www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Sro Maj 30, 2012 7:58 am
Jakie sÄ… flagi i co oznaczajÄ… ?
Autor Wiadomo¶æ
kalinek78 
Wypowie się, choć w ostateczności
MRW


Wiek: 34
Do³±czy³: 28 Lis 2004
Posty: 9
Sk±d: PL
Wys³any: Wto Mar 06, 2007 11:33 pm   

Zaciekawiła mnie bardzo ta dyskusja.

Moje wnioski są takie: My się tu spieramy jaka sytuacja co oznacza itd., a tak naprawdę ludzie niezbyt orientują się o co w ogóle chodzi z tymi flagami, a raczej co one oznaczają. Przecież to, żeby o czymś informowały właśnie plażowiczów, jest ich podstawowym zadaniem, więc powinno się chyba także pomyśleć w tym kierunku. Także przy jakichkolwiek zmianach wziąć pod uwagę łatwość interpretacji przez "cywilów". Np. dla nich będzie dość logiczne, że skoro nie ma flagi, nie ma ratowników, a skoro coś wisi, to pewnie siedzą (bo jeszcze by im ktoś zawinął tę flagę - tak odnośnie polskiej rzeczywistości i powyższych wypowiedzi ;) ).

Oczywiście jedną sprawą jest ignorancja plażowiczów, ale nie możemy pominąć faktu, że jakieś 80-90% plażowiczów (piszę to tak na oko, na podstawie własnych doświadczeń z pracy na plaży) nie ma zielonego pojęcia co oznacza flaga czerwona. Wiedzą, że flaga biała przedstawia zezwolenie na kąpiel, ale o czerwonej (jeśli już zdarzy się, że cokolwiek o niej wiedzą) mówią, iż oznacza ona kąpiel na własną odpowiedzialność, a czarna oznacza bezwzględny zakaz.

Zatem uważam, że razem ze sprecyzowaniem przepisów, powinno się zrobić coś więcej w kierunku poinformowania ludzi, co właściwie oznaczają te flagi.

P.S. A może by tak ponownie wrócić do koncepcji czarnej flagi? przynajmniej wiedzieliby o co chodzi :D ;)
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sro Mar 07, 2007 8:38 am   

kalinek78 napisa³/a:
A może by tak ponownie wrócić do koncepcji czarnej flagi? przynajmniej wiedzieliby o co chodzi

absolutnie sie nie zgadzam bo na marne poszlo by wielogodzinne tlumaczenie moje, ze nie ma czarnej flagi!! :wink:
_MARIO_ napisa³/a:
Flagę czerwoną wywiesza się w czasie, w którym kąpielisko jest nieczynne

czytalem propozycje nowej ustawy i ten zapis zostal usuniety. dla mnie to jeden z nielicznych smaczkow tej nowej ustawy. wreszcie ktos logiczny znalazl sie podczas procesu jej tworzenia...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Sro Mar 07, 2007 3:34 pm   

Dziwne to zjawisko, że plażowicze nie wiedzą co oznacza kolor czerwony. Wydawać by się mogło, że czerwień wszystkim kojarzy sie z jakims zakazem (swiatło czerwone czy to dla pieszych czy dla kierowcow oznacza STOP) i przez to wydawać by sie mogło proste kojarzenie. Poza tym na kapielisku zawsze jest regulamin, na ktorym napisane jest co oznacza poszczególny kolor. Dla chcacego nic trudnego...
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
bolek0209 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 59
Do³±czy³: 13 Wrz 2006
Posty: 41
Sk±d: dolny Å›lÄ…sk
Wys³any: Sro Mar 07, 2007 9:37 pm   

o czym my tutaj w ogole klikamy przeciez to juz standard my tlumaczymy a oni wiadomo swoje i tak wiedza no ale ... profilakyka , profilaktyka , profilaktyka ... i my gdzies tam z boku bacznie obserwujacy ... nie kowal !!! :lol:
_________________
bolek0209
Instruktor WOPR
Starszy Sternik Motorowodny
KPP BLS AED
 
 
     
kalinek78 
Wypowie się, choć w ostateczności
MRW


Wiek: 34
Do³±czy³: 28 Lis 2004
Posty: 9
Sk±d: PL
Wys³any: Czw Mar 08, 2007 12:38 am   

Skacowany napisa³/a:
Poza tym na kapielisku zawsze jest regulamin, na ktorym napisane jest co oznacza poszczególny kolor. Dla chcacego nic trudnego...

A z tym jeszcze gorzej... Jak jest mało osób, które wiedzą o co chodzi z flagami, tak zdecydowanie mniej, a wręcz prawie nikt, nie czyta regulaminu przy wejściu na plażę... - też życiowe realia... niestety :oops:
 
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Sk±d: Bialystok/ Sopot
Wys³any: Pon Maj 21, 2007 9:27 pm   

nie czytalem wszystkiego ale moge powiedziec: w polsce nie ma zadnego kapieliska zorganizowanego ale to nie zobowiazuje do nie wywieszania flag jak juz tutaj przytaczaliscie przepisy jest tam napisane ze: flage czerwona wywiesza sie gdy kapiel jest zabroniona lub kapielisko jest nieczynne.
1. gdy kapiel jest zabroniona to wiadomo bo mamy napisane w regulaminie, sa warunki do wywieszenia czerwonej flagi to gwizdzemy i wyganiamy wszystkich z wody w tym czsie nie moze byc nikogo w wodzie konczysz dyzur np o 17 i wsio o 17.01 moze byc juz 100 os. w wodzie a ty za nich juz nie odpowiadasz.
2. gdy kapielisko jest nieczynne nie widzialem jeszcze ratowników którzy by zostawili flage bo wiadomo ze na drugi dzien by jej nie bylo bo taka juz jest mentalnosc polaków zrobili by to na zlosc ratownikom wiec poprostu sie zabiera flage fakt ze jest to nie zgodne z przepisami ale tak sie praktykuje wiele osob sie topilo po godzinach pracy ratownikow na terenie kapieliisk strzezonych i nikomu sie nie dostawalo za to ze nie bylo tam flagi

co do zmieniania flag to nie byl bym za tym bo ludzie doskonale wiedza ze biala flaga oznacza ze mozna sie kapac a czerwona zakaz kapieli bo wtedy ratownicy wszystkich wyganiaja a najczesciej sie buza do nas ludzie podpici

co do czarnej flagi to o tym gadalem z wieloma ratownikami i instruktorami i wszyscy zgodnie twierdzili: nigdy nie bylo takiej flagi w przepisach tylko w paru miejscowosciach w latach 80-tyh ratownicy wywieszali jakies czarne szmaty na maszcie po godzinach pracy
 
     
sairus20 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 24 Mar 2007
Posty: 145
Sk±d: Sie biorÄ… dzieci
Wys³any: Pon Maj 21, 2007 10:00 pm   

No ja raz zostawiłem czerwona flage po skonczonej pracy na basenie to mi ja buchneli...Nastepnego dnia zdjołem flage to wrzucili mi maszt do wody i rano musialem go szukac na dnie...Moze by zamiast flag wprowadzic cos innego???Cos co bardziej dotrze to tych tępaków którym sie nudzi w nocy....
_________________
2003 MR
2004 Sternik Motorowodny RW
2005 OWD PADI
2008 AOWD PADI
2009 St Sternik Motorowodny???
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Sk±d: Bialystok/ Sopot
Wys³any: Pon Maj 21, 2007 10:24 pm   

nie ma co wprowadzac jest dobrze tylko takie mamy spoleczenstwo niestety
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 18