www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Jaki styl do akcji ratowniczej
Autor Wiadomo
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Doczy: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Skd: Pomorskie
Wysany: Sob Wrz 17, 2005 10:25 pm   Jaki styl do akcji ratowniczej

Mam następujące pytanie:
Jaki styl (klasyczny czy kraul) jest bardziej skuteczny(praktyczny) podczas akcji ratowniczej na morzu podczas dużej fali np. 5 w skali "Beaforta". Rozmawiałem na ten temat z kilkoma ratownikami i zdania są podzielone. Pozdrawiam !

[ Dodano: Wto Wrz 20, 2005 8:13 pm ]
No widze że pytanie was nie zachwyciło, ale może użytkownik o nazwie KOVALSZ będzie miał coś do powiedzenia. Nie ukrywam że pytanie jest skierowane do doświadczonych ratowników którzy pracowali nad morzem.
 
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Doczy: 15 Cze 2005
Posty: 883
Skd: Bognor Regis - UK
Wysany: Pi Wrz 23, 2005 10:52 am   :) widze ze jestem slawny:)

zdecydowanie polecam kraul!! to ze jest to szybszy styl chyba nie musze przekonywac no a na fali plywanie zabka sie nie sprawdza bo cofa nas. pozatym plynac kraulem wchodzimy pod fale tzn. nie przyjmujemy fali na korpus bo mamy wtedy duza powierzchnie nosna. staramy sie nurkowac pod fale (ale plytko) i dalej plyniemy kraulem (cos jakbby przeplynac pod lina basenowa). zabka jest poprostu zaslaba na fale...

niektorzy polecaja na fali plywanie na plecach przy powrocie do brzegu ale mnie jakos to nie przekonuje
 
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Doczy: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Skd: Pomorskie
Wysany: Pi Wrz 23, 2005 2:31 pm   Do Kovalsz

Dzięki bardzo za odpowiedź, a zwróciłem się do Ciebie bo czytając twoje posty można wywnioskować że jesteś ratownikiem z doświadczeniem, a to cenię najbardziej :) !!
 
 
 
Mati_Nysa 
Młodszy Forumowicz
Ratownik WOPR


Wiek: 35
Doczy: 21 Lip 2005
Posty: 17
Skd: Skádinád
Wysany: Pi Wrz 23, 2005 11:33 pm   

Pioro ale ty w tyłek wchodzisz... Ale to inna sprawa. Też jestem zdania że kraul, z żabką nie masz szans, tu kolega miał racje; cofa cię, a najlepiej jak wchodzisz pod fale. Z tym że o ile na kursie uczyli Cię pływać kraulem ratowniczym żeby obserwować ofiare, o tyle nad morzem płyniesz kraulem normalnym, przy 5 nie poobserwujesz ofiary za bardzo. A musisz się namęczyć żeby przy 6 dopłynąć do ofiary. Co jakiś czas wynurzasz głowe żeby sprawdzić czy ofiara nadal tam jest. Ważny jest też początek, delfinki, a jeśli zapamiętasz gdzie jest rewa to też bvędzie super, zyskujesz cenny czas delfinkując, zdarza się że przepływasz rewe, albo dopiero w jej połowie zauważasz jak jest płytko. Pozdrawiam!!
 
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Doczy: 15 Cze 2005
Posty: 883
Skd: Bognor Regis - UK
Wysany: Wto Wrz 27, 2005 1:33 am   

Mati_Nysa, lepiej ujac tego nie mozna:)
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Doczy: 02 Maj 2005
Posty: 69
Skd: WWOPR
Wysany: Pi Wrz 30, 2005 11:20 am   

Nie chce byc zlosliwy, ale az mnie ciska kiedy ludzie, ktorzy sa postrzegani jako znawcy ratownictwa morskiego okreslaja wysokosc fali w skali sily wiatru a nie w skali stanu morza!! :oops: Wstyd! Pozdrawiam. 8)
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Doczy: 15 Cze 2005
Posty: 883
Skd: Bognor Regis - UK
Wysany: Pi Wrz 30, 2005 11:15 pm   nie kumam

gdzie kolega widzi cos o sile wiatru?? bo ja nie widze... prosze mi zacytowac i nie byc zlosliwym:P
 
 
 
szogun
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 28 Gru 2004
Posty: 9
Skd: Koszalin
Wysany: Sob Pa 01, 2005 12:11 am   

ja o sile wiatru tez nic nie czytalem......
 
