www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Pytanie dotyczące uprawnień
Autor Wiadomo¶æ
patika1244 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³a: 13 Sty 2017
Posty: 1
Wys³any: Pi± Sty 13, 2017 10:42 am   Pytanie dotyczÄ…ce uprawnieÅ„

Dzień dobry, chciałabym się zapytać o moje uprawnienia do pracy i ewentualnie jeżeli ich nie mam to co mus z e zrobić. Kurs na ratownika wopr (tak jest w książeczce) rozpoczęłam 27.12.2011 a egzamin miał miejsce 23.06.2012 r. Czy są to uprawnienia zgodne z rozporządzeniem MSW z 21.06.2012 czy nie?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Sob Sty 14, 2017 9:45 pm   

Chyba jesteś w kiepskiej sytuacji bo załapałaś się na okres kiedy właściwie nie powinny być organizowane kursy. Mieliśmy już wtedy od 18 sierpnia 2011 r. nową ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych która weszła w życie 1 stycznia 2012r. ale jeszcze nie było rozporządzenia w sprawie szkoleń ratowników wodnych.
Twój kurs rozpoczęto więc po opublikowaniu nowej ustawy i właściwie zrealizowano nie dość że nie wiadomo zgodnie z jakim programem to na pewno nie zgodnie z obowiązującym bo go jeszcze nie było.
Niestety WOPRy nie potrafiły się powstrzymać żeby nie kosić kasy z kursantów więc organizowały nadal kursy pieniądze kasowały ale że nic z tego nie wynika jesteś zdaje się najlepszym przykładem.
Teraz niestety każdy pracodawca zapyta Cię czy ukończyłaś szkolenie przed czy po wejściu w życie nowej ustawy o bezpieczeństwie ... i jeśli powiesz (lub sam sprawdzi ;) ) że po, to poprosi Cię o stosowne zaświadczenie ukończenia szkolenia ratowników wodnych zgodnie z rozporządzeniem MSW.
Artykuł 41 ustęp 2 ww ustawy mówi co prawda że "Do osób, które rozpoczęły uzyskiwanie uprawnień ratownika z zakresu ratownictwa wodnego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe." ale raczej nie wróżę Ci powodzenia w przekonywaniu pracodawcy że wszystko jest OK.

Chyba jedynym sposobem w Twoim wypadku na uzyskanie aktualnego, ważnego zaświadczenia ukończenia szkolenia ratowników wodnych zgodnie z rozporządzeniem MSW jest zgłoszenie się do tego (lub może innego) WOPRu i ukończenie tak zwanego trzeciego modułu szkolenia ratowników wodnych który kończy się właśnie wydaniem zaświadczenia zgodnie z rozporządzeniem MSW. Skoro masz RWOPR to powinni Cię przyjąć. Powinno być krócej i co najważniejsze dużo taniej niż gdybyś miała przechodzić cały kurs.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Sty 18, 2017 9:10 pm   

patika1244
Aby uciąć wszelkie dywagacje skorzystaj z rady Peryklesa i uzupełnij szkolenie tak aby uzyskać zaświadczenie zgodnie z rozporządzeniem MSW.
Natomiast Peryklesie w kwestii formalnej - właśnie zapis ustawy który przytaczasz jednoznacznie rozstrzyga że szkolenie patika1244 rozpoczęte 27.12.2011 r. daje uprawnienia z niego wynikające - i nikt nie może tego negować.
Nie wnikam w fakt rozpoczynania szkolenia na trzy czy cztery dni przed wejściem w życie ustawy. Może wbrew jakby pierwszemu odruchowi negacji (jakiemu uległem :???: ) może ktoś był bardzo przewidujący i zrobił tak bardzo słusznie skoro do lipca 2012 roku musieliśmy czekać na rozporządzenie w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym - a sezon trwał w najlepsze :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sob Sty 28, 2017 11:55 pm   

patika1244 napisa³/a:
Kurs na ratownika wopr (tak jest w książeczce) rozpoczęłam 27.12.2011 a egzamin miał miejsce 23.06.2012 r.


Kurcze, gdzieś czytałem, tylko niie pamiętam gdzie, że kursy rozpoczęte przed 01.01.2012 i obojętnie kiedy się zakończyły są honorowane jako przejście z "automatu" zrównania stopni i po spełnienia pozostałych trzech warunków masz prawo do pracy.

Tylko z drugiej strony, gdzie się nie dzwoni, albo pyta o pracę chcą zaświadczenie MSW ... no są ludzie , którzy cały kurs zrobili w 2011 , ale robią ponownie papier A4 (zaświadczenie MSW).

apropo :

Perykles napisa³/a:
"Do osób, które rozpoczęły uzyskiwanie uprawnień ratownika z zakresu ratownictwa wodnego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe."


Z tego co się orientuję to podpisano 18.08.2012 ale ustawa weszła 01.01.2012 i zaczęła obowiązywać. Sam to z resztą napisałeś :

Perykles napisa³/a:
która weszła w życie 1 stycznia 2012r.


Nom, ale tak naprawdę gdy masz wszystko, papiery, umiejętności, liczy się fart, znajomości, wygląd, prezencja, język angielski mile widziany i takie tam srakie za niecałe 2000 zł.

Ja powtarzam, jest tyle Ratowników, tyle mądrych ludzi, ogarniętych - przynajmniej w "gadce", ale potem gdy dostają stołek ślepną, sodówa wali w łeb, nie wiadomo co się z nimi dzieje. Wiem, że to nie realne, ale gdyby tak się zebrać do kupy to można by z tego niezłą elitarną służbę stworzyć ... tylko brak tej kupy, albo jest i śmierdzi .... :neutral:

[ Dodano: Sob Sty 28, 2017 11:57 pm ]
*sorry data 18 miał być rok 2011
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytañ do SQL: 16