www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Sro Maj 30, 2012 8:18 am
Patenty Na RW
Autor Wiadomo¶æ
Janek 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
MR WOPR



Wiek: 32
Do³±czy³: 27 Cze 2007
Posty: 154
Sk±d: SÄ™dziszów MÅ‚p.
Wys³any: Sro Lis 28, 2007 9:44 pm   

Moim skromnym zdaniem, każdy (no prawie każdy, ale o tym za chwilę) patent pomaga Ci w pełniejszej ocenie sytuacji i w podjeciu najbardziej efektywnej decyzji. Jeżeli chcesz "sprawnie pomagać ludziom" raczej nie rób patentu sędziego czy instruktora, uważam jednak, że na dłuższą mete ten drugi na 100% powinien zostac zrobiony. Polecam kursy, na których doskonalisz umiejętności udzielania pierwszej pomocy=> myslę, że UBU cos jeszcze o tym tu skrobnie ;) Poza tym ważnym powodem wybrania danego kursu jest to, czy masz na to ochotę- jeżeli nie bawi Cię żeglarstwo zrób raczej płetwonurka (albo odwrotnie). Ja na przykład nie za bardzo lubię motorówki (inna sprawa, że warto jednak zrobic motoro-wodnego ze względu na efektywność dotarcia motorówka do poszkodowanego) i dlatego ten patent nie znajdzie się na moim pierwszym miejscu listy "chcianych" patentów.

ReasumujÄ…c:
1. Zastanów się który z patentów byłby dobrą zabawą.
2. Oceń jego przydatność pod kątem ratownictwa.
3. Znajdź kurs na którym nie pozwolą wam się obijać.

Powodzenia :D
_________________
2007 - MR
2007 - KDP/CMAS* P1
2008 - Sędzia pływania II klasa
 
 
     
korczi
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 26 Lis 2007
Posty: 5
Sk±d: Bełżyce
Wys³any: Sro Lis 28, 2007 9:59 pm   

Zdaję sobie sprawę że wszystkie patenty są ważne i pomagają w pracy ratownika i dzięki za rady:) mnie osobiście podoba się pływanie motorówką (super wrażenia na malibu albo mariuszem na wisełce ;] ) a co do innych to słyszałem, że nie warto na początku robić instruktora/trenera pływania że lepiej się z tym wstrzymać na początku i lepiej zainwestować czas w inne kursy takie właśnie jak płetwonurek czy żeglarz chociaż nie wiem w jakim celu patent żeglarza może pomagać w ratownictwie?
_________________
Carpe Diem

2007- MÅ‚odszy Ratownik WOPR

2007- Sternik Motorowodny

2008- Ratownik WOPR?
 
     
Janek 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
MR WOPR



Wiek: 32
Do³±czy³: 27 Cze 2007
Posty: 154
Sk±d: SÄ™dziszów MÅ‚p.
Wys³any: Sro Lis 28, 2007 10:07 pm   

Przewrócone żaglówki, zwłaszcza na Mazurach, wcale nie są rzadkością- warto znać sposoby sterowania nimi, wiedziec do czego służą liny, poznac więcej przydatnych węzłów itd. Poza tym to fajna zabawa...
_________________
2007 - MR
2007 - KDP/CMAS* P1
2008 - Sędzia pływania II klasa
 
 
     
korczi
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 26 Lis 2007
Posty: 5
Sk±d: Bełżyce
Wys³any: Sro Lis 28, 2007 10:14 pm   

Nie miałem przygody z łódkami dlatego pytam ale kto wie może się wciągne :)

dzieki za pomoc
pozdrawiam
_________________
Carpe Diem

2007- MÅ‚odszy Ratownik WOPR

2007- Sternik Motorowodny

2008- Ratownik WOPR?
 
