www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Kształcenie zawodowe - nowy wymóg formalny
Autor Wiadomo
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Pi Sty 14, 2011 2:28 pm   Kształcenie zawodowe - nowy wymóg formalny

Jak zapewne zainteresowane osoby zdążyły się już zorientować w nowych programach kursów na poszczególne stopnie, zawarty w wymaganiach formalnych staż pracy został zastąpiony terminem "kształcenie zawodowe". Przez krótki moment nie wiadomo było o co chodzi ale parę dni później na stronie WOPRu ukazał się dokument "Zestawienie godzin kształcenia" z którego możemy się dowiedzieć co wchodzi w zakres owego kształcenia zawodowego. Okazało się że WOPR do czasu kształcenia zawodowego wlicza staż pracy ale także czas spędzony na kursach specjalistycznych WOPRu, czas za dodatkowe patenty , czas za inne szkolenia a nawet czas spędzony na kursach na poszczególne stopnie ratownicze (czego akurat nie rozumiem skoro na kolejny stopień liczy się czas kształcenia liczony od uzyskania poprzedniego stopnia więc jak wliczyć czas spędzony na kursie) tak więc wszystko stało się jasne ... jednak czy na pewno.

Wygląda na to że wiele wątpliwości może budzić aktualny zapis wymagań formalnych na poszczególne stopnie (jeśli chcieć się go ściśle trzymać).

Przykład - wymagania formalne na stopień Ratownika WOPR (co ciekawe we wstępie programu kursu wyraźnie piszą iż jest on na stopień Ratowika WOPR :cool: )
Cytat:
3. Uczestnik ma posiadać potwierdzenie odbycia w sumie 120 godzin kształcenia zawodowego ponad te dokumentowane do stopnia młodszego ratownika WOPR obejmującego co najmniej jeden patent lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym.

Tutaj mamy ciekawe sformułowanie że godziny maja być ponad te dokumentowane do stopnia MRW. Jak nie będąc nawet MRW można dokumentować godziny kształcenia zawodowego? No jednak okazuje sie że można bo MRW może sobie jako godziny kształcenia zaliczyć godziny które spędził na kursie na MRW (które oczywiście nie będą mu się liczyły jako wymóg na RW co nie zmienia że sa to jego pierwsze godziny kształcenia zawodowego kiedy nawet jeszcze nie był MRW).
Kandydat na MRW , nie będąc jeszcze MRW mógł też zrobić jakiś dodatkowy patent który również zalicza mu sie jako kształcenie zawodowe jednak tutaj zaczyna się główny problem. W wymaganiach wyraźnie stwierdzono że kandydat na RW musi mieć 120 kształcenia zawodowego jednak liczonego od momentu uzyskania MRW i obejmującego co najmniej jeden patent lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym. A co w przypadku gdy kandydat na RW ma dodatkowy patent jednak zrobił go przed uzyskaniem stopnia MRW :?:

Podobnie sytuacja ma się w przypadku ratowników wodnych którzy drugi (a właściwie kolejny) dodatkowy patent muszą zrobić dopiero po uzyskaniu stopnia RW jeśli chcą aby był on zaliczony do godzin kształcenia zawodowego (nawet jeśli mają już dwa które zrobili będąc MRW).

Na koniec przytoczę wymagania formalne dla stopnia SRW i niech każdy sam się zastanowi jak rozumie poniższy test (kierując sie jedynie czytanym tekstem a nie zdrowym rozsądkiem :wink: ) . Tutaj wersja pesymistyczna jest wręcz makabryczna.
Cytat:
3. Uczestnik ma posiadać wypełnioną kartę kwalifikacyjną kandydata na kurs potwierdzającą odbycie w sumie 500 godzin kształcenia zawodowego ponad te dokumentowane do stopnia ratownika wodnego obejmującego co najmniej:
1) trzy patenty lub uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (wyłącznie oryginały);
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Pi Sty 14, 2011 3:25 pm   

Ciekawe czyj to pomysł....kolejka kłoda pod nogi.

W żaden sposób nie rozumiem ani tabeli godzin kształcenia, ani zapisu na wymagania formalne do kursu srw :shock:

WOPR wymusi dzięki temu na Nas pójście na ich zmyślone szkolenia i kursy. Brawa za pomysł. Jesteście najlepszymi strategami w dążeniu do zarobienia pieniędzy.
 
     
Młoody 
Stały bywalec


Pomg: 1 raz
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 537
Skd: chleb!
Wysany: Pi Sty 14, 2011 4:27 pm   

Perykles napisa/a:
Na koniec przytoczę wymagania formalne dla stopnia SRW i niech każdy sam się zastanowi jak rozumie poniższy test (kierując sie jedynie czytanym tekstem a nie zdrowym rozsądkiem :wink: ) . Tutaj wersja pesymistyczna jest wręcz makabryczna.
Cytat:
3. Uczestnik ma posiadać wypełnioną kartę kwalifikacyjną kandydata na kurs potwierdzającą odbycie w sumie 500 godzin kształcenia zawodowego ponad te dokumentowane do stopnia ratownika wodnego obejmującego co najmniej:
1) trzy patenty lub uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (wyłącznie oryginały);


Czy zdrowy rozsądek czy nie...

Rozumiem, że jeśli zdobyłem trzy patenty przed zrobieniem stopnia Ratownik Wodny (pływalni, śródlądowy, morski) to godziny kształcenia zawodowego nie są za te patenty liczone...?!

