www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Pozycja bezpieczna Kobieta w CIĄŻY prosze o opinię.
Autor Wiadomo¶æ
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sro Gru 14, 2005 11:17 pm   Pozycja bezpieczna Kobieta w CIÄ„Å»Y prosze o opiniÄ™.

Mam bardzo ważnę pytanie.Otóż od pewnego czasu interesuje mnie ułożenie w pozycji bezpiecznej kobiety w ciąży.Przeczytałam już wiele książek,na ten temam i napisane jest ze taką osobę należy układać na lewą stronę i podłożyć coś pod prawy pośladek,i wszystko było by dobrze aż do momentu kiedy pewien lekarz powiedział mi żę jestem w błędzie i osobę w ciąży nalerzy ułożyć na prawą strone.Jeżeli coś wiecie na ten temat to proszę o opinię.Pozdrawiam :) :)
 
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Sro Gru 14, 2005 11:40 pm   

W ogole to jak juz kogos ukladasz w pozycje bezpieczna to ciezka cos polozyc pod lewa badz prawa strone. Natomiast z tego co mi wiadomo to przy reanimacji kobiety w ciazy podkladamy jakis przedmiot (zwiniety recznik, kurtke) pod prawy talerz biodrowy. Jednak dlaczego akurat pod prawy, tego nie jestem w stanie wytlumaczyc a nie bede lał wody :) )
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 1:09 am   

Dzieki wielki czyli wiemy narazie tyle samo POZDRAWIAM :) :) :)
 
 
 
sfrustrowany 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SR_WOPR


Do³±czy³: 09 Lis 2005
Posty: 128
Sk±d: POLSKA
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 10:43 am   

W "Poradniku Instrutora WOPR" autorstwa A. Stanuli znalazłem taką odpoiwedź: Kobietę cieżarną układamy w pozycji bezpiecznej ustalonej w pozycji półleżącej, z uniesionymi nogami.

POZDRAWIAM
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 11:28 am   

a jaka to jest bezpieczna ustalona?? i polezaca?? a czemu nie w polstojacej?? :wink:
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 3:59 pm   

Sfrustrowany tez mam tą ksiązke,ale znalazlam w innej "Podstawy ratownictwa medycznego"dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i tam jest napisane żę w celu odciążenia układu sercowo-naczyniowego i ułatwienia powrotu żylnego konieczność!!!ułożenia poszkodowanej na lewym boku.Włożenia wałka w formie klina pod prawy pośladek,aby uzyskać przesunięcie macicy na lewą stronę. I teraz juz sama nie wiem co jest poprawne. :) POZDRAWIAM :) :)
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 8:59 pm   

Hej!!

Ulozenie duzych naczyn zylnych i tetniczych w naszym organizmie nie jest symetryczne. Z tego co wiem, to chyba chodzi o niebezpieczenstwo ucisniecia zyly prowadzacej krew do watroby. Jak wszyscy wiemy znajduje sie ona (watroba) po prawej stronie. Takie ucisniecie moze powodowac wiele komplikacji.

Podejrzewam, ze nikt tego nigdy w praktyce nie sprawdzal (to by bylo nieetyczne), wiec teoretycznie mogloby to sie zgadzac.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 10:01 pm   

MONIKA napisa³/a:
ułożenia poszkodowanej na lewym boku.Włożenia wałka w formie klina pod prawy pośladek,

tam nie ma bledu?
Sprobujcie sie polozyc na lewym boku i w tym samym czasie miec prawy posladek oparty. Najlepiej polozyc sie pod sciana to oba beda oparte...
Troszke sie zapedzilem a to naprawde jest powazny temat.
Wiem ze kobiete w ciazy podczas ewakuacji z miejsca zagrozenia (woda, itp) traktujemy jak osobe z urazem miednicy. Czyli transportujac na desce ortopedycznej typu "Milenium" lub innej sztywnej wyposazonej w pasy mocujace, pasy te nie sa zapinane rownolegle tylko nogi sa upinane na skos aby unieruchomic miednice i nie powodowac uciskow na podbrtzusze
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
 
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 10:54 pm   

tyle to ja wiem ze to jest powazny temat ale sama nie wiem jak mam reagowac w takiej sytuajcji.W co mam wiezyc w to co ty napisałeś czy w to co pisza w książkach?
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Pi± Gru 16, 2005 1:29 pm   

Hej!!

MONIKA, zastanow sie po prostu, co jest wedlug Ciebie najlogiczniejsze i tak postepuj. I tak zawsze znajdzie sie ktos, kto Ci powie, ze zrobilas wszystko zle. Niestety jesli chodzi o pierwsza pomoc sa rozne szkoly i moze byc tak, ze wszyscy maja racje.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Pi± Gru 16, 2005 4:55 pm   

Ja jeszcze raz powtorze co napisalem wyzej. Wydaje mi sie ze niepotrzebnie laczycie dwa pojecia. Mianowicie wlozenie wałka pod prawy talerz biodrowy stosuje sie przy RKO u kobiety w ciązy. Natomiast podkladanie czegokolowiek jak sie kogos uklada w pozycji bezpiecznej jest raczej malo mozliwe i niewykonalne.
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Pon Gru 19, 2005 11:43 am   

Hej!!

Skacowany napisa³/a:
Natomiast podkladanie czegokolowiek jak sie kogos uklada w pozycji bezpiecznej jest raczej malo mozliwe i niewykonalne.


i dodam jeszcze, ze raczej zbedne :|


sfrustrowany napisa³/a:
Kobietę cieżarną układamy w pozycji bezpiecznej ustalonej w pozycji półleżącej, z uniesionymi nogami.


No i teraz sprobuj to wykonac :) Zastanawiam sie tylko czy to jeszcze bedzie "pozycja bezpieczna"

Postaram sie ustalic jak to jest z tymi stronami, ale potrzebuje na to jeszcze troszke czasu.


Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sro Gru 21, 2005 10:53 am   

Wywyjec masz racje najlepiej ocenic co jest najlepsze i tak postepowac.Bo wszędzie napisane jest inaczej i ciężko sie dostosować do różnych opini.Ale itak dale poszukuje odpowiedzi i niestety nie jest to łatwe jak widać. :) Pozdrawiam
 
 
 
Cobra 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 25 Lip 2006
Posty: 5
Sk±d: GrudziÄ…dz
Wys³any: Czw Lip 27, 2006 5:24 pm   

Z tego co nauczyłem się podczas studiów to jedyną zasadą układania kobiet w ciaży jest to, aby ułożyc ją na jej lewym boku, aby płód nie został niczym "przyciśnięty"
_________________
Człowiek powinien byc jak piłka- im mocniej kopniesz tym wyżej się wzniesie
 
 
     
ania14 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³a: 24 Lip 2006
Posty: 6
Sk±d: Legnica
Wys³any: Wto Sie 01, 2006 3:29 pm   

Mnie na kursie uczono że kobiety w ciąży układa się zawsze na lewym boku.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16