     
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Sro Lis 28, 2007 10:15 pm   

Hej!

korczi napisa³/a:
a co do innych to słyszałem, że nie warto na początku robić instruktora/trenera pływania


Z tym akurat się nie zgodzę. Może nie jest to bezpośrednio koniecznie potrzebne, ale jeśli nie trenowałeś wcześniej, to moim zdaniem taki kurs dużo daje. Dość często mi się zdarzało (chociaż nie pracuję na pływalni), że ludzie podchodzili i pytali co powinni zmienić w swoim stylu, co poprawić.

Co do żeglarza: to jest ten patent, który można zrobić, ale bezpośrednio z ratownictwem ma niewiele wspólnego. Nigdy jednak nie wiadomo, co się w życiu może przydać.

Oprócz patentów są jeszcze różnego rodzaju szkolenia specjalistyczne. Powiem tak: warto zobaczyć jak najwięcej, ale byłoby Ci łatwiej, gdybyś wiedział, co Cię interesuje (ratownictwo to obszerne pojęcie), a później wybierał jakie patenty/ szkolenia chcesz robić.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
     
Miszak 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 68
Sk±d: Pisz
Wys³any: Czw Lis 29, 2007 1:02 am   

wywyjec napisa³/a:
Co do żeglarza: to jest ten patent, który można zrobić, ale bezpośrednio z ratownictwem ma niewiele wspólnego.
ma, ma :wink:

Przy stawianiu przewróconych jachtów i ratowaniu z nich osób idealnie się przyda znajomość żeglarskiego nazewnictwa i teorii budowy jachtów oraz żeglowania.

Znam to z autopsji :mrgreen: . Polecam dla osób którzy chcą zajmować się ratownictwem specjalistycznym. W końcu to też piękny sport.
_________________
>> Ratownik WOPR > Stermotorzysta > Strenik motorowodny > Żeglarz jachtowy > P1 CMAS > Radiotelefonista VHF > Ratownik Medyczny, BLS/AED Instructor >>
>> Należy zawsze wykonać wszystko, co potrzeba, a nie wszystko, co można. <<
 
 
     
emiL! 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Do³±czy³: 01 Pa¼ 2007
Posty: 50
Sk±d: Rawicz
Wys³any: Czw Lis 29, 2007 12:38 pm   

BLS/ASD to napewno, chyba ze ratownik medyczny.
_________________
Ratownik WOPR
Sternik Motorowodny
Ratownik OSP
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Czw Lis 29, 2007 2:06 pm   

Janek napisa³/a:
Polecam kursy, na których doskonalisz umiejętności udzielania pierwszej pomocy=> myslę, że UBU cos jeszcze o tym tu skrobnie ;)

Och Dziękuję za pamięć Janku.
korczi napisa³/a:
Jakie kursy i gdzie najlepiej? Chce być jak najlepiej wyszkolonym ratownikiem aby sprawnie pomagać ludziom wiec chce wiedzieć co jest najbardziej potrzebne do tego. Proszę o konkretne rady


Jeżeli chcesz iść w stronę ratownictwa to napewno powinieneś zrobić Kurs Kwalifikowanej pierwszej pomocy o którym ostatnio w WOPRze trochę się mówi. Ponieważ nie wiem czy jest ci wiadome ale według nowej ustawy o państwowym ratownictwie medycznym Tytuł "Ratownika" otrzymuje dopiero osoba która go ukonczyła całość tutaj:Link

Cytat:
Rozdział 2 Art. 14.
1. Ratownikiem może być osoba:

1) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;

2) zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek;

3) posiadajÄ…ca ważne zaÅ›wiadczenie o ukoÅ„czeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej „kursem”, i uzyskaniu tytuÅ‚u ratownika;

4) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.


Wszystko zależy teraz jak widzisz swoja prace w ratownictwie. U nas raczej ratownik to praca sezonowa. No chyba że basen kryty – tam akurat taki kurs jak instruktor pÅ‚ywania może okazać siÄ™ bardzo przydatny ( i w wielu miejscach opÅ‚acalny).

