www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Pi± Maj 25, 2012 9:33 am
aqua park
Autor Wiadomo¶æ
Ishtar 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl



Do³±czy³a: 17 Kwi 2005
Posty: 209
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Wto Kwi 11, 2006 2:40 pm   

kovalsz napisa³/a:
ksztalty sa nieregularne i ciezko powiedziec ze jest to 25 a pozatym zbiornikow jest kilka


Jeżeli kształty są nieregularne, to czy nie powinno się brać pod uwagę najdłuższego odcinka basenu? To by było logiczne. Mierzymy najdłuższy odcinek i na tej podstawie określamy ilu potrzeba ratowników wg w/w przepisów.
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Wto Kwi 11, 2006 4:26 pm   

no a jak jest 10 zbiornikow po 5 m dlugosci to przy kazdym ratownik czy sumoiwac dlugosc??:) te przepisy nijak sie maja do aqua parkow...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sro Kwi 12, 2006 7:33 am   

Jarek R. napisa³/a:
Na pewno z głową w przepisach, bo takie było pytanie autora tematu. Kolega niestety jak zwykle czyta bez zrozumienia treści. Napisałem wyraźnie : Stałą obserwację zapewnia jeden ratownik (do 25 m) na jednej niecce. Zatem ilość ratowników = ilości niecek aktualnie udostępnionych do pływania.

o ile pamietam to chyba ja bylem autorem tego tematu :wink: rozumiem ze przy kazdym jacuzzi stoi ratownik tak??
Jarek R. napisa³/a:
Poza tym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jest gestor obiektu, a nie ratownik.

tu kolega ma posrednio racje. prokurator bedzie tez maglowal ratownika i pytal sie dlaczego w tym czasie rozmawial z piekna dziewczyna zamiast biegac po basenie i pilnowac wszystkich katow basenu...
zalezalo mi zeby ktos podal konkretne wytyczne bo to co kolega przytoczyl mozna interpretowac na tysiac sposobow i kazdy sad moze dac inny wyrok... moj byly szef z 4 ratownikow zmniejszyl ilosc do dwoch a czasem do jednego...jak mu powiedzielismy to nam powiedzial ze jak znajdziemy przepis to go przekonamy a zaden przepis nie mowi wprost...
wciaz brak konkretow a audyt jesli kiedys tam byl to teraz juz nie ma zamiaru byc...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Czw Kwi 13, 2006 5:34 pm   

Jarek R. napisa³/a:
czy to nam sie podoba czy nie - na każdej niecce udostępnionej w danej chwili do kapieli.

jak to sie ma do rzeczywistosci?? nie mowiac o sensownosci przepisu... moimzdaniem to spora nadinterpretacja...
Jarek R. napisa³/a:
Przepisy są jednoznaczne (a własciwie jednojednoznaczne) Nigdzie nie jest tu wymieniony ratownik , ani WOPR.

kolega chce powiedziec ze ratownik za nic nie odpowiada?? moim zdaniem zawsze ratownik moze miec problemy przy wypadku, choc oprocz ciagania po sadach nie musi sie to wiazac z wyrokiem.

[ Dodano: Czw Kwi 13, 2006 5:37 pm ]
byl kolega w Gorzowie na basenie?? www.slowianka.pl jesli tak to ilu powinno tam byc ratownikow?? basen sportowy ma 51m czyli 3?? rekreacja ma kolo 5 niecek...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 36
Do³±czy³: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Sk±d: Pomorskie
Wys³any: Czw Kwi 13, 2006 10:07 pm   

kovalsz napisa³/a:
jak to sie ma do rzeczywistosci?? nie mowiac o sensownosci przepisu... moimzdaniem to spora nadinterpretacja...

Kovalsz, tak siÄ™ zastanawiam nad czym ty dyskutujesz, przepis to przepis i basta :wink:

Pozdrawiam !!!
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sob Kwi 15, 2006 5:19 pm   

pioro6 napisa³/a:
Kovalsz, tak siÄ™ zastanawiam nad czym ty dyskutujesz, przepis to przepis i basta

to dlaczego nie wszedzie jest egzekwowany??
Jarek R. napisa³/a:
Na szczęście świat nie kończy sie na Gorzowie. Warto poszerzyc horyzonty.

nie chodzi o to ze w gorzowie jest super i wszedzie tak ma byc tylko o to ze w gorzowie nikt tych przepisow nie przestrzega!! i ma je gleboko w d...
Jarek R. napisa³/a:
Samorządowy i państwowy gestor ma to w dupie. Nie on płaci.
to ich sprawa ze maja durne podejscie do zycia ale dlaczego nikt nie egzekwuje tego prawa skoro jest tak jednoznaczne wg was??
uwazacie ze prawo ktore nie jest egzekwowane jest dobre?? moim zdanie ma luki skoro pozwala na cos takiego...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Nie Kwi 16, 2006 11:45 am   

