www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Weryfikacja ratowników!
Autor Wiadomo
Jacek 
Forumowicz WOPR


Wiek: 32
Doczy: 26 Mar 2007
Posty: 38
Skd: z daleka
Wysany: Pon Lut 09, 2009 10:53 pm   Weryfikacja ratowników!

Ukończylem kurs MR w 2006 roku... oplacam skladki itp. Dzis kolega ratownik mi mowi ze w marcu odbedzie sie weryfikacja MR. Czy jest wogole takie cos jak weryfikacja MR?? Po co?? Co tam sie robi??
 
     
eselfunk 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW



Wiek: 38
Doczy: 06 Maj 2007
Posty: 173
Skd: miasto włókniarzy
Wysany: Czw Lut 12, 2009 8:51 am   

4. Weryfikacji podlegają SR WOPR i R WOPR, którzy posiadają stopień dłużej niż trzy lata
(np.: w 2007 r. którzy uzyskali stopień przed 1 stycznia 2004 r., a w 2008 r. którzy uzyskali stopień przed 1 stycznia 2005 r. itd).
_________________
www.freediving.com.pl

2001- Żeglarz Jachtowy
2002- MRW
2007- RW
2007- oxygen provider
2008- szkolenie na wodach szybkopłynących A
2008- radiooperator SRC
2009- Starszy Sternik Motorowodny
2010- KPP
2010- P2** CMAS
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Czw Lut 12, 2009 10:48 am   

Kwadreiro napisa/a:
sranie w banie. nikomu sie nie chce turlać z takimi akcjami


w niektórych jednostkach faktycznie jest to tylko mit, a w niektórych nie... ja jednak polecałbym odbyć taką weryfikacje - jeżeli ktoś już podlega weryfikacji... w Tamie jej nie odpuszczają i nie pomaga tłumaczenie "w mojej jednostce weryfikacji nikt nie prowadzi"...
...no chyba że się ktoś do Tamy nigdy nie będzie wybierał hehe

pozdrawiam
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
bolek0209 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 59
Doczy: 13 Wrz 2006
Posty: 41
Skd: dolny śląsk
  Wysany: Sro Lut 18, 2009 9:48 pm   

najprostsza odpowiedz zgodnie z obowiazujacym prawem Młodszy Ratownik WOPR nie podlega WERYFIKACJI i już ... polecam lekturę zakładki prawo na stronce www.wopr.pl
i nikt Cię nie zmusi do tego abyś musiał przechodzic WERYFIKACJĘ
_________________
bolek0209
Instruktor WOPR
Starszy Sternik Motorowodny
KPP BLS AED
 
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Doczy: 04 Cze 2007
Posty: 316
Skd: 3M
Wysany: Pon Mar 02, 2009 11:14 am   

immortal napisa/a:
Kwadreiro napisa/a:
sranie w banie. nikomu sie nie chce turlać z takimi akcjami


w niektórych jednostkach faktycznie jest to tylko mit, a w niektórych nie... ja jednak polecałbym odbyć taką weryfikacje - jeżeli ktoś już podlega weryfikacji... w Tamie jej nie odpuszczają i nie pomaga tłumaczenie "w mojej jednostce weryfikacji nikt nie prowadzi"...
...no chyba że się ktoś do Tamy nigdy nie będzie wybierał hehe

pozdrawiam


Po nowelizacji programów szkoleń nikt już nie musi jechać do Tamy. Teraz SRW będzie robiony (celowo napisałem robiony) w województwach. Tam gdzie nie było weryfikacji, nie będzie ona wymagana i przy robieniu SRW. W Pomorskim WOPR prezes Koperski powiedział, że weryfikacji nie było, nie ma i nie będzie. I tak jest - w pomorskim WOPR nie jest ona wymagana - zbyt dużo lewych papierów wyszło by przy jej okazji na jaw. A tak jest spokój.
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Pon Mar 02, 2009 6:18 pm   

sharky napisa/a:
Po nowelizacji programów szkoleń nikt już nie musi jechać do Tamy. Teraz SRW będzie robiony (celowo napisałem robiony) w województwach.


