www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Nie Gru 21, 2014 2:31 pm
PYTANIA na Starszego Ratownika
Autor Wiadomo¶æ
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pon Gru 26, 2005 9:38 pm   

kovalsz napisa³/a:
a jak jest dwoch ratownikow na skuterze??

A skuter wyposazony jest w deske ratownicza czy nie :?:

Jesli skuter wyposazony jest w deske ratownicza to ratownik ktory nie jest sternikiem skacze, sternik podplywa tak skuterem by ratownik z ratowanym mogli zlapac sie deski a nastepnie sternik wciaga poszkodowanego na deske a jego kolega odpowiednio zabezpiecza go na niej. Cala ta akcja jest troche ciezka do wytlumaczenia slownie ale moge Cie zapewnic iz przebiega bardzo sprawnie.

Jesli deski nie ma to wiele zalezy od sytuacji i stanu poszkodowanego.. Ratownik nie sternik moze wciagnac poszkodowanego na skuter (od rufy zawsze wciagamy) a jesli jest potrzeba skoku do ratowanego to sternik wyciaga go po wczesniejszym doholowaniu go przez ratownika skaczacego a nastepnie ratownik wsiada. Poszkodowany znajduje sie pomiedzy sternikiem a ratownikiem (oczywiscie skuter powien byc przeznaczony do przewozu 3 osob).

Akcje z uzyciem skutera wraz z kolegami cwiczylismy dosc czesto wiec zeby choc troszke rozjasnic to o czym pisalem zamiescilem kilka fotek (mam nadzieje ze moderator mnie nie zje za to :wink: ):

Na poczatek fotka skutera z deska ratownicza:

Wciaganie na deske:

Sposob zabezpieczenia poszkodowanego:


Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Pon Gru 26, 2005 9:43 pm   

kolucho napisa³/a:
zamiescilem kilka fotek (mam nadzieje ze moderator mnie nie zje za to :wink: ):

Nie zje ...
Fotki dobrej jakości i "lekkie" (19 Kb) przejrzyście i gustownie.
Wzór konspekt :D

Pozdrawiam

baca
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pon Gru 26, 2005 9:47 pm   

dzieki kolucho!! super fotki. na desce tez to robilem i wlasnie ta akcja z deska mnie interesuje. czy z deska w dwoch ratownikow tez od lewej?? bo wlasnie mialem obiekcje co do podplywania przez mojego sternika... wydaje mi sie ze przy dwoch ratownikach powinno sie podplywac od zawietrznej. potrafisz mi odpowiedziec??
szczegolow mi nie tlumacz bo tez to robilem.
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pon Gru 26, 2005 10:15 pm   

Musimy tutaj rozgraniczyc dwie rzeczy a mianowicie sytuacje z podplywaniem od lewej burty kiedy to jest jeden ratownik i nie ma kto podac reki czy skoczyc do ratowanego i sternik musi sam przeprowadzic cala akcje oraz gdy jest 2 ratownikow (jeden z nich jest sternikiem). W pierwszym przypadku jedynym wyjsciem z sytuacji (zwiazanym z jedyna mobilna reka) jest podejscie z lewej burty i chwycenie za reke poszkodowanego oraz przeciagniecie go na rufe (zawsze podejmujemy z rufy :!: ) i wciagniecie-przyspieszajac skuterem. Drugi przypadek gdy sternik zajmuje sie glownie kierowaniem skutera (oczywiscie pomaga w wyciaganiu) a czesc ze tak napisze "bardziej ratownicza" wykonuje drugi ratownik. W tym momencie najistotniejsze jest by ustawic sie tak aby nasz kolega jak najblizej mial do rufy (deski) oraz miec na uwadze ich bezpieczenstwo (fale nie moga spychac skutera na nich). W tym momencie istotnie winnismy podplynac od zawietrznej gdyz w momencie wciagania przez sternika skuter nie jest przez nikogo sterowany. Podplywanie od zawietrznej stosuje sie rowniez podczas podplywania innymi jednostkami plywajacymi (oczywiscie nigdy bokiem do fali). Lewa burta to przypadek wystepujacy w akcji z uzyciem skutera przy jednym ratowniku/sterniku (ale wcale nie uniemozliwia Ci to podplywanie od zawietrznej lecz ma juz to niejako mniejsze znaczenie gdyz trzymamy poszkodowanego i panujemy nad skuterem).

