www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
HIPOTERMIA-WYCHłODZENIE
Autor Wiadomo
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 15 Cze 2008
Posty: 112
Skd: mordor
Wysany: Sro Cze 25, 2008 2:51 pm   HIPOTERMIA-WYCHłODZENIE

mam pytanie dot. hipotermii - jakbyście postąpili mając gościa w zimnej wodzie,trzymający się kajaka po wywrotce,gość już jest mocno wychłodzony,czas przebywania w wodzie nieznany,gość dryfuje jakieś 50 m od brzegu,wiatr i zimna woda(powiedzmy jesień)
macie łódkę wiosłową i zestaw R1 i 4ech ratowników do wykorzystania.... ???
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Czw Cze 26, 2008 12:05 am   

1. wyciągnąc typa :mrgreen:
2. sciągnąc mokre ciuchy (jeśli ma)
3. okryć kocem lub folia NRC
4. transport do ciepłego pomieszczenia, mozna zastosować ciepła kąpiel tem wody 40 st.
5. podać ciepłe płyny do picia - nawe osłodzona woda będzie super
6 NIE PODAWAĆ ALKOHOLU !! rozkurcza on naczynia co może powodować szybsza utrate ciepła.
7. w zależności od stanu chorego postępowanie będzie różne

do podziału hipotremii polecam skale IKAR :wink:
 
     
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 15 Cze 2008
Posty: 112
Skd: mordor
Wysany: Czw Cze 26, 2008 6:50 pm   

hm...zrobiłbym podobnie...pkt.3 zabardzo mi nie leży-jest to metoda aktywna...
wiesz bo byłem na zaw.med. i było jedno zad. dot. gościa tak jak w temacie,i wg sędziego błędem było wyciągnięcie gościa z wody...
 
     
Dawiddax
Młodszy Forumowicz


Wiek: 30
Doczy: 26 Cze 2008
Posty: 23
Skd: Darłowo
Wysany: Czw Cze 26, 2008 10:37 pm   

ej 4 . sie niezgadza jezeli facet jest wyziebiony odrazu do cieplej wody wlozenie go moze spowodowac wstrzas , jezeli skora jest prawie ze fioletowa wkladamy go do wody letniej (20 C ) i potem lejemy troche cieplej i tak przez chwile podnosimy cieplo pierw 20 C czekamy troche czasu potem 25 C i czekamy i tak w kolko.

Najlepije zdjac ubrania (do gaci ) w lotce niech lezy i kocem okryc potem na koc idzie folia (taaka co cieplo robic , cieplna czy cos) i potem wziac zakryc mu glowe zeby lezal w lodce , zaniesc z 4 ratownikami lodke do pomieszczenia , tam facetowi zrobic ciepla herbate (nie goraca bo moze mu sie cos stac)

a tak wogole to bym puls sprawdzil czy zyje ;s i chyba niemozna odrazu wyjac faceta z wody jezeli jest dlugo , wiem ze rozgrzewac go trzeba powoli od zimnej wody do coraz cieplejszej
 
     
jjay 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 37
Doczy: 17 Cze 2007
Posty: 86
Skd: upper silesia
Wysany: Czw Cze 26, 2008 10:49 pm   

po pierwsze nie dajemy nigdy po wyziebieniu,wychlodzeniu kolesia od razud o cieplego pomeiszczenia jak juz do takeigo o temp mac 12* tam go rozbierami i okrywamy suchym przescieradlem lub kocem termicznym i ewentulanie podajemy cos cieplego. te gorace kapielele jaka kolwiek kapiel nie jest wskazana.reszta zamie sie pogotowie jak przyjedzie...
P.S. to postepowanie nie jest takie jakiego uczylem sie na kursie tylko takie jakie na zjaeciach ostatnio podala nam lek.med. i wie co mowi.inna rzecz ze lekarze ogolnie czesto postepuje zupelnie inaczej niz np ratownicy(oni caly czas robia reanimacje 2:15 albo jeszcze inne kombinacje)tylko ze lekarz jest sie w stanie potem wybronic przed prkuratorem czy sadem ja cos mu nie wyjdzie a My(ratownicy) musimy postepowac zgodnie z wytycznymi inaczej kredki..
 
