www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Weryfikacja/unifikacja - jak to dziÅ› wyglÄ…da
Autor Wiadomo¶æ
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 12:48 pm   Weryfikacja/unifikacja - jak to dziÅ› wyglÄ…da

Jakie przepisy prawa o tym mówią?
Kto może weryfikować/unifikować ratowników wodnych?
Na czym polegać ma weryfikacja/unifikacja?
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 2:31 pm   

DeVu napisa³/a:
Jakie przepisy prawa o tym mówią?

W odniesieniu do udzielania pierwszej pomocy - jak sam wiesz Rozp. Min. Zdrowia - ale Pan Dyrektor napisał to tak jakby nawet nie wiem kto to miał robić - może nie wie :grin:
DeVu napisa³/a:
Kto może weryfikować/unifikować ratowników wodnych?

Zakładam, ze pracodawca może mieć do tego prawo - tylko dobrze aby było to zapisane w umowie o pracę. Jeśli nie ma takich zapisów - nie wiem czy mu wolno to robić - nawet jak chce to robić w dobrej przecież wierze - ale może być to łamanie warunków umowy.
DeVu napisa³/a:
Na czym polegać ma weryfikacja/unifikacja?

Chyba powinien określić to Pan Dyr. OSiR'u - ale w piśmie tego nie zrobił, więc pytanie jest jak najbardziej aktualne.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 2:58 pm   

Mnie natomiast zainteresowały sformułowania w samym piśmie
Cytat:
Działając w oparciu o obowiązujące przepisy prawa ...
zapomniano dodać w jakim kraju :roll: bo przecież nie w Polsce.

Cytat:
Nie dostarczenie zaświadczenia o uzyskaniu weryfikacji lub unifikacji tytułu ratownika w/w terminie skutkować będzie rozwiązaniem przez pracodawcę z określonym pracownikiem umowy o pracę bez zachowania terminu wypowiedzenia
bo co mi tam Kodeks Pracy :shock:

Przy okazji jeśli ktoś dla świętego spokoju potrzebuje weryfikację to ja mu chętnie jej udzielę :twisted: bo przecież skoro nie ma przepisów dotyczących weryfikacji ratowników wodnych tym bardziej nie ma przepisów regulujących kto ma tej weryfikacji udzielać a w związku z tym wychodzi że każdy może :lol: .

A już bardzo konkretnie w temacie to na pewno w tej sprawie było pismo do MSW lub interpelacja poselska z bardzo wyraźną odpowiedzią że aktualnie nie ma przepisów wymagających od ratowników wodnych uzyskiwanie weryfikacji bądź unifikacji.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 3:11 pm   

Pracodawcy chodziło tylko o dostarczenie aktualnego "zaświadczenia o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika", które jest ważne 3 lata. Brak aktualnego zaświadczenia może skutkować rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia (powód kodeksowy-utrata kwalifikacji). W szanująccych się firmach zaświadczenia wymaga się od zainteresowanych otrzymaniem pracy, natomiast stałym pracownikom zapewnia się z inicjatywy pracodawcy "zaliczenie egzaminu kpp" na koszt pracodawcy.
Niestety treść nieudolnie sporządzonego pisma świadczy tylko o pracodawcy i jego wątpliwej "merytoryczności".

[ Dodano: Pon Mar 23, 2015 3:15 pm ]
chyba że pracodawcy chodziło o coś zupełnie innego, czego też nie można wykluczyć
_________________
s.o.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 4:26 pm   

s.o., po rozmowie z kolegą: nie chodziło o KPP tylko "weryfikację ratownika WOPR", a jeżeli ktoś nie jest z WOPR? :smile: Pracodawca powiedział, że napisał takie pismo, bo "dostał dokument z ministerstwa". :lol: Czyli pewnie ze Stołecznego WOPRu.

Perykles napisa³/a:
Przy okazji jeśli ktoś dla świętego spokoju potrzebuje weryfikację to ja mu chętnie jej udzielę :twisted:


Ja byłem pierwszy :cool: :lol:
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 4:37 pm   

no cóż, ktoś powołał na stołek osobę o dużym "zasobie merytoryczności"
_________________
s.o.
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 5:31 pm   

DeVu napisa³/a:
s.o., po rozmowie z kolegą: nie chodziło o KPP tylko "weryfikację ratownika WOPR", a jeżeli ktoś nie jest z WOPR? :smile: Pracodawca powiedział, że napisał takie pismo, bo "dostał dokument z ministerstwa". :lol: Czyli pewnie ze Stołecznego WOPRu.