Skoro ten temat powoduje az taie zawirowania na forum ja mam pytanie do P. Jarek R., ktory przedstawil nam dobra znajomosc prawa. Co ratownik moze i co powinien zrobic gdy wg. niego normy ratownicze nie sa zgodne z prawem a mimo to komisja WOPR dopuszcza taka plywalnie do uzytku.
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
     
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Nie Kwi 16, 2006 9:19 pm   

Jarek R. napisa³/a:
Za zapewnienie bezpieczeństwa odpowiedzialny jest zawsze gestor obiektu, ale ratownik wiedząc o niezgodnej z przepisami zbyt małej obsadzie ratowniczej i godząc się w tych warunkach na podjecie dyżuru

jesli napiszemy pisemna prosbe o zwiekszenia obsady do gestora i przyjmiemy posade jestesmy wolni od odpowiedzialnosci tlumaczac to tym ze uznalismy ze lepiej jest zabezpieczyc kompielisko/plywalnie w mozliwie najlepszy sposob niz zostawic ja bez opieki?
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
     
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Nie Kwi 16, 2006 10:37 pm   

Jarek R. napisa³/a:
Zacznijmy od tego, że nie ma żadnej komisji WOPR, która dopuszcza pływalnie do użytku. A jeśli jest, to działa poza prawem.

Rozumiem ze podobnie sytuacja sie ma w sprawie kapielisk nadmorskich :?: Chodzi mi o to ze coroku przybywa do nas komisja ze Szczecina z WOPRu ktora niejako zatwierdza kapieliska (notabene ich nawet nie widzac) i pobiera za to odpowiednia oplate :( Oczywiscie jest to zalatwiane na szczeblu pracodawcy wiec ratownicy praktycznie nie biora w tym udzialu i tylko wiemy ze taki fakt ma miejsce.. Pozdrawiam :mrgreen:
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pon Kwi 17, 2006 2:18 pm   

Jarek R. napisa³/a:
Poza tym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jest gestor obiektu, a nie ratownik.

Jarek R. napisa³/a:
Za zapewnienie bezpieczeństwa odpowiedzialny jest zawsze gestor obiektu, ale ratownik wiedząc o niezgodnej z przepisami zbyt małej obsadzie ratowniczej i godząc się w tych warunkach na podjecie dyżuru, popełnić może w zależności od okoliczności:
1. wykroczenie z art.73 k.w.
2. przestępstwo z art. 160 k.k.
3. przestępstwo z art. 165 k.k.
4. i parÄ™ innych, majÄ…cych zwiÄ…zek np. z kodeksem pracy.

jedynie obie te wypowiedzi daja lepszy obraz na odpowiedzialnosc ratownika. skoro kolega oba przepisy znal to mogl oba przytoczyc juz w pierwszym poscie...uniknelibysmy nieporozumien moze...bo tych ale moze byc wiecej...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Pon Kwi 17, 2006 6:19 pm   

Kodeks Wykroczeń:
Art. 73. Kto wbrew swemu obowiązkowi nie zawiadamia odpowiedniego organu lub osoby o wiadomym mu niebezpieczeństwie grożącym życiu lub zdrowiu człowieka albo mieniu w znacznych rozmiarach, podlega karze aresztu albo grzywny.


Kodeks Karny:
Rozdział XIX Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu

Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Rozdział XX Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu

Art. 165. § 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: 1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, 2) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nie odpowiadające obowiązującym warunkom jakości, 3) powodując uszkodzenie lub unieruchomienie urządzenia użyteczności publicznej, w szczególności urządzenia dostarczającego wodę, światło, ciepło, gaz, energię albo urządzenia zabezpieczającego przed nastąpieniem niebezpieczeństwa powszechnego lub służącego do jego uchylenia, 4) zakłócając, uniemożliwiając lub w inny sposób wpływając na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych, 5) działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Dziekuje, ze podal Pan nr. Art.
_________________
Train one, save many.
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Wto Kwi 18, 2006 6:38 pm   

Jarek R. napisa³/a:
Szkoda. Moze teraz, przed sezonem, czas nadrobić zaległości, np. przez samokształcenie albo przez zadawanie konkretnych, przemyslanych pytań.

dziekuje juz nie mam pytan do kolegi...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pi± Kwi 21, 2006 2:50 pm   

Jarek R. napisa³/a:
Odpowiada on bowiem tylko za fakt nie wykonania powierzonych mu czynności lub bezprawne objęcie dyżuru (zbyt mała ilość ratowników, za niskie kwalifikacje) na określonym akwenie strzeżonym i w okresie, gdy jest tam zatrudniony.

wiec to nie jest tak ze za wszystkie nieprawidlowosci odpowiada gestor?? wlasnie o taka sytuacje sie pytalem...jest za malo ratownikow ale wszystko chodzi na full. mam zamknac?? jasne i odrazu sie zwolnic. dlaczego ja mam sie bac pracodawcy mimo ze staram sie te przepisy wykonywac a on w imie tego prawa mnie zwolni??
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 17