www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Potwierdzenie przez lekarza zdolności do pracy
Autor Wiadomo¶æ
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Czw Sty 12, 2012 1:42 am   

W nowych legitymacjach z tego co słyszałem już się nie wbija, ratownik zatrudniony powinien dostać od lekarza normalne "zaświadczenie o zdolności do pracy w charakterze Ratownika"

Nie wiem jak u was ale u nas badania w książeczkach były bez sensu, ratownik miał w książeczce wbite a podejmując prace na kąpielisku i tak potrzebował do kartoteki zaświadczenia od lekarza (spec. Medycyny Pracy) - Czyli jak w każdym innym zawodzie i zakładzie pracy.

Pozdrawiam

Adam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
Mn 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 07 Lis 2011
Posty: 16
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Pi± Sty 13, 2012 5:51 pm   

A jak wyglÄ…da to zdobywanie zezwolenia lekarskiego?
W wymaganiach na kurs na ratownika WOPR znalazłem, że trzeba mieć zezwolenie od lekarza medycyny pracy. Udałem się do takowego... I dowiedziałem się, że muszę mieć skierowanie z zakładu pracy :shock: . O co w tym chodzi i jak to załatwiacie?
 
     
jakub 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WOPR w Zbąszyń



Wiek: 28
Do³±czy³: 14 Lip 2011
Posty: 173
Sk±d: ZbÄ…szyÅ„
Wys³any: Pi± Sty 13, 2012 8:19 pm   

u nas jest tak


idziesz do lekarza pierwszego kontaktu przedstawiasz mu tą sprawę i prosisz o taki papierek i za 30zł go dostajesz
_________________
2011- MRW ;]
06.07.2012- sternik motorowodny ;]


"Wstań, nim pogrzebią Cię razem z godnością" Hemp Gru
 
 
     
Michael K. 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Michael K.


Wiek: 57
Do³±czy³: 20 Cze 2010
Posty: 63
Sk±d: prosto z wody - SKMK
Wys³any: Wto Sty 17, 2012 6:42 pm   

Zdolność powinien podbić i potwierdzić lekarz sportowy lub z Medycyny Pracy i tylko oni są do tego uprawnieni. Inni sami kręcą bat na siebie - na wypadek nieprzewidzianych komplikacji. Mnie co roku podbija ten sam lekarz sportowy , który zna mnie od lat lecz najpierw wysyła na badania profilaktyczne + rtg + laryngolog + okulista oraz wysiłkowe EKG chroniąc w ten sposób swoje 4 litery. :wink:

[ Dodano: Wto Sty 17, 2012 6:45 pm ]
Mam dzięki temu czyste sumienie i na swoim zdrowiu i życiu nie mam zamiaru oszczędzać. :mad:
_________________
Michael K.
RW Morski
RW Śródlądowy
RW PÅ‚ywalni
RW WOPR
Ratownik KPP
Sternik Motorowodny
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Wto Sty 17, 2012 8:32 pm   

Obowiązek robienia badań lekarskich i ich "wbijanie" do legitymacji zniosła Uchwała nr 8/4/IX/09 Zarzadu Głównego WOPR z dnia 5 grudnia 2009 roku (Załacznik nr 1 )

§9
Ważność uprawnienia do pracy w legitymacji członka WOPR na dany rok nadaje i potwierdza prezes właściwej jednostki wojewódzkiej WOPR lub upoważniona przez niego osoba, w tym prezes jednostki terenowej WOPR, po:
1) Opłaceniu składki członkowskiej;
2) Odbyciu unifikacji lub weryfikacji, zgodnie z odrębnie obowiązującymi w tej sprawie przepisami;
3) Okazaniu ważnej karty identyfikacyjnej WOPR.

Nowe legitymacje nawet nie majÄ… strony na badania lekarskie.
_________________
s.o.
 
     
NieOgar 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 14 Sty 2011
Posty: 132
Sk±d: Ostróda
Wys³any: Wto Sty 17, 2012 8:40 pm   

ale mimo to gestor i tak wymaga
_________________
OKSA Rescue Team
 
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Wto Sty 17, 2012 9:26 pm   

Gestor nie może wymagać. Obowiązkiem gestora jest wystawić skierowanie (i pokrycie kosztów) na badania lekarskie do lekarza uprawnionego do badać profilaktycznych. Badanie to jest dokumentowane na zaświadczeniu wg. specjalnego wzoru i jest przechowywane w dokumentach osobowych pracownika. Badanie profilaktyczne nie ma nic wspólnego z dawnymi badaniami do legiyumacji. Nawet wtedy gdy obowiązywały badania "wbijane w legitymacji" pracodawca miał obowiązek wysłania ratownika na badania profilaktyczne.

"Problem badań regulujeKodeks Pracy.
Zgodnie z art. 229 § 4 K.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Odpowiedzialnym za zapewnienie istnienia takiego orzeczenia lekarskiego jest pracodawca, który w razie stwierdzenia braku stosownego zaświadczenia lekarskiego wydanego przez uprawnionego do tego lekarza ponosi odpowiedzialność za wykroczenie z art. 283 § 1 K.p. zagrożone grzywną do 5.000.- zł.

Obowiązkiem pracownika, zgodnie z art. 211 pkt 5 K.p. jest poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim oraz innym zaleconym przez lekarza badaniom i stosowanie się do zaleceń lekarskich."