...masz racje - kurs SRW nie musi być organizowany w TAMIE. Ale zobaczysz jak będzie . . .

sharky napisa/a:
W Pomorskim WOPR prezes Koperski powiedział, że weryfikacji nie było, nie ma i nie będzie. I tak jest - w pomorskim WOPR nie jest ona wymagana


...i tu tez masz racje - weryfikacji nie było - ale ludzie z Pomorskiego WOPR cierpieli przez to w TAMIE hehe
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
Sebastian 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 35
Doczy: 01 Sie 2006
Posty: 113
Skd: Włocławek
Wysany: Pon Mar 02, 2009 10:00 pm   

troche się zamieszałem apropo stopnia Starszego Ratownika,mógł by mi ktos wytłumaczyć bo już z tymi nowymi przepisami się gubie,szkolenia są dalej w Tamie czy przez jednostki wojewódzkie?
_________________
2006r. - Młodszy Ratownik WOPR
2006r. - Płetwonurek KDP/CMAS (P2)WM,PN,
2007r. - Ratownik WOPR
2009r. - KPP
2010r. - ?
DORAN Niechorze 07',08',09',11',12'?



Nikt nie powiedział ze bedzie łatwo...


WWW.WOPR.WLOCLAWEK.PL NIE MA LIPY !
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Wto Mar 03, 2009 7:24 am   

Sebastian napisa/a:
szkolenia są dalej w Tamie czy przez jednostki wojewódzkie?


nie ma już na stronie ZG (nie wiem dlaczego) programu szkolenia na stopień SRW ale pisałem kiedyś z instruktorem Chadajem i mam zapisany ten cytat na skrzynce pocztowej:

"III. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE
> 1. Kursy są organizowane na zlecenie Zarządu Głównego WOPR przez jednostkę wojewódzką WOPR, posiadającą właściwe warunki do ich przeprowadzenia."

...ale mogę się założyć, że jedynym ośrodkiem spełniającym te wymagania będzie TAMA. Jeden z instruktorów pracujących nad reformą powiedział mi, że od początku pracy nad reformą mówiono, że kurs SRW/MI będzie kursem centralnym w TAMIE.
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
plewcio
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 17 Lis 2009
Posty: 9
Skd: Kędzierzyn-Koźle
Wysany: Sro Lis 18, 2009 9:35 am   

Weryfikacja WOPR po zniesieniu ustawy o weryfikacji??
http://www.wopr.pl/index....d=199&Itemid=53
pkt 14
z tego co widzę na Googlach już żadne województwo nie ogłasza weryfikacji na 2010 rok. tylko jedno zasrane miasto i to jest to w którym mieszkam. czy muszę przystępować do niej??
tu nie chodzi mi o te umiejętności tylko o 100zl które każą sobie płacić. bo coś mi się wydaje że to czysta próba wyciągania pieniędzy.
poza tym wie ktoś co to za ustawa
ustawa nr 1K/09 bo na stronie wopru takowej nie ma
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Sro Lis 18, 2009 9:56 am   

plewcio napisa/a:
ustawa nr 1K/09 bo na stronie wopru takowej nie ma


http://www.wopr.pl/index....d=267&Itemid=53

§ 5 dotyczy weryfikacji.

plewcio napisa/a:
z tego co widzę na Googlach już żadne województwo nie głasza weryfikacji na 2010 rok


Np. województwo małopolskie aktualnie prowadzi weryfikacje SRW, a Krakowskie WOPR weryfikuje RW...

plewcio napisa/a:
tu nie chodzi mi o te umiejętności tylko o 100zl które każą sobie płacić


W województwie małopolskim weryfikacja Ratowników WOPR kosztuje 40zł a SRW i Wodnych 75zł.

A co do pytania Sebastaiana to kursy SRW - dalej przeprowadzane są w TAMIE.
http://www.wopr.pl/index....ama10&Itemid=75
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
plewcio
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 17 Lis 2009
Posty: 9
Skd: Kędzierzyn-Koźle
Wysany: Sro Lis 18, 2009 12:58 pm   

to czemu w Kędzierzynie Koźlu koszt tego wynosi aż 100 zł ?? na RW ?? to nie są kwoty ustalone odgórnie?? bo jak tak to ja mam w głębokim poważaniu WOPR KK i przenoszę się gdzie indziej.
ponadto weryfikacje organizują województwa Małopolskie i Krakowskie a co z pozostałymi ?? nie muszą??
nie rozumiem tego czemu jedni muszą inni nie ?

