www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zamkniêty przez: DeVu
Czw Kwi 21, 2016 9:35 am
Składka WOPR`owska
Autor Wiadomo¶æ
hastian 
Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wys³any: Sob Kwi 16, 2016 3:37 pm   SkÅ‚adka WOPR`owska

Cześć.
W zeszłym roku zdałem kurs na ratownika MSW i automatycznie zapisano nas do WOPR`u. Zeszłoroczna składka od razu została uiszczona, i czy teraz muszę na nowo zapłacić ? JEżeli chcę podjąc pracę oczywiście :) Jako ratownik MSW.
 
     
doodas 
Forumowicz WOPR
doodas


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 48
Do³±czy³: 14 Mar 2013
Posty: 36
Sk±d: Warszawa (StoÅ‚eczne WOPR)
Wys³any: Sob Kwi 16, 2016 10:58 pm   

Musisz. Opłacają składkę dostaniesz stempel z uprawieniami do pracy na dany rok. Zakładam ze spełniasz resztę wymogów ustawowych
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Nie Kwi 17, 2016 3:46 pm   

doodas napisa³/a:
Musisz. Opłacają składkę dostaniesz stempel z uprawieniami do pracy na dany rok. Zakładam ze spełniasz resztę wymogów ustawowych

Dlaczego MUSISZ?
Przecież przepis mówi wyraźnie, że trzeba być "członkiem, pracownikiem lub pełnić służbę" w podmiocie uprawnionym. Nigdzie nie jest napisane, że trzeba płacić składkę :)
To po pierwsze. A po drugie: nie trzeba mieć zapłaconej składki (NIGDZIE), jeżeli racuje sie dla podmiotu uprawnionego. Np. Masz uprawnienia (ukończone szkolenie ratowników wodnych, przydatne kwalifikacje i KPP), nie masz składki ale pracujesz dla jednego z ponad 100 podmiotów ze strony MSWiA i JESTEŚ RATOWNIKIEM.
Opłacenie składki nie jest więc (jak to twierdzisz): otrzymaniem stempla z uprawnieniami do pracy na dany rok. Można pracować wiele lat i nie płacić nigdzie składek.
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
doodas 
Forumowicz WOPR
doodas


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 48
Do³±czy³: 14 Mar 2013
Posty: 36
Sk±d: Warszawa (StoÅ‚eczne WOPR)
Wys³any: Nie Kwi 17, 2016 10:40 pm   

Nie widzę powodu żeby być członkiem WOPR i nie płacić składki. 50 zł rocznie to nie problem.
Uważam że to co piszesz to niepoważne podejście. Ja podchodzę do sprawy uczciwie i napisałem koledze
tak jak uważam ze powinno być. Nie trzeba się z tym zgadzać. Pozdrawiam
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Pon Kwi 18, 2016 9:34 am   

doodas napisa³/a:
Nie widzę powodu żeby być członkiem WOPR i nie płacić składki. 50 zł rocznie to nie problem.
Uważam że to co piszesz to niepoważne podejście. Ja podchodzę do sprawy uczciwie i napisałem koledze
tak jak uważam ze powinno być. Nie trzeba się z tym zgadzać. Pozdrawiam


Dlaczego to, co piszę jest niepoważne? Piszę to, co jest w przepisach. Jeśli przepisy są Twoim zdaniem niepoważne - to OK.
Jeśli podchodzisz do sprawy uczciwie, to właśnie Ty powinieneś napisać, że nikt składki płacić nie MUSI. A Ty piszesz dokładnie odwrotnie. To ja napisałem uczciwie, że nikt nie może być zmuszany do zapłacenia składki. Może to zrobić i jeśli chce być członkiem to wpłaca, ale to nie ma nic wspólnego z koniecznością czy przymusem. Po prostu nie trzeba być niczyim członkiem - i to należało napisać. Wystarczy być zatrudnionym przez podmiot uprawniony - to jest uczciwe wyjaśnienie.
To, że Twoim zdaniem powinno tak być - to Twoje zdanie, ale nie możesz uważać tego zdania za wyrocznie i przymus.
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Kwi 18, 2016 11:26 am   

