www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Przesunity przez: DeVu
Sro Maj 30, 2012 9:23 am
Egzamin praktyczny i teoretyczny MR
Autor Wiadomo
zygier
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 13 Pa 2008
Posty: 41
Skd: Łazy
Wysany: Sro Mar 18, 2009 4:02 pm   Egzamin praktyczny i teoretyczny MR

Na wstępie chce przeprosic tych którzy maja juz dosyć czytania o MR.

Chciałem Was doświadczonych ratowników zapytać nie o to jak wygląda egzamin.. bo wiem ze ma być:
50m żeglarski
50m oburącz + jednorącz
przepłynięcie dystansu 50m stylem dowolnym w czasie ponizej 40s ;/ (co nie wiem czy zdołam, bo na basenie mam czas jak narazie 42sek)
przepłynięcie pod lustrem wody 25m (i tu mam pytanie czy to jest po skoku ratowniczym czy z wody)
wydobycie manekina z 3m
przeprowadzenie pozorowanej akcji ratowniczej(skok, dopłynięcie, opanowanie tonacego, holowanie, wynoszenie,zabiegi ozywiajace)

Tylko chciałbym wiedziec czy na egzaminie wszytko przebiega w takiej kolejnosci jak tu napisałem... w czym było wam najtrudniej...? czy mieliscie troche czasu na uspokojenie oddechu przed "zaliczeniem 25 pod wodą" i czy było wam bardzo zimno ?? I ogólnie o takie szczeguły...

I JAK WYGLĄDAŁ EGZAMIN TEORETYCZNY - bo tu to juz wogóle nie mam pojęcia, wiem tylko, że to nie będzie test.
Znacie jakąś dobrą lekture? Ile jest tych pytań ? z czego moge sie na ten test przygotować ??
czy zdaliscie za 1 razem, czy sa poprawki z teorii?
SoRRy że sie tak rozpisałem,
JAK WAM SIE TEGO NIE CHCE CZYTAĆ TO POPROSTU OPISZCIE JAK WYGLADAŁ WASZ EGZAMIN. Będe bardzo wdzięczny.
_________________
Tylko pływak wie, że 0,01 sekundy może być wszystkim...
 
 
     
Arrientos 
Wypowie się, choć w ostateczności


Wiek: 31
Doczy: 17 Cze 2009
Posty: 5
Skd: elbląg
Wysany: Sro Cze 17, 2009 1:35 pm   

Nie wiem, czy te pytania są nadal aktualne, ale opowiem mniej-więcej jak to wyglądało u mnie. No więc egzamin składał się z(w kolejności):
- 50m stylem dowolnym w czasnie poniżej 45sec
- 20m pod wodą (o ile pamiętam koleś który miał 22m też zdał, więc chyba 20m a nie 25) start z wody
- 50m żeglarski
- 50m dowolny
- tutaj normalnie było wyciągnięcie przedmiotów z dna ~~3, my na kursie to zrobiliśmy wcześniej
- akcja (bez RKO, tylko do bocznej)

Jest czas na ochłonięcie, zanim przeleci cała kolejka, startowaliśmy po 3 osoby.
Tylko holowanie pod rząd.

Teoria to była poezja...
na 1szym podejściu zdało 5 osób/20
Testy z resuscytacji, znajomości pracy i hydrologi (tutaj wszyscy prawie odpadli)

Ja zdałem za 1szym razem.
 
 
     
zygier
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 13 Pa 2008
Posty: 41
Skd: Łazy
Wysany: Sob Cze 20, 2009 1:29 pm   

Aha, dzięki, to nie było aż tak ciężko raczej ;D Ja sie obawiam tylko jednego -ZIMNA ;/
Ciekawe czy wszystkie egzaminy na MR są na wodach otwartych...
To ten test teoretyczny pisaliście w dniu egzaminu praktycznego??
_________________
Tylko pływak wie, że 0,01 sekundy może być wszystkim...
 
 
     
Sebek9292
Młodszy Forumowicz


Doczy: 28 Wrz 2008
Posty: 19
Skd: police
Wysany: Sob Cze 20, 2009 10:47 pm   

Praktyka:
W moim przypadku egzamin na MR mieliśmy na basenie, nasza instruktorka do nas: "no zrobcie to i to" w ogole nie poczulem ze mam egzamin->oczywiscie wszyscy zaliczyli.
no i na fantomie mieliśmy według BLS-lajt
Teoria:
ziomka do nas "powtórzmy sobie rzeczy które MOGĄ się znaleźć w teście" oczywiście były podobne/takie same pytania. chyba 1 os nie zdala (poprawila w ten sam dzien :)
Według mnie jest to tzw. opierdzielanie i nie podoba mi się to.
na RW mieliśmy: pływanie BL, samodzielna i grupowa akcja. A gdzie 25m pod woda, rzut rzutka, kołem? juz tego nie ma? tego juz nie trzeba umieć?
 
