www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Otwarty przez: DeVu
Sro Lut 27, 2013 10:14 pm
trening na wstrzymanie oddechu
Autor Wiadomo¶æ
Piter 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 24 Lip 2007
Posty: 12
Sk±d: z nienacka
Wys³any: Nie Pa¼ 28, 2007 11:16 pm   trening na wstrzymanie oddechu

Witam !

Chciałbym zapytać czy znacie jakiś trening/ćwiczenia, aby wydłużyć czas wstrzymania oddechu. Nie mam na myśli tutaj szkolenia samej techniki zejścia pod wodę czy późniejszej penetracji. Czy da się wydłużyć jakoś czas 'pracy' na wstrzymanym oddechu ?
 
     
k_atasza 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 32
Do³±czy³a: 19 Pa¼ 2007
Posty: 42
Sk±d: WodzisÅ‚aw ÅšlÄ…ski
Wys³any: Pon Pa¼ 29, 2007 8:09 am   

mi zawsze mówiono że najwięcej zależy od ruchów.
tak więc jeśli nie będziesz pracował pod wodą zbyt gwałtownie to dłużej wytrzymasz.
ale chyba nie to chciałeś usłyszeć. : P
wydaje mi się że sformułowanie 'trening czyni mistrza' będzie odpowiednie : D
osobiście chcąc wydłużyc czas bycia pod wodą po prostu ćwiczyłam..
innego sposobu raczej nie widzÄ™.
ale może lepiej niech się inni wypowiedzą! : )

poozdrawiam! :)
_________________
'So others may live!'
 
 
     
Kwiatek_pl 
MÅ‚odszy Forumowicz
Kwiatek



Wiek: 43
Do³±czy³: 23 Sie 2007
Posty: 23
Sk±d: SkÄ…Å›
Wys³any: Pon Pa¼ 29, 2007 8:29 am   

Witam,

mnie również to interesuje, również przyłączam się do pytania ;) (jeśli mogę oczywiście)

mam problem przypłynąć całe 25m pod woda ;s


Pozdrawiam
_________________
2008 - MRW
 
     
madzinkatweety 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 34
Do³±czy³a: 06 Wrz 2007
Posty: 68
Sk±d: Beskidzkie WOPR
Wys³any: Pon Pa¼ 29, 2007 5:52 pm   

Ja w sumie na początku miałam duże problemy z przepłynięciem 25m pod wodą jak się przygotowywałam do kursu natomiast potem przepływałam już za każdym razem. Ja ćwiczyłam bezdech po wadą na basenie przy brzegu ale najlepiej jak ktoś zawsze jest i obserwuje ćwiczącego (ze względów bezpieczeństwa) ćwiczyłam również w domu włączałam sobie stoper zatrzymywałam powietrze i zamykałam oczy jak wypuściłam powietrze to wyłączałam stoper. Oczywiście w domu wytrzymywałam dużo dłużej niż pod woda. Moja dobra rada to nie robić więcej niż 3 bezdechów w jednym ćwiczeniu. Pozdrawiam
_________________
2007 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2007 - BLS-AED
2008 - Sternik Motorowodny?
2008 - Ratownik Wopr?
 
     
Piter 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 24 Lip 2007
Posty: 12
Sk±d: z nienacka
Wys³any: Pon Pa¼ 29, 2007 9:35 pm   

moje pytanie może było za mało sprecyzowane ale jeśli już napisałyście że ćwiczyłyście to mam rozumieć że tylko wstrzymywałyście oddech oraz pływałyście na bezdechu ? Jeśli miałyście jakiś bardziej rozbudowany trening to byłbym wdzięczny jakbyście go podały :razz:

Kwiatek: też mam z tym problem ; )
 
     
k_atasza 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 32
Do³±czy³a: 19 Pa¼ 2007
Posty: 42
Sk±d: WodzisÅ‚aw ÅšlÄ…ski
Wys³any: Pon Pa¼ 29, 2007 10:25 pm   

popracuj nad techniką jeśli masz problem z przepłynięciem 25m.
to na prawdę nie jest trudne jeśli się wykonuje dobre ruchy.
a treningi jakieś? ja takowych nie mialam. popracowałam nad techniką i dużo ćwiczyłam i było git.

powodzenia ;)
_________________
'So others may live!'
 