[ Dodano: Sro Lis 18, 2009 1:06 pm ]
poza tym w ustawie jest napisane o weryfikacji ratowników. ale jakiej weryfikacji ?? nie ma żadnych odnośników odnośnie treści weryfikacji, przebiegu. Jedni zweryfikują umiejętności a inni wygląd ? to się nie trzyma ani kupy jeśli coś takiego jest organizowane to powinno być jasno ustalane.
poza tym przytoczę fragment pisma które dostałem.
Śmiechu warte.

"przystąpić do weryfikacji na zasadach i wytycznych określonych w regulaminime weryfikacji, przyjętych przez Internacjonale Lave Saving of Europe" ( ja się nie pomyliłem w pisowni tak dosłownie jest napisane )
i drugi pkt. odnośnie wytycznych.
3 pod pkt.
-75m holowanie żeglarskim za żuchwę oburącz po pachy ( to też jest przepisane literka w literkę i z brakiem przecinków których nie ma w orginale - niech mi ktoś wytłumaczy co to za styl :P )
I ci ludzie mają mnie sprawdzać ?? boże bron!!
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Sro Lis 18, 2009 2:00 pm   

plewcio napisa/a:
to nie są kwoty ustalone odgórnie??

z tego co wiem, ustala to Zarząd danej Jednostki Wojewódzkiej.

plewcio napisa/a:
weryfikacje organizują województwa Małopolskie i Krakowskie a co z pozostałymi ?? nie muszą??

powinny, ale ja nie będę mówił jak jest gdzie indziej bo tego nie wiem.
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
kedzior 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 11 Lis 2008
Posty: 74
Skd: Gdzieś z morza pisze...
Wysany: Sob Gru 12, 2009 1:17 am   

z tego co się orientuję to prawo do wykonywania zawodu i nadany tytuł np. Ratownika WOPR można odebrać tylko i wyłącznie prawomocnym wyrokiem sądu, jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi. A po drugie primo ;) z tego co wiem prawo nie może działać wstecz, tak więc jak nabyłem tytuł np. Ratownika WOPR na zasadach obowiązujących w tym czasie (brak wymogu weryfikacji) to późniejsze zmiany nie mogą mnie dotyczyć...
... tak więc ... jeśli się nie mylę... możemy powiedzieć weryfikacji PA PA...
a jeśli się gdzieś będą zapierać w ZW albo ZG odwołać się do instytucji nadzorującej / sądu okręgowego...
_________________
Ratownik WOPR ('stary'), kurs rat.med. KSRG
Ratownik ochotnik BSR (SAR)
mgr inż. of. mar. handl. DPO,
st. sternik i instr. motorowodny, st. jacht.
PADI AOWD
 
     
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 15 Cze 2008
Posty: 112
Skd: mordor
Wysany: Sob Gru 12, 2009 4:05 pm   

odp. na pierwszą część twojego postu znajdziesz:
STATUT WOPR:rozdział 3 /paragraf 14 / punkt 1 oraz 4 a co do WERYFIKACJI:
ten sam rozdział / paragraf 11 / punkt 4
 
     
kedzior 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 11 Lis 2008
Posty: 74
Skd: Gdzieś z morza pisze...
Wysany: Nie Gru 13, 2009 2:28 am   

W to, że koledzy ratownicy znają statut nie wątpię (zdecydowanie powinni), nie mniej jednak Statut jak i poszczególne Uchwały jak i Decyzje nie stanowią jedynego źródła prawa w Rzeczpospolitej Polskiej... A co więcej powinny być zgodne z obowiązującym w tym państwie porządkiem prawnym.

Polecam sprawdzenie tak tradycyjnej rzymskiej paremii "lex retro non agit"...
Ta łacińska paremia wyrażająca zasadę niedziałania prawa wstecz jest jednym z najczęściej stosowanych zwrotów łacińskich w polskim orzecznictwie sądowym (w tym orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego). Jest ona traktowana w orzecznictwie TK jako jeden z istotnych składników demokratycznego państwa prawnego. Zakaz ten dotyczy zwłaszcza przepisów normujących prawa i obowiązki obywateli, jeżeli prowadzi to do pogorszenia ich sytuacji w stosunku do stanu poprzedniego. Paremia lex retro non agit pojawia się w orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego dotyczących zagadnienia pewności prawa oraz ochrony praw nabytych.