Stary ratowniku, tu nie ma co tłumaczyć, oni MUSZĄ i już, taki mają klimat :o
 
     
doodas 
Forumowicz WOPR
doodas


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 48
Do³±czy³: 14 Mar 2013
Posty: 36
Sk±d: Warszawa (StoÅ‚eczne WOPR)
Wys³any: Pon Kwi 18, 2016 11:41 am   

Ja mam 40 Lat i nic nie musze tylko chcę a to zasadnicza różnica. :mrgreen:

[ Dodano: Pon Kwi 18, 2016 11:43 am ]
Z jednym się zgodzę. Sformułowanie " musi " powinienem zmienić na "może" . Ale resztę podtrzymuję
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Wto Kwi 19, 2016 9:50 am   

Nie ma jak sobie po kimś pojeździć :mrgreen: , tu wycieczka do DeVu;
DeVu napisa³/a:
Stary ratowniku, tu nie ma co tłumaczyć, oni MUSZĄ i już, taki mają klimat :o

Mógłbyś sobie darować. Rozczarowujesz mnie. Więcej się po Tobie spodziewałem.
Nie ważne staje się zrozumienie innych tylko to co się samemu powie, nawet jak samo w sobie jest prawdziwe, tu wycieczka do starego ratownika.
Kontekst wypowiedzi przy próbie wyłuszczenia sytuacji też jest bardzo istotny a nie tylko samo podkreślanie słów "musi", nie musi" - bo oba stwierdzenia w odniesieniu do płacenia składki są jednocześnie prawdziwe i nieprawdziwe - zależy od sytuacji.
hastian jest tak.
Chcesz być członkiem WOPR (ale to samo drogi DeVu dotyczy członkostwa w RWR) musisz zapłacić składkę - tak stanowią statuty. W tym sensie słowo "musisz" jest prawdziwe. Jednak jeśli nie chcesz być członkiem jakiegoś stowarzyszenia wcale nie musisz płacić składek i nikt oczywiście cię do tego nie ma prawa zmuszać. W tym sensie słowo "musi" jest więc nieprawdziwe. Należy jednak pamiętać, że ni będąc członkiem jakiejś organizacji nie możesz korzystać z uprawnień wynikających z tego członkostwa - co jest oczywiste.
Po opłaceniu składki, będąc członkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego i posiadając inne wymagane kwalifikacje i uprawnienia dla uznania Cię za ratownika wodnego, możesz pracować w tym charakterze.
Jednak, aby pracować jako ratownik wodny (poza innymi wymogami) nawet jeśli zrobiłeś uprawnienia w WOPR (czy innym podmiocie o charakterze stowarzyszenia) wcale nie musisz opłacać w nim składek i być członkiem tego stowarzyszenia, aby pracować jako ratownik wodny. W takiej sytuacji jednak aby spełnić wymóg Ustawy, równoważny z"byciem członkiem podmiotu" aby móc pracować musisz w jednym z podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, być zatrudniony lub pełnić służbę.
jak widzisz możliwości jest kilka aby spełnić ten jeden z wymogów określony w Ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240, z późn. zm.) aby można było uznać osobę za ratownika wodnego - art. 2 ust.5 mówi ( w odniesieniu do tego wymogu) że rozumie się przez to osobę cyt. :
"zatrudnioną lub pełniącą służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będącą członkiem tego podmiotu".
hastian jeśli miałbyś jakieś wątpliwości to w tym samym art.2, ust.5 Ustawy określone są pozostałe wymogi jakie musi spełniać osoba aby uznać ją za ratownika wodnego.
Jak widać z tego wywodu słowo "musi" nie jedno ma "imię" i dla wyjaśnienia pytania które postawił hastian nie ono jest najważniejsze tylko w sytuacja w odniesieniu do której jest używane.
_________________
Pozdrawiam
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Wto Kwi 19, 2016 10:18 am   

doodas napisa³/a:
Musisz. Opłacają składkę dostaniesz stempel z uprawieniami do pracy na dany rok. Zakładam ze spełniasz resztę wymogów ustawowych

