www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Jaki najlepszy Podręcznik ?
Autor Wiadomo¶æ
sztondi 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 38
Do³±czy³: 11 Lis 2005
Posty: 359
Sk±d: CzÄ™stochowa
Wys³any: Pi± Sty 06, 2006 10:16 pm   Jaki najlepszy PodrÄ™cznik ?

Jaki jest najlepszy podręcznik z zakresu Pierwszej Pomocy. Osobiscie w Biblotece kserowałem Książke PODRĘCZNIK PIERWSZEJ POMOCY Autorstwa, Buchfelder M., i Buchfelder A. I mam ochote zakupić sobie tą ksiązke 8) znacie inne ciekawe pozycje i jaka według was jest Najlepsza Książka o tematyce Pierwszej Pomocy :?: I czy warto taką książke posiadać 8) Pozdrawiam
 
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 36
Do³±czy³: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Sk±d: Pomorskie
Wys³any: Pi± Sty 06, 2006 11:08 pm   

Sztondi napisa³/a:
I czy warto taką książke posiadać

Warto, warto kiedy później będziesz chciał sobie coś przypomnieć zawsze będziesz mógł otworzyć książke :wink: A co do kupna odpowiedniej książki to niestety nie moge Ci nic poradzić, bo sam tylko posiadam kserówki z różnych książek( jeszcze od kursu !!!) :wink:

Pozdrawiam !!!
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pi± Sty 06, 2006 11:23 pm   

Osobiscie uwazam iz jesli chodzi o ze tak to nazwe "szeroko pojeta pierwsza pomoc" (m in opatrywanie ran itp) to napewno warto zakupic jakis dobry podrecznik bo to raczej nie ulega zmianie. Jesli chodzi o samo RKO to ja wolalbym wydrukowac sobie nowe wytyczne i na tym bazowac gdyz za kilka lat prawdopodobnie jakies nowe sie ukaza i wtedy wiedza w podreczniku teraz kupionym bedzie juz nie na czasie a dodatkowo koszt wydruku czy ksera napewno jest nizszy. Sam korzystam z wydrukow wiec niestety nie polece Ci zadnego dobrego wedlug mnie podrecznika..
Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Sob Sty 07, 2006 12:02 am   

kolucho napisa³/a:
Jesli chodzi o samo RKO to ja wolalbym wydrukowac sobie nowe wytyczne i na tym bazowac gdyz za kilka lat prawdopodobnie jakies nowe sie ukaza...


zgadza sie, w grudniu 2005 ukazały sie nowe wytyczne RKO
przejrzalem duzo publikacji na temat pp. i w kazdej są jakies błędy
warto szukać na sieci, osobiscie polecam http://www.ratownictwo.net.prv.pl/
z tej strony w grudniu sciagnelem nowe wytyczne RKO po polsku oraz w orginale po angielsku
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Sob Sty 07, 2006 12:33 am   

mati82 napisa³/a:
w grudniu 2005 ukazały sie nowe wytyczne RKO
przejrzalem duzo publikacji na temat pp. i w kazdej są jakies błędy
warto szukać na sieci, osobiscie polecam http://www.ratownictwo.net.prv.pl/
z tej strony w grudniu sciagnelem nowe wytyczne RKO po polsku oraz w orginale po angielsku

Na Forum rowniez poruszalismy ten temat Nowe wytyczne BLS i podawalismy rowniez linki ktore moze Cie zaciekawia :wink: Widze ze jestes nowym uzytkownikiem naszego Forum (serdecznie Cie witam) i z pewnosci troche czasu Ci zajmie zanim ograniesz wszystko o czym dyskutowalismy :) Z pewnoscia zachecam do aktywnego uczestnictwa i kreowania Forum :twisted: Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Sob Sty 07, 2006 12:39 am   

kolucho napisa³/a:
Widze ze jestes nowym uzytkownikiem naszego Forum (serdecznie Cie witam) i z pewnosci troche czasu Ci zajmie zanim ograniesz wszystko o czym dyskutowalismy :) Z pewnoscia zachecam do aktywnego uczestnictwa i kreowania Forum :twisted: Pozdrawiam :mrgreen:


zgadza sie, jestem "zoltodziobem" na Waszym forum, troche czasu zajmie zanim przejrze wszystkie tematy, szkoda ze szybciej nie znałem tej stronki

--
pozdroo
Maciej
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Sob Sty 07, 2006 12:36 pm   

Hej!!

Co do ksiazki to ujme to tak: swojego czasu szukalam jakiegos dobrego opracowania, poniewaz musialam przygotowac referat na kurs. Dopiero po przejzeniu kilku udalo mi sie to jakos sklecic. Pomijam juz, ze w kazdej pisali co innego, ale jezyk w ktorym autorzy je pisza nazwalabym pseudonaukowym z wieloma zbednymi jak dla nas informacjami.

Nie zgadzam sie, ze oprocz RKO w zagadnieniach pierwszej pomocy nic sie nie zmienia (chociazby zaprzestanie uzywania opaski uciskowej).

Mysle, ze tak jak koledzy proponowalabym jednak kserowki albo wlasnorecznie robione notatki w oparciu o rozne zrodla (takze strony internetowe) ;)

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Sob Sty 07, 2006 3:43 pm   

wywyjec napisa³/a:
Nie zgadzam sie, ze oprocz RKO w zagadnieniach pierwszej pomocy nic sie nie zmienia (chociazby zaprzestanie uzywania opaski uciskowej).

