www.forum.wopr.net.pl Strona Główna www.forum.wopr.net.pl
Najwi?ksze w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DeVu
Sro Maj 30, 2012 10:14 am
Trening p?ywacki/ratowniczy
Autor Wiadomość
DeVu 
Stały bywalec

Wysłany: Wto Gru 07, 2010 1:55 pm   Trening p?ywacki/ratowniczy

Witam!

Od jakiego? czasu buszuj? po necie w szukaniu ró?nych treningów. Zarówno p?ywackich jak i ratowniczych. Nic sensownego nie wpad?o mi w oko, widocznie s?abo szukam. Wiem, ?e ju? par? osób na forum pyta?o o treningi dlatego za?o?y?em temat, którego celem jest wspólnie podzielenie si? swoimi planami treningowymi, w?a?nie w tym miejscu. Je?li s? w?ród Nas trenerzy p?ywania (a wiem, ze s? :o ) fajnie by by?o, gdyby mogli przedstawi? swój warsztat pracy :wink: Zapraszam wszystkich p?ywaj?cych do dyskusji :wink:

Pozdrawiam :smile:

Rokam
Starszy Forumowicz WOPR

Wysłany: Wto Gru 07, 2010 8:17 pm   

Siema. Mog? Ci rozpisywa? codziennie treningi typowo p?ywackie, jak wygl?daj? je?li Ci? to zadowoli. Troch? tego b?dzie.

DeVu 
Stały bywalec

Wysłany: Wto Gru 07, 2010 8:30 pm   

Wklej tutaj ;)

Rokam
Starszy Forumowicz WOPR

Wysłany: Wto Gru 07, 2010 9:14 pm   

Niestety na razie nic nic nic, bo choruje. Wklej? aktualne treningi, od kole?ków z klubu.

mifal
Młodszy Forumowicz

Wysłany: Sro Gru 08, 2010 8:43 am   

Siemanko. Ja wlasnie tez od miesiaca trenuje z mysla przygotowania sie do Tamy. I Robie cos takiego nastawiajac sie najbardziej na 100m oraz 400m no i oczywiscie nogi najwazniejsze w ratownictwie.
400m rozplywanie 5x100m, 3x200m, 2x400m wszystko intensywnie odpoczynek 1-3min, nogi zaba okolo 400m z deska czesc na plecach, 2x300-400m 50int-50sw. 1-3 min odpoczynku i wrzucam zawsze gdzies w to 3 razy butelki po 2 minuty, 400 rozplywanie
2 trening
400rozplywanie 4x200, 3x300 raz nogi 2x400 raz nogi wszystko intensywnie przerwa 1-3min,
600m-200int-100sw 1-3 min, 600-100int-50sw. i 400 rozplywanie
3 trenig
400 rozpl, 4x50m max, 4x50max nogi, 4x50max rece 1 min przerwy, 25int-25sw-50int-100sw-75int-125swx2, 400 rozplywanie no i gdzies zawsze butelki
To tyle jezeli chodzi o mnie

eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association

Wysłany: Wto Gru 17, 2013 5:17 pm   

Przegl?daj?c forum zupe?nie Przypadkiem trafi?em na ten jak?e ciekawy i fajny temat wi?c odkopuje;)

Ch?tnie podziele si? swoj? wiedz? czy podam przyk?adowy trening tylko potrzebna jest do tego troszk? wi?ksza wiedza;) (wiek, mo?liwo?ci re?imowe, makrocykl-si?a, wytrzyma?o??,szybko??, wytrzyma?o?? szybkosciowa, nadszybkosc; za?o?enie i cel) :mrgreen:

u-boot 

Wysłany: Sro Gru 18, 2013 12:35 am   

oczywi?cie ?e te dane które poda?e? s? bardzo wa?ne w uk?adaniu treningu, mo?e napisz jak okre?lic poszczególne elementy tzn wytrzyma?o??, szybko?? itd. Jak kto? kto si? nie zna ma ci powiedzie? o swojej wytrzyma?o?ci ????? wytrzyma?o?? : MAM. Je?li potrafisz u?o?y? trening to napisz jakimi testami ma kto? okre?li? swoje parametry wytrzyma?o?i czy si?y p?ywackiej.

eR 
Swimming Association

Wysłany: Sro Gru 18, 2013 3:17 pm   

U-boot to nie do ko?ca jest tak z tym okre?laniem...

Chodzi o okre?lenie celu treningu(inaczej: który element chcesz poprawi??)

Ka?dy z p?ywaków(amatorów, ratowników, sportowców) na starcie dysponuje pewnym potencja?em w ka?dej z w.w. Sfer!

Okre?lenie musi polega? w pierwszej kolejno?ci na
Np w godzine przep?ynie 60 basenów, a chcia?by plywac 100( zalecany trening w ka?dej sferze, nie tylko wytrzyma?o??)

Wylawiam z dna ci??arek 5 kg a chce 6 ( trening si?owy, zw?aszcza si?a nóg)

P?ywam 25 metrów w czasie 1 minuty a chce szybciej ( szybko??)