 
     
lukas-k 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 34
Do³±czy³: 08 Wrz 2006
Posty: 150
Sk±d: Lublin
Wys³any: Wto Pa¼ 30, 2007 1:46 pm   

ja do bicia rekordów przyszykowuje się tak:
rozpływanie koło 600m
potem wstrzymyawnie oddechu pod wodÄ… : 30, 40, 45 sec z przerwa 20 sec
2x25 sprint kraulem na bezdechu przerwa do pełnego wypoczynku
i pod wodą: 25, 35, 40, 50, 60m (mój rekord)
Jak poprzedniczka napisała ze względów bezpieczeństwa najlepiej jak ktoś nas obserwuje bo juz kilku cwaniaczków na moich oczach wynosili z wody do karetki :???:
Teraz troche teorii
aby dobrze płynąć pod wodą należy:
1. głowa w jednej linii z kręgosłupem
2. Wykonywać ruchy do żaby. W tym muszą być jak najdłuższe pocągnięcia, ręce idą aż do końca czyli wzdłuż ciała. Kopnięcie nogami powinno zaczynać się kiedy ręce są w przodzie.
3.Najważniejsze: należy strać się wykonać jak najmniej ruchów bo im jest ich więcej wtedy mieśnie intensywniej pracują i jest większe zapotrzebowanie na tlen.
4. nie napinać się
5. niemyśleć, że zostało nam np jeszcze 15 metrów bo to jest tragedia. Trzeba płynąć na luzie.



Oficjalne Rekordy Polski w Nurkowaniu Bezdechowym

Stały Balast (Constant Weight)

* mężczyzn (men): Robert Cetler - 54 m (12.08.2006) V Mistrzostwa Polski, jez. Wdzydze
* kobiet (women): Agata Depka - 28 m (16.07.2005) Mistrzostwa Finlandii - Asikkala 2005


Stały balast bez płetw (Unassisted)

* Bartek Janiszewski, Piotr Wawer - 40 m (14.08.2006) V Mistrzostwa Polski, jez. Wdzydze


Nurkowanie bez płetw (Free Immersion)

* Robert Cetler - 55 m (13.08.2006)V Mistrzostwa Polski, jez. Wdzydze


Pływanie dynamiczne w płetwach pod wodą (Dynamic with Fins)

* mężczyzn: Piotr Wawer - 162 m (13.05.2006) III Puchar Polski - basen Perła w Bydgoszczy
* kobiet: Małgorzata Matkowska - 149 m (25.08.2005) 1st AIDA Pool Individual World Championship - Renens 2005


Pływanie dynamiczne bez płetw pod wodą (Dynamic without Fins)

* mężczyzn: Paweł Strugała - 139 m (27.08.2005) 1st AIDA Pool Individual World Championship - Renens 2005
* kobiet: Agata Depka - 88 m (15.04.2006) basen Kaleva w Tampere - Mistrzostwa Finlandii


Statyczne wstrzymywanie oddechu (Static Apnea)

* mężczyzn: Robert Cetler - 6'51" (08.04.2006) III Basenowy Puchar Polski - basen Zabierzów, Kraków
* kobiet: Małgorzata Matkowska - 5'44" (29.01.2005) II Basenowy Puchar Polski - basen TOSiR, Tarnów
 
     
Piter 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 24 Lip 2007
Posty: 12
Sk±d: z nienacka
Wys³any: Wto Pa¼ 30, 2007 11:04 pm   

Nie chodzi mi tutaj o bicie rekordów. Bardziej miałem na myśli przyzwyczajenie organizmu na zwiększoną ilość CO2 w organizmie. Najogólniej chodzi mi o to aby w pierwszej kolejności bez najmniejszych problemów pozaliczać testy związane z penetracją dna (teraz przychodzi mi to niestety z trudem) a w drugiej -na czym mi NAJBARDZIEJ zależy- w późniejszej pracy nie zawieść podczas jakiejkolwiek akcji !

Reszta testów nie sprawiała mi do tej pory większych problemów, ale jeśli chodzi o zadania związane ze wstrzymywaniem oddechu to jest ciężko. Czy więc określone przez was ćwiczenia odpowiedziały na teraz bardziej sprecyzowane moje pytanie ?

pozdrawiam
 
     
Mr.Bartson 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
MÅ‚odszy Ratownik



Do³±czy³: 27 Sie 2007
Posty: 125
Sk±d: Cieszyn
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 5:02 pm   

żeby wydłużyć czas zatrzymanego oddechu musisz regularnie przeprowadzać ćwiczenia oddechowe przede wszystkim w domu. Na basenie po rozpoczęciu ćwiczeń oddechowych "domowych" również odpowiednie ćwiczenia robisz.

