www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Reanimacja Wytyczne 2010
Autor Wiadomo¶æ
szary89 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 35
Do³±czy³: 06 Kwi 2006
Posty: 80
Sk±d: Polska
Wys³any: Pon Mar 15, 2010 11:04 am   Reanimacja Wytyczne 2010

Poprosiłbym o linka do najnowszych oficjalnych informacji na temat reanimacji u osób dorosłych,dzieci i niemowląt , i jak wygląda sprawa z wyciąganiem jedzenia z jamy ustnej i czy osoba cywilna bez wykształcenia medycznego sprawdza tętno u osoby poszkodowanej?

Gdyż mam na studiach teraz taki przedmiot jak pierwsza pomoc przedmedyczna i to co mówiła nam na zajęciach pani doktor było sprzeczne z informacjami które nabyłem podczas pracy z ratownikami medycznymi i na kursie KPP.
Chcąc wyraźić własną opinię na ten temat na zajęciach chciałbym się oprzeć na oficjalnych informacjach (informacje które usłyszałem na zajęciach moim zdaniem były dobre ale 10 lat temu xD)
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 04 Cze 2007
Posty: 316
Sk±d: 3M
Wys³any: Pon Mar 15, 2010 1:48 pm   Re: Reanimacja Wytyczne 2010

szary89 napisa³/a:
Poprosiłbym o linka do najnowszych oficjalnych informacji na temat reanimacji u osób dorosłych,dzieci i niemowląt , i jak wygląda sprawa z wyciąganiem jedzenia z jamy ustnej i czy osoba cywilna bez wykształcenia medycznego sprawdza tętno u osoby poszkodowanej?


Wytyczne 2010 będą opublikowane w grudniu
Tutaj http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html znajdziesz wszystkie odpowiedzi (wersja elektroniczna aktualnie obowiazujÄ…cych wytycznych 2005)
 
     
conrad86 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Konrad


Wiek: 38
Do³±czy³: 08 Pa¼ 2006
Posty: 74
Sk±d: Na wschod od Wawy.
Wys³any: Czw Kwi 01, 2010 2:39 pm   Re: Reanimacja Wytyczne 2010

szary89 napisa³/a:
Poprosiłbym o linka do najnowszych oficjalnych informacji na temat reanimacji u osób dorosłych,dzieci i niemowląt , i jak wygląda sprawa z wyciąganiem jedzenia z jamy ustnej i czy osoba cywilna bez wykształcenia medycznego sprawdza tętno u osoby poszkodowanej?


Osoby bez wykrztalcenia medycznego nie sprawdzaja tetna (ze wzg na czeste bledy w lokalizajci tetnic ) chyyba ze sa po kursie KPP lub posiadaja wykrztalcenie med w takim przypadku moga sprawdzac tetno.
_________________
2010-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Instruktor BLS AED(wg AHA)
2008-Kolobrzeg-plaza centralna
2008-Sędzia Sportu WOPR
2007-Ratownik Medyczny
2006-Ratownik WOPR
2006-Wychowawca
2004-Żeglarz
2001-Mlodszy Ratownik
 
 
     
szary89 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 35
Do³±czy³: 06 Kwi 2006
Posty: 80
Sk±d: Polska
Wys³any: Czw Kwi 01, 2010 2:54 pm   Re: Reanimacja Wytyczne 2010

conrad86 napisa³/a:
szary89 napisa³/a:
Poprosiłbym o linka do najnowszych oficjalnych informacji na temat reanimacji u osób dorosłych,dzieci i niemowląt , i jak wygląda sprawa z wyciąganiem jedzenia z jamy ustnej i czy osoba cywilna bez wykształcenia medycznego sprawdza tętno u osoby poszkodowanej?


Osoby bez wykrztalcenia medycznego nie sprawdzaja tetna (ze wzg na czeste bledy w lokalizajci tetnic ) chyyba ze sa po kursie KPP lub posiadaja wykrztalcenie med w takim przypadku moga sprawdzac tetno.


Tak samo powiedziałem na zajęciach babce to mi powiedziała ,że bzdury wygaduje, tak samo mi wkręcała ,że reanimacja niemowląt wygląda 1:3 , 1 wdech / 3 uciśnięcia na zmiane , a dorosłych 2:15 , i zaczynamy od wdechów....
 
     
conrad86 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Konrad


Wiek: 38
Do³±czy³: 08 Pa¼ 2006
Posty: 74
Sk±d: Na wschod od Wawy.
Wys³any: Czw Kwi 01, 2010 3:00 pm   

Hehe bylo odwolac babke do wytycznych z 2005 niech tamtych sie uczyy a jeszcze lepiej nastawic ja na kolejna zmiane w wytycznych ktora bedzie prawdopobnie w grudniu 2010 :)

A poza tym to olac ja :twisted: :mrgreen:
_________________
2010-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Instruktor BLS AED(wg AHA)
2008-Kolobrzeg-plaza centralna
2008-Sędzia Sportu WOPR
2007-Ratownik Medyczny
2006-Ratownik WOPR
2006-Wychowawca
2004-Żeglarz
2001-Mlodszy Ratownik
 
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Czw Kwi 01, 2010 4:07 pm   Re: Reanimacja Wytyczne 2010

szary89 napisa³/a:

Tak samo powiedziałem na zajęciach babce to mi powiedziała ,że bzdury wygaduje, tak samo mi wkręcała ,że reanimacja niemowląt wygląda 1:3 , 1 wdech / 3 uciśnięcia na zmiane , a dorosłych 2:15 , i zaczynamy od wdechów....


odrozniasz pojecie niemowlecia od pojecia noworodka (wg wytyczncych)?
 
