www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Kurs i egzamin zdany przed 18 rż
Autor Wiadomo¶æ
KatarzynaC 
Czasem zaglÄ…da
Katarzyna


Do³±czy³a: 28 Cze 2016
Posty: 1
Wys³any: Wto Cze 28, 2016 10:31 am   Kurs i egzamin zdany przed 18 rż

Dzień dobry,

Jeśli taki temat był na forum - z góry przepraszam, nie udało mi się znaleźć...

Moja córka - 16 lat - bardzo niecierpliwa i ambitna osoba w tym roku zrealizowała kurs KPP i kurs na ratownika wodnego, mimo tego, że nie jest jeszcze osobą pełnoletnią. Rozwieję od razu wątpliwości - kurs realizowała w podmiocie mającym uprawnienia, zdała egzamin, widzę że wzór zaświadczenia o zrealizowanym kursie jest zgodny z ustawą i rozporządzeniem a podmiot wpisany na odpowiednią listę itd.
Oczywiście wiemy i rozumiemy, że do 18 rż nie może być ratownikiem, to jest oczywiste.

Mam jednak pytanie następujące - czy egzamin zdany przed 18 rż będzie ważny dla niej jak już osiągnie pełnoletność, czy będzie musiała podchodzić raz jeszcze? Oczywiście KPP i recertyfikacja - tu wszystko jasne. Natomiast sam kurs i egzamin na ratownika?

Wiele kursów dopuszcza w regulaminie do egzaminu tylko osoby pełnoletnie, stąd moja wątpliwość. Powołują się na przepisy ustawy i rozporządzenia, ale mimo tego że - wydaje mi się dość dokładnie je przeczytałam - nie zauważyłam tam limitu wieku osób przystępujących do egzaminu. Czy to jest wewnętrzna regulacja tych podmiotów organizujących szkolenia, czy też jest jakiś przepis mówiący o tym?

Zastanawiam się, czy po prostu uparta córa zrobiła egzamin dla własnej satysfakcji, czy też zdobyte w tej chwili kwalifikacje będą już ważne na przyszłość...

Dziękuję za pomoc i miłęgo dnia,
Kasia
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Wto Cze 28, 2016 8:56 pm   Re: Kurs i egzamin zdany przed 18 rż

KatarzynaC napisa³/a:
... Wiele kursów dopuszcza w regulaminie do egzaminu tylko osoby pełnoletnie, stąd moja wątpliwość. Powołują się na przepisy ustawy i rozporządzenia, ale mimo tego że - wydaje mi się dość dokładnie je przeczytałam - nie zauważyłam tam limitu wieku osób przystępujących do egzaminu. Czy to jest wewnętrzna regulacja tych podmiotów organizujących szkolenia, czy też jest jakiś przepis mówiący o tym? ...

No i co tu napisać skoro sama odpowiadasz sobie na zadane pytanie i to całkowicie zgodnie z obwiązującym stanem prawnym :cool:

Firmy faktycznie stosują takie wewnętrzne wymogi i trzeba podkreślić że całkowicie mają do tego prawo jako podmioty organizujące kurs. Robią to po to aby móc powiedzieć osobom zdającym egzaminy że właśnie zostały ratownikami wodnymi.

Warto również podkreślić że szkolenie ratowników wodnych jakie przeszła Twoja córka (jak również samo zaświadczenie) jest ważne już teraz a nie (jak napisałaś) w momencie ukończenia osiemnastu lat. Skoro ukończyła kurs i zdała egzamin to otrzymała ważne zaświadczenie.
Wymóg osiemnastu lat nie wynika bezpośrednio z przepisów w sprawie szkoleń ratowników wodnych a z przepisów dotyczących szkoleń KPP a konkretnie z tego że w rozumieniu ustawy o PRM ratownikiem jest osoba która nie tylko ukończy szkolenie ale także posiada pełną zdolność do czynności prawnych a takową Twoja córka nabędzie w momencie ukończenia osiemnastu lat.

Pamiętaj również że KPP i szkolenie ratowników wodnych to nie wszystko aby pracować jak ratownik wodny. Należy jeszcze posiadać jakieś dodatkowe uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym (np. jakiś "wodny" patent) oraz być członkiem (najprostsza opcja) podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego.

Zupełnie inna sprawa że po roku bycia ratownikiem wodnym Twoja córka będzie musiała zrobić recertyfikację KPP bo zaświadczenie KPP jest ważne 3 lata niezależnie że Twoja córka dopiero za dwa lata stanie się ratownikiem w rozumieniu ustawy o PRM.
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Sro Cze 29, 2016 8:18 pm   

Kasiu, najlepiej zadzwoń do Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności (DRiOL) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - do p. Marcina Pańtaka (naczelnik) 22/6014747 lub p. Anny Lis (prawnik) 22/6015042
MSWiA jest organem nadzorującym ratownictwo wodne w Polsce. Minister Spraw Wewnętrznych jest autorem rozporządzenia w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym, napisał wiele informacji i wyjaśnień na temat szkolenia ratowników wodnych. Zwróć się ze swoim pytaniem do "źródła" i nie proś nieznanych ludzi na jakimś forum o radę - zapytaj ludzi najbardziej kompetentnych i właściwych do interpretacji prawa :mrgreen:
Polecam też lekturę ze strony: https://mswia.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/nadzor-nad-ratownictwe
Wyjaśnienia w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń w ratownictwie wodnym.
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Czw Cze 30, 2016 6:14 am   

stary ratownik napisa³/a:
i nie proÅ› nieznanych ludzi na jakimÅ› forum o radÄ™


Przegiołeś stary.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Czw Cze 30, 2016 9:07 pm   

bienio napisa³/a:
stary ratownik napisa³/a:
i nie proÅ› nieznanych ludzi na jakimÅ› forum o radÄ™


Przegiołeś stary.