I tym podobne...

Re?im czasowy swój ka?dy zna! Jesli nie mozna go okre?li?/oszacowa? za pomoc? pomiaru t?tna ;)

u-boot 

Wysłany: Czw Gru 19, 2013 1:21 am   

ok wed?ug twego toku przep?ywam 60 basenów chc? 100 co mam zrobi??
Bo wed?ug mnie nic skoro nie znasz mego czasu? moglem to p?yn?? 2 godz. A kto? 60 basenów przep?yn?? w godz i ju? ma inny trening tak czy nie? . dlatego trzeba zna? pu?ap wyjsciowy dla danego zawodnika ?eb yu?o?y? mu trening, a mo?na go pozna? poprzez testy p?ywackie okreslaj?ce dany parametr. Skoro ktos sie deklaruje z u?o?eniem treningu to zak?adam ?e umie wyznaczy? te parametry. Trening to mo?na z Bartkowiaka za 35 z? u?o?y? ale trzeba wyznaczy? limity czasowe dla danej osoby.
Re?im czasowy swój ka?dy zna! Jesli nie mozna go okre?li?/oszacowa? za pomoc? pomiaru t?tna, to powiedz mi jak mam to oszacow? ?

[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:26 am ]

Ale przep?ywasz 25 i ju? potem umierasz czy mog? tak 3 razy i umieram 5 razy ? to jest wa?ne, bo mo?e brakowa? ci si?y? a nie koniecznie szybko?ci?

[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:29 am ]
ogólnie nie chc? by? nie mi?y, ale deklarowanie si? z pomoc? treningu , bo kiedys by?em zawodnikiem i znam swój trening odbiega od zasad uk?adania treningu w oparciu o wiedz? z zakresu uk?adania traningu ?

si?aczka 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz

Wysłany: Pią Gru 20, 2013 9:25 am   

u-boot napisał/a:

Ale przep?ywasz 25 i ju? potem umierasz czy mog? tak 3 razy i umieram 5 razy ? to jest wa?ne, bo mo?e brakowa? ci si?y? a nie koniecznie szybko?ci?

A czy to wa?ne czy umiera po 25 m w minut? czy po 75 m w 3 minuty (nawet bez przerwy).
Je?eli ma takie czasy to nie nauka internetowa tyko biegusiem do trenera, który stwierdzi czy w ogóle co? z tego b?dzie czy nie. Na razie to nie p?ywanie tylko przemieszczanie si? w wodzie ... i to powolne.

u-boot 

Wysłany: Pią Gru 20, 2013 11:40 am   

Je?eli ma takie czasy to nie nauka internetowa tyko biegusiem do trenera, który stwierdzi czy w ogóle co? z tego b?dzie czy nie. Na razie to nie p?ywanie tylko przemieszczanie si? w wodzie ... i to powolne.[/quote]
Podany przyk?ad jest do?? drastyczny dla na?wietlenia tego o czym mówimy. Napisa?a? biegusiem do trenera, ale tutej swoj? pomoc oferuje wielu trenerów? I w?a?nie o to chodzi czy co? z tego b?dzie czy nie, ale na jakie? podstawie to mo?na stwierdzi? dlatego wa?ne s? testy okre?laj?ce dany poziom p?ywacki. Jak si? to zna to mo?na uk?ada? trening(a mo?e nauka p?ywania) dla danej osoby A rozpisanie ja p?ywam tak blablablabla dla takiej osoby b?dzie nie wykonalne, a co dopiero w jakim? czasie.

PB 
Stały bywalec
PB

Wysłany: Pią Gru 20, 2013 1:33 pm   

Wydaje mi si?, ?e si?aczce chodzi o to, ?e z takim czasem na 25 m to potrzebny jest kontakt bezpo?redni bo co? z tym p?ywaniem jest mocno nie tak.

eR 
Swimming Association

Wysłany: Pią Gru 20, 2013 9:50 pm   

PB i Si?aczka,

Przyk?ad zosta? podany tak specjalnie - mega skrajny przypadek maj?cy na celu tylko na?wietlenie sytuacji. Z takim czasem to nawet nie mówimy o p?ywaniu :lol: to raczej takie rze?bienie.

Ma?o tego! Napisa? trening, a POPROWADZI? trening to dwie ró?ne(kolosalnie) rzeczy! Je?li kto? chce nauczy? si? p?ywa? przez internet to hmm....powodzenia. Rozpisanie treningu to raczej pomoc, wyznaczenie kierunku, zwrócenie uwagi na dany aspekt!

u-boot:

u-boot napisał/a:
ok wed?ug twego toku przep?ywam 60 basenów chc? 100 co mam zrobi??
Bo wed?ug mnie nic skoro nie znasz mego czasu? moglem to p?yn?? 2 godz. A kto? 60 basenów przep?yn?? w godz i ju? ma inny trening tak czy nie? . dlatego trzeba zna? pu?ap wyjsciowy dla danego zawodnika ?eb yu?o?y? mu trening, a mo?na go pozna? poprzez testy p?ywackie okreslaj?ce dany parametr.