Prawo do wykonywania zawodu i tytuł Ratownika WOPR otrzymaliśmy na podstawie obowiązujących w tym czasie zasad, w których nie było mowy o okresowej weryfikacji ratowników. Były to więc uprawnienia "bezterminowe" (jedynym naszym obowiązkiem było opłacenie składek i okresowe badanie lekarskie). Zarząd WOPR wprowadzając nowe przepisy dokonuje ingerencji w dotychczasowo nabyte prawa swoich członków, pogarszając ich sytuację w stosunku do stanu poprzedniego poprzez wprowadzanie obowiązku weryfikacji, co wiąże się za równo z poniesieniem kosztów finansowych (samej weryfikacji jak i transportu) oraz wydatków czasowych. Zarząd łamie tym samym tę fundamentalną zasadę.

Instytucje wydające uprawnienia z którymi mam do czynienia, takie jak Urzędy Morskie, nawet Polski Związek Żeglarski jak i Motorowodny (do których można mieć różne zastrzeżenia) wprowadzając zmiany w trybie nadawania uprawnień, pozostawiają ważność dotychczasowych, na zasadach jakie obowiązywały w momencie ich nadania. Dlaczego więc WOPR nie może poszanować tychże samych zasad demokratycznego państwa prawnego? Zwróćmy uwagę, że np. ani marynarze ani lekarze nie muszą zdawać co roku egzaminów, a jeśli już, to co 5 lat jeśli nie udokumentują, że przez te ostatnie 5 lat pracowali w zawodzie. Do ich obowiązków, tak jak i ratowników należy ciągłe kształcenie, odświeżanie wiedzy i utrzymywanie umiejętności, a do ich pracodawców ocena, czy się do tej pracy nadają...

Oprócz braku poszanowania podstawowych wartości prawnych ciekawym jest brak ujęcia w Statucie możliwości odwołania się do niezależnych i niezawisłych sądów powszechnych, a jedynie do Sądu Koleżeńskiego co (nie ujmując powadze członków, którzy z prawem nie muszą mieć nic do czynienia) wydaje się silnie podejrzane. Wyobraźmy sobie Uchwałę niezgodną z przepisami nadrzędnymi i systemem prawnym obowiązującym w kraju (pomijając fakt, że akty prawne niższego szczebla wydane niezgodnie z aktami nadrzędnymi nie mają mocy prawnej) i Sąd Koleżeński orzekający na podstawie jedynie przepisów wewnętrznych organizacji. Jakie szanse ma w tym przypadku człowiek, który stając w swojej obronie, w swoim interesie przed takowym sądem na orzeczenie na niekorzyść organizacji, która takowy sąd powołała...

Na koniec małe pytanie... do posiadaczy prawa jazdy...
na przykład tych poniżej 25 roku życia, którzy mają prawo jazdy od 18...
Czy chcielibyście, aby (hipotetycznie) wprowadzone od jutra przepisy, że prawo do prowadzenia pojazdów można uzyskać jedynie po ukończeniu 25 roku życia obowiązywało również tych którzy uzyskali je do tej pory...???
Albo bardziej odpowiednio... że należy zdawać egzamin na prawo jazdy co roku. I to nie tylko ci, którzy od teraz uzyskają uprawnienia, ale wszyscy, którzy wcześniej uzyskali też...???

To właśnie usiłuje zrobić Zarząd Naszego WOPR...
Pomijam tu powody jakie kierowały nimi przy podejmowaniu takiej decyzji, (czy należałoby co poniektórych zweryfikować to już inna sprawa) a chcę zwrócić uwagę na sposób.
Ocena należy do Was...
_________________
Ratownik WOPR ('stary'), kurs rat.med. KSRG
Ratownik ochotnik BSR (SAR)
mgr inż. of. mar. handl. DPO,
st. sternik i instr. motorowodny, st. jacht.
PADI AOWD
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 18