www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Spotkanie w Sejmie
Autor Wiadomo¶æ
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Sro Lut 18, 2015 1:25 pm   Spotkanie w Sejmie

cytat ze strony www.wopr.pl
I CO DALEJ?
W celu przedyskutowania poprawki do ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych w Sejmie RP w dniu 17 lutego 2015 roku zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Wewnętrznych poseł Piotr Van der Coghen spotkał się z przedstawicielami środowiska związanego z ratownictwem wodnym. W spotkaniu udział wzięli zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Kwiatkowski, wiceprezydent International Life Saving Federation of Europe dr Jerzy Telak,
przedstawiciele Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz reprezentanci podmiotów działających w zakresie ratownictwa wodnego. Z wypowiedzi uczestników spotkania wynika, że:
- ustawa, pomimo pewnych niedoskonałości, spełnia oczekiwania społeczne
ratownictwo wodne w PSP i Ochotniczych Strażach Pożarnych rozwija się dynamicznie
- PSP pomnaża i dba o swoje zasoby osobowe, a nasycenie sprzętem ratownictwa wodnego jest niemalże pełne
-Mazuskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało potrzebę wykreślenia nazwy WOPR z ustawy
-przedstawiciele WOPR nie są wolni od roszczeń oraz nie radzą sobie w wykreowanej przez siebie rzeczywistości.

Dysponując zaproszeniem niestety nie mogłem być obecny (powód praca zawodowa). Powyższy tekst wprawił mnie w zdziwienie i zakłopotanie, a szczególnie ostatnie zdanie.
Zanim dotrÄ™ do stenogramu zainteresowany jestem relacjami ze spotkania obecnych na nim
_________________
s.o.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Lut 18, 2015 2:21 pm   

Ale jaja.
s.o. napisa³/a:
- ustawa, pomimo pewnych niedoskonałości, spełnia oczekiwania społeczne

Już to kiedyś słyszałem z ust dr.JT
s.o. napisa³/a:
- PSP pomnaża i dba o swoje zasoby osobowe, a nasycenie sprzętem ratownictwa wodnego jest niemalże pełne

To prawda. Jednak zadania PSP (szerzej KSRG) w ty obszarze są nieco inne (i nawet trzymając się ściśle nazewnictwa, nie nazywane są ratownictwem wodnym - tylko są częścią ratownictwa technicznego realizowanego z wykorzystaniem sprzętu i odpowiednich technik ratowniczych) i z tego tylko wynika wniosek jak źle napisana jest ustawa która zupełnie pomija rozdział zadań i kompetencji między KSRG i podmiotami wspominając jedynie o kompetencjach przy dowodzeniu wspólnymi działaniami. Jeśli do tego dołożymy sposób finansowania ratownictwa wodnego to robi się niezły bigosik.
s.o. napisa³/a:
-przedstawiciele WOPR nie są wolni od roszczeń oraz nie radzą sobie w wykreowanej przez siebie rzeczywistości.

Rzeczywistość wykreował nam dr. JT i pewnie ciszy się z miejsca gdzie teraz się znajduje, że coby nie ruszyć w WOPR to pod górę - i oczywiści nie można się zgodzić z twierdzeniem, że sobie nie radzimy - tylko popatrzeć, że funkcjonowanie w nowej rzeczywistości wymaga czasu aby to wszystko poukładać - a nie można tego robić na zasadzie bo "Ja" tak chcę - a jak się próbuje naprawić wszystko zgodnie z literą prawa (a innej drogi nie ma), to czasami aż ręce opadają.
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Lut 19, 2015 12:41 am   

W skrócie:
Jak zwykle G ... prawda.
Spotkanie wykazało, że na ratownictwo wodne i ratownictwo górskie chętkę mają strażacy. Padł "genialny" pomysł aby w nowelizacji ustawy wpisać by jednostki ksrg mogły z ustawy wykonywać ratownictwo wodne bez konieczności uzyskania zgody MSW - stąd obecność dwóch "strażaków" aby pilnować sprawy.
Dyskusja wykazała SZEREG nieścisłości ustawy, problemy z finansowaniem, niejasne zapisy.
To, że ZAPOMNIANO na stronie internetowej, która była własnością WOPR I została przez JT przekazana innemu podmiotowi (czyli ukradzina WOWOPR-owi) nie poinformowano o obecności Prezesa WOPR - nie dziwi
To, że JT nic się nie odezwał - również nie dziwi. Bo i o czym. Swoje zdanie o ratownictwie wodnym już raz w sejmie objawił.
 
