www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Jakie wymogi muszę spełnić by w tym roku pracować?
Autor Wiadomo¶æ
Yuri el Diablo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW



Wiek: 35
Do³±czy³: 24 Cze 2007
Posty: 108
Sk±d: Nowy SÄ…cz
Wys³any: Pon Sty 17, 2011 8:09 pm   Jakie wymogi muszÄ™ speÅ‚nić by w tym roku pracować?

Witam.

W 2006 roku zrobiłem MR, rok później RW. Przez dwa sezony spokojnie sobie pracowałem (jezioro, basen). Później okazało się, że weszły jakieś zmiany, kpp, nowe stopnie, nowe wymogi, nowe wszystko. Nie jestem w stanie tego ogarnąć za bardzo - wszędzie to jakoś porozrzucane jest.
Nie przedłużyłem legitymacji na rok 2010 ani jeszcze na 2011.
Chciałbym pracować w tym sezonie... więc pytanie teraz do was:

Co muszę zrobić by móc pracować? W sensie: jakie kursy, jakie papiery itd... (prócz zapłacenia zaległej i obecnej składki na WOPR). Mam tylko ten RW z 2007 roku.

Pomożecie?:)

[ Dodano: Pon Sty 17, 2011 8:18 pm ]
Zdaję sobie sprawę, że temat był na bank wałkowany na forum, ale nie mogę znaleźć dokładnych odpowiedzi na moje pytania.
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Sty 17, 2011 10:53 pm   

By móc pracować opłać składki i idź do lekarza. W zależności w jakim jesteś WOPRze zapytaj się, czy patrzą na weryfikację. Jeśli tak, to musisz ją zrobić. To chyba tyle, prawo nie działa wstecz, więc jako Ratownik WOPR możesz pracować wszędzie :o

Oczywiście możesz dodatkowo zrobić KPP, uprawnienia zawodowe, ale po co? dla 100zł więcej? Szkoda czasu, pieniędzy i nerwów. Jeżeli nie wiążesz większej kariery w WOPRze, idź najłatwiejszą ścieżką :wink:
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 12:11 am   

zeby dostac zawodowe musisz miec 2 patenty przydatne w ratownictwie
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
kiwii 
MÅ‚odszy Forumowicz



Wiek: 39
Do³±czy³: 04 Wrz 2006
Posty: 23
Sk±d: Chrzanów
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 1:49 am   

Według przepisów wydląda to tak:

  1. trzeba mieć zapłaconą składkę
  2. trzeba mieć ważną weryfikację (raz na trzy lata, czyli musisz ją zrobić)
    Gdy msz spełnione powyższe wrunki należy Ci się pieczątka potwierdzająca ważność legitymacji ale nie uprawnia Cię to jeszcze do pracy ponieważ:
  3. trzeba mieć ważne KPP

Natomiast od początku 2010r nie jest wymagane badanie lekarskie. Tu pojawiają się oczywiście pewne perturbacje. Jeżeli będziesz zatrudniony na umowę o opracę, pracodawca i tak Cię wyśle na badania bo do tego obligują przepisy prawa pracy. Jeżeli zatrudni Cię WOPR na np: letnie kąpielisko na umowę zlecenie, to badań mieć nie musisz (chociaż niektóre WOPR-y nadal wymagają badań, w takiej sytuacji nie masz już wyboru i musisz te badania mieć)

No...tyle :)
 
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 9:31 am   

kiwii, co do 3 pkt, tu napisałeś co innego.
 
     
kiwii 
MÅ‚odszy Forumowicz



Wiek: 39
Do³±czy³: 04 Wrz 2006
Posty: 23
Sk±d: Chrzanów
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 11:00 am   

Przeczytaj wypowiedź, do której zrobiłeś odnośnik, jeszcze raz tylko uważniej. Wyraźnie napisałem, że teoretyczna możliwość zatrudnienia ratownika bez KPP "to absurd" prawny. Podsumowanie jest na końcu, gdzie wyraźnie wskazuję, że bez KPP nikt nas nie zatrudni. A przynjmniej nie powinien. Jeśl stanie się inaczej, a Ty udzielisz komuś pierwszej pomocy niefachowo możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za niespełnienie wymagań formalnych i przekroczenia kompetencji.
 