Jasne ze masz racje i procz opaski uciskowej mozna wymienic chociazby zaprzestanie stosowania medykamentow roznego rodzaju ale te zmiany nie nastepuja z taka czestotliwoscia jak pojawiaja sie nowe wytyczne odnosnie RKO i prawdopodobnie przez pare ladnych lat (jak nie dluzej) pozostana w niezmienionej formie.. Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
conrad86 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Konrad


Wiek: 38
Do³±czy³: 08 Pa¼ 2006
Posty: 74
Sk±d: Na wschod od Wawy.
Wys³any: Sob Pa¼ 14, 2006 3:00 pm   

Dobra ksiazka medyczna jest "ABC Resuscytacji"
_________________
2010-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Instruktor BLS AED(wg AHA)
2008-Kolobrzeg-plaza centralna
2008-Sędzia Sportu WOPR
2007-Ratownik Medyczny
2006-Ratownik WOPR
2006-Wychowawca
2004-Żeglarz
2001-Mlodszy Ratownik
 
 
     
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Wto Pa¼ 17, 2006 2:58 pm   

Pojawila sie nowa pozycja na rynku:

"Pierwsza pomoc i resuscytacja krazeniowo-oddechowa" podrecznik dla studentow pod redakcja prof. dr hab. med. Janusza Andersa.

Pozdrawiam :mrgreen:
_________________
www.facebook.com/DruzynyNadmorskieTarnowskiegoWOPR
 
     
RatMed
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 18 Kwi 2007
Posty: 84
Sk±d: Zielona Góra
Wys³any: Sro Kwi 25, 2007 7:02 pm   

Widze ze z moja opinia odskocze moze troche od tematu ale skoro chcesz wydac kilkadzisiat zlotych na ksiazke to zamiast tego proponuje odbyc jakis kolejny (pierwszy) kurs pierwszej pomocy. Nie chce dyskutowac ktory kurs jest lepszy ktory gorszy. Najwazniejsze jest to ze na kursie
mozna :
a)zadawac dodatkowe pytania
b)instruktorzy podaja przypadki z wlasnego doswiadczenia ktore pozwalaja na latwiejesze zapamietanie sposobu postepowania - na zasadzie skojarzen
c)zawsze jest czesc praktyczna - ksiazka moze duzo opisac ale nigdy nie zastapi praktyki.
d)kursy zazwyczaj koncza sie jakims egz ktory pozwala zweryfikowac widze i wskazac ewe braki

Kserowki o jakich wspominali moi poprzednicy na pewno dostaniesz jako materialy dodatkowe w czasie kursu.
Paradoks polega na tym ze za cene ksiazki czesto mozna odbyc kurs i otrzymac ksero z najwazniejszych wiadomosci a tak jak wspominali chlopacy wczesniej ratownictwo jest na tyle dynamiczne ze kazda ksiazka starsza niz 3-4 lata juz zawiera jakis bledy.

Pozdrawiam
 
     
Fischer 
MÅ‚odszy Forumowicz
MR



Do³±czy³: 25 Gru 2007
Posty: 17
Sk±d: Pszczyna
Wys³any: Wto Sty 08, 2008 6:33 pm   

Jeśli chodzi o książke związaną z WOPR to polecam "prawie wszystko o ratownictwie wodnym" wszystko jest elegancko opisany, tyle ze fakt wytyczne co do RKO zmieniają sie i są tam stare wytyczne, ale reszta elegancko:)
_________________
Bogu Na Chawałe, Ludziom Na Ratunek. Rescue TeaM!
2006 MR
2007 Ster. Motorowodny
2008 R Wodny?!
P-1?!
 
     
madzinkatweety 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 34
Do³±czy³a: 06 Wrz 2007
Posty: 68
Sk±d: Beskidzkie WOPR
Wys³any: Wto Sty 08, 2008 8:34 pm   

Ja również polecam książę "prawie wszystko o ratownictwie wodnym" choć ja mam stare wydanie 1993 i jest kilka nie ścisłości ponieważ normy sie zmieniają.... polecam
_________________
2007 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2007 - BLS-AED
2008 - Sternik Motorowodny?
2008 - Ratownik Wopr?
 
     
Miszak 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 68
Sk±d: Pisz
Wys³any: Wto Sty 08, 2008 11:23 pm   

Ja polecam: Ratownik Medyczny - wydanie II poprawione. Bardzo dobra publikacja: ilustrowana, przejrzysta teoria wytyczne z 2005 roku.
Tu wcześniej wspomniana książka "Pierwsza pomoc i resuscytacja krążeniowo oddechowa" też godna uwagi, kupiłem ją w zeszłym roku i jestem z niej zadowolony.
_________________
>> Ratownik WOPR > Stermotorzysta > Strenik motorowodny > Żeglarz jachtowy > P1 CMAS > Radiotelefonista VHF > Ratownik Medyczny, BLS/AED Instructor >>
>> Należy zawsze wykonać wszystko, co potrzeba, a nie wszystko, co można. <<
 
 
     
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Sro Sty 09, 2008 1:52 pm   

madzinkatweety napisa³/a:
stare wydanie 1993 i jest kilka nie ścisłości

Wybacz że się z Tobą nie zgodzę. Ta książka jest zbyt stara aby ją traktować ją obecnie jako podręcznik do ratownictwa. W 1993 była niezła. A 14 lat od wydania to całkowita dyskwalifikacja jako podręcznik związany z pomocą przedmedyczną. Radzę poszukać najnowszych wydawnictw medycznych opisujących wszystkie obecnie stwosowane procedury.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytañ do SQL: 16