Bingo. Na stronie http://www.wopr.warszawa....d=1:latest-news czytamy "Stołeczne WOPR przypomina, że ratowników posiadających stopnie WOPR i będących ratownikami wodnymi na podstawie art. 41 ustawy obowiązuje raz na trzy lata weryfikacja wiedzy i umiejętności." szczegóły
http://www.wopr.warszawa....czych&Itemid=48

Kasa misiu kasa - jedyne 100 zł
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 5:35 pm   

własnym oczom nie wierzę
_________________
s.o.
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 6:19 pm   

s.o. napisa³/a:
własnym oczom nie wierzę

Bo to w ramach "nowego" idzie "stare" :oops:
Teraz mamy ratowników"dwóch prędkości" :lol:
Ale najbardziej dziwi mnie nie głupota dyrektora OSiR Ochota, ale "siła perswazji" Stołecznego WOPR w stosunku do niego.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 7:21 pm   

DeVu, zaproponuj kolegom żeby sobie wzajemnie wypisali stosowne zaświadczenia i nawet kasować po 100zł od siebie nie muszą (jak jest ich parzyście i tak wyszłoby na zero ;) .
Gdyby jedna ten niezwykle lotny dyrektor połapał się że kolega koledze wypisał zaświadczenie (w co szczerze wątpię czytając powyższe pismo :lol: ) to niech przytoczy jakiś przepis udowadniający że nie mieli prawa do wystawienia zaświadczenia o weryfikacji ratowników wodnych. :mrgreen:
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Mar 23, 2015 9:06 pm   

ratol napisa³/a:
"Stołeczne WOPR przypomina, że ratowników posiadających stopnie WOPR i będących ratownikami wodnymi na podstawie art. 41 ustawy obowiązuje raz na trzy lata weryfikacja wiedzy i umiejętności." szczegóły
http://www.wopr.warszawa....czych&Itemid=48


Jest wzmianka, że "nie dotyczy uprawnień ratowników wodnych tzw. MSW". Zatem mamy sprzeczne informacje.

ratol napisa³/a:
Ale najbardziej dziwi mnie nie głupota dyrektora OSiR Ochota, ale "siła perswazji" Stołecznego WOPR w stosunku do niego.

Przecież to starzy znajomi :wink:
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Wto Mar 24, 2015 8:36 am   

ratol napisa³/a:
Bingo. Na stronie http://www.wopr.warszawa....d=1:latest-news czytamy "Stołeczne WOPR przypomina, że ratowników posiadających stopnie WOPR i będących ratownikami wodnymi na podstawie art. 41 ustawy obowiązuje raz na trzy lata weryfikacja wiedzy i umiejętności." szczegóły

Dopuszczam, że stowarzyszenie, podmiot uprawniony, nie wiem fundacja itd., może swoimi wewnętrznymi ustaleniami zarządzić coś co nazywa weryfikacją. ale takie ujęcie tej weryfikacji to jawna dyskryminacja pewnej grupy ratowników WOPR, którzy z mocy ustawy stali się (po spełnieniu jeszcze innych wymaganych kryteriów) ratownikami wodnymi.
Zrozumiałbym nawet pewną ideę choć jej nie podzielam) polegającą na jednorazowej weryfikacji wg tych założonych kryteriów - aby (ale jedynie na wewnętrzny użytek organizacji) nie było jakby ratowników właśnie "dwóch prędkości". Ale też nie za kasę - jeśli miałoby to służyć takiej szczytnej idei.
Natomiast w tym komunikacie jest również informacja:
Kod:
Stołeczne WOPR informuje, że ratownicy wodni mający zamiar podejmować działania w ramach Stołecznego WOPR w zabezpieczaniu obszarów wonych, a szczególnie w ramach działań Stołecznej Grupy Interwencyjnej WOPR muszą wziąć udział w corocznych testach sprawnościowych obejmujących elementy sprawdzianu końcowego szkolenia ratowników wodnych na pływalni (w sktócie: 400, 150, 50, 25 i akcja). Sprawdziany te odbędą się w miesiącach marzec - maj w terminach i miejscach podanych w biurze i na stronie internetowej. Jest więc czas aby się do nich przygotować, a chętnym wolontariuszom Stołeczne WOPR umożliwi treningi (Potocka, soboty w godz. 11 - 13).

