www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Rękawiczki?!
Autor Wiadomo
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Doczy: 05 Sty 2006
Posty: 89
Skd: Włodawa
  Wysany: Pi Sty 27, 2006 2:05 pm   Rękawiczki?!

Pytanie: Czy podczas opatrywania krwotoku tentniczego lub zylnego zakładacie rekawiczki jednorazowe lub przy ranach z których wydobywa sie dośc mocno krew :?:
_________________
2005- Młodszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
 
Ishtar 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl



Doczya: 17 Kwi 2005
Posty: 209
Skd: Wrocław
Wysany: Pi Sty 27, 2006 2:49 pm   

Rekawiczki to podstawa przy udzielaniu pierwszej pomocy. Każdą krew traktuje się jak zarażoną, dlatego przy opatrywaniu krwotoku czy ran trzeba założyć rekawiczki.
 
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Pi Sty 27, 2006 6:23 pm   

Rekawiczki TRZEBA zakladac przy kazdym kontakcie z poszkodowanym w czasie udzielania pierwszej pomocy. Tutaj nie patrzy sie jaka to krew i ile jej jest. Czasem, moze sie okazac ze bedziemy mieli przymusowy kontakt wydzielinami poszkodowanego nie koniecznie sama krwia. Poza tym np. poszkodowany nie musi miec ochoty zebyśmy go dotykali gołymi łapskami, w ktorych przed chwila trzymalismy wiosła albo linke od rzutki. Zreszta co ja sie bede rozpisywal polecam przestudiowanie zasad aseptyki.

A w ogole co to za pytanie?????????
REKAWICZKI TO PODSTAWA W KAZDEJ APTECZCE!!
Ostatnio lateksowe zastepuje sie winylowi, ponieważ sa bardziej wytrzymyle i tak łatwo nie pekaja chociaz troche gorzej przylegaja.
 
 
 
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Doczy: 05 Sty 2006
Posty: 89
Skd: Włodawa
Wysany: Pi Sty 27, 2006 7:28 pm   

Dziwne pytanie- wiem ale zadałem je bo chciałem znać waszą opinie a widziałem ratownika udzielającego takiej pomocy BEZ REKAWICZEK :shock:
_________________
2005- Młodszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Doczy: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Skd: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wysany: Pi Sty 27, 2006 8:51 pm   

Skacowany napisa/a:
A w ogole co to za pytanie?????????
REKAWICZKI TO PODSTAWA W KAZDEJ APTECZCE!!

Dla mnie pytanie jest jak najbardziej odpowiednie :!: To ze rekawiczki znajduja sie w kazdej apteczce nie znaczy ze wszyscy podczas udzielania pomocy ich uzywaja (bynajmniej nie popieram tego ale takie sa fakty :( ).

I jeszcze pytanie z mojej strony:
Czy po jednorazowym uzyciu rekawiczek wyrzucacie je :?: Pytam bo nie czyniac tego mozna zarazic jakims paskudztwem osobe ktorej udzielmy pomocy :| a z drugiej strony jest to bardzo klopotliwe bo znacznych zapasow nowych rekawiczek zapewne nie mamy..

Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Doczy: 15 Cze 2005
Posty: 883
Skd: Bognor Regis - UK
Wysany: Pi Sty 27, 2006 11:40 pm   

kolucho napisa/a:
Czy po jednorazowym uzyciu rekawiczek wyrzucacie je

no ja wyrzucam ale przyznaje ze zadko stosuje. z PP u mnie slabo i brak mi pewnych nawykow. zalecam uzywanie!!
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Doczy: 29 Lis 2005
Posty: 214
Skd: Świdwin
Wysany: Sob Sty 28, 2006 10:38 am   

Ja stosuje gdy opatruje anwet najmniejsze skaleczenie ale naprzyklad do kleszczy juz nie. Ogolniue gdy am mozliwosc zakazic siebie lub poszkodowanego stosuje rekawiczki i wyrzucam je.
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Sob Sty 28, 2006 12:48 pm   

kolucho napisa/a:
Dla mnie pytanie jest jak najbardziej odpowiednie

To pytanie jest jak najbardziej odpowiednie ale dla "laika" ktory o pierwszej pomocy uczyl sie na PO.
kolucho napisa/a:
Czy po jednorazowym uzyciu rekawiczek wyrzucacie je P

No przecież chyba nie udzielasz pomocy drugiej osobie w tych samych rekawiczkach???!!!!!

