www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Stopnie nadawane przez WOPR
Autor Wiadomo¶æ
toszka 
Czasem zaglÄ…da
toszka


Do³±czy³: 24 Cze 2016
Posty: 1
Wys³any: Pi± Cze 24, 2016 10:02 pm   Stopnie nadawane przez WOPR

Mam pytanie odnośnie do stopni nadawanych przez WOPR. Czy tytuły, które są nadawane przez tę organizację są dożywotnie? Chodzi ogólnie o to, czy osoba, która uzyskała stopień np. Młodszego Ratownika WOPR, taki tytuł zachowuje, czy tytuł jest anulowany wraz z np. nieopłaceniem składki członkowskiej?
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Lip 11, 2016 9:34 am   

Statut WOPR mówi w par. 14:

ust. 4. Utrata członkostwa w WOPR jest równoznaczna z utratą posiadanych stopni i uprawnień WOPR

Czyli jak przestałeś być członkiem WOPR (rezygnacja, skreślenie, wykluczenie lub pozbawienie) to utraciłeś stopnie.


Ot i filozofia.
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pon Lip 11, 2016 9:42 pm   

PB napisa³/a:
Statut WOPR mówi w par. 14:

ust. 4. Utrata członkostwa w WOPR jest równoznaczna z utratą posiadanych stopni i uprawnień WOPR

Czyli jak przestałeś być członkiem WOPR (rezygnacja, skreślenie, wykluczenie lub pozbawienie) to utraciłeś stopnie.


Ot i filozofia.


O ile mnie pamięć nie myli to WOPR działa w oparciu o Ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 1989 nr 20 poz. 104 z późn. zm.)
Art. 6. 1. Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.
2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.
Ze stowarzyszeniem WOPR ślubu nie brałem. Wykupiłem w nim usługi: kurs na stopnie młodszego ratownika, ratownika wodnego i starszego ratownika (tak te stopnie się nazywały w czasach kiedy je robiłem). Zdałem i zapłaciłem za nie. I w tym czasie były to stopnie potwierdzające nie mój status w WOPR, a moje kwalifikacje zawodowe.
Prawo jazdy robiłem stowarzyszeniu Polski Związek Motorowy.
Sternika morskiego w stowarzyszeniu Polski Związek Żeglarski.
Morskiego sternika motorowodnego w stowarzyszeniu Polski ZwiÄ…zek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
PÅ‚etwonurka *** w stowarzyszeniu polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze.
Nie jestem już członkiem żadnego z tych stowarzyszeń.
I nikomu zdrowemu na umyśle nie przychodzi do głowy pozbawiać mnie moich nabytych zgodnie z przepisami uprawnień.
Ot i filozofia
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Wto Lip 12, 2016 3:58 pm   

Dokładnie tak już wielokrotnie o tym pisałem. W rożnych miejscach. Nie można człowiekowi odebrać uprawnień tylko dlatego, że przestał wnosić daniny. Coś zdobytego własnym czasem, zaangażowaniem, umiejętnościami, pieniędzmi, zaliczonym egzaminem (czy czymkolwiek) - pozostaje własnością tego, kto to kupił / zaliczył. Nie można (żadnym statutem) zmuszać do przynależności i "stałości" uczuć do jednego stowarzyszenia. A jeśli ono nadaje jakieś uprawnienia, to nadaje je na zawsze, a nie na rok składkowy. Żadna uchwała, regulamin czy inne wewnętrzne widzimisię władz, nie jest ważniejsze niż wolności wynikające z ustawy zasadniczje czy innych ustaw.
Ot i cała filozofia :mrgreen:
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
P.M. 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
P.M.