 
     
Miszak 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Doczy: 04 Sty 2007
Posty: 68
Skd: Pisz
Wysany: Pi Cze 27, 2008 7:31 pm   

jjay napisa/a:
inna rzecz ze lekarze ogolnie czesto postepuje zupelnie inaczej niz np ratownicy(oni caly czas robia reanimacje 2:15 albo jeszcze inne kombinacje)tylko ze lekarz jest sie w stanie potem wybronic przed prkuratorem czy sadem ja cos mu nie wyjdzie a My(ratownicy) musimy postepowac zgodnie z wytycznymi inaczej kredki..


No właśnie jakbyś przeczytał wytyczne to byś wiedział że służby medyczne (ratownicy medyczni itd.) wykonują resuscytację 2:15 wynika to z algorytmów i nie muszą się z tego tłumaczyć przed prokuratorem bo nie mają z czego :smile:

Pozdrawiam,
_________________
>> Ratownik WOPR > Stermotorzysta > Strenik motorowodny > Żeglarz jachtowy > P1 CMAS > Radiotelefonista VHF > Ratownik Medyczny, BLS/AED Instructor >>
>> Należy zawsze wykonać wszystko, co potrzeba, a nie wszystko, co można. <<
 
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Pi Cze 27, 2008 9:03 pm   

@ Dawvidax

1. W jakim celu będziesz sprawdzał tętno?
2. procedura którą napisałem jest może przesadzona (bo ze tak powiem uczyłem sie procedur postepowania na SOR z pacjętem wychłodzonym, i może dlatego...)

@zoltan

3. moze chodziło o wyciagniecie w sensie ze jesli to była ekipa medyczna a nie WOPRowcy - to wejscie do wody jest uznawane za błąd tak jak podejscie do płonącego samochodu...
 
     
Dawiddax
Młodszy Forumowicz


Wiek: 30
Doczy: 26 Cze 2008
Posty: 23
Skd: Darłowo
Wysany: Pi Cze 27, 2008 10:23 pm   

sprawdzic tentno czy jeszcze czlowiek zyje , czlowiek ktory jest w zimnej wodzie i niema tentna wytrzyma 30 min w zamarznieciu , potem juz mozg obumiera , jezeli niema pulsu to trzeba postepowac delikatniej i rozgrzewac wtedy trzeba go wolniej i inaczej niz jakby mial , czlowiek moze zemdlec z zimna wtedy sprawdzamy puls czy zyje
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Pi Cze 27, 2008 10:47 pm   

Aha to postępowanie też z "Lost" czy może "Medicopter" albo " na dobre i na złe"?
 
     
spox16 
Wypowie się, choć w ostateczności
Młodszy Ratownik


Wiek: 31
Doczy: 26 Cze 2008
Posty: 8
Skd: Świdwin
Wysany: Sob Cze 28, 2008 12:00 am   

bandit masz cos do powiedzenia to powiedz cos sensownego, a nie cisniesz tu takimi glupimi gadkami. Nikomu takie docinki sie nie przydadza, wiec jak juz chcesz zaistniec to inaczej...
 
     
Dawiddax
Młodszy Forumowicz


Wiek: 30
Doczy: 26 Cze 2008
Posty: 23
Skd: Darłowo
Wysany: Sob Cze 28, 2008 6:26 am   

bandit napisa/a:
Aha to postępowanie też z "Lost" czy może "Medicopter" albo " na dobre i na złe"?