Hehe co do ufnosci sternikom to tylko cwiczenia z dana osoba wyrabiaja to. Ja np podczas pokazow akcji ze skuterem na kursie SRW zostalem "przeplyniety" przez skuter-sila inercji niestety nie wyhamuje go odrazu (przynajmniej 100m potrzeba na to) :| Nawet najlepszym sie zdarza :wink: Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
buli82 
Doświadczony Forumowicz WOPR
SRW



Wiek: 41
Do³±czy³: 24 Gru 2005
Posty: 61
Sk±d: Å»ory, ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pon Sty 02, 2006 5:41 pm   

Wybaczcie że dorzucę jeszcze 1 pytanie
94. Na kÄ…pieliskach zlokalizowanych nad rzekami zakaz kÄ…pieli obowiÄ…zuje, gdy:
a/ prędkość nurtu rzeki przekracza 3 m/s.
b/ wczasowicze Å‚amiÄ… postanowienia regulaminu,
c/ dostrzeżono przepływający statek wycieczkowy,
d/ poprawne sÄ… odpowiedzi a i c.
 
 
 
sfrustrowany 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SR_WOPR


Do³±czy³: 09 Lis 2005
Posty: 128
Sk±d: POLSKA
Wys³any: Pon Sty 02, 2006 6:29 pm   

Tutaj prawidłowa jest odpowiedz b) Przynajmniej taka jest zaznaczona jako prowidłowa w ksiazce pana Stanuli. Dla mnie samo pytanie jest conajmniej dziwne (podobnie jak jeszcze kilkanaście innych) no ale cóz.... to instruktorzy dzierzą władzę i oni maja race :)


ps. a tak na marginesie pytania z prawa (te które są w tej ksiązeczce) sa już niekatualne w wiekszości (np. nie ma juz kolegiów... sic!), a pytanie o paragraf artykułu... panowie... czy to nie lekka przesada ;)

POZDRAWIAM
 
 
sztondi 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 38
Do³±czy³: 11 Lis 2005
Posty: 359
Sk±d: CzÄ™stochowa
Wys³any: Pon Sty 02, 2006 6:46 pm   

B :?: a nie A C to na bank odpada bo nie mozna organizowac Kapielisk na trasach Zeglugi jest to zabronione a jezeli łamia przepisy cóz jak tak jest w Ksiązce to napewno jest dobrze ale jak bym miał taki test to bym zaznaczył A :| 8)
 
 
 
buli82 
Doświadczony Forumowicz WOPR
SRW



Wiek: 41
Do³±czy³: 24 Gru 2005
Posty: 61
Sk±d: Å»ory, ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pon Sty 02, 2006 7:48 pm   

Sorrki o jakiej książce wy mówicie ? Ja mam w domu "poradnik Instruktora WOPR" Stanuli a nie ma tam odpowiedzi na testy, kluczy itp. Może dlatego, że mam pierwsze wydanie a jest już nowsze. Nie chce kupić tego nowszego bo pewnie zaraz wyjdzie jeszcze nowsze, z nowymi wytycznymi BLS.
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Sro Sty 04, 2006 12:08 pm   

W nowych wydaniach "Poradnika Instruktora WOPR" A. Stanuli sa pytania testowe i klucze do nich na ktorych opieramy niektore odpowiedzi w naszych postach. Niestety kilka bledow w kluczu wykrylem z kolegami.. Zreszta chyba wszyscy potwierdza iz niektore pytania sa nieprecyzyjne czy tez dziwnie sformulowane. Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 17