Rozmawiamy o nauce p?ywania czy o treningu p?ywackim? Nie chce by? nie mi?y ale czytaj dok?adnie! W przytoczonym przyk?adzie napisa?em: "w godzin?" przep?ywa! Wi?c czas znam?

Druga kwestia: Trening treningowi nie równy! Rozpisa? mo?na wszystko :shock: 100 x 100 te? ma sens jak wie si? po co i kiedy taki trening mo?na zastosowa?? Zgadzasz si?? OCZYWISTYM JEST, ?e pewne rzeczy trzeba poznac przed u?o?eniem treningu! Rozmawiamy przez forum i niestety lub stety trzeba operowa? skrótami my?lowymi! nie da si? napisa? wszystkiego co wychodzi przez usta - inaczej mój post zajmowa?by ca?? stron? i nie zach?ca? do dyskusji....

u-boot napisał/a:
Skoro ktos sie deklaruje z u?o?eniem treningu to zak?adam ?e umie wyznaczy? te parametry. Trening to mo?na z Bartkowiaka za 35 z? u?o?y? ale trzeba wyznaczy? limity czasowe dla danej osoby.
Re?im czasowy swój ka?dy zna! Jesli nie mozna go okre?li?/oszacowa? za pomoc? pomiaru t?tna, to powiedz mi jak mam to oszacow? ?

[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:26 am ]

[ Dodano: Czw Gru 19, 2013 1:29 am ]
ogólnie nie chc? by? nie mi?y, ale deklarowanie si? z pomoc? treningu , bo kiedys by?em zawodnikiem i znam swój trening odbiega od zasad uk?adania treningu w oparciu o wiedz? z zakresu uk?adania traningu ?

I na koniec. To o czym piszesz jest jak najbardziej podstaw? w jakimkolwiek uk?adaniu treningów. Nikt nikomu nie karz? i nie narzuca korzystania z czyjej? pomocy! Sam masz swój rozum i mo?esz wyci?ga? wnioski...

To ?e kto? trenowa? uwa?am za plus w tej bran?y ;) . Ja mam przyjemno?? uczy? si? od bardzo dobrych trenerów, do?wiadczonych od A do Z, i pracowa? z p?ywakami na co dzie? robi?cych czasy o których ja marze....

PS. "Aby wyliczy? w jakim zakresie t?tna powinni?my ?wiczy?, aby osi?gn?? w miar? najlepszy efekt, korzystamy z nast?puj?cego wzoru:

T?tno spoczynkowe (ang. Reasting Heart Rate- RTH) to twoje t?tno w czasie spoczynku. Najlepszym czasem na okre?lenie jego poziomu jest czas zaraz po obudzeniu, przed wyj?ciem z ?ó?ka.
T?tno maksymalne (Maximum Heart Rate- MHR) oblicza si? wed?ug formu?y:
220 - wiek.
T?tno wysi?kowe (Heart Rate Reserve- HRR) oblicza si? wed?ug formu?y:
Maksymalne t?tno - spoczynkowe t?tno.
Górna granica t?tna treningowego Obliczana jest wed?ug wzoru:
(t?tno wysi?kowe * 0,85) + t?tno spoczynkowe.
Dolna granica t?tna treningowego oblicza si? j? wed?ug wzoru:
(t?tno wysi?kowe * 0,50) + t?tno spoczynkowe."

Potraktuj to z g?ow? bo zadanie relaksacyjne trzeba p?ywa? nie koniecznie z t?tnem treningowym ;)

PS. W kwietniu s? AMP w Poznaniu, na których powinienem by? - je?li masz ochot? na rozmow? w rzeczywisto?ci i wymian? opinii i do?wiadczenia to zapraszam!

u-boot 

Wysłany: Pią Gru 20, 2013 11:07 pm   

ok napisa?e? ?e czas znasz, a mo?e kole? p?yn?? staj?c co jaki? czas? np co 25 metrów? To chyba wa?ny parametr.
W?a?nie du?o ludzi my?li ?e umie p?ywa? i chce przej?? do treningów. Nikt kto cho? troszk? zna si? na p?ywaniu nie czerpie treningów z internetu, wi?c zak?adam ?e to s? tacy ludzie.
Sam napisa?e? ?e pisanie treningów przez internet jest bez sensu, ja my?l? ?e mo?na ale trzeba zna? podstawowe parametry danego cz?owieka. Dlatego poraz enty pytam o testy na dany element. HR ok ale to ksi??kowy wzór, ale to co napisa?e? dla przeci?tnego cz?owieka to magia, chodzi raczej o co? bardziej zrozumia?ego dla danego klienta. Pomoc ok ale jak chcesz pomóc nie znaj?? nic?
Trening p?ywacki polega na tym, ?e mamy zawodnika i pod niego ustawia si? trening a reszta goni. Ok jak kto? chce trening z netu to mu piszcie spoko i powodzenia

Odpowiedz do tematu