www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
aktualny schemat RKO
Autor Wiadomo¶æ
kiwii 
MÅ‚odszy Forumowicz



Wiek: 39
Do³±czy³: 04 Wrz 2006
Posty: 23
Sk±d: Chrzanów
Wys³any: Czw Sty 06, 2011 1:55 am   

Choć bym był na niewiem jakim szkoleniu to nie brał bym sie za sprawdzanie tętna.
-Po pierwsze: po ustaniu oddechu, z tętnem może dziać się wszystko - np być bardzo nieregularne.
-Po drugie: po ustaniu oddechu serce też się zatrzymuje ;) i nie trwa to bynajmniej 5 czy 10 min,tak żebyśmy mieli czas na fachową i pewną ocenę czy ono jest zachowane czy faktycznie go nie ma - zazwyczaj jest to relatywnie krótki czas.
-Po trzecie: niektórzy nie umieją wyczuć tętna u osób przytomnych a co dopiero u kogoś kto leży bez ruchu i nie oddycha; i ile razy w życiu mamy okazje "przećwiczyć to" na osobie faktycznie poszkodowanej i nabrać doświadczenia.
-Po piąte: obowiązują konkretne wytyczne i do nich mamy się stosować (a to, że część instruktorów na kursach KPP uczy inaczej czyli "po swojemu" świadczy o małym profesjonaliźmie, niestety:/ ) tak by nikt nam nic nie mógł później zarzucić i żebyśmy mieli najzwyczajniej "dupochron" ;)
A w formie ciekawostki: przeprowadzono badania doświadczalne - grupę około 1000 lekarzy (jeśli dobrze pamiętam) czynnych zawodowo poproszono o zbadanie tętna u pacjętów. Jaki wynik? Tylko około 10% z nich zrobiła to prawidłowo(!!!) część z nich minęła się z prawdą (czyli np: u osoby u której było "70" wyczuli dużo szybszy puls na poziomie "120") a większość albo wogóle nie rozpoznała tętna albo uznała, że z takim tetnem pacjęci powinni "zejść". I właśnie między innymi na podstawie takiego badania wysnuto wnioski, że jeżeli wykształceni profesjonaliści mają z tym ogormne problemy to tym bardziej i my nie zrobimy tego prawidłowo stykając się z takimi przypadkami żadko, będąc w stresie itp. itd.

[ Dodano: Czw Sty 06, 2011 2:04 am ]
Wkradły się błędy, wybaczcie, późna pora ;)
 
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Pi± Lut 25, 2011 11:40 am   

my mamy w standardzie 5 30 2, natomiast spotkałem się z sytuacją gdy medycy wentylowali gruszką cały czas oczywiście było ich dwóch i teraz pytanie czy jest to szkodliwe czy można to praktykować, jeden uciska a drugi cały czas wentyluje ?????
 
     
BoruÅ› 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
mr


Do³±czy³: 28 Lut 2007
Posty: 191
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pi± Lut 25, 2011 6:33 pm   

Ten sposób urzywają przede wszystkim wyszkoleni ratownicy medyczni, my raczej używajmy sposobu 30:2, słyszałem, że trzeba wiedzieć jak wentylować razem z uciskami, bo może to zaszkodzić jeżeli nie wiesz jak to robić. Ale jest może ktoś kto się zna lepiej i mnie poprawi jeżeli się mylę :smile:
 
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Pi± Lut 25, 2011 7:46 pm   

u-boot napisa³/a:
my mamy w standardzie 5 30 2, natomiast spotkałem się z sytuacją gdy medycy wentylowali gruszką cały czas oczywiście było ich dwóch i teraz pytanie czy jest to szkodliwe czy można to praktykować, jeden uciska a drugi cały czas wentyluje ?????