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Do³±czy³: 29 Sty 2010
Posty: 57
Sk±d: Rejonowe PÅ‚ockie WOPR
Wys³any: Czw Kwi 01, 2010 9:12 pm   

czy to niemowlę czy noworodek to jest normalnie 30:2 tyle że dwoma palcami
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 04 Cze 2007
Posty: 316
Sk±d: 3M
Wys³any: Czw Kwi 01, 2010 9:30 pm   

Rato92 napisa³/a:
czy to niemowlę czy noworodek to jest normalnie 30:2 tyle że dwoma palcami


Ale Ty bzdury wypisujesz, amoże znowu kolega Ci powiedział? Ciekawe gdzie robiłeś to swoje KPP?
Noworodka resuscytuje się w sekwencji 3:1, a nie 30:2 i nie dwoma palcami a kciukami przez objęcie klatki piersiowej.
 
     
conrad86 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Konrad


Wiek: 38
Do³±czy³: 08 Pa¼ 2006
Posty: 74
Sk±d: Na wschod od Wawy.
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 9:19 am   

Panowie nie denerwujcie sie :P

10 grudnia 2010 w krakowie jest oficjalne sympozjum na ktorym zostana ogloszone NOWE WYTYCZNE 2010 :)

a propo noworodka to 1wdech:3uciski kciukami :P [/b]
_________________
2010-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Kołobrzeg-plaża centralna
2009-Instruktor BLS AED(wg AHA)
2008-Kolobrzeg-plaza centralna
2008-Sędzia Sportu WOPR
2007-Ratownik Medyczny
2006-Ratownik WOPR
2006-Wychowawca
2004-Żeglarz
2001-Mlodszy Ratownik
 
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 20 Lut 2006
Posty: 535
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 11:00 am   

Powinno się wydać jedną obowiązującą wszystkich ratowników instrukcje,bo co region to inny sposób RKO.Sharki pisze że u noworodka stosujemy ucisk kciukami,a na zajęciach u prof.Sosady(ogólnopolski autorytet medycyny ratunkowej) za takie wykonanie RKO oblewało się egzamin,ucisk dwoma palcami i kropka.Nie podważam skuteczności tych 2 metod ale sami powiedzcie-naukowcy w końcu autorytety sami powinni sprecyzować jedną dla wszystkich metodę,a my możemy dyskutować w nieskończoność.A propo pani doktor-powinna wrócić do szkoły
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 04 Cze 2007
Posty: 316
Sk±d: 3M
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 11:15 am   

wopr rewal napisa³/a:
Sharki pisze że u noworodka stosujemy ucisk kciukami,a na zajęciach u prof.Sosady(ogólnopolski autorytet medycyny ratunkowej) za takie wykonanie RKO oblewało się egzamin,ucisk dwoma palcami i kropka.


Sharky pisze, ale nie sam to wymyśla:
Wytyczne 2005 Resuscytacji krążeniowo-oddechowej; Kraków 2005; Wydawnictwo PANDIT; wydanie I:
Str.135
Najlepsza technika polega na umieszczeniu nad dolną jedną trzecia mostka obok siebie obu kciuków, pozostałe palce obu dłoni obejmują klatkę piersiową i podtrzymują plecy dziecka itd. Na str. 136 rysunek.
Technika masażu dwoma palcami odnosi się do NIEMOWLĘCIA
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 20 Lut 2006
Posty: 535
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 1:02 pm   

Sharki nie twierdzę że wymyślasz, chciałem zwrócić uwagę że autorytety medycyny ratunkowej wprowadzają zament w sposobach RKO
 
     
wowek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 23 Lut 2010
Posty: 43
Sk±d: Kraina 1000 i 1 komara
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 1:45 pm   

Niestety nieporozumienia wynikają chyba z nieumiejętności czytania ze zrozumieniem.
1:3 wg wytycznych 2005 stosuje personel medyczny na trakcie porodowym albo zaraz po urodzeniu. W pozostałych przypadkach 5 wdechów i 30:2.
Co do ucisków (prezentacja na rysunkach w wytycznych) - jeśli jeden ratownik to opuszkami dwóch palców przy dwóch ratownikach kciukami. Tak jest w wytycznych i tego wszyscy powinni się trzymać.
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 04 Cze 2007
Posty: 316
Sk±d: 3M
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 1:58 pm   

wowek napisa³/a:
Tak jest w wytycznych i tego wszyscy powinni się trzymać.

Ja swoje źródÅ‚o informacji podaÅ‚em bardzo dokÅ‚adnie http://www.prc.krakow.pl/wyty/06.pdf str.135 – nie ma w nim mowy o trakcie porodowym i personelu medycznym. JeÅ›li masz odmienne informacje to zacytuj źródÅ‚o (publikacjÄ™ i stronÄ™), bo wiele osób tutaj powoÅ‚uje siÄ™ ogólnie na wytyczne ERC 2005, robiÄ…c innym wodÄ™ z mózgu.
 
     
wowek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 23 Lut 2010
Posty: 43
Sk±d: Kraina 1000 i 1 komara
Wys³any: Pi± Kwi 02, 2010 2:25 pm   

Polecam lekturę rozdziału 6 we fragmencie od strony 112-118 tam jest część BLS-owa.
To co dalej to ALS dodatkowo od stronu 132 rozpoczyna się część o resuscytacji dziecka po urodzeniu.

Czytajmy całościowo a nie tylko opisy przy obrazkach :mrgreen: To zapobiegnie zbieraniu się wody w mózgu.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 16