www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Opiekunka bez ratownika na basenie
Autor Wiadomo¶æ
karolaem 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³a: 12 Pa¼ 2017
Posty: 5
Wys³any: Czw Pa¼ 12, 2017 4:12 pm   Opiekunka bez ratownika na basenie

Witajcie.
Szukam informacji w internecie, jednak bezskutecznie.
Pracuję jako opiekunka dziecięca, bez uprawnień ratownika medycznego. Mój pracodawca wymaga ode mnie, abym raz w tygodniu jeździła z dwójką dziećmi do lat 4 na basen, z którym ma podpisaną umowę. Powiedziano mi, że jest to brodzik, jednak po wejściu na obiekt okazało się, że brodzik ten zakrywa moich podopiecznych, a mi sięga do pasa.
Basen ten jest długości 10 metrów, głębokość od 0.6 do 0.9m.
Rzecz w tym, że podczas mojej obecności na tym "brodziku" nie przebywa ze mną żaden ratownik, żaden instruktor. Tylko ja, co najmniej dwójka dzieci, mokre kafelki i woda, w której widzę najczarniejsze scenariusze.
Pracodawca poinformowany, jak wyglądają warunki, poinformowany, że odmawiam wykonania obowiązków i... problemy, a jakże.
Powiedzcie mi, proszę, czy warunki, które stawia mi przełożony są prawnie uzasadnione? Czy naprawdę mogę przebywać na takim basenie bez kwalifikowanej pomocy?
Jutro dywanik, a ja pozostajÄ™ bez podstaw prawnych.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Pi± Pa¼ 13, 2017 1:09 pm   

Nie masz prawa wejść do wody, a powiedzialbym na sam basen bo zanadto możesz zbliżyć się do niecki. Bez obecności Ratownika Wodnego na niecce nie ma prawa przebywać Instruktor, biletowy klient etc. Koniec kropka - ktoś kto Cię tam wpuszcza naraża Cię i podopiecznych / lamie prawo.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
karolaem 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³a: 12 Pa¼ 2017
Posty: 5
Wys³any: Pi± Pa¼ 13, 2017 4:30 pm   

bienio napisa³/a:
Nie masz prawa wejść do wody, a powiedzialbym na sam basen bo zanadto możesz zbliżyć się do niecki. Bez obecności Ratownika Wodnego na niecce nie ma prawa przebywać Instruktor, biletowy klient etc. Koniec kropka - ktoś kto Cię tam wpuszcza naraża Cię i podopiecznych / lamie prawo.


Usłyszałam dzisiaj, że jeśli jest to tor bez wyznaczonych pasów do pływania, to ratownika być ze mną nie musi. Przełożony upierał się, że nie ma w obowiązku zorganizować mi ratownika, ani obiekt takiego obowiązku nie ma. Jestem załamana.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sob Pa¼ 14, 2017 4:21 pm   

Bylem kiedyś ratownikiem na statku, na którym byl basen - torów nie bylo, ale wymóg ratownika obecno ści tak. W Aquaparkach też masz baseny bez torów, a są ratownicy.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
karolaem 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³a: 12 Pa¼ 2017
Posty: 5
Wys³any: Sob Pa¼ 14, 2017 5:57 pm   

bienio napisa³/a:
Bylem kiedyś ratownikiem na statku, na którym byl basen - torów nie bylo, ale wymóg ratownika obecno ści tak. W Aquaparkach też masz baseny bez torów, a są ratownicy.


Ano właśnie. Więc jak to ugryźć, skoro dyrekcja uważa że obowiązku ratownika nie ma? Sądzić się i stracić pracę?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Nie Pa¼ 15, 2017 3:06 pm   

bienio napisa³/a:
Nie masz prawa wejść do wody, a powiedzialbym na sam basen bo zanadto możesz zbliżyć się do niecki. Bez obecności Ratownika Wodnego na niecce nie ma prawa przebywać Instruktor, biletowy klient etc. Koniec kropka - ktoś kto Cię tam wpuszcza naraża Cię i podopiecznych / lamie prawo.
Może należałoby czymś podeprzeć aż tak kategoryczne stwierdzenia bo bez tego są delikatnie mówiąc na wyrost.

