www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Ratowanie tonÄ…cego pod lodem
Autor Wiadomo¶æ
Everlastdg 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 12 Cze 2010
Posty: 1
Sk±d: DÄ…browa Górnicza
Wys³any: Sro Mar 02, 2011 6:15 pm   Ratowanie tonÄ…cego pod lodem

Jak powinna wyglądać akcja ratownicza, kiedy osoba wpada pod taflę lodu/do wody zimą?

Domyślam się, że raczej powinno się zminimalizować swój kontakt z wodą, ale czasami jest to nieuniknione, prawda?

Czy jest jakiś specjalny sprzęt, do wyciągania osób z wody?
 
     
NieOgar 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 14 Sty 2011
Posty: 132
Sk±d: Ostróda
Wys³any: Sro Mar 02, 2011 6:26 pm   

popatrz na youtube jest multum pokazów ratownictwa lodowego
_________________
OKSA Rescue Team
 
 
     
norbi_desa 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WPR WLKP


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 37
Do³±czy³: 01 Wrz 2010
Posty: 137
Sk±d: Jarocin
Wys³any: Czw Mar 03, 2011 4:40 pm   

http://gowopr.pl zakładka filmy i 1 firm o lodowym
jak się uda w jeszcze dzisiaj będzie jeszcze jeden
 
 
     
unterwater 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 09 Lut 2009
Posty: 53
Sk±d: Pomorze
Wys³any: Czw Mar 03, 2011 5:48 pm   

norbi_desa napisa³/a:
http://gowopr.pl zakładka filmy i 1 firm o lodowym


ten film to doskonały pokaz, jak nie należy ratować na lodzie lub jak skutecznie w krótkim czasie zwiększyć liczbę poszkodowanych
 
     
KOSTEK_KOSTECKI 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 32
Do³±czy³: 11 Cze 2010
Posty: 79
Sk±d: ChrzÄ…szczyżewoszyce
Wys³any: Czw Mar 03, 2011 10:10 pm   

błąd na błędzie. Dzięki wystarczającej grubości lodu, naszczęscie się nie łamał pod nimi. PRzepraszam, lecz jeżeli pokazuje się coś w TV, w mediach, musi to być robione profesjonalnie
_________________
"So others may life" - Lifesaving: my passion
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Czw Mar 03, 2011 10:59 pm   

KOSTEK_KOSTECKI napisa³/a:
błąd na błędzie


Nie każdy z Nas wie, o jakie błędy chodzi, więc jeśli ktoś by mógł wypisać je wszystkie to byłbym wdzięczny bo sam jestem ciekaw. W oczy rzuciło mi się tylko to, że "ratownicy" większość drogi do poszkodowanego przebyli na stojąco...
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Czw Mar 03, 2011 11:48 pm   

http://www.wopr.swi.pl/galeria/75.html

tu masz kilka zdjec z Gliwic z tego roku z centralnego szkolenia specjalistycznego
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 12:52 am   

Osobiście nie byłam na szkoleniu lodowym prowadzonym przez Śląskie WOPR natomiast biorąc na logikę bieganie po lodzie zaznaczam nie znając grubość tafli lodowej jest kategorycznym błędem jaki wykonywali panowie na filmie stali tuż przy krawędzi załamanego lodu (przerębla) nie wspomnę już o obracaniu na plecy osoby na noszach ,stabilizacji głowy TRAGEDIA inaczej nie można określić tego filmiku .Natomiast chętnie wysłuchała bym opinii osób bardziej doświadczonych w ratownictwie lodowym .
 
 
     
KOSTEK_KOSTECKI 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 32
Do³±czy³: 11 Cze 2010
Posty: 79
Sk±d: ChrzÄ…szczyżewoszyce
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 7:36 am   

Nie jestem żdanym ekspertem ratownicta lodowego, lecz postaram się przybliżyć podstawowe błędy, których ratownik powinien się wystrzegać.

Podstawowym błędem, jest sam sposób poruszania się na lodzie. Nigdy nie dochodzimi do przerembla na stojąco, na kolanach (cieżar rozkłada się jedynie w dwóch punktach), lecz na leżąco, czołgając się po tym lodzie. Akcja z deską przeprowadzona w miare poprawnie.

Kolejną rzeczą są sanie lodowe. Służące do szybkiego transportu poszkodowanego w miejsce bezpieczne. W akcji zazwyczaj bierze udział 1 ratownik PRZYCZEPIONY do sań (karabinkiem + tasiemką do sań) i grupa ratowników, ludzi tzw. przelotki, ściągający sanie. TU przykładowy pokaz strażaków.

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Zadaniem jest minimalizacja ciężaru wywieranego na lód przez ratowników. Mieli oni akurat szczęście, że lód miał odpowiednią grubość (pewnie koło +/- 20cm).
Ratownik wyciągający poszkodowanego na sanie, winien jest się na niego położyć lub w jakiś sposób "zabiezpieczyć". Osoby znajdujące się w stanie hipotermii umiarkowanej, będącej dodatkowo w kompletnym otępieniu, nie będą zazwyczaj w stanie chwycić sie czegoś i tego trzymać.