Ja się odniosłem przede wszystkim do tego drogi SoLo.
Czyli do stempla nadającego UPRAWNIENIA do pracy. I tłumaczyłem, że nikt nie musi żadnego takiego stempla posiadać, aby pracować - czytaj: płacić składki. Pisałem też, że można być pracownikiem lub pełnić służbę - więc nie rozumiem, dlaczego przytyk do mnie. Nigdzie nie napisałem, że nie powinno się w ogóle płacić składek. Napisałem: chcesz - to płać, ale nie traktuj tego jako MUSU i do tego związanego z uprawnieniem do pracy. Pewnie dokładnie rozumiesz o czym piszę i że dokładnie wiem, co jest w prawie :)
Wiesz też pewnie, że w Polsce w wielu miejscach zmusza się ratowników do płacenia składki, nawet wtedy, gdy mają ją już zapłacona w innym stowarzyszeniu. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie członkowie RWR byli zmuszeni do wpłacenia składek do WOPR, pod groźbą utraty pracy. I to jest smutne.
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Kwi 19, 2016 11:38 am   

stary ratownik napisa³/a:
w Polsce w wielu miejscach zmusza się ratowników do płacenia składki, nawet wtedy, gdy mają ją już zapłacona w innym stowarzyszeniu.

Jak pracują u nas to muszą być naszymi członkami - takie mamy ubezpieczenie: dla naszych, a nie "innych"

A propos poprzednich (wyżej zamieszczonych)postów: Ha, a do mnie się czepiają, że "jeżdżę" po innych podmiotach.
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Sro Kwi 20, 2016 9:00 am   

PB napisa³/a:
stary ratownik napisa³/a:
w Polsce w wielu miejscach zmusza się ratowników do płacenia składki, nawet wtedy, gdy mają ją już zapłacona w innym stowarzyszeniu.

Jak pracują u nas to muszą być naszymi członkami - takie mamy ubezpieczenie: dla naszych, a nie "innych"

Szanowny PB, z pewnością znasz zapis ustawy Prawo o stowarzyszeniach w brzmieniu:
Art. 6. 1. Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego
posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.
2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego
prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw
z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.

Dlaczego więc aby pracować "dla Was" obywatel Polski MUSI być waszym członkiem. To jest niezgodne z prawem. Po prostu. Jeśli spełnia się wymogi z ustawy - jest się członkiem jakiegoś podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa, to nie można człowieka zmuszać do pozostania WASZYM członkiem. Nawet, jeśli to WOPR jest pracodawcą.
I co to znaczy "takie mamy ubezpieczenie"? Czym jest to ubezpieczenie?
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Kwi 20, 2016 10:02 am   

stary ratownik napisa³/a:

Art. 6. 1. Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego
posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.
2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego
prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw
z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.

I nikt nikogo nie zmusza do bycia w stowarzyszeniu. I nikt nikogo nie zmusza do podjęcia pracy w naszym stowarzyszeniu. I nikt nikomu nie zabrania wystąpienia z naszego stowarzyszenia. Ale jak jest w stowarzyszeniu to podporządkowuje się jego prawom. Statut jest formą umowy cywilnej, którą akceptują obie strony i obie strony na zasadach w niej określonych mogą się z tej umowy "wymiksować"

stary ratownik napisa³/a:
Dlaczego więc aby pracować "dla Was" obywatel Polski MUSI być waszym członkiem. To jest niezgodne z prawem. Po prostu. Jeśli spełnia się wymogi z ustawy - jest się członkiem jakiegoś podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa, to nie można człowieka zmuszać do pozostania WASZYM członkiem. Nawet, jeśli to WOPR jest pracodawcą.