LUDZIE MY JESTESMY RATOWNIKAMI!!!
NIE ZADAWAJMY TAKICH PYTAN BO TO KOMPROMITACJA I PODTRZYMANIE STEREOTYPU RATOWNIKA WOPR KTORY UMIE TYLKO PLYWAC, a udzielanie pomocy przedmedycznej to juz jakas czarna magia.
Po co nam WOPR R-1 z wypasionym sprzetem jak nie znamy podstaw aseptyki.
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Doczya: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Skd: B-stok
Wysany: Sob Sty 28, 2006 3:03 pm   

Hej!!

Skacowany, wlasnie nie zadajac takich pytan podtrzymamy ten stereotyp. Ja na kursi RWOPR nie mialam prawie nic o PP. Jak sie nie dowiesz na kursie i na PO, to gdzies trzeba rozwiac swoje watpliwosci. A co do rekawiczek, to wcale sie tym pytaniom nie dziwie: bez rekawiczek jest latwiej, szybciej i taniej. Nie wiem jednak, czy oplaca sie narazac na niebezpieczenstwo. Moim zdaniem nie.

A dla rozluznienia atmosfery taka historyjka: kolega zakladal opatrunek bez rekawiczek (oprocz kursu RWOPR mial tez kurs PCK). Jakies 15 minut po calym zdarzeniu podeszla do niego jedna z wychowawczyn i zwrocial mu uwage. Uzasadnienie: na zeszlorocznej kolonii miala dziecko zarazone wirusem HIV.

Mysle, ze to da niektorym do myslenia.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Sob Sty 28, 2006 4:08 pm   

Nie wiem, byc moze przesadzam, ale mi zawsze wpajano (glownie w grupie ratownictwa medycznego), ze przed załozeniem rekawiczek w zasadzie nie powinno sie podejmowac zadnych działan. Dlatego takie pytania, od ludzi ktorz badz co badz sa przygotowani do udzielania pierwszej pomocy dla mnie sa bardzo trudne do ogarniecia.

wywyjec napisa/a:
A co do rekawiczek, to wcale sie tym pytaniom nie dziwie: bez rekawiczek jest latwiej, szybciej i taniej

Co rozumiesz przez łatwiej i szybciej??? Wiedzac, ze masz komus udzielic pomocy, to pierwsze co to zakladasz rekawiczki. Dobrym nawykiem jest noszenie w kieszeni pary lateksow. A taniej dla kogo? Chyba potencjalnie taniej, bo wlasnego zdrowia nie nie da sie przeliczyc na zadne pieniadze.

No i chyba wszyscy wiemy a przynajmniej powinnismy wiedziec ze na pierwszym miejscu zawsze stawiamy: BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE RATOWNIKA - a jakby nie patrzec rekawiczki jakis podstawowy margines zapewniaja.

Moze, ktos z naszych instruktorow powiedzial by cos na ten temat? Dlaczego na kursie nie porusza sie tak waznych kwestii?? W zasadzie wiekszosc naszych działan na kapielisku opiera sie na udzielaniu pomocy na ladzie a mimo to ciagle na kursach sie to bagatelizuje.
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Doczy: 05 Sty 2006
Posty: 89
Skd: Włodawa
Wysany: Sob Sty 28, 2006 4:37 pm   

Jesli kogos uraziłem moim pytaniem na temat rekawiczek - przepraszam i chyba zostałem zrozumiany tak ze nire wiem co z nimi robić otóz zawsze je nakładam i to juz jest mój nawyk. Zadałem to pytanie gdyz widziaęłm ratowników doswiadczonych ignorujacych kwestie zarazenia A co do kosztów rekawiczek mam takie zdanie przestańmy byc smieszni przeciez rekawiczki to koszt dosłownie kilku groszy (chyba lepiej wydać pare groszy niz przypłacić zdrowiem)!
_________________
2005- Młodszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Doczy: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Skd: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wysany: Sob Sty 28, 2006 5:04 pm   

Skacowany napisa/a:
To pytanie jest jak najbardziej odpowiednie ale dla "laika" ktory o pierwszej pomocy uczyl sie na PO.

Dlaczego sadzisz ze na Forum zagladaja jedynie ratownicy :?:
Dodatkowo usasadnienie zadania tego pytania napisal sam tworca:
BarMos napisa/a:
Zadałem to pytanie gdyz widziaęłm ratowników doswiadczonych ignorujacych kwestie zarazenia

czyli Twoj streotyp jest wciaz zywy..