     
zgryźliwy 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Lis 2014
Posty: 13
Sk±d: prosto z wody
Wys³any: Czw Lut 19, 2015 10:40 am   

Transmisja z posiedzenia:

Transmisja 17.02.2015
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Czw Lut 19, 2015 5:19 pm   

PB napisa³/a:
Jak zwykle G ... prawda.

mam nadzieję że mówisz o doniesieniach ze strony JT.
Tego się spodziewałem stad drobna próba weryfikacji i dyskusji z tymi pryncypialnymi stwierdzeniami.
zgryźliwy napisa³/a:
Transmisja z posiedzenia:
Transmisja 17.02.2015

Fajna podpowiedź.
_________________
Pozdrawiam
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Pi± Lut 20, 2015 10:01 pm   

PB napisa³/a:
Spotkanie wykazało, że na ratownictwo wodne i ratownictwo górskie chętkę mają strażacy. Padł "genialny" pomysł aby w nowelizacji ustawy wpisać by jednostki ksrg mogły z ustawy wykonywać ratownictwo wodne bez konieczności uzyskania zgody MSW


Brawo dla Prezesa ,Wiceprezesa ZG WOPR-u przedstawicieli MOPR-u itd. Za sprzeciw który wnieśli w tej kwestii ktoś idealnie to podsumował
NIE WYSTARCZY MUNDÓR NOSIĆ I MIEĆ ZEZWOLENIE NA WSZYSTKO!!! Dokładnie takie tez jest i moje zdanie, każdy musi spełnić wymogi o których mówi ustawa aby móc ubiegać się o pozwolenie z MSW a dlaczego OSP ma iść na skróty i działać sobie bez zgody no tego nie rozumiem.

No i wypowiedź Dotycząca KPP ( a myśmy sobie dali rade z tym w ustawie o ratownictwie górskim). Świetnie to może i czas żeby dać radę sobie i z tym w ratownictwie wodnym oczywiście Brawo dla pana z MOPR-u bo może w końcu doczekam się tego że będąc ratownikiem medycznym nie będę zmuszona jeździć na szkolenia KPP które tak na dobrą sprawę nic nowego nie wnosi . Wszyscy dobrze wiedzą że to nie jest tak dostajesz papier Ratownika Medycznego i koniec, my stale musimy zbierać punkty edukacyjne jeździć na szkolenia zawodowe a więc podnosić swoje kwalifikacje z zakresu ratownictwa medycznego bo wiadomo ta dziedzina stale się rozwija .
 
 
     
zgryźliwy 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Lis 2014
Posty: 13
Sk±d: prosto z wody
Wys³any: Pi± Lut 20, 2015 11:45 pm   

Brawo? Być może. Niestety po przejrzeniu dokładnie tego zapisu posiedzenia ręce i nogi opadają. Nikt z kręgów WOPR nie wypunktował bzdur w ustawie (tylko dwa punkty - KPP oraz il. rat/dł niecki) a takich kwiatków, jeśli pamiętacie w tej ustawie było chyba ok. 100 jeśli nie więcej. patrząc po projekcie ustawy który krążył po Polsce i każdy miał szanse skomentować. I tak patrzę, słucham..... i odniosłem wrażenie że CO DO JEDNEGO obecni na posiedzeniu byli nieprzygotowani, przewodniczącemu to zwisało jak kilo kitu, o przedstawicielce z MSW nie wspomnę Gadka , a raczej bełkot, brak umiejętności wypowiedzenia się zrozumiale, o poprawności wypowiedzi nawet szkoda gadać (no, ale to nie jest może najważniejsze..), odskakiwanie od tematów, brak koncepcji na konkretne propozycje zmian w ustawie (a naprawdę było ich przecież mnóstwo jak pamietacie!) I co? Beblanie pod nosem, żenujący brak profesjonalizmu, brak ujęcia analitycznego w punktach tego co najważniejsze, niemożność wyartykułowania potrzeb, zmian i skonstruowania wniosków.... Żenujący, 2 godzinny spektakl o niczym.
Nikt nas nie będzie traktował jako profesjonalistów przy takim "przebiciu" i takim sposobie przedstawiania swoich racji. Fakt że spotkanie tyczyło zmiany w przepisach dot. trzeźwości, ale właściwie dzięki uprzejmości Przewodniczącego Komisji poszło to dalej - jako zgłaszanie uwag i propozycji.....i ugrzęło w mamrotaniu o sprawach mniej istotnych albo takich które ustawa nie reguluje. Dno! Jedyna chwała za przeciwstawienie się głupiemu pomysłowi przyznawania licencji OSP "z marszu" oraz paradoksie z KPP.
Reszta to jakiś muł..... Koło gospodyń wiejskich. Z takiej niekompetentnej mąki chleba nie będzie.
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sob Lut 21, 2015 12:22 am   

