www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
SZOK TERMICZNY
Autor Wiadomo¶æ
Ciamek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 54
Do³±czy³: 30 Lip 2007
Posty: 90
Sk±d: Wwa
Wys³any: Nie Lut 08, 2009 1:34 am   SZOK TERMICZNY

Zaintrygowało mnie ostatnio takie zjawisko, a mianowicie szok termiczny, o którym każdy z nas wie, co to jest i jak go unikać. Jednakże działanie sauny i wchodzenie do, dosłownie, LODOWATEJ wody zaraz po wyjscu, polega wlasnie na tym samym jak wrzucanie kogoś do jeziora lub morza podczas długotrwałego opalania. Może mi to ktoś wyjaśnić?!

1. Z sauny gdzie temperatura wynosi ok. 100'C wchodzimy do/pod wodÄ™ o temp. ok. 5-10'C.
2. Na plaży, opalając się w temp. ok. 35-40'C wrzuceni zostajemy do wody o temp. 15-20'C.

W drugim przypadku amplituda jest mniejsza i nie należy tego robić gdyż grozi nam szokiem termicznym, a w pierwszym jest bezpiecznie i wręcz zdrowo(dla osób bez problemów z układem krwionośnym) mimo, iż różnica jest ponad 4x większa!!!
_________________
Nie można nic nie robić, tylko dlatego, że nie da się zmienić wszystkiego.
 
     
radzik 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 36
Do³±czy³: 24 Sie 2006
Posty: 63
Sk±d: B-stok
Wys³any: Nie Lut 08, 2009 5:16 pm   

Wydaje mi się, że wpływ na to ma kilka czynników :

Po pierwsze jak napisałeś, przeciwwskazaniem do korzystania z sauny są problemy z układem krążenia. Po drugie w saunach nie ma mowy o spożywaniu alkoholu co może się przyczynić do wystąpienia wstrząsu termicznego.

Dalej będąc w saunie faktycznie jesteśmy poddani działaniu dużej temperatury, jednak trwa to około 10-15 minut w przeciwieństwie do wielogodzinnego opalania się na słońcu. Samo wyjście z sauny powoduje, że znajdujemy się w otoczeniu o niższej temperaturze i niższej wilgotności co sprzyja oddawaniu ciepła przez nasz organizm.

Przed wejÅ›ciem do – jak napisaÅ‚eÅ› – lodowatej wody, zalecane jest obmycie ciaÅ‚a pod prysznicem i wstÄ™pne jego schÅ‚odzenie. Poza tym do tej studni lodowej (czy jakkolwiek ten basenik z zimnÄ… wodÄ… siÄ™ nie nazywa) nie wskakujesz, czy też nie jesteÅ› wrzucany jak to bywa w przytoczonym przez Ciebie przykÅ‚adzie.

No i tak bym to napisał, jakby mnie pytali o coś takiego na egzaminie :roll:
_________________
2001 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2001 - Żeglarz Jachtowy
2005 - Ratownik WOPR
2008 - Instruktor sportu - pływanie
 
 
     
Ciamek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 54
Do³±czy³: 30 Lip 2007
Posty: 90
Sk±d: Wwa
Wys³any: Nie Lut 08, 2009 11:04 pm   

Jutro sprawdzę dokładnie ale na 99% w regulaminie sauny na basenie na ktorym pracuję jest napisane że najpierw powinno schlodzic sie pod wiadrem z woda (bo nie ma baseniku), a nastepnie postac pod prysznicem dostosowujac temp wody wg uznania.

Ponadto wykluczylbym tu alkohol, gdyz niezaleznie od niego zagrozenie jest duze (% jeszcze je zwiekszaja, ale pomijam ten fakt w tych założeniach)

Ponadto ludzie wychodzac z sauny sÄ… spoceni, a to raczej rzadziej sie zdarza by lezac na plazy bylbys az tak spocony, wiec uwazam ze siedzac w saunie nasze cialo jest bardziej rozgrzane niz lezac na plazy.

Dodatkowo mnostwo ludzi wlasnie wlatuje od razu po saunie pod wiadro lejac sobie na glowe albo wrecz wskakuje do tej "studni lodowej". A (odpukac) nie spotakalem sie z przypadkiem szoku w takiej sytuacji...