Jeżeli chodzi o prace na wodach otwartych to na pewno motorowodny jest najprzydatniejszy bo z motorówkami my jako ratownicy mamy do czynienia dosyć często.
Drugi w kolejnoÅ›ci Ja daÅ‚ bym patent nurka. Ponieważ jak mówiÄ… „Szczegółowe warunki bezpieczeÅ„stwa osób uprawiajÄ…cych sporty i rekreacjÄ™ na wodach” które znajdujÄ… siÄ™ na stronie MSWiA: Link
Cytat:
§ 3.
Podczas imprezy sportowej i rekreacyjnej na wodach otwartych, zabezpieczający zespół
medyczny i ratowniczy składa się z:
1) w przypadku imprezy pływackiej:
b) co najmniej dwóch płetwonurków, jeżeli głębokość wody przekracza 4 m lub woda
jest nieprzejrzysta;

Więc na pewno się przyda.
O żeglarskim już koledzy powiedzieli. Na pewno warto też zrobć Szkolenia specjalistyczne takie jak: szkolenie Z ZAKRESU RATOWNICTWA LODOWEGO czy Wody szybkopłynące
Sam musisz się zastanowić jak widziesz siebie w ratownictwie i jakoś to zaplanować.

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
korczi
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 26 Lis 2007
Posty: 5
Sk±d: Bełżyce
Wys³any: Czw Lis 29, 2007 2:39 pm   

Dzięki za rady na pewno sie przydadzą sternika już mam a co do kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy to nie wiedziałem o tym i w takim razie w najbliższym czasie pomyślę o tym. A co do pracy to i tak w moim przypadku będzie ona wakacyjną bo wybieram się teraz na AWF i jedynie w wolnym czasie gdzieś praca na basenie by się przydała jeśli już ale bardziej mnie interesuje przygoda nad morzem ewentualnie jakieś jeziorka:) dzięki jeszcze raz.


Pozdrawiam
_________________
Carpe Diem

2007- MÅ‚odszy Ratownik WOPR

2007- Sternik Motorowodny

2008- Ratownik WOPR?
 
     
MatiX 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 19 Sie 2007
Posty: 80
Sk±d: Å›lÄ…sk
Wys³any: Wto Cze 24, 2008 8:35 pm   

Czy szkolenie (podstawowe lub instruktorskie http://www.ratownictwo.pl...B65B1C1181C7D4) BLS-AED może być traktowane jako patent?

Przepraszam jak było takie pytanie ale pisałem na szybko
_________________
Pozdrawiam,
Mateusz
 
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Wto Cze 24, 2008 11:22 pm   

Wydaje mi się że nie.
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
MatiX 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 19 Sie 2007
Posty: 80
Sk±d: Å›lÄ…sk
Wys³any: Sob Cze 28, 2008 7:43 pm   

To może inaczej zapytam:

czy jakikolwiek kurs Ratownictwa Medycznego moze byc traktowany jako patent?
_________________
Pozdrawiam,
Mateusz
 
 
     
krawiec 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Wiek: 32
Do³±czy³: 29 Gru 2006
Posty: 143
Sk±d: Szczecin
Wys³any: Sob Cze 28, 2008 8:31 pm   

Nie, jako patent jest uznawany tylko i wylącznie tytuł ratownika medycznego, który zdobywa sie po studiach (bopdajze licencjackich 3-letnich)

Wszystkie kursy organizowane przez PCK, ZHP, czy jakakolwiek inna organizacje nie sa niesttye uznawane za patent.
_________________
2007-MR
2007- Padi OWD
2008-BLS/AED, KPP
 
 
     
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 15 Cze 2008
Posty: 112
Sk±d: mordor
Wys³any: Sob Cze 28, 2008 8:37 pm   

moim zdaniem to powinno być czymś normalnym tzn. jakieś szkolenie med. + do tego weryfikacja poprzedzona szkoleniem przypominającym....co nam z tego że jegomościa wyłowimy a....co dalej ? temat med. zmienia się i warto go sobie przypominać-chociażby dla własnej pewności siebie
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Sk±d: Lublin
Wys³any: Sob Cze 28, 2008 11:17 pm   

skąd sie w ogóle wziął pomysł na "kurs ratownika medycznego" ?? ktoś wciska takie kity ??
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 17