Uwazam ze na kursach ratownika WOPR czesto bagatelizowane sa kwestie udzielania PP a nie kazdemu "wpajano to w grupie ratownictwa medycznego" wiec nie rozumiem Twojego oburzenia :? Nawet w ktoryms z tematow ktos napisal iz widzial jak lekarz udzielal PP bez rekawiczek..
Skacowany napisa/a:
Po co nam WOPR R-1 z wypasionym sprzetem

Niestety nie wszyscy maja dostep do tak dobrego sprzetu..
BarMos napisa/a:
A co do kosztów rekawiczek mam takie zdanie przestańmy byc smieszni przeciez rekawiczki to koszt dosłownie kilku groszy (chyba lepiej wydać pare groszy niz przypłacić zdrowiem)!

W pelni zgadzam sie z Toba aczkolwiek spotykalem juz przypadki gdzie pelne wyposazenie apteczki bylo problemem (np przeterminowane rzeczy) a co dopiero dostarczanie rekawiczek przez pracodawce po kazdym ich uzyciu. Wiadomo ze mozemy zalatwiac to we wlasnym zakresie ale nie zawsze w miejscowosci gdzie pracujesz sa sklepy z takimi artykulami a na wyjazd do wiekszej nie ma czasu..

Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Doczya: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Skd: B-stok
Wysany: Nie Sty 29, 2006 4:26 pm   

Hej!!

Skacowany napisa/a:
Co rozumiesz przez łatwiej i szybciej??? Wiedzac, ze masz komus udzielic pomocy, to pierwsze co to zakladasz rekawiczki. Dobrym nawykiem jest noszenie w kieszeni pary lateksow. A taniej dla kogo? Chyba potencjalnie taniej, bo wlasnego zdrowia nie nie da sie przeliczyc na zadne pieniadze.


Nie potrafie Ci na to pytanie odpowiedziec, poniewaz to co napisalam nie jest moim wlasnym, a jedynie zaslyszanym zdaniem. Ale wiem, ze takie opinie maja niektorzy, dlatego to tu umiescilam.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Doczy: 20 Lip 2005
Posty: 420
Skd: Nowa Huta
Wysany: Nie Sty 29, 2006 5:19 pm   

kolucho napisa/a:
Wiadomo ze mozemy zalatwiac to we wlasnym zakresie ale nie zawsze w miejscowosci gdzie pracujesz sa sklepy z takimi artykulami a na wyjazd do wiekszej nie ma czasu...
no nie wierze ze w jakiejs miescinie nie ma apteki, albo sklepu w ktorym nie ma rekawiczek, nawet w zwyklym spozywczym, gospodarstwa domowego mozna takowe kupic.

Rekawiczki sa jednorazowego uzytku i po kazdym uzyciu powinno sie je lokalizowac w smietniku by nie narazac siebie badz co gorsza poszkodowanego na jakies problemy zdrowotne...
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Nie Sty 29, 2006 5:35 pm   

Wniosek z dyskusji nasuwa mi sie jeden. Tu nie chodzi o jakas trudnosc albo kosztownosc rekawiczek. W koncu nie wierze ze przy rzeczowej rozmowie nie mozna naciagnac gestora kapieliska na zapas rekawiczek.
Tutaj chodzi o to, ze na kursach nie ucza nas odpowiednich nawykow i przez to nie do konca wiemy czy powinnismy, czy musimy no i kiedy zakladamy te rekawiczki.
A co do tlumaczenia typu inny ratownik czy lekarz robil cos tam bez rekawiczek no coz niektorzy sa niereformowalni albo bardzo pewni siebie. Szkoda tylko ze MR na to patrza i mysla ze tak wlasnie powinno byc. Takze RW i cała reszta pamietajcie o tym ze oprocz poszkodowanych na rece patrza tez mlodsi ratownicy ktorzy np. odrabiaja godziny spoleczne.
A tak w ogole to nie chce byc zlosoliwy kolucho, ale Ty jako SRW to raczej na takie pytanie powinnines sam znac odpowiedz:
kolucho napisa/a:
I jeszcze pytanie z mojej strony:
Czy po jednorazowym uzyciu rekawiczek wyrzucacie je
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapyta do SQL: 18