2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.

Art. 431.
1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny.
2. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.

3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Kwi 03, 2010 10:42 pm   

mati4991 napisa³/a:
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi


Czy istnieje "świeższy" zapis tej ustawy? Niezły rocznik :o
 
     
mati4991 
Doświadczony Forumowicz WOPR
(((d[-.-]b)))


Do³±czy³: 12 Lis 2009
Posty: 50
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sob Kwi 03, 2010 10:58 pm   

Obawiam sie, że mimo tylu lat ustawa jest wciąż aktualna. Uchylili tylko kilka zdań.
Tu jest cała ustawa - http://www.parpa.pl/download/Ustawa_wych_trzez.pdf
 
 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Nie Kwi 04, 2010 12:10 am   

Dzięki za wymienioną wyżej ustawę ale...

Obiekt o którym piszę jest prywatnym basenem odkrytym.
Na terenie jest gastronomia gdzie odbywa się sprzedaż alkoholu (piwo).

Jawna i legalna/nielegalna sprzedaż sprawia że praca Ratowników jest nie do wykonania...

Wszak regulamin mówi: "zabrania się kąpieli osób pod wpływem alkoholu"
i ratownicy maja za obowiazek takiej osoby nie wpuscic...
Ale jak to zrobić skoro 98% wszystkich klientów jest pijana...

Różne rozmowy z kierownictwem i Dyrekcją nic nie wnoszą.

Są inne drogi oprócz mediów?
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Nie Kwi 04, 2010 12:21 am   

Miałem podobny problem. Na prywatnym ośrodku wypoczynkowym postawiono na plaży namiot z piwem. Oczywiście poszedłem do właściciela, pokazałem punkt w regulaminie i wyjaśniłem o co chodzi. Na drugi dzień namiot został przeniesiony w inne miejsce (100m dalej) poza teren plaży. Formalnie wszystko było ok, ale nie zmienia to faktu, że ludzie w dalszym ciągu potrafili przyjść z piwem na plażę :???:


Jeśli kierownictwo tego nie rozumie to nie wiem czy jest sens się podkładać. To czy coś się wydarzy jest tylko kwestią czasu...
 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Nie Kwi 04, 2010 12:43 am   

Problem wygląda tak, że osoby które piją kulturalnie jedno piwko zachowują się grzecznie i można się z nimi dogadać...

Ale oczywiście (przy dobrym dniu) jak pojawia sie na obiekcie 5000 osób to odnajduje sie margines społeczny...
Goście wnoszą dodatkowo własne piwko, lub flaszeczkę i nie krępują się, próbują czasem nawet pić na płycie basenu lub w wodzie (!)

To pół biedy...
Następnym etapem tej swoistej zabawy jest element zwany: "Ratownicy, walcie się!"
W tej części gry pojawia się nawiązanie do gier "kotka i myszki" oraz "policjantów i złodziei" . Oto kilka przykładów:
1. wnieś piwo i wypij tak szybko żeby ratownik nie zdążył dojść.
2. skocz z rozpędu i wyjdź z basenu, ignoruj uwagi ratownika, udawaj ze to nie do ciebie
3. prowokuj: "te, ratownik... ścigniemy się?!"
4. rzucaj puszkami po piwie w ochroniarzy
5. odczep linÄ™ torowÄ… i uciekaj

Na tym etapie pojawia się ten "zły" czyli Ratownik WOPR, wyposażony w krótkofalówkę...
I tu zaczyna siÄ™ prawdziwa zabawa. Oto scenariusz (wersja uproszczona):
1. Najpierw jest prowokowanie ratownikow
2. pokazanie wezwanemu ochroniarzowi golego tylka albo oplucie go
3. szarpanie sie z policja
4. wyjazd z basenu w radiowozie
5. czekanie pod brama na ratownika zeby "z nim porozmawiać"

Ilez tak można?

[ Dodano: Nie Kwi 04, 2010 12:55 am ]
Zapomniałem, jeśli kogoś to interesuje to konretne namiary na obiekt mogę podać na pw.

Nie mam nic do Kierownika, on po prostu zagubił się w przepisach i chciałbym mu je nakreślić.
Problemem sÄ… ludzie i zezwolenie na jakikolwiek alkohol na tego typu obiekcie.

Przeczytałem w/w ustawę ale nie wiem jak to się ma do tego że ta gastronomia co roku dostaje koncesję a straż miejska sprawdza ją i potwierdza że wszystko jest ok.
 
     
Yuri el Diablo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW



Wiek: 35
Do³±czy³: 24 Cze 2007
Posty: 108
Sk±d: Nowy SÄ…cz
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 2:15 pm   

Nie patrzcie na rok uchwalenia ustawy (w wypadku tej ustawy jest to '82) tylko na datÄ™ ostatniej nowelizacji :)
Ustawa choćby z 1950 roku dopóki nie zostanie uchylona to nadal obowiązuje :)
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16