A sam sprawa jest właściwie prosta i może od tego należałoby zacząć.
Jeden z punktów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego stanowi co następuje
4) w przypadku innych obiektów dysponujÄ…cych nieckami basenowymi o Å‚Ä…cznej powierzchni powyżej 100 m2 i gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ponad 0,4 m w najgÅ‚Ä™bszym miejscu lub gÅ‚Ä™bokoÅ›ci powyżej 1,2 m – co najmniej jeden ratownik wodny.

karolaem, sprawdź po prostu jak się mają zapisy w rozporządzeniu do wymiarów i głębokości niecki o której piszesz (nie podałaś szerokości) a w przypadku gdy stwierdzisz że niecka ta wyczerpuje zapisy ww punktu będziesz wiedziała jakim aktem prawnym się podeprzeć w dyskusji z pracodawcą.
 
     
karolaem 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³a: 12 Pa¼ 2017
Posty: 5
Wys³any: Nie Pa¼ 15, 2017 3:17 pm   

Perykles napisa³/a:
bienio napisa³/a:
Nie masz prawa wejść do wody, a powiedzialbym na sam basen bo zanadto możesz zbliżyć się do niecki. Bez obecności Ratownika Wodnego na niecce nie ma prawa przebywać Instruktor, biletowy klient etc. Koniec kropka - ktoś kto Cię tam wpuszcza naraża Cię i podopiecznych / lamie prawo.
Może należałoby czymś podeprzeć aż tak kategoryczne stwierdzenia bo bez tego są delikatnie mówiąc na wyrost.

A sam sprawa jest właściwie prosta i może od tego należałoby zacząć.
Jeden z punktów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego stanowi co następuje
4) w przypadku innych obiektów dysponujÄ…cych nieckami basenowymi o Å‚Ä…cznej powierzchni powyżej 100 m2 i gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ponad 0,4 m w najgÅ‚Ä™bszym miejscu lub gÅ‚Ä™bokoÅ›ci powyżej 1,2 m – co najmniej jeden ratownik wodny.

karolaem, sprawdź po prostu jak się mają zapisy w rozporządzeniu do wymiarów i głębokości niecki o której piszesz (nie podałaś szerokości) a w przypadku gdy stwierdzisz że niecka ta wyczerpuje zapisy ww punktu będziesz wiedziała jakim aktem prawnym się podeprzeć w dyskusji z pracodawcą.


Strona MOSiRu nie podaje szerokości basenu. Natomiast na moje oko są to z 3-4 metry szerokości. Także basen na którym mam przebywać nie ma powierzchni powyżej 100m2.
W związku z tym prawne jest, aby na takim basenie przebywać bez żadnego wsparcia i opieki? To absurd.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Wto Pa¼ 17, 2017 11:47 pm   

Widać z tego, że nawet gdyby bylo można bez Ratownika, widząc "miejsce do kąpieli" Cię przeraża bez wsparcia ....

Gdzie to jest są jakieś zdjęcia by to zobaczyć ?
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
karolaem 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³a: 12 Pa¼ 2017
Posty: 5
Wys³any: Wto Pa¼ 17, 2017 11:55 pm   

bienio napisa³/a:
Widać z tego, że nawet gdyby bylo można bez Ratownika, widząc "miejsce do kąpieli" Cię przeraża bez wsparcia ....

Gdzie to jest są jakieś zdjęcia by to zobaczyć ?


W Szczecinie. Przejrzałam, zdjęć tej niecki nigdzie nie ma.
A to że woda mnie przeraża...kogo to interesuje.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Nie Gru 17, 2017 6:25 am   

Bardzo - kurde - ciekawe podejście. Nie ma pasów to ratownik nie potrzebny. skąd ludzie biorą takie pomysły. Może to były pracodawca z Wisły (ponury żart - przepraszam jak uraziłem) ale właśnie tak kończą się oszczędnościowe pomysły. Tu nawet "ehh" się nie chce mówić
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytañ do SQL: 16