Pomóg³: 2 razy
Wiek: 52
Do³±czy³: 18 Maj 2013
Posty: 111
Sk±d: Kielce
Wys³any: Sro Lip 13, 2016 9:03 am   

Z tego co pamiętam podmioty posiadające zgodę MSW udowadniały na piśmie, że są samodzielne oraz całkowicie niezależne, dlatego idąc tokiem myślenia PB - wszyscy członkowie jednostek WOPR posiadających zgodę MSW tracą swoje uprawnienia :mrgreen:
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Czw Lip 14, 2016 1:30 pm   

Bardzo ciekawy temat i nie pierwszy raz podejmowany.
Osobiście jakby rozumiem racje tych dwóch skrajnych podejść do problemu i nie mam jednoznacznej własnej opinii w tej kwestii. Bliskie mi są racje zarówno ratol'a jak i starego ratownika jednak nie jest to tak prosto jak ujmuje stary ratownik
stary ratownik napisa³/a:
Nie można (żadnym statutem) zmuszać do przynależności i "stałości" uczuć do jednego stowarzyszenia.

Nie jest to tak czarno - białe.
Po pierwsze w końcu taki zapis statutowy
PB napisa³/a:
Statut WOPR mówi w par. 14:
ust. 4. Utrata członkostwa w WOPR jest równoznaczna z utratą posiadanych stopni i uprawnień WOPR

zatwierdził sąd rejestrowy - czyżby w ten sposób naruszał zapisy USTAW :?:
Pewne prawa i obowiązki związane są z członkostwem w danym stowarzyszeniu. Do członkostwa nikt nie zmusza ale i nie ma się praw jeśli z tego członkostwa się rezygnuje (nie posiada).
Tak mówi PB - czyli nie jesteś członkiem WOPR 5011 nie masz uprawnień nadanych przez WOPR
Jednak dziś bliższa jest mi racja wyrażona przez ratol'a
ratol napisa³/a:
stopnie młodszego ratownika, ratownika wodnego i starszego ratownika (tak te stopnie się nazywały w czasach kiedy je robiłem). Zdałem i zapłaciłem za nie. I w tym czasie były to stopnie potwierdzające nie mój status w WOPR, a moje kwalifikacje zawodowe.

Posiadania ich nie uzależniałbym od członkostwa w WOPR (nawiasem mówiąc tak stanowi dziś obowiązująca nasza ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych).
Dziś WOPR 50111 nie powinien chyba tak pryncypialnie rozstrzygać tej kwestii.
Pytanie jest inne czy poszczególne WOPR' jako pracodawcy (a nawet inni pracodawcy) tam gdzie zapewniają obsadę ratowniczą obiektów, mogą zastrzec że robią to siłami uprawnionych ratowników, którzy jednak są członkami WOPR? Czyto będzie zmuszanie do przynależności do tego stowarzyszenia :?:
Pytając szerzej co to oznacza, że
ratol napisa³/a:
2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.

jak rozumieć w praktyce to określenie :?:
Tu postawiłbym tezę, że wymaganie od kogoś członkostwa w jakimś stowarzyszeniu dla realizacji okreslonych zadań lub celów nie jest przymuszaniem bo ma się wybór tak lub nie.
Jak tłumaczyć "ujemne następstwa" - z tym nie bardzo sobie mogę poradzić, bo to chyba bardziej skomplikowana sprawa niż na pierwszy rzut oka wygląda - ale chyba nie można tego sformułowania brać tak wprost - że ponoszę ujemne następstwa (tracę) jeśli coś muszę spełnić i przez to mam ograniczony dostęp do określonych "dóbr".

[ Dodano: Czw Lip 14, 2016 1:34 pm ]
P.M. napisa³/a:
Z tego co pamiętam podmioty posiadające zgodę MSW udowadniały na piśmie, że są samodzielne oraz całkowicie niezależne, dlatego idąc tokiem myślenia PB - wszyscy członkowie jednostek WOPR posiadających zgodę MSW tracą swoje uprawnienia :mrgreen:

Bycie podmiotem lub nie nijak ma się do poruszanego problemu więc zostawmy to na boku :smile:
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Sie 18, 2016 3:35 pm   