     
shopek 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Wiek: 33
Doczya: 24 Pa 2007
Posty: 149
Skd: zielona góra
Wysany: Nie Cze 21, 2009 7:55 am   

Ludzie pamiętajcie, ze teraz poz mianie przepisów zmieniły się wymagania na kursach... teraz żeby zdobyć stopień pomocnika ratownika WOPR na prawde trzeba znać same podstawy, które robi sięna basenie... poczytajcie wymagania nowych kursów, a potem dopiero bierzcie się za krytykowanie instruktorów proszę
_________________
Ból związany z samodyscyplinowaniem się, nie jest nigdy tak duży jak ból wynikający z rozczarowania i porażki
 
     
kaczoreek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 24 Kwi 2008
Posty: 51
Skd: Suwałki
Wysany: Nie Cze 21, 2009 8:48 am   

U mnie zaliczenia były na basenie, podczas zajęć np. przychodzimy i dowiadujemy się że będzie zaliczenie z 25m pod woda... kolejnego, że akcja... tak że wszystko było prowadzone na luzie:) Zakończenie kursu odbyło się pokazem ratowniczym (style pływackie-ratownicze, holowania, akcje ze sprzętem) w pierwszy dzień wakacji :wink:
_________________
2006 MRW
2008 Kurs PCK i BLS/AED
2009 Sternik motorowodny
2009 RW
2010 KPP/morski/basenowy
__________________________________________
Dla świata jesteśmy tylko ludźmi, dla ludzi których ratujemy jesteśmy całym światem....
 
     
imperatoor 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Doczya: 09 Maj 2008
Posty: 81
Wysany: Nie Cze 21, 2009 9:34 am   

Zaliczenie było na kąpielisku jednym. Były ekipy z kilku oddziałów. Nie chcę się chwalić ale akurat ja byłem w grupie pierwszych 10osób które zaliczyły. Najgorzej szły rzuty. Zarówno kołem jak i rzutką. Ja akurat rzutkę mam opanowaną a koło to żaden problem był.


Jedyne co musiałem powtarzać ze 3 razy to było płynięcie pod wodą i wypłynięcie między dwiema bojami. I z tego co pamiętam jeszcze to manewrowanie łodzią również niektórym nie szło, ale tu się nie dziwię. Bo jak ktoś był 2gi raz na łodzi to tak jest.

:mrgreen: Chyba jakieś osoby nawet nei zdały ale to już musiał być ku temu jakiś powód. Reszta wiadomo, weszłą w krąg MR. Ale zygier, pamietaj. Egzamin zdasz raczej a i tak liczy się to co później zdziałasz.
U nas były takie zadania:

- akcja ratownicz z użyciem zasobnika (brak limitu czasowego)
- rzut rzutką rękawową na odl. 20m (trzy rzuty na tą odległość) - czas 2min ale musiałeś liczyć sklarowanie, więc ja bym oddał maksymalnie 5 rzutów pomimo że klarowanie miałem opanowane. Także tutaj lepiej się nie mylić.
- rzut kołem, również trzy rzuty i również 2min czasu. Odległość wydaje mi się że było 15m
- manewrowanie BLK, czyli; dopływamy do żółtej, okrążamy, następnie rufą do czerwonej, podnosimy czerwoną boję aby wystawała cała nad wodę, i gazem na brzeg, czas to było bodajże 1,5min
- przepłynięcie 15m pod wodą i wypłynięcie między bojami rozstawionymi na szer. 3m
tutaj byłeś na zasobniku cobyś nie płynął za daleko


To było w 2008r. więc niewiem jak teraz. Sory bo mogłem się co do odległości i czasów pomylić.
 
     
zygier
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 13 Pa 2008
Posty: 41
Skd: Łazy
Wysany: Sro Cze 24, 2009 12:57 pm   

Imperatoor masz racje liczy sie to czym pozniej sie wykażesz.
To z tego co ja tu widze to wy egzaminu na MR mieliscie jeden wielki lajcik.
Ja moj wspominam bardzo, bardzo dobrze haha.
Zbiornik otwarty.
3 dni pod rząd deszcz.
Egzamin z rana.
Zimno, wiał wiatr a później jeszcze zaczło padać.
Przyjechał Pan Zajączkowski z usmiechem na twarzy i mówi do nas że sie bardzo z tego cieszy, że wkoncu udała się ratwownicza pogoda i że jestesmy ostatnim rocznikiem który zdaje według starego planu, ten nowy podobno ma byc o 50%łatwiejszy...
I że na śląsku chce wyszkolic prawdziwych ratowników.
zaczęło się od czasówki później holowanie, skubaniec płynął przy nas łódką obaliły chyba z 6 osob na czasowce i na holowaniu, a na R chyba tylko 2 osoby zaliczyły, jak wszedłem do wody to myślałem że tego nie zrobie, nie dało sie oddychać, była tak cholernie zimna woda, potem czekalismy w wodzie na następną grupę i dopiero mozna było wyjsc, wiał wiatr było tak zimno że tego nie zapomne do końca życia!
Potem wielki stres na ogłoszenie wynikow kto zdał a kto nie..
W nastepny etapie była akcja ratownicza... póżniej pływanie pod wodą co najgorsze głowa pękała i potem od razu trzeba było opłynąć całe molo do manekina nurkowanie w głąb... poprawke miałem tylko na "pod wodą w dal" potem była 15 minutowtyla przerwa i dopierozaczeły sie poprawki... podchodziłem do pod wodą tyle razy ze juz nawet nie czułem zimna. Jak zaliczyłem poczułem taką radość w sobie że nie da się tego słowami opisać :mrgreen: :razz: Na zakończenie zrobili nam chrzest i odmówiliśmy przyżeczenie, było śwetnie ale bardzo trudno i ziiiiimnoooooooo!! Pozdro!