Z którą się zgadzam i uważam, że Stołeczne WOPR (i każda inna organizacja) w trosce o poziom może oczekiwać od swoich ratowników tego rodzaju testów.
W tej sytuacji Stołecznemu WOPR te testy powinny wystarczyć i ta "weryfikacja" nie dość, że jak napisałem dyskryminująca jest zupełnie niepotrzebna.
Ale kasa jest potrzebna :mrgreen: to się wymyśla takie nieuprawnione rozwiązania.
_________________
Pozdrawiam
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Mar 24, 2015 9:19 am   

SoLo napisa³/a:
uważam, że Stołeczne WOPR (i każda inna organizacja) w trosce o poziom może oczekiwać od swoich ratowników tego rodzaju testów.


Ja dziękuję za troskę ale jestem pełnoletni, mam ręce i nogi, odbyte kursy i szkolenia i sam za siebie odpowiadam :wink:
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 03 Sty 2012
Posty: 118
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Wto Mar 24, 2015 12:32 pm   

Jeśli przestane spełniać wymogi ustawowe nie mogę być ratownikiem wodnym? Jeśli tak to: -ratownikiem wodnym jest osoba posiadająca wiedze i umiejetnosci.

I tu mój WOPR kiedys na wg mnie pseudoweryfikacji tlumaczyl nam ustawe i dosc mocno jeden z instruktorow podkreslal ten wyraz "posiada" nie posiadal nie bedzie posiadac tylko posiada. Fakt, ze zaswiadczenie MSW o ukonczeniu takiego szkolenia ma potwierdzac posiadanie tej wiedzy i umiejetnosci to owy instruktor mowil ze to trzeba co jakis czas weryfikowac bo to ze sie zdobylo papierek nie znaczy ze sie np. stracilo forme czy zapomnialo jak sie ratuje.

Z jednej strony gostek ma racje, ale po co wtedy te wszystkie przepisy i rozporzadzenia czesciowo podobne do rozporzadzenia ministra zdrowia o kpp.

Do czego zmierzam -
1)jesli mamy papierek to czy pracodawca nie powinien jakos sprawdzic przed zatrudnieniem naszych umiejetnosci?
2)czy pracodawca w trakcie zatrudnienia np. dbajac o bezpieczenstwo moze wewnetrznie sprawdzac umiejetnosci ratownicze a jesli tak to?
3)czy moze powolac kogos z zewnatrz zeby obiektywnie sprawdzil te umiejetnosci?
4)co jesli po latach zapomne o technikach ratowniczych(KPP potwierdzam co 3 lata panstwowo a tu panstwowo juz nie musze) to czy dalej jestem RW?
5) ulegne ciezkiemu wypadkowi i np. urwalo mi noge/reke(pomijam juz fakt ze przy badaniach do pracy przez medycyne pracy by pewnie nie dopuscili) czy automatycznie nie jestem juz w mysl przepisow ratownikiem wodnym?

6) W KP jest tez ze pracownik powinien w miare mozliwosci poszerzac swoje kwalifikacje to czy jesli pracodawca wysyla na takie wery/uni fikacje to czy mozna to uznac za podwyzszenie kwalifikacji?
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Wto Mar 24, 2015 1:06 pm   

Spoko w miejscu gdzie pracuje ,WOPR przysłał pismo że ratownicy muszą opłacać składki bo inaczej uprawnienia są nie ważne ? Można - można. Można nie płacić składek ale trzeba się przenieść do organizacji która ich nie ma. W woprze to takie wewnętrzne prawo jak podział kursu na etapy lub ta weryfikacja. Według prawa masz uprawnienia i nie trzeba tego wszystkiego robić, jeśli nie zatrudnia cię WOPR to masz spokój jeśli WOPR to będą ścigać jak tu kasę wyciągnąć.
Reasumując jeśli zatrudnia cię nie wopr to wystarczą papiery jak z ustawy wynika , jeśli WOPR to mogą narzucić te wszystkie opłaty.
Ja jestem zdania że wewnętrzne ćwiczenia dadzą więcej niż ta weryfikacja(zgranie w zespole), i pracodawca dla swego spokoju powinien sam zasugerować coś takiego.
Weryfikacja to już chyba nie jest robiona nigdzie tylko ze 2 województwa to ciągną, takie prawo wopr-zależy jak leży albo wszyscy albo nikt a nie jak kto chce.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytañ do SQL: 16