Co do pomocy medycznej (raczej p. pomocy), możecie wypowiedzieć się sami :)

POZDR

[ Dodano: PiÄ… Mar 04, 2011 7:43 am ]
jeśli się gdzieś mylę, to poprawiajcie. Byłem na jedynie na paru lodowych i tak to wszystko zapamiętałem :)
_________________
"So others may life" - Lifesaving: my passion
 
     
norbi_desa 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WPR WLKP


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 37
Do³±czy³: 01 Wrz 2010
Posty: 137
Sk±d: Jarocin
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 8:07 am   

tydzień wcześniej przed tym filmem odbyły się szkolenie centralne właśnie nurków PSP co widać na filmie, i wg instruktorów PSP liczy się czas dotarcia, i jeżeli lód na to pozwala to idzie sie tak jak na filmie, uznali oni że ratownik będący w suchym skafandrze co widać na filmie jest dosyć zabezpieczony przed wpadnięciem do wody jak dla mnie trochę dziwne ale tak było na szkoleniu PSP, co do p.pomocy scenariusz zakładał natychmiastowe przekazanie poszkodowanego zespołowi karetki "R" bądz "W"
 
 
     
KOSTEK_KOSTECKI 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 32
Do³±czy³: 11 Cze 2010
Posty: 79
Sk±d: ChrzÄ…szczyżewoszyce
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 8:25 am   

Zgodzę się jak najbardziej z tym, że czas dotarcia jest bardzo ważnym czynnikiem. Ale nie zapominajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie ratownika. Biegnąc po lodzie, stąpając mocno po nim, można doprowadzić do załamania się lodu, szczególnie w obrębie przerębla (ofiary) gdzie lód jest wyjątkowo osłabiony. Akurat na tym szkoleniu mieliście lód typu czarnego (tak mi się wydaje:) ), najbardziej wytrzymały typ lodu. Brałem udział w takich szkoleniach, że lod był pokryty śniegem, każde mocniejsze stąpniecie konczyło się wpadnięciem do wody. CO do przekazania poszkodowanego, to transport bez zastrzeżeń :) . Nad p.pomocą, można jeszcze popracować (koc był, dobrę zabezpieczenie, do tego mógł dojść tlen, ale to już w karetce :) ).
_________________
"So others may life" - Lifesaving: my passion
 
     
norbi_desa 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WPR WLKP


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 37
Do³±czy³: 01 Wrz 2010
Posty: 137
Sk±d: Jarocin
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 8:31 am   

wiem o co Ci chodzi, dlatego ratownicy byli ubrani w suche skafandry i do tego one były podpompowane, lód miał około 10cm, na szkoleniu PSP było dokładnie określone ze o sposobie dotarcia określa ratownik, jeżeli uznaje że lód jest dość gruby aby dotrzeć na stojąco to tak robi, ponieważ liczy się każda minuta, tutaj ten film został trochę źle zmontowany ponieważ wcześniej były ćwiczenia i czołganiem się, bądź na stonogę,
_________________
2011- MI
2011-SRW

WPR WLKP
www.wprwlkp.pl
 
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 9:16 am   

norbi_desa, Sorki za wypowiedz ale ja sadzę ze skoro już takie ćwiczenia pokazywane są w TV to niech one będą zrobione profesjonalnie a nie bieganie po lodzie bo tak miało PSP jak ratownik może uznać ze będzie biec po lodzie ? przecież grubość może się diametralnie zmieniać w znacznej odległości od brzegu , a co gdyby lód się załamał hmmm ? co gdyby panom nie poszło gdyby ktoś się pomylił i źle ocenił sytuacje ? mieli byśmy czterech poszkodowanych :) bo oczywiście ratownicy nie byli zabezpieczeni w żaden sposób . Panowie podają gałąź z dalszej odległości po czy podchodzą na odległość 30 cm do przerębla nie ma to jak profesjonalizm .To tylko moje zdanie pozdrawiam Monia
 
 
     
norbi_desa 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WPR WLKP


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 37
Do³±czy³: 01 Wrz 2010
Posty: 137
Sk±d: Jarocin
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 9:41 am   

a nie widzisz ze to pokazy PSP i POLICJI a nie WOPR ???
"bo oczywiście ratownicy nie byli zabezpieczeni w żaden sposób"?? jeżeli według ciebie napompowany suchy skafander jest żadnym zabezpieczeniem to nie będę sie wypowiadał
_________________
2011- MI
2011-SRW

WPR WLKP
www.wprwlkp.pl
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pi± Mar 04, 2011 10:02 am   

Szkolenie szkoleniem, ale mam dziwne przeczucie, że ciężko jest uratować człowieka pod którym zapadł się lód. Zanim ktoś to zauważy, zanim zostanie to zgłoszone, zanim przyjadą ratownicy to już będzie po wszystkim...

Ile taka osoba jest w stanie wytrzymać w zimnej wodzie? Gdzie dodatkowym problemem jest ubranie. Wyprowadźcie mnie z błędu...
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16