zgryźliwy napisa³/a:
Jedyna chwała za przeciwstawienie się głupiemu pomysłowi przyznawania licencji OSP "z marszu" oraz paradoksie z KPP.


To też tylko te dwie sprawy ujęłam w swojej wypowiedzi

zgryźliwy napisa³/a:
Reszta to jakiś muł..... Koło gospodyń wiejskich.


He hehe dobrze określone kto widział co się działo to sam oceni przebieg tego spotkania :)

zgryźliwy napisa³/a:
Fakt że spotkanie tyczyło zmiany w przepisach dot. trzeźwości, ale właściwie dzięki uprzejmości Przewodniczącego Komisji poszło to dalej - jako zgłaszanie uwag i propozycji


No dokładnie i szczerze to miałam nadzieję że ktoś się podejmie temat dotyczącego programu szkoleniowego na stopień ratownika wodnego czy też instruktora a tu nic :/ no cóż życie
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Lut 21, 2015 11:01 am   

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, do kogo konkretnie były wysyłane zaproszenia i dlaczego inne podmioty nie były obecne?
 
     
Patryk 
Forumowicz WOPR


Wiek: 40
Do³±czy³: 07 Mar 2007
Posty: 37
Sk±d: Polska
Wys³any: Sob Lut 21, 2015 12:16 pm   

Z przebiegu posiedzenia wynika jasno ratownictwo Górskie ma mocnego przedstawiciela który pilnuje spraw górskich a ratownictwo wodne niestety jest traktowane niepoważnie. Pomysł aby OSP przejmowało ratownictwo wysokościowe miało jasny przekaz tylko tam gdzie nie ma GOPRu czy TOPRu a wodniacy niech się szarpią o śmieszne pieniądze jakie przydzielane są na ich działalność. Moje odczucie jest takie że nasze organizację wyszkolą kadry dla PSP i OSP a za kilka lat oni przejmą nasze zadania mając lepszy sprzęt łatwiejszy sposób dotowania na wszystkich szczeblach samorządowych i przychylność władz.
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Sob Lut 21, 2015 6:33 pm   

Patryk napisa³/a:
ratownictwo Górskie ma mocnego przedstawiciela


ratownictwo górskie potrafi mówić jednym głosem
z wodnym nie jest tak dobrze, nigdy nie było i nie wiem czy będzie
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sob Lut 21, 2015 10:57 pm   

Cytat:
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, do kogo konkretnie były wysyłane zaproszenia i dlaczego inne podmioty nie były obecne?


Mówisz kolego że RWR nie zostało zaproszone , może to był dla wybrańców :P
 
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Sob Lut 21, 2015 11:49 pm   

MONIKA napisa³/a:
Cytat:
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, do kogo konkretnie były wysyłane zaproszenia i dlaczego inne podmioty nie były obecne?