... niechce mi sie slowa tracic na ciebie , jezeli ktos sie wychlodzi trzeba go ogrzewac stopniowo , jezeli tak sie niestanie mozgo obumiera
 
     
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 15 Cze 2008
Posty: 112
Skd: mordor
Wysany: Sob Cze 28, 2008 8:40 am   

sorki walnąłem byka- chodziło mi oczywiście o pkt 4 a nie 3 - metoda aktywna nie będzie dobra gdyż może spowodować zbyt szybki ruch krwi w obiegu i zimna krew dostaje się do pompy i..... może być różnie z poszk.
ale to że prawidłowym postępowaniem z poszk. było NIE WCIąGANIE na łódkę tylko holowanie do brzegu to wg mnie absurd....przecież muszę gościa skontrolować a w wodzie jak mogę dokonać oceny oddechu i tętna (przez 60 sek.) i już na łodzi go mogę rozbierać i przygotować do dalszych czynności....

[ Dodano: Sob Cze 28, 2008 9:45 am ]
spotkałem się parokrotnie że zespoły medyczne podczas prowadzenia resuscytacji nie robiły w żadnym z przyjętych standartów- jeden cały czas wentylował a drugi masował
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Sob Cze 28, 2008 11:19 am   

ok.


"Medycyna ratunkowa i katastrof" red. A. Zawadzki, PZWL Warszawa 2006 wyd. I
Str 93.


owszem poszkodowanego należy ogrzewać powoli. nie napisałem że wycigamy go z wody i wsadzamy do wody o temp 40 st po minucie....

1. WYCIĄGNĄĆ Z WODY
2. ocenić stan świadomości, i stopień hipotermi wg skali IKAR
3. Zdjąć mokre ubrania
4. Okryć kocem lub folią NRC (punkty 3, 4, 5 zajmą około 15 minut)
5. transport do ciepłego pomieszczenia (mówiąc ciepłe mam na myśli temperature pokojową ok 18 st. )
6. Ocenić sytuacje i zadecydowac o wezwaniu pomocy (bezpieczniej wezwać karetke lub przetransportowac chorego na SOR jeśli mamy możliwość)
7. Podać cos ciepłego do pica ( osłodzona woda, herbata) CIEPŁE nie równa sie WRZĄCE !!
8. NIE PODAWAĆ ALKOHOLU !
9. Jeśli jesteście przeszkoleni lub macie wykształcenie medyczne, do czasu przybycia pomocy w międzyczasie możecie zanotować,: częstośc oddechów, tętno, ciśnienie - jak macie to nawet saturacje możecie monitorwac i kardiomonitor podłączyć... :lol:
Znam bowiem takich co woża cała karetke w bagżniku prywatnego samochodu :lol:


@ zoltan
Hmm no nie wiem to może chodizło o to że na ŁÓDCE, jak gość będzie w mokrym ubraniu a my nie mamy nic zeby go okryć - to na wietrze jeszcze gorzej się wyziębi... To dla mnie jedyne logiczne wytłumaczenie.


jak ci to wyszło że oceniasz oddech i tętno 60 sek ?
 
     
Frimp
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 18 Maj 2008
Posty: 8
Skd: Kraków
Wysany: Sob Cze 28, 2008 12:50 pm   

bandit napisa/a:

@ zoltan
Hmm no nie wiem to może chodizło o to że na ŁÓDCE, jak gość będzie w mokrym ubraniu a my nie mamy nic zeby go okryć - to na wietrze jeszcze gorzej się wyziębi... To dla mnie jedyne logiczne wytłumaczenie.

ja nawet wtedy bym rozebrał poszkodowanego, bo woda przewodzi ciepło 20 razy szybciej niż powietrze, więc na logikę prędzej nam się wyziębi w mokrym ubraniu niż bez niego, jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić :wink:
 
     
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 15 Cze 2008
Posty: 112
Skd: mordor
Wysany: Sob Cze 28, 2008 1:43 pm   

no dla mnie to też było oczywiste aby go odciąć od źródła chłodzenia czyli wody a tu się okazuje że moje postępowanie było nieprawidłowe.......
a co do tych 60 sek to w warunkach hipotermii ocena funkcji życiowych (w tym tętna) trwa właśnie tyle a nie 10 sek.....
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapyta do SQL: 17