Takze uwazam temat dalej za otwarty :)
_________________
Nie można nic nie robić, tylko dlatego, że nie da się zmienić wszystkiego.
 
     
kabi 
MÅ‚odszy Forumowicz


Wiek: 34
Do³±czy³a: 20 Kwi 2008
Posty: 18
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Pon Lut 09, 2009 12:51 pm   

Wilgotność i temperatura w saunie zależą od wysokości(ławieczki znajdują się na różnych poziomach), pod sufitem występuje najwyższa temperatura(nawet do 100'C) przy najmniejszej wilgotności(względnie 2-6%), przy podłodze temperatura najniższa(ok. 40'C), a wilgotność względna najwyższa(20-60%). Zabiegi w saunie zaczynamy od najniższej ławeczki, a obie nogi powinny znajdować się na wysokości całego organizmu. Organizm "adaptuje się" do wysokiej tempreratury m.in przez wzmożone pocenie. Wysoka wilgotność(dolne ławeczki albo polewanie wodą kamieni w piecu) powoduje zmniejszenie pocenia. Jednorazowe nagrzewanie w saunie powinno trwać około 12 minut. Po wyjściu z komory sauny należy schłodzić organizm- ochładzanie również powinno trwać około 12 minut. Należy schłodzić układ oddechowy-kilka głębokich wdechów. Można zanurzyć się w basenie z wodą o temperaturze nie niższej niż 18'C, albo schładzać się poprzez polewanie chłodną wodą od dystalnych części ciała, w kierunku serca(najpierw kończyny, następne tłów). Oba etapy powtarza się 2-3 razy. Gwałtowne ochładzanie może powodować znaczny wzrost ciśnienia krwi, gwałtowne zwężenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, rozszerzenie naczyń w obrębie jamy brzusznej i , co chyba najgroźniejsze zwężenie naczyń krwionośnych w obrębie mózgu.
_________________
www.gowopr.eu
 
     
Ciamek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 54
Do³±czy³: 30 Lip 2007
Posty: 90
Sk±d: Wwa
Wys³any: Pon Lut 09, 2009 8:15 pm   

No to po kiego grzyba sa te wiadra z woda o temp duzo nizszej niz 18'C?! Albo wanny lodowe czy jak to sie tam nazywa!?
_________________
Nie można nic nie robić, tylko dlatego, że nie da się zmienić wszystkiego.
 
     
kabi 
MÅ‚odszy Forumowicz


Wiek: 34
Do³±czy³a: 20 Kwi 2008
Posty: 18
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Wto Lut 10, 2009 10:48 am   

Nie wiem, ja saun nie buduję. Napiasałam tylko jak to powinno wyglądać. Niewiedza jest często zródłem różnych dziwnych pomysłów.

A co do opalania- to promieniowanie słoneczne,a właściwie zawarte w nim promienie poczerwone(ultrafiolet tylko "opala"),a nie temperatura "podgrzewa" nasz organizm- do maksymalnie 40 stopni. Podobną temperaturę ciała mamy po wyjściu z sauny. O schładzaniu napiasałam powyżej, a z tego wynika, że amplituda temperatur jest mniej więcej taka sama, a co za tym idzie szok termiczny tak samo groźny.
_________________
www.gowopr.eu
 
     
Ciamek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 54
Do³±czy³: 30 Lip 2007
Posty: 90
Sk±d: Wwa
Wys³any: Sro Lut 11, 2009 1:31 am   

Skoro mamy podobną temperaturę ciała, to dlaczego nasz organizm nie reaguje tak samo? W saunie się strasznie pocimy, a na plaży nie.
_________________
Nie można nic nie robić, tylko dlatego, że nie da się zmienić wszystkiego.
 
     
radzik 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 36
Do³±czy³: 24 Sie 2006
Posty: 63
Sk±d: B-stok
Wys³any: Sro Lut 11, 2009 11:39 am   

Ochładzanie tak jak napisała kabi powinno zachodzić według pewnych zasad.
”Natychmiast po zabiegu nie należy wskakiwać do zimnej wody (niebezpieczeÅ„stwo wystÄ…pienia tzw. szoku termicznego) bez uprzedniego ochÅ‚odzenia krótkim, chÅ‚odnym lub letnim deszczowym natryskiem (Å‚agodnym strumieniem)” (cyt. za Fizjoterapia z elementami klinicznymi)

Wydaje mi siÄ™, że leżąc na plaży nasz organizm skuteczniej przeprowadza proces termoregulacji, ponieważ temperatura nie jest tak wysoka jak w saunie, jest jakiÅ› ruch powietrza, który uÅ‚atwia oddawanie ciepÅ‚a. Na saunÄ™ nasz organizm reaguje jak na sytuacje ekstremalne, chce za wszelkÄ… cenÄ™ doprowadzić do utrzymania staÅ‚ej temperatury, stÄ…d to nadmierne pocenie, mamy szybkie pobieranie ciepÅ‚a od organizmu i szybki wzrost temperatury. Leżąc na plaży organizm nie odczuwa zagrożenia, ponieważ nie wystÄ™puje tam tak wysoka temperatura z wysokÄ… lub niskÄ… – w zależnoÅ›ci od rodzaju sauny – wilgotnoÅ›ciÄ…. Dlatego ryzyko wystÄ…pienia szoku wydaje mi siÄ™ być nieco mniejsze podczas kÄ…pieli w saunie.