Statut WOPR został zatwierdzony przez sąd i obowiązuje.
"Odchodząc" z WOPR zgodnie ze statutem tracisz stopnie WOPR. Ale zgonie z ustawą "wodną" uprawnienia jakie uzyskałeś przed wejściem w życie ustawy zachowujesz.
Nie wiem czego nie rozumiecie.
Masz swoje uprawnienia z przed wejścia w życie ustawy (bo je uzyskałeś), nikt ci ich nie zabiera (bo ustawa je sankcjonuje), pracujesz ale stopni WOPR nie posiadasz bo nie należysz do organizacji.
Ot i filozofia.
Fakt trochę skomplikowane ale warto zrozumieć, że stopnie WOPR w chwili obecnej to nie uprawnienia ratownika onego tylko ścieżka rozwoju (w ramach tej ścieżki są uprawnienia tzw. MSW) do uzyskania np. certyfikatów ILS, że o większej wiedzy i umiejętnościach niż wymagane "Ramowym programem ..." nie wspomnę.
Taką mamy filozofię. Ktoś chce mieć więcej - robi. Ktoś nie chce więcej - idzie do ... nie wymienię bo wywołam burzę.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pi± Sie 19, 2016 1:00 pm   

PB napisa³/a:
"Odchodząc" z WOPR zgodnie ze statutem tracisz stopnie WOPR. Ale zgonie z ustawą "wodną" uprawnienia jakie uzyskałeś przed wejściem w życie ustawy zachowujesz.
Nie wiem czego nie rozumiecie.

Rozumiem(y) :smile:
PB napisa³/a:
Masz swoje uprawnienia z przed wejścia w życie ustawy (bo je uzyskałeś), nikt ci ich nie zabiera (bo ustawa je sankcjonuje), pracujesz ale stopni WOPR nie posiadasz bo nie należysz do organizacji.

I to jest kwintesencja. Co innego stopnie ratowników WOPR a co innego zachowanie uprawnień uzyskanych przed wejściem w życie Ustawy.
Na marginesie pytanie do PB
Jak byś potraktował posiadanie (lub nie) stopni ratowników WOPR w sytuacji gdy ktoś kiedyś uzyskał te stopnie, potem zrezygnował z członkostwa a teraz ponownie wstąpił w nasze szeregi?
A wracają do dyskusji w kwestii "wymuszania członkostwa - i pytania czym jest to wymuszanie" to powtórzę pytanie:
Kod:
Pytanie jest inne czy poszczególne WOPR' jako pracodawcy (a nawet inni pracodawcy) tam gdzie zapewniają obsadę ratowniczą obiektów, mogą zastrzec że robią to siłami uprawnionych ratowników, którzy jednak są członkami WOPR? Czyto będzie zmuszanie do przynależności do tego stowarzyszenia :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Pa¼ 13, 2016 12:44 pm   

SoLo napisa³/a:

Jak byś potraktował posiadanie (lub nie) stopni ratowników WOPR w sytuacji gdy ktoś kiedyś uzyskał te stopnie, potem zrezygnował z członkostwa a teraz ponownie wstąpił w nasze szeregi?

Nie wiem. Jeżeli ktoś zrezygnował to utracił stopnie. Jeżeli wrócił to ich nie odzyskał. Nasze statuty tego nie przewidziały.
Jest jednak uchwała mówiąca, że można stopnie uznać w szczególnych wypadkach i tak chyba trzeba to traktować.

SoLo napisa³/a:

Kod:
Pytanie jest inne czy poszczególne WOPR' jako pracodawcy (a nawet inni pracodawcy) tam gdzie zapewniają obsadę ratowniczą obiektów, mogą zastrzec że robią to siłami uprawnionych ratowników, którzy jednak są członkami WOPR? Czyto będzie zmuszanie do przynależności do tego stowarzyszenia :?:

Odpowiedź jest prosta: chcesz pracować u prywaciarza (czyli w podmiotach uprawnionych) musisz spełniać warunki jakie on narzuca. Nie można tylko dyskryminować pod względem pochodzenia, rasy, wyznania czy wyglądu.
Co innego w podmiotach publicznych - tam nie można sobie wydziwiać.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Wto Pa¼ 25, 2016 9:45 pm   

A czego to nie można wydziwiać "podmiotom publicznym" co mogą uprawnione podmioty prywatne?
Pytałem o interpretację czy w konkretnej przedstawionej sytuacji jest to "zmuszanie do przynależności" i odpowiedzi nie widzę :cool: :lol:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytañ do SQL: 17