Zatrudniamy (w różnej formie) osoby, które podpiszą z nami umowę (o pracę, zlecenia, o dzieło, wolntariacką), a z kim ją podpiszemy to nasza sprawa. Nie organizujemy konkursów na stanowiska bo nie jesteśmy jednostką administracji publicznej. A wybieramy tych którzy chcą i których my chcemy, a nie tych którym się tak podoba.

stary ratownik napisa³/a:
I co to znaczy "takie mamy ubezpieczenie"? Czym jest to ubezpieczenie?

Czego tu nie rozumiesz? Każda firma, podmiot, organizacja jest (powinna) być ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej od swoich działań (tu: działań swoich pracowników, fonkcjonariuszy, członków). I nasze ubezpieczenie opiewa ubezpieczenie od działań naszych członków - co w tym dziwnego?

Chce ktoś u nas pracować to my chcemy aby był naszym członkiem z tych i innych, których nie znasz, przyczyn.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Kwi 20, 2016 10:42 am   

doodas napisał/a:
Musisz. Opłacają składkę dostaniesz stempel z uprawieniami do pracy na dany rok. Zakładam ze spełniasz resztę wymogów ustawowych
stary ratownik napisa³/a:
napisał:
Ja się odniosłem przede wszystkim do tego drogi SoLo.
Czyli do stempla nadającego UPRAWNIENIA do pracy. I tłumaczyłem, że nikt nie musi żadnego takiego stempla posiadać, aby pracować - czytaj: płacić składki. Pisałem też, że można być pracownikiem lub pełnić służbę - więc nie rozumiem, dlaczego przytyk do mnie. Nigdzie nie napisałem, że nie powinno się w ogóle płacić składek. Napisałem: chcesz - to płać, ale nie traktuj tego jako MUSU i do tego związanego z uprawnieniem do pracy. Pewnie dokładnie rozumiesz o czym piszę i że dokładnie wiem, co jest w prawie :)

Wiem o czym piszesz i nie podważałem tego - co wyraźnie zaznaczyłem. Chodziło mi o kontekst i próbowałem na to zwrócić uwagę bo to co wg Ciebie (mnie - bo odnoszę też to do siebie) jest oczywiste w podanym przekazie dla odbiorcy wcale takim nie musi być.
Nigdy nie śmiałbym zarzucać Ci, że nie wiesz "co jest w prawie" bo wiem, że bardzo sprawnie w uregulowaniach pranych się poruszasz - pełen szacun, co nie oznacza, że ze wszystkimi Twoimi interpretacjami się zgadzam. Pomijam już dochodzenie się o słowa bo wydaje się, że nawet przy najlepszej woli, co innego jest niejednokrotnie rozumiane niż intencje piszącego i zawsze warto to sobie wyjaśnić - tylko trzeba mieć wolę zrozumienia wątpliwości czy toku myślenia drugiej strony.

[ Dodano: Sro Kwi 20, 2016 10:47 am ]
Oj. Niechcący wciąłem się w inny ważniejszy temat, wstrzymując wysłanie tego postu. Sorki.
_________________
Pozdrawiam
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Sro Kwi 20, 2016 6:52 pm   

PB napisa³/a:
stary ratownik napisa³/a:

Art. 6. 1. Tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego
posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia jest zakazane.
2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego
prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw
z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.