 
Mati_Nysa 
Młodszy Forumowicz
Ratownik WOPR


Wiek: 35
Doczy: 21 Lip 2005
Posty: 17
Skd: Skádinád
Wysany: Sob Pa 01, 2005 1:56 pm   

Po pierwsze nie uważam się z za znawce ratwonictwa morskiego, jest jeszcze wiele rzeczy których musze się nauczyć a do instrkutora mi daleko. :wink: Niemniej jednak nie wiem w jakim celu odpowiadasz na temat tego postu. Jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia lub twój wątek nie wnosi nic do tematu i w dodatku jest nie na temat to po co pisać. Lepiej byś wykorzystał czas grając w sapera i oprzynajmniej byś forumn nie zaśmiecał...Pozdrawiam!!!!
 
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Doczy: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Skd: Pomorskie
Wysany: Sob Pa 01, 2005 11:33 pm   Do RR

A może "doświadczony wilk morski" się wypowie na temat ? Bo krytykować to każdy potrafi !!!

Pozdrawiam wszystkich !!!
 
 
 
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Doczy: 02 Maj 2005
Posty: 69
Skd: WWOPR
Wysany: Pon Pa 03, 2005 9:34 am   Re: Jaki styl ?

Nie wiem dlaczego sie tak koledzy denerwujecie i niepotrzebnie ciskacie. Jesli nie mozecie znalezc nic o wietrze - cytuje "podczas akcji ratowniczej na morzu podczas dużej fali np. 5 w skali "Beaforta"." Kolega zadal pytanie i zrobil w nim blad merytoryczny. Mial prawo, nikt nie wie wszystkiego. Nastepne osoby rowniez posluguja sie owa skala, mimo ze jak napisalem dotyczy ona sily wiatru a nie stanu morza! A wstyd dodatkowy, ze idziecie w zaparte i nie potraficie skorzystac ze zwroconej Wam uwagi, moze faktycznie uszczypliwej. RR 8)
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Doczya: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Skd: B-stok
Wysany: Pi Pa 07, 2005 9:54 am   

Hej!!!

Z tego co widze to w nastepnym poscie nie ma mowy o zadnym Beaforcie. Chyba poszedl odpoczac. 8) A tak na powaznie, to z tego co wiem okreslanie stanu morza jako "piatka", "szostka", itd. jest poprawne, a poza tym praktyczne (jesli kojarzysz o czym sie mowi). Spotkalam sie kiedys z okreslaniem stanu morza przez okreslnie wysokosci fali jako <70 cm lub >70 cm, ale uwazam, ze to zyt duze uproszczenie.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
Timon 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Ratownik


Wiek: 35
Doczy: 20 Wrz 2005
Posty: 225
Skd: Świętokrzyskie
Wysany: Wto Lis 01, 2005 5:29 pm   

Rozmawiałem z człowiekiem bardziej w temacie niż ja i on powiedział : kraul
_________________
2005-Młodszy Ratownik WOPR
2006-Sternik Motorowodny
2008-Ratownik WOPR
2008-KPP
2009-Ratownik Śródlądowy, Pływalni, Morski
2010-Ratownik Medyczny

''zmieniamy horyzont, w natchnieniu, w zachwycie, bo jedno, bo jedno jest życie.''
 
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Doczy: 15 Cze 2005
Posty: 883
Skd: Bognor Regis - UK
Wysany: Sro Lis 02, 2005 12:25 am   szczerze...

na moim kapielisku instruktor zawsze okreslal stan morza w skali buforta... jesli sie myle to prosze mnie odeslac do fachowej literatury. jesli popelnilem blad to przepraszam. mierzyc w centymetrach to ja fali nie bede...
 
 
 
tysiak 
Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 35
Doczya: 21 Wrz 2005
Posty: 28
Skd: Łdz.
Wysany: Sro Lis 02, 2005 8:33 pm   

hmm u nas równiez stan morza w skali beauforta. Ale wydaje mi się, że stan morza określa sie na podstawie siły wiatru, bo przeciez to od niego to zależy i może dlatego w takiej skali sie go podaje.
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 16