CaÅ‚y sens kÄ…pieli w saunie polega na dwóch fazach – ogrzewaniu i chÅ‚odzeniu. Przegrzanie ciaÅ‚a powoduje maksymalne rozszerzenie naczyÅ„ krwionoÅ›nych, zimna woda powoduje w pierwszej fazie zwężenie, a krótko potem szybkie rozszerzenie naczyÅ„ krwionoÅ›nych. Zabiegi ochÅ‚adzajÄ…ce ciaÅ‚o po pobycie w kabinie majÄ… za zadanie przerwanie utraty ciepÅ‚a, uÅ‚atwiajÄ… napÅ‚yw krwi do serca i zmniejszajÄ… czÄ™stość skurczów serca. (cyt. za „Medycyna Fizykalna”)
_________________
2001 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2001 - Żeglarz Jachtowy
2005 - Ratownik WOPR
2008 - Instruktor sportu - pływanie
 
 
     
kabi 
MÅ‚odszy Forumowicz


Wiek: 34
Do³±czy³a: 20 Kwi 2008
Posty: 18
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sro Lut 11, 2009 12:24 pm   

W saunie wysoka temperatura działa na cały organizm- wewnątrz ciała temperatura może dochodzić do 39'C, a na powierzchni skóry nawet do 42'C! Wzmożone pocenie się jest jednym z mechanizmów termoregulacyjnych organizmu.
Promieniowanie słoneczne(UV, IR) wnika na maksymalnie 3 cm w głąb organizmu(tak głęboko wnika tylko niewielki % IR, większość promieniowania jest absorbowana przez skórę). Zatem na plaży nagrzna jest głównie skóra, a temperatura wewnątrz ciała podnosi się tylko o 1-2 stopnie.
Przegrzane receptory w skórze, powodują, że temperatura, od jakiej wyzwalane są mechanizmy termoregulacji, wzrasta- w tym przypadku jest wyższa od temperatury, jaką mamy wewnątrz ciała podczas opalania-->brak pocenia.
_________________
www.gowopr.eu
 
     
brzucho1989 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 35
Do³±czy³: 04 Sie 2008
Posty: 71
Sk±d: mazowieckie
Wys³any: Sob Kwi 04, 2009 10:50 am   

Miałem szok termiczny jakieś 3 tyg temu. W pracy(na basenie) mam solarium i saune za friko, no to na koniec dyżuru korzystając z okazji wlazłem na solarium na 12 minut, zaraz po tym jak skończył sie dyżur 21:00 wskoczyłem jak zawsze do wody 27^C. Wróciłem do domu i ogladałem film ale miałem jakies dziwne migotki przed oczami, a po jakiejś niezupełnie godzinie łeb mnie bolał jakby mi go imadłem ścisnęli, zjadłem 2 ibupromy ale nie pomogły, napchałem w ścierke lodu i zrobiłem okład nic nie dało. Na szczęcie mieszkam obok pogotowia ratunkowego(ambulatorium) i tam dali mi zastrzyk z ketonalu(podobno 1 po morfinie) :???: Zasnąłem jak dzieciak.
 
     
radzik 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 36
Do³±czy³: 24 Sie 2006
Posty: 63
Sk±d: B-stok
Wys³any: Wto Kwi 07, 2009 10:08 pm   

Na pewno to był "szok termiczny" ? Poza tym, jakiej mocy to były Ibupromy, bo na przykład mi też nie zawsze dwa pomagają ;) i jeszcze jedno pytanie - wg jakiej klasyfikacji ketonal jest pierwszy po morfinie ?
_________________
2001 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2001 - Żeglarz Jachtowy
2005 - Ratownik WOPR
2008 - Instruktor sportu - pływanie
 
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Wto Kwi 07, 2009 10:52 pm   

Podali Ci ketonal....

Wprawdzie nie studiuję medycyny, ale ketonal to silny lek przeciwbólowy należący do NLPZ i z tego co wiem stosuje się głównie w bólach mięśniowych i stawowych. W innych również, ale żeby stosować go w szoku termicznym... Hmm. Jakoś mi to nie współgra.

Ogólnie zainteresowaliście mnie tematem aż nadto. Postaram się dowiedzieć jak najwięcej podczas jutrzejszych praktyk na neuropsychiatrii, może ktoś się znajdzie ze specjalizacją medycyny ratunkowej, i poruszę temat na kursie przygotowującym do KPP, ale to za 1,5 tygodnia. Jeśli uda mi się dopaść doktora od medycyny fizykalnej to wyciągne info o wstrzśnie termicznym i saunie.