 
     
Yuri el Diablo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW



Wiek: 35
Do³±czy³: 24 Cze 2007
Posty: 108
Sk±d: Nowy SÄ…cz
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 12:58 pm   

Zdania są rozbieżne, więc ostatecznie: trzeba mieć KPP?
 
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 35
Do³±czy³: 07 Sty 2007
Posty: 93
Sk±d: ToruÅ„ / PoznaÅ„
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 5:01 pm   

na wielu kąpieliskach w sezonie 2010 mozna bylo pracowac bez KPP podejrzewam ze w 2011 ta kwestia sie nie zmieni... wystarczy znaleźć pracodawce ktory cie zatrudni;]
 
 
     
immortal 
Stały bywalec



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Sk±d: sercem na morzu...
Wys³any: Wto Sty 18, 2011 5:28 pm   

kiwii napisa³/a:
bez KPP nikt nas nie zatrudni. A przynjmniej nie powinien. Jeśl stanie się inaczej, a Ty udzielisz komuś pierwszej pomocy niefachowo możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za niespełnienie wymagań formalnych i przekroczenia kompetencji.


Uchwała nr 5/6/09
z dnia 5 grudnia w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR
http://www.wopr.pl/index....d=432&Itemid=53

"§ 5
1. Ratownik WOPR jest asystentem ratownika starszego stopniem i może:
1) pracować w parkach wodnych i pływalniach oraz na kąpieliskach;

2) udzielać pierwszej pomocy i asystować podczas udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z ustawą o PRM.
2. Ratownik WOPR nie może pracować samodzielnie.
3. Liczba zatrudnionych ratowników WOPR nie może przekraczać połowy stanu zatrudnionych ratowników, 50% zatrudnionych ratowników musi posiadać wyższe uprawnienia."
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
Kristan 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 19 Sty 2011
Posty: 9
Sk±d: MaÅ‚opolska
Wys³any: Sro Sty 19, 2011 12:46 am   

A jeżeli ja zrobiłem MR WOPR jeszcze na starych zasadach w 2009 roku (ostatni kurs na starych zasadach w Krakowie to teraz mogę pracować zarobkowo? Do końca 2009 roku jeszcze można było a teraz? Prawo działa wstecz w tym przypadku? Na wakacje 2011 będę miał stopień Ratownika WOPR - może z KPP, ale fajnie by było pracować teraz. Niestety społecznie odpada.
 
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Sro Sty 19, 2011 12:51 am   

kiwii napisa³/a:
Według przepisów wydląda to tak:

  1. trzeba mieć zapłaconą składkę
  2. trzeba mieć ważną weryfikację (raz na trzy lata, czyli musisz ją zrobić)
    Gdy msz spełnione powyższe wrunki należy Ci się pieczątka potwierdzająca ważność legitymacji ale nie uprawnia Cię to jeszcze do pracy ponieważ:
  3. trzeba mieć ważne KPP

ad. 1. to niestety nie prawda, składkę płacisz tylko w wypadku gdy nadal dobrowolnie chcesz być członkiem stowarzyszenia WOPR a zaprzestanie członkostwa nie odbiera CI raz nabytych uprawnień. Przymus opłacania składki rozpowszechnia sam WOPR uchwalając stosowne uchwały nie do końca zgodne z prawem jednak jak widać dość mocno oddziaływujące na psychikę :wink: czego dowodem jest cytowane wyżej niezwykle stanowcze jednak błędne stwierdzenie. Oczywiście pracodawca (właściwie nie wiedzieć czemu) może sobie chcieć zatrudnić nie tylko ratowników WOPR ale także aktualnych członków WOPR i to jego prawo jednak do zatrudnienia powinno mu wystarczyć jedynie uprawnienie a nie składka.
ad. 2. to także nie prawda, weryfikacja to wewnętrzne, stosunkowo niedawne zarządzenie ZG WOPR i także nie ma wpływu na uprawnienia które raz zdobyłeś. Tutaj należałoby znowu wstawić lekko zmodyfikowane, powyższe zdanie o pracodawcy.
ad. 3. to także nie prawda co już tutaj wielokrotnie ustaliliśmy.

