www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Kompetencje ratownika w trakcie akcji
Autor Wiadomo¶æ
kapodaster 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 11 Wrz 2017
Posty: 1
Wys³any: Pon Wrz 11, 2017 10:21 am   Kompetencje ratownika w trakcie akcji

Dzień dobry.

Chciałbym zapytać gdzie można znaleźć przepisy dotyczące kompetencji ratowników wodnych w trakcie wykonywania czynności. Szukałem w różnych źródłach, ale niestety nie udało mi się znaleźć.

Jakiś czas temu wywróciliśmy omegę na jeziorze. Z pomocą innych łódek udało nam się ją postawić. Po 40 minutach, kiedy już wszystko było pod kontrolą przypłyną WOPR. Ratownicy zaczęli wydawać nam polecenia i "rozstawiać po kątach". Osoby które nam pomagały zostały natychmiast odprawione z miejsca zdarzenia tak że, nawet nie zdążyliśmy im godnie podziękować. Nie podobało mi się to, ale nie oponowałem, bo nie znam przepisów.

Zakładam, że osoba ratowana musi się podporządkować poleceniom ratowników. Byłbym jednak wdzięczny za wskazanie podstawy prawnej.

Z góry dziękuję za odpowiedź! :)
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Wrz 18, 2017 8:48 am   

Nie ma taki8ch przepisów.
Ratownik wydaje polecenia w celu prawidłowego przebiegu akcji ratunkowej (w sytuacji gdy przybywa PSP to oni z ustawy przejmują dowodzenie ale uczestnikami działań).
Natomiast każda osoba może odmówić udzielania mu pomocy (co zostanie odnotowane w rejestrze działań ratowniczych) i nie słuchać ratowników.
Natomiast w sytuacji stanu wyższej konieczności, czyli np. zapewnienia bezpieczeństwa innym osobom, jeżeli takie zagrożenie nadal istnieje, każdy, a szczególnie osoba uprawniona (obowiązana) do udzielania pomocy może poświęcić czyjeś dobro dla ratowania innego, większego.
Jeżeli tym dobrem będzie czyjeś życie i zdrowie to znacznie mniejszym dobrem będzie ograniczenie wolności lub możliw9ści swobodnego działania innych osób.
W tym kontekście ratownicy mogli wydawać polecenia i domagać się ich respektowania.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytañ do SQL: 16