jestes medycznym czy WOPR ? zaraz ktos sie zapyta dlaczego operacji nie robimy bo przeciez inni moga
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Sob Lut 26, 2011 12:29 am   

ok już gadałem z kims co na karetce jeździ i ciągła wentylacja na pewno nie zaszkodzi? Nie jestem medyczny, ale lubię znać opinie praktyków, oni wentylują cały czas i jest ok. Jak jest sprzęt to trzeba go wykorzystywać a i tak żeby krzywdy nie zrobić.
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Sob Lut 26, 2011 9:07 am   

Wentyluje sie niezaleznie od uciskow klatki piersiowej ( czyli "ciagle") osobe zaintubowana (rurka w tchawicy). Ratownik po KPP wentyluje na maske wiec 2:30
_________________
Train one, save many.
 
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Sob Lut 26, 2011 1:26 pm   

Jest jak piszesz pingod, chciałem wziąść przykład od medycznych ale lipa trzeba zostać przy 2:30.
 
     
NieOgar 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 14 Sty 2011
Posty: 132
Sk±d: Ostróda
Wys³any: Sob Lut 26, 2011 3:57 pm   

pingod napisa³/a:
Wentyluje sie niezaleznie od uciskow klatki piersiowej ( czyli "ciagle") osobe zaintubowana (rurka w tchawicy). Ratownik po KPP wentyluje na maske wiec 2:30


A tak przy okazji...Jestem ciekaw o ile % wzrasta prawdopodobność przeżycia człowieka intubowanego od człowieka na zwykłym RKO
_________________
OKSA Rescue Team
 
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Sob Lut 26, 2011 11:54 pm   

Rozmawiałem dzisiaj z ratowniczką medyczną na ten właśnie temat. Powiedziała, że jest to nawet skuteczniejsze a nie przeszkadza to w przywróceniu krążenia. Ważna jest również ilość wentylowań. Optymalna jest około 16 na minutę.
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Sob Kwi 09, 2011 2:11 pm   

NieOgar napisa³/a:
A tak przy okazji...Jestem ciekaw o ile % wzrasta prawdopodobność przeżycia człowieka intubowanego od człowieka na zwykłym RKO


Nie ma prostej zaleznosci. Sporo zalezy od stanu zdrowia przed zdarzeniem i mechanizmu NZK (zawal serca/niedotlenienie itd).

Dla osoby przeszkolonej wentylacja czlowieka zaintubowanego jest skuteczniejsza i prostsza niz na maske. Objetosc, ktora podajemy trafi w calosci do pluc, a nie czesciowo do zoladka. Dodatkowo rurka intubacyjna z mankietem uszczelniajacym zabezpiecza przed dostaniem sie do tchawicy wymiocin i krwi.
Najwiekszy wplyw na przezycie ma wczesne rozpoczecie RKO (od razu po stwierdzeniu, ze ktos nie oddycha) i szybkie wezwanie specjalistycznej pomocy.

Cytat:
Rozmawiałem dzisiaj z ratowniczką medyczną na ten właśnie temat. Powiedziała, że jest to nawet skuteczniejsze a nie przeszkadza to w przywróceniu krążenia. Ważna jest również ilość wentylowań. Optymalna jest około 16 na minutę.

Piszesz o intubacji czy o wentylacji na maske niezaleznie od uciskow klatki piersiowej?
_________________
Train one, save many.
 
 
     
B_N 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Patriota


Wiek: 36
Do³±czy³: 01 Wrz 2006
Posty: 206
Sk±d: Stalowa Wola/WrocÅ‚aw
Wys³any: Wto Maj 31, 2011 10:57 am   

Tutaj filmik instruktażowy :) myślę, że każdy przyswoi sobie wiedze
http://kwejk.pl/obrazek/99977

;-)
 
 
     
Przybysz
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 29
Do³±czy³: 15 Cze 2008
Posty: 54
Sk±d: Tczew
Wys³any: Sob Cze 25, 2011 6:07 pm   

na filmiku najpierw sa wdechy... a potem uciśnięcia, nie na odwrót przypadkiem ?
_________________
2008r.- MR
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 17