I nikt nikogo nie zmusza do bycia w stowarzyszeniu. I nikt nikogo nie zmusza do podjęcia pracy w naszym stowarzyszeniu. I nikt nikomu nie zabrania wystąpienia z naszego stowarzyszenia. Ale jak jest w stowarzyszeniu to podporządkowuje się jego prawom. Statut jest formą umowy cywilnej, którą akceptują obie strony i obie strony na zasadach w niej określonych mogą się z tej umowy "wymiksować"

stary ratownik napisa³/a:
Dlaczego więc aby pracować "dla Was" obywatel Polski MUSI być waszym członkiem. To jest niezgodne z prawem. Po prostu. Jeśli spełnia się wymogi z ustawy - jest się członkiem jakiegoś podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa, to nie można człowieka zmuszać do pozostania WASZYM członkiem. Nawet, jeśli to WOPR jest pracodawcą.

Zatrudniamy (w różnej formie) osoby, które podpiszą z nami umowę (o pracę, zlecenia, o dzieło, wolntariacką), a z kim ją podpiszemy to nasza sprawa. Nie organizujemy konkursów na stanowiska bo nie jesteśmy jednostką administracji publicznej. A wybieramy tych którzy chcą i których my chcemy, a nie tych którym się tak podoba.

stary ratownik napisa³/a:
I co to znaczy "takie mamy ubezpieczenie"? Czym jest to ubezpieczenie?

Czego tu nie rozumiesz? Każda firma, podmiot, organizacja jest (powinna) być ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej od swoich działań (tu: działań swoich pracowników, fonkcjonariuszy, członków). I nasze ubezpieczenie opiewa ubezpieczenie od działań naszych członków - co w tym dziwnego?

Chce ktoś u nas pracować to my chcemy aby był naszym członkiem z tych i innych, których nie znasz, przyczyn.

Z całej Twojej wypowiedzi, drogi PB wynika tyle:
my nikogo nie zmuszamy, nawet szanujemy prawo, ale MUSISZ zapłacić haracz (bo tak należy nazwać zbieraną składkę od osób, które nie chcą być Waszymi członkami a MUSZĄ, żeby móc pracować jako ratownik), bo to, że jesteś członkiem innego podmiotu mamy w ... głębokim szacunku.
No cóż. Trudno polemizować z tak postawionym argumentem.
Sam przyznajesz, że zmuszacie - bo tak się Wam podoba. Poza tym ludzie nie pracują w waszym stowarzyszeniu a DLA waszego stowarzyszenia. I jednak niezgodnie z prawem odmawiacie im wolności obywatelskich, gdyż jeśli człowiek spełnia wszystkie prawem nałożone wymagania, to sam fakt bycia członkiem lub pozostawania poza organizacją nie powinien go dyskwalifikować jako potencjalnego pracownika. Poza tym to zwyczajnie krótkowzroczne działania. Przykład. Ratownicy pracują na jakimś obiekcie X lat. Prezes ogłasza jednak przetarg i wygrywa podmiot Y. Zatrudnia pracowników - przez rok. Zmuszając ich do wstąpienia w jego szeregi. Wchodzą, bo chcą zachować pracę. Siedzą cicho, bo im zależy na utrzymaniu zatrudnienia. Gdy minie rok i w kolejnym przetargu wygra inny podmiot - ratownicy będą ze złością mówić niepochlebnie o tym, który ściągnął z nich daninę w postaci składki (której wcale nie chcieli i zgodnie z przepisami nie musieli wpłacić). Dziwicie się potem, dlaczego ludzie od Was odchodzą, dlaczego źle mówią itd.itp. Czy warto za 50 zł.?
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Czw Kwi 21, 2016 9:35 am   

SoLo napisa³/a:
Mógłbyś sobie darować. Rozczarowujesz mnie. Więcej się po Tobie spodziewałem.

Czego się po mnie spodziewałeś skoro stary ratownik wyczerpał temat a wy nie zrozumieliście tego, co napisał? Wy mnie rozczarowujecie od dawna, swoją stronniczością i klapkami na oczach :cool: Dlatego się tu nie udzielam, rzadko wchodzę na forum a jak już czytam to przeważnie się śmieję, z głupoty z jaką się tu spotykam :lol:

Temat do zamknięcia :roll:
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytañ do SQL: 17