[ Dodano: Wto Sty 17, 2012 9:33 pm ]
Osobnym problemem sÄ… wymagania w stosunku do zatrudnionych na umowÄ™ zlecenie.
Moim zdaniem (widziałem gdzieś w inernecie poradę prawną w tym zakresie) jezeli została podpisana umowa -zlecenie (co jest nagminne w przypadku zatrudniania ratowników i to nie tylko w sezonie letnim ale także tych całorocznych), a z charakteru wykonywanych czynnosci wynika, ze powinn to być zatrudnienie w oparciu o kodeks pracy to obowiązują zasady wynikające z kodeksu pracy.
_________________
s.o.
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 04 Cze 2007
Posty: 316
Sk±d: 3M
Wys³any: Wto Sty 17, 2012 10:18 pm   

Zapytałem. Dostałem odpowiedź http://polrescue.mojeforum.net/viewtopic.php?t=103
 
     
Ares 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 13 Gru 2011
Posty: 120
Sk±d: Gorzów Wielkopolski
Wys³any: Sro Sty 18, 2012 9:12 am   

Pracodawcy majÄ… w d:) te badania!
Pracowałem na kąpielisku gdzie babka wogóle nie wiedziała o co chodzi, zatrudniła młodszego ratownika. Gdzie tłumaczyłem jej, że nie wolno.
A badania, jakie badania? Kontrolerzy z WOPR niczego złego nie dostrzegli:)
_________________
Spartanie nie pytajÄ… ilu!
Lecz gdzie sÄ…!
 
     
siÅ‚aczka 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³a: 09 Sty 2012
Posty: 162
Sk±d: Pomorze
Wys³any: Sro Sty 18, 2012 9:45 am   

W pracy (umowa o pracę) do lekarza medycyny pracy musi Cię wysłać pracodawca niezależnie od tego jakie będziesz miał badania. Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie lub - co ciekawe - społecznie i przyjdzie kontrola z Sanepidu to od wszystkich którzy wykonują jakąkolwiek pracę przy zbiorniku wodnym mgą zarządać badania na posiew (100 zł i robi się raz na całe życie).
A w legitymacvji były przydatne na zawody WOPRowskie, na kursy i szkolenia specjalistyczne. W tej chwili wystarczy oświadczenie że jest się zdrowym.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Czw Sty 19, 2012 11:53 am   

sharky napisa³/a:
Zapytałem. Dostałem odpowiedź http://polrescue.mojeforum.net/viewtopic.php?t=103

Chyba dla wszystkich jest jasne, że jak się ma umowę o pracę, pracodawca załatwia sprawy związane z badaniami lekarskimi ale co z ratownikami pracującymi na umowę zlecenie?
Ubu napisa³/a:
ratownik miał w książeczce wbite a podejmując prace na kąpielisku i tak potrzebował do kartoteki zaświadczenia od lekarza (spec. Medycyny Pracy)

Zawsze w sezonie miałem umowę zlecenie i mi nigdzie problemów nie robiono z posiadaniem badań tylko w legitymacji aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że pracodawca może wymagać zaświadczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pracodawca nie wyśle Nas na badania, powinniśmy udać się tam sami, dla własnego spokoju, jeżeli zamierzamy pracować jako ratownicy i problem z głowy.
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Czw Sty 19, 2012 12:33 pm   

DeVu napisa³/a:
ale co z ratownikami pracujÄ…cymi na umowÄ™ zlecenie?
Ubu napisał/a:


U mnie jest tak Pracodawca zatrudnia ratownika na umowe zlecenia i nie interesuje go czy masz badania czy nie to jest w twoim zakresie .Tak więc ratownicy podejmujący pracę sami idą na badania i pokrywają koszty bo wiadaomo ze musisz mieć badania podejmując pracę . Jedynie co sprawdzają to badania sanepidowskie Dziwne no ale tak to wygląda umnie . Co do zaświadczenia o zdonosci do pracy to ja dostałam dwa jedno poszło do kadr drugie mam w legitymacji :) Pozdrawiam
 
 
     
siÅ‚aczka 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³a: 09 Sty 2012
Posty: 162
Sk±d: Pomorze
Wys³any: Czw Sty 19, 2012 4:13 pm   

MONIKA napisa³/a:
U mnie jest tak Pracodawca zatrudnia ratownika na umowe zlecenia i nie interesuje go czy masz badania czy nie to jest w twoim zakresie . Jedynie co sprawdzajÄ… to badania sanepidowskie

Na zlecenie tak jest zgodnie z prawem. To sprawa zleceniobiorcy i tyle. Natomiast dopuszczenie do wody to już sanemid a nie prawo pracy i tyle. Pozdrawiam
 
     
Mn 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 07 Lis 2011
Posty: 16
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Czw Sty 19, 2012 4:31 pm   

Czyli podsumowując, jeśli mam pracować na umowę o pracę to do lekarza wyśle mnie pracodawca ( i on wszystko opłaci), a jeśli na umowę-zlecenie to nikogo nie obchodzą badania, ważne żebym miał książeczkę sanepidu. Dobrze zrozumiałem?
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Czw Sty 19, 2012 4:37 pm   

Mn napisa³/a:
Dobrze zrozumiałem?
Do połowy.
Mn napisa³/a:
jeśli mam pracować na umowę o pracę to do lekarza wyśle mnie pracodawca ( i on wszystko opłaci)
Dokładnie.
Mn napisa³/a:
jeśli na umowę-zlecenie to nikogo nie obchodzą badania, ważne żebym miał książeczkę sanepidu
Pierwsze słyszę. Badania pracodawcę mogą obchodzić lub nie. Jeżeli trafisz na takiego, co wymaga, będziesz musiał je zrobić na własny koszt. A sanepid? Niech pracodawca się martwi jak rozwiązać ten problem. Nie spotkałem się jeszcze z kontrolowaniem ratowników przez sanepid.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytañ do SQL: 16