Dlaczego?
Przecież nikt tu nie występuje pod swoim nazwiskiem - każdy jest jakąś nieznana osobą, która może napisać co chce. Poza tym to jest tylko "jakieś" forum. Dyskusyjne, czasem merytoryczne, czasem zwariowane, czasem plączące wątki, sprawy, przepisy ... nie jest tu zamieszczana wiedza stanowiąca absolut prawa. Co w mojej wypowiedzi jest "przegięciem"? Stwierdziłem fakty i podałem miejsce, do którego warto zadzwonić, by się upewnić. Miejsce, w którym można poprosić o pismo, wyjaśnienie, o coś, co będzie jakkolwiek wiążące. Czy Ty napiszesz Kasi odpowiedź w formie dokumentu i będzie to mogła traktować jak wyrocznię - z pewnego źródła? Masz lepszy namiar na miejsce, gdzie można się zwrócić z wątpliwością - skąd otrzymasz DOKUMENT wyjaśniający?
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Lip 11, 2016 9:13 am   

stary ratownik napisa³/a:
najlepiej zadzwoń do Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności (DRiOL) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - do p. Marcina Pańtaka (naczelnik) 22/6014747 lub p. Anny Lis (prawnik) 22/6015042
MSWiA jest organem nadzorującym ratownictwo wodne w Polsce. Minister Spraw Wewnętrznych jest autorem rozporządzenia w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym, napisał wiele informacji i wyjaśnień na temat szkolenia ratowników wodnych. Zwróć się ze swoim pytaniem do "źródła".

W sprawie KPP minister SW ma się wypowiadać???

[ Dodano: Pon Lip 11, 2016 9:14 am ]
[quote="stary ratownik podałem miejsce, do którego warto zadzwonić, by się upewnić. Miejsce, w którym można poprosić o pismo, wyjaśnienie, o coś, co będzie jakkolwiek wiążące. [/quote]
Hej chyba nie zawsze "opinie" MSW są wiążące. Szczególnie dla sądów.
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Pon Lip 11, 2016 12:07 pm   

PB napisa³/a:
stary ratownik napisa³/a:
najlepiej zadzwoń do Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności (DRiOL) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - do p. Marcina Pańtaka (naczelnik) 22/6014747 lub p. Anny Lis (prawnik) 22/6015042
MSWiA jest organem nadzorującym ratownictwo wodne w Polsce. Minister Spraw Wewnętrznych jest autorem rozporządzenia w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym, napisał wiele informacji i wyjaśnień na temat szkolenia ratowników wodnych. Zwróć się ze swoim pytaniem do "źródła".

W sprawie KPP minister SW ma się wypowiadać???

Nie w sprawie KPP tylko w sprawie BYCIA RATOWNIKIEM - pracy, służby czy jak zwał. Fakt, że ktoś MA 16 LAT, jest młodszym ratownikiem i ma KPP - to nie oznacza, że jest RATOWNIKIEM WODNYM I ŻE W OGÓLE MOŻE STANĄĆ NA JAKIMKOLWIEK WOW W JAKIEJKOLWIEK POSTACI. DLATEGO NAJLEPIEJ JEST SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z MSWiA.

[ Dodano: Pon Lip 11, 2016 9:14 am ]
[quote="stary ratownik podałem miejsce, do którego warto zadzwonić, by się upewnić. Miejsce, w którym można poprosić o pismo, wyjaśnienie, o coś, co będzie jakkolwiek wiążące.

Hej chyba nie zawsze "opinie" MSW są wiążące. Szczególnie dla sądów.[/quote]
Zdecydowanie wolałbym w sądzie pokazywać pisma i wyjaśnienia z MSWiA - jako dokumenty odpowiadające na moje wątpliwości, niż zrobić wydruk z FORUM WOPR, i mówić, że BP lub Perykles lub s.o. lub stary ratownik czy inny forumowicz napisał że .... :mrgreen:
Ale każdy z Was może mieć swoje zdanie.
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Lip 11, 2016 4:27 pm   

[quote="stary ratownikZdecydowanie wolałbym w sądzie pokazywać pisma i wyjaśnienia z MSWiA - jako dokumenty odpowiadające na moje wątpliwości, niż zrobić wydruk z FORUM WOPR, i mówić, że BP lub Perykles lub s.o. lub stary ratownik czy inny forumowicz napisał że .... :mrgreen: .[/quote]
w sumie słusznie.
Tylko nie miałem nas i forum na myśli, a logikę sądów, a co za tym idzie brak logiki w niektórych opiniach - zdarza się i tak :mrgreen:
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytañ do SQL: 16