Kolego kiwii poczytaj może najpierw forum bo serwowane przez ciebie stwierdzenia (w tonie objaśniania nam niuansów prawnych) były już na forum wielokrotnie omawiane. Przytoczona przez Ciebie w temacie Uzyskanie stopni zawodowych interpelacja w sprawie KPP była już dawno zauważona i omówiona więc nie ma sensu jej ponownie wyjaśniać. Na koniec polecam Ci lekturę tematu WOPR, KPP a PRM w którym temat KPP był bardzo szeroko omawiany i w którym możesz przeczytać interpretacje ministerstwa które w swojej treści są dość dalekie od twoich twierdzeń.
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Sro Sty 19, 2011 10:38 am   

kiwii, chciałem się wczoraj wypowiedzieć, ale nie zdążyłem. A dzisiaj patrze a Perykles, już mnie ubiegł :(
_________________
Go¶æ, myÅ›laÅ‚eÅ›, że on Cie lubi? A to szyderca. Hehehelmans.
 
     
kiwii 
MÅ‚odszy Forumowicz



Wiek: 39
Do³±czy³: 04 Wrz 2006
Posty: 23
Sk±d: Chrzanów
Wys³any: Czw Sty 20, 2011 11:29 pm   

Ok, KPP to faktycznie śliska sprawa . Ja zostanę przy swoim zdaniu jeśli pozwolicie, zwłaszcza, że podczas letnich kontroli na obiektach w mojej okolicy pierwsze co było sprawdzane to wbite KPP do legitymacji (jeśli chodzi o wymagania formalne). Natomiast bardzo bym prosił o wyjaśnienie stanowiska na temat składki i weryfikacji bo nie bardzo rozumiem na czym opierają się te wnioski acz kolwiek bardzo ciekawe :)
 
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pi± Sty 21, 2011 11:02 am   

Że KPP było sprawdzane to nie ma się co dziwić bo jeśli była kontrola to zapewne prowadzona przez kogoś "namaszczonego" przez ZG WOPR i zgodnie z wytycznymi ZG WOPR a wszyscy znamy stanowisko ZG WOPR w sprawie KPP. Warto jednak pamiętać że jedyne co taka kontrola może to spisać protokół pokontrolny który nie ma żadnych następstw bo nie jest wiążący dla pracodawcy.
Co ciekawe ustawa o PRM jest z 2006r , rozporządzenie o KPP z 2007r a w WOPRze sprawa KPP wypłynęła dopiero w 2009r. i ZG WOPR teraz stanowczo twierdzi że aby móc pracować jako ratownicy wodni musimy mieć KPP. Trochę czasu upłynęło zanim WOPR zauważył sprawę KPP albo dopiero wtedy ktoś zauważył kolosalne pieniądze które za KPP idą bo przecież nikt nie zaprzeczy że na samych recertyfikacjach WOPR zarobił potężne pieniądze.
Natomiast co do składek, WOPR twierdzi że aby utrzymać uprawnienia trzeba posiadać ważną książeczkę (legitymację) czyli opłacać składki bo przecież o to głównie chodzi. Sprawa jednak wygląda tak że skoro nadali uprawnienia to jedynie sąd prawomocnym wyrokiem może Ci je odebrać. Analogia : zrobiłeś prawo jazdy a Polski Związek Motorowy każe Ci płacić składki żebyś utrzymał ważność tego prawa jazdy albo zrobiłeś patent sternika motorowodnego a PZMiNW twierdzi że aby utrzymać ważność tego patentu musisz być ich członkiem i co roku płacić składki.
Z weryfikacją sprawa ma się podobnie, dopóki nie wyjdzie jakiś akt prawny w postaci ustawy bądź rozporządzenia że ratownicy wodni aby pracować zawodowo muszą co 3 lata potwierdzać swoje kwalifikacje to WOPR nie może stwierdzić że jak nie zrobisz weryfikacji to my ci odbierzemy uprawnienia.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16