Aby osiągnąć dłuższe czasy na wstrzymaniu oddechu musisz przyzwyczaić organizm do obecności znacznie większej ilości CO2 w organizmie oraz coraz mniejszej obecności tlenu.

ćwiczenia wykonujesz najlepiej 3 razy w tygodniu gdzieś po 20-40 minut.
PolegajÄ… one na:

Najlepiej kładziesz się gdzieś na kanapie, wygodnie i chłodnie miejsce, z dala od stresu itd. itp.
(Twoje ćwiczenia mają na celu spowolnić pracę serca, i zrelaksować cię).
Musisz nauczyć się oddychać 3 "partiami" dróg oddechowych, a mianowicie przeponą, płucami "właściwymi" i górnymi drogami oddechowymi.
Najważniejsze są tutaj dolne partie płuc które napełniasz oddychając przeponą.
Robisz to tak:
Jak już się położyłeś wygodnie. Nabierasz powietrze brzuchem - patrzysz jak się unosi, później jak już brzuchem (przeponą) dalej nie potrafisz pociągnąć, napełniasz płuca, i na końcu odchylasz głowę do tyłu, i napełniasz górne drogi oddechowe.
Wypuszczasz powietrze (ważne!) odwrotnie.. najpierw wypuszczasz powietrze z "brzucha" później płuca no i wiadomo górne drogi oddechowe.
Biorąc oddech napełniasz płuca do 80-90% ich objętości...
Dobra jak już się nauczyłeś oddychać wszystkimi partiami dróg oddechowych, możemy przejść do konkretów..
Serce zwalnia swoje bicie jedynie podczas wydechu, czyli tak jak się domyślasz wydechy mają być dłuższe od wdechu a dokładnie 2 razy.
robisz to tak.
Napełniając płuca (biorąc oddech) liczysz spokojnie od 4... (mniej więcej jak sekundy) na chwilkę wstrzymujesz oddech (no chwilunię..) i przechodzisz do powolnego wypuszczania zgodnie z tymi zasadami co wyżej opisałem... (najlepiej usta ułożyć jak do zdmuchiwania świeczki) i wypuszczasz powietrze licząc do 8...
Potem jak już opanujesz ten oddech po 4 sekundach wdechu zatrzymujesz powietrze na 4 sek i dopiero potem wypuszczasz przez 8 sek (no nie koniecznie sekundy), później możesz dodać jeszcze 4 sek po wydechu. I tak sobie ćwiczysz relaksując się spokojnie (oddychasz cały czas ustami !!). Później poszerzasz to oddychanie i liczysz sobie 8, 8, i wydech 16.... i na tym polegają te ćwiczenia..
Ponadto, musisz jeszcze ćwiczyć samo zatrzymywanie oddechu... gdzieś tak po 8 minutach takiego oddychania... wypuszczasz powietrze całkowicie z płuc (na siłę) i bierzesz potężny oddech. po którym zatrzymujesz go... zamykasz oczy... trzymasz.
Trzymasz póki zaczynają się skurcze przepony (do tego miejsca łatwo ci idzie) teraz zaczyna się dopiero ten wysiłek... wstrzymujesz powietrze i walczysz z organizmem (starasz sie wytrzymać jak najwięcej skurczów) ma to na celu właśnie przyzwyczajenie organizmu do CO2... Jak już wypuścisz powietrze to uspokajasz organizm.. i znowu się relaksujesz oddychaniem.. Po 8 minutach czy jakimś czasie przystępujesz do kolejnej próby... i tak w kółko... każde zatrzymanie oddechu dobrze jakbyś mierzył (zauważysz że z każdą kolejną próbą będzie parę, paręnaście, parędziesiąt sekund więcej)


Wybacz że to opisałem byle jak ale nie mam czasu, myślę że jest to dość zrozumiałe...
Na ćwiczeniach basenowych zawsze ćwiczysz z osobą nadzorująca.. Pływasz 25m, po 25m uspokajasz organizm i 8 takich pełnych oddechów... potem płyniesz kolejne 25m... i tak 8 razy te 25m... potem próbujesz więcej.. i więcej.. nie chce mi sie tego opisywać.
Pytałeś jakie ćwiczenia robić.. to wyżej ci opisałem to co stanowi klucz według mnie...