Mówisz kolego że RWR nie zostało zaproszone , może to był dla wybrańców :P


Tu nie było "wybrańców" Moniko, tu chodzi o coś zupełnie innego. Dlaczego poważne decyzje (zmiany w ustawie) próbuje się podejmować tak, jak łapie się pchły? Szybko, bez zastanowienia / przemyślenia, dyskusji, refleksji i odpowiedniej reprezentacji. Dlaczego zaproszenie (nawet do wybrańców) wysyła się w piątek po godz. 16, na spotkanie mające się odbyć we wtorek o 12.00 w Warszawie. Nikt w dzisiejszym świecie nie powinien sobie pozwalać na taką ignorancję i arogancję. Nawet posłowie. To decyzje, które będa wpływały na losy wielu podmiotów (nie tylko WOPR, MOPR. MSR czy RWR). Wiesz dobrze, że jest obecnie 95 podmiotów. Dlaczego nie zaproszono wszystkich? Jaki był klucz do wysłania tych zaproszeń? Widać z tego spotkania kilka kwestii:
1. całe środowisko jest traktowane niepoważnie
2. "kundel" przybiegnie zawołany byle jak, na ostatnią chwilę ... - a przecież nikt się tak nie czuje, wszyscy ciężko pracuja na swoją pozycję, markę, opinię ... dlaczego nie jesteśmy szanowani, doceniani, zauważani jak godny partner a nie jak pimpek na zawołanie?
3. PSP i OPS zawsze są ważniejsze - nawet w prawie dotyczącym ratownictwa wodnego - oni są
faworyzowani
4. jeśli środowisko ratownicze (całe - bez względu na barwy i sympatie), nie zacznie mówić silnym, jednym głosem - to "zjedzą nas" bez względu na barwy ... szybko i bez skrupułów (strażacy i prywatne firmy), zniknie sens ratownia ludzi - jako pasja i poświęcenie; będzie to komercja i państwowa praca
5. ustawę trzeba zmienić - ale nie po kawałku tylko całościowo, to nie jest dobry akt w punkcie czy paragrafie - ale w całości
6. ... milion innych powodów, dla których to spotkanie było porażką
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Nie Lut 22, 2015 12:39 am   

stary ratownik napisa³/a:
Dlaczego zaproszenie (nawet do wybrańców) wysyła się w piątek po godz. 16, na spotkanie mające się odbyć we wtorek o 12.00 w Warszawie.


No proszę uzyskaliśmy informacje które tak na dobrą sprawę gdyby nie ta wypowiedź prawdopodobnie nigdy nie ujrzały by światła dziennego. Wiadomo metodą pantoflową gdzieś by się zaczęło w pewnym momencie obijać ludziom o uszy i oczywiście każdy znalazł by w końcu odpowiedź na to dlaczego na spotkaniu było tak mało przedstawicieli podmiotów gdzie na dzień dzisiejszy jest ich 95. Bo ja osobiście mam wielu znajomych okazało się że bardzo dobrych ratowników wodnych czy też już Instruktorów którzy odeszli do różnych podmiotów z wiadomych przyczyn i my najprościej rozmawiamy miedzy sobą .Tak więc takie informacje prędzęj czy później wychodzą :)

stary ratownik napisa³/a:
Nikt w dzisiejszym świecie nie powinien sobie pozwalać na taką ignorancję i arogancję.


Dokładnie i zgadzam się tu w zupełności nie mam nic do dodania Natomiast są jeszcze tacy którzy sobie pozwalają i dopóki będą to niestety tak to będzie wyglądało .
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Nie Lut 22, 2015 10:51 am   

MONIKA napisa³/a:
Cytat:
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, do kogo konkretnie były wysyłane zaproszenia i dlaczego inne podmioty nie były obecne?


Mówisz kolego że RWR nie zostało zaproszone , może to był dla wybrańców :P


Nigdzie nie napisałem, że RWR nie zostało zaproszone i nie mam na myśli RWR tylko wszystkie podmioty uprawnione :wink: Bo wszyscy jadą na tym samym wózku. Moniko, dlaczego nie napisałaś WOPR? Jestem też ich członkiem a z tego co widzę, Płocka, który ma zgodę MSW, tam nie było :mrgreen:

MONIKA napisa³/a:
stary ratownik napisa³/a:
Dlaczego zaproszenie (nawet do wybrańców) wysyła się w piątek po godz. 16, na spotkanie mające się odbyć we wtorek o 12.00 w Warszawie.


No proszę uzyskaliśmy informacje które tak na dobrą sprawę gdyby nie ta wypowiedź prawdopodobnie nigdy nie ujrzały by światła dziennego


Bez kitu, też się właśnie dowiedziałem gdzie i kiedy było spotkanie. Widać, że reszcie nie zależy na przekazaniu informacji innym. I znowu tracą w oczach innych :lol:
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 17