Słyszeliscie może o tym nowym MR co ma wejsc za nielada ??
_________________
Tylko pływak wie, że 0,01 sekundy może być wszystkim...
 
 
     
solkap 
Wypowie się, choć w ostateczności


Wiek: 49
Doczy: 27 Cze 2009
Posty: 5
Skd: Wrocław
Wysany: Nie Cze 28, 2009 12:02 pm   

ja wlasnie jestem po egzaminie na MR
WOPR WROCLAW

przepłynięcie dystansu 50m stylem dowolnym w czasie ponizej 40s ze skokiem
przepłynięcie pod lustrem wody 25m z lustra wody ( bez skoku i bez odbicia od sciany )
holowanie osoby zmeczone i nieprzytomniej 100 m bez postoju ( 50 zeglarskim,50m oburącz + jednorącz )
wydobycie manekina z 4m
przeprowadzenie pozorowanej akcji ratowniczej(skok, dopłynięcie, opanowanie tonacego, holowanie, wynoszenie,zabiegi RKO )

Teoria : jak chodziles na wyklady i troche poswiecisz czasu na cos co Cie interesuje , to chyba nikt z tym nie powinien miec problemu
10 przykazan ratownika
wyposazenie kapieliska zorganizowane
wyposazenie kapieliska niezorganizwanego
wyposazenie plywalni
wyposazenie lodzi ratunkowej
wyposazenie stan.ratowniczego
bezpieczne kapieliska
samoratownictwo
zreszta wszystko jest w rozporzadzeniu rady ministrow (Dz. U. z dnia 7 czerwca 1997 r.)
SZCZEGOLOWE WARUNKI BEZPIECZENSTWA OSOB KORZYSTAJACYCH Z KAPIELISK I PLYWALNI
WARUNKI BEZPIECZENSTWA OSOB PLYWAJACYCH
tu masz linki

http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0358.htm

[ Dodano: Nie Cze 28, 2009 1:06 pm ]
aha jeszzce akcja ratownicza przeplyniecie 25 metrow, scyzoryk, holowanie do pomostu ( sprzet kolo ratunkowe/ wegorz / bojka SP )

[ Dodano: Nie Cze 28, 2009 1:07 pm ]
i rowniez wody otwarte / zaden basen / tem otoczenia jakies 13-16 stopni
 
     
Sebek9292
Młodszy Forumowicz


Doczy: 28 Wrz 2008
Posty: 19
Skd: police
Wysany: Nie Cze 28, 2009 3:05 pm   

no i to jest prawidlowy egzamin :) Solkap, tak z czystej ciekawosci-wszyscy zdali?
 
     
ahmed 
Czasem zagląda
ahmed


Wiek: 26
Doczy: 29 Kwi 2011
Posty: 2
Skd: tomaszów mazowiecki
Wysany: Pi Kwi 29, 2011 6:59 pm   

zna ktoś pytania z odpowiedziami na egzamin końcowy mł.ratownik
 
     
Ratownik^Bartek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 14 Kwi 2011
Posty: 73
Skd: Mazowieckie
Wysany: Sob Kwi 30, 2011 9:42 pm   

http://www.kursy-wopr.pl/...a%20testowe.pdf

[ Dodano: Sob Kwi 30, 2011 10:59 pm ]
A jeśli chodzi o praktykę to miałem:
50m dowolnym stylem poniżej 0:0:45s.
15m pod lustrem wody.
Pozorowaną akcje ratowniczą.
Wyciągnięcie trzech elementów w najgłębszym miejscu na pływalni.
1500m poniżej 0:40:00s.
 
     
Młoody 
Stały bywalec


Pomg: 1 raz
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 537
Skd: chleb!
Wysany: Sob Kwi 30, 2011 10:11 pm   

PRZYKŁADOWE PYTANIA na stopnie ochotnicze ze strony Zarządu Głównego WOPR
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez moliwoci zmiany postw lub pisania odpowiedzi
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 17