IMHO różnica jest w sposobie ochłodzenia ciała. Po saunie mamy zimny prysznic, czy studnie lodowe (nie widziałem jeszcze) do których wchodzi sie stopniowo i zimna woda stopniowo oblewa nasz organizm. Przy skokach czy rzucaniu się do wody po plaży cały organizm w jednym momencie ma kontakt z wodą. Dla organizmu jest różnica czy go oblano czy został cały zanurzony w wodzie. Nastepuję zwęrzenie naczyń powierzchownych na całej powierzchni ciała, a krew jest wtłoczona do naczyń głębokich- stąd wstrząs.
Jednak to są moje przypuszczenia, które musze skonfrontować z opiniami fachowców.

[ Dodano: Sro Kwi 08, 2009 12:00 am ]
Poza tym sam ból głowy jakoś słabo pasuje do wstrzasu termicznego.... A gdzie problemy z oddychaniem, równowagą, świadomością, wreszcie przytomnością...? Słabe tetno na kończynach? bladość skóry? zwolniony powrót kapilarny?
Podczas zapraw porannych czy ćwiczeń w ostatnim sezonie '08 często zdażały się bóle głowy kiedy pływaliśmy w wodzie znacznie poniżej 14 stopni. Jednak po wygrzaniu (prysznic, ciepła harbatka) i chwili odpoczynku wszystko przechodziło i co najwyżej śmialiśmy się że to hipotermia niż wstrząs.

[ Dodano: Czw Kwi 23, 2009 11:52 pm ]
Po długim czasie ale znalazłem odpowiedź na pytanie główne :mrgreen:

Doktor zajmujący się krioterapią udzielił następującej odpowiedzi: Po saunie należy stopniowo schładzać organizm zaczynając od stóp, poudzi, i tak coraz wyżej aż do głowy. Tak wygląda prawidłowy sposób korzystania z sauny. Tak wygląda teoria, praktyke każdy zna :neutral: Potwierdził również, że u osób mających problemy z układem krążenia korzystanie z sauny w sposób nieprawidłowy- kubeł zimnej wody na łeb, może skończyć się wstrząsem termicznym.

To tyle. Nie wiem czy wystarczajÄ…co odp na pytanie...
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
ALLADYN 
Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 26 Sty 2008
Posty: 33
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Nie Maj 10, 2009 1:46 am   

Szanowni koledzy ratownicy, takie rzeczy powinno sie mowic na kursach, bo przeciez kto jak kto ale dobry ratownik na plazy powinien znac odpowiedz na wszystkie pytania zadawane przez natretnego plazowicza zwiazane z zagrozeniami w wodzie. Ale kto ma o tym mowic skoro instruktorow mamy takich jakich mamy...
Do wstrzasu termicznego moze dojsc na skutek naglego i niespodziewanego kontaktu rozgrzanego ciala z zimna woda. Chodzi tu o to ze jak wychodzisz z rozgrzanej sauny i wchodzisz pod zimny prysznic lub gdy rozgrzany ze slonca wskakujesz swiadomie do zimnej wody, to organizm jest do tego przygotowany i zanim dojdzie do kontaktu z zimna woda organizm podswiadomie powoduje czesciowy skurcz naczyn powierzchniowych dzieki czemu nie nastepuje gwaltowny naplyw krwi z obwodu do serca (taki mechanizm obronny). Sytuacja ma sie inaczej kiedy sie tego nie spodziewasz np spisz sobie smacznie na materacu wyniesionym przez wiatr odladowy 500m od brzegu a tu przeplywa motoroweczka obok. Organizm jest zrelaksowany naczynia powierzchniowe rozszerzone na maksa a tu nagle falka i ...... wstrzas jak byk..
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Sk±d: Lublin
Wys³any: Wto Maj 12, 2009 2:19 pm   

brzucho1989 napisa³/a:
Miałem szok termiczny jakieś 3 tyg temu.

Wróciłem do domu i ogladałem film ale miałem jakies dziwne migotki przed oczami, a po jakiejś niezupełnie godzinie łeb mnie bolał jakby mi go imadłem ścisnęli.



Podałeś piękne objawy przegrzania lub słabego udaru cieplnego Zapomniałeś napisać o dreszczach podobnych do tych przy gorączce. :cool:


Jak koleżanka wyżej napisała ketonal - silny NLPZ - działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.


A wg mojej skromnej wiedzy to raczej tramatadol (np. Tramal) jest drugi po Morfinie jako słaby opioid. :cool:
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16