a tak poważnie to znajdziesz rozwiązanie swojego problemu na stronie polskiego freedivingu.. wpisz w google to ci wyskoczy..

pozdro
_________________
Elita Elity Elitarnych Elit
 
     
Janek 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
MR WOPR



Wiek: 32
Do³±czy³: 27 Cze 2007
Posty: 154
Sk±d: SÄ™dziszów MÅ‚p.
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 5:02 pm   

lukas-k napisa³/a:
60m (mój rekord)


No, no, gratuluje ;) Ja sie zatrzymałem na 50m i dalej nie pójdzie :( Może to jednak dotyczyć różnicy przy nawrocie- ja robie go niedotykając ściany- skręcam pod wodą.

Dla Pitera:

http://www.freediving.com...etler_-_abc.php
_________________
2007 - MR
2007 - KDP/CMAS* P1
2008 - Sędzia pływania II klasa
 
 
     
Gaga 
Wypowie się, choć w ostateczności


Wiek: 34
Do³±czy³a: 24 Wrz 2007
Posty: 8
Sk±d: Å›lÄ…sk
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 5:19 pm   

dzieki Mr.Bartson za szczegolowy opis ;)
te wskzowki przydadza sie i mnie

pozdrawiam
_________________
2006 - kurs PP
2007 - sternik motorowodny
2007 - MR
2008 - BLS
2008 - RW
 
 
     
Jolly Roger 
Doświadczony Forumowicz WOPR
:)



Wiek: 35
Do³±czy³: 06 Lip 2006
Posty: 63
Sk±d: Kraków
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 5:53 pm   

Czesc,

Korzystając z faktu ze temat nie zostal jeszcze zamkniety dorzucę swoje pięc groszy:

Przed pierwszym kursem tez bylem pelen obaw o to zaliczenie, jednak stosujÄ…c sie do kliku wytycznych t.j. spokojne obszerne ruchy, kolejny ruch dopiero po utraceniu "energi z poprzedniego" i regularnym treningu udalo mi sie nawet dojsc do swojego malego rekordu 64 m, jezeli proba odbywa sie na basenie wazne sa rowniez odbicia. Technike mozna latwo rozkmiinic z filmu wiec zalaczam klip:
http://www.mdrserver.no-i...ideo/record.MPG

pozdrawiam

JR
 
     
Piter 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 24 Lip 2007
Posty: 12
Sk±d: z nienacka
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 9:06 pm   

Wielkie dzięki za pomoc !! Na pewno pomoże mi to w zdaniu i późniejszej 'karierze' ratowniczej :razz: Ja jeszcze sam odpowiem na swoje pytanie jednym linkiem aby w przyszłości inni 'zbłąkani' szukający porad, bez problemu znaleźli pomocne informacje

http://www.freediving.com...k_to_zrobic.php

pozdrawiam
 
     
lukas-k 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 34
Do³±czy³: 08 Wrz 2006
Posty: 150
Sk±d: Lublin
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 10:43 pm   

Cytat:
No, no, gratuluje
tylko dlatego tyle pływam że od 10ciu lat trenuje pływanie a dla pływaka to i tak mało.
 
     
Mr.Bartson 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
MÅ‚odszy Ratownik



Do³±czy³: 27 Sie 2007
Posty: 125
Sk±d: Cieszyn
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 11:50 pm   

Jolly Roger napisa³/a:
t.j. spokojne obszerne ruchy, kolejny ruch dopiero po utraceniu "energi z poprzedniego"


właśnie zapomniałem dodać w mojej obszernej i bardzo niedbałej wypowiedzi, że właśnie technika płynięcia pod wodą jest bardzo ważna... idealnie jest pokonywać 25m na 3 ruchy - na stronce freediving poland można znaleźć filmiki w artykule "dynamika bez płetw...."
Należy wykonywać dłuuugie i energicznie machnięcia łapami, po czym idealnie zastygnąć i wyczekać moment praktycznie zupełnego zatrzymania - wykorzystać całą poświęconą energię i zużycie tlenu na jedno machnięcie...
Ja pływam Mocno łapami i długie wyczekanie, oraz mocno nogami i długie wyczekanie... można też jedynie długo wyczekiwać po machnięciu łapami, bez znacznego używania nóg.. tam to jest wszystko ładnie i pięknie pokazane/opisane...
_________________
Elita Elity Elitarnych Elit
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytañ do SQL: 19