Ok. Więc na chłopski rozum po podliczeniu tego i owego wychodzi że na SRW potrzebne jest min. 5 patentów.
/czy coś mi się powaliło?/
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
KOSTEK_KOSTECKI 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 32
Doczy: 11 Cze 2010
Posty: 79
Skd: Chrząszczyżewoszyce
Wysany: Pi Sty 14, 2011 4:44 pm   

Nie rozumiem sam tego wszystkiego :( . Kieruje się ku lektrurze i zaraz włączam się w dyskusje :)
_________________
"So others may life" - Lifesaving: my passion
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Doczya: 27 Lis 2005
Posty: 831
Skd: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wysany: Sob Sty 15, 2011 4:13 pm   

Mam prośbę podajcie mi link do tej lektury bo nie mogę tego ogarnąć nigdzie

[ Dodano: Sob Sty 15, 2011 3:21 pm ]
Sorki już znalazłam :)
 
 
     
kiwii 
Młodszy Forumowicz



Wiek: 39
Doczy: 04 Wrz 2006
Posty: 23
Skd: Chrzanów
Wysany: Wto Sty 18, 2011 12:54 am   

Jak dla mnie to wygląda tak:
-RW:
Kod:
Uczestnik ma posiadać potwierdzenie odbycia w sumie 120 godzin kształcenia zawodowego ponad te dokumentowane do stopnia młodszego ratownika WOPR obejmującego co najmniej jeden patent lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym.

Najważniejsze: dokumentować do czegoś znaczy przedłożyć dokumenty przed przystąpieniem do danej czynności. Wynika z tego, że jeżeli uzyskałeś dowolny patent przed uzyskaniem MRW to tylko starciłeś czas, bo nie zostanie zaliczony do "godzin kształcenia zawodowego". Liczy się moment złożenia dokumentów a nie uzyskania stopnia. Czyli chodzi o to, że PRZED przystąpieniem do kursu trzeba spełnić określone tu wymogi.
120godz= 50godz kurs MRW (a zostało to tutaj uściślone do 50godz żeby wszyscy mieli liczone tyle samo godz. ponieważ istnieje możliwość wydłużenia czasu trwania kursu
Kod:
III. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE... 3. Szczegółową ilość jednostek dydaktycznych ustala jednostka organizacyjna w zależności od liczby uczestników, dostępnych pomocy dydaktycznych, warunków lokalowych, organizacyjnych i atmosferycznych.
i było by to niesprawiedliwe jeżeli ktoś miał by kurs standardowy a u innego trwał np 80godz.)+ x godz patent(1) (lub np szkolenie specjalistyczne) + np x godz społecznych.

-SRW
Kod:
Uczestnik ma posiadać wypełnioną kartę kwalifikacyjną kandydata na kurs potwierdzającą odbycie w sumie 500 godzin kształcenia zawodowego ponad te dokumentowane do stopnia ratownika wodnego obejmującego co najmniej:
1) trzy patenty lub uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (wyłącznie oryginały);
2) udokumentowane odbycie stażu 200 godzin pracy co najmniej w stopniu ratownika WOPR, w tym co najmniej 50 godzin na wodach śródlądowych, 50 godzin na kąpieliskach zlokalizowanych na wodach morskich, 50 godzin na pływalniach lub parkach wodnych.

w 500 godz mają się znaleźć trzy NOWE patenty lub uprwnienia ratownicze ponieważ poprzedni był dokumentowany do uzyskania RW a jest napisane wyraźnie
Kod:
ponad te dokumentowane do stopnia ratownika wodnego
, 200godz pracy w stopniu ratownika WOPR czyli może to wyglądać tak:
500godz= 80godz kurs RW + x godz patent (2) (lub szkolenie spec) + x godz patent (3) (lub szkolenie spec) + x godz patent (4) (lub szkolenie spec) +200godz pracy +... (i tutaj już jest dowolność ale oczywiście wszystko uzyskane po MRW)... np 10godz weryfikacja + 100godz KPP + 50godz kurs RWP + 50godz RWM + itd...

Wnioski? Odcinamy grubą linią wszystko co jest przed danym kursem a nie z chwilą uzyskania stopnia. Jeżeli robiąc kurs RW (trwa np 3 miesiące) w trakcie uzyskujesz patent (już drugi bo pierwszy trzeba było udokumentować aby przystąpić do kursu RW) to może on być zaliczony jako "dokumentacja" do SRW. Ale jeżeli uzyskałeś 2 patenty(lub szkolenia spec) przed kursem RW to zostały "dokumentowane" właśnie do RW i (tak jak jest napisane "conajmniej jeden patent") i na SRW i tak musisz zrobić trzy nowe uprawnienia.
 
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Czw Sty 20, 2011 11:13 pm   

Młoody napisa/a:
. . .
Ok. Więc na chłopski rozum po podliczeniu tego i owego wychodzi że na SRW potrzebne jest min. 5 patentów.
/czy coś mi się powaliło?/
Gdyby chcieć się ściśle trzymać tekstu to faktycznie na to wygląda i to tylko dlatego że w programie na stopnie zawodowe zmieniono nieco definicje wymagań i napisano o drugim patencie. Inaczej wyszło by nie 5 a 6 patentów (jeden na RW, dwa kolejne na stopnie zawodowe i trzy kolejne na SRW).
Trzeba przyznać że nie popisała się osoba redagująca nowe programy (a konkretnie wymagania formalne) na poszczególne stopnie. Mam nadzieję że sprawa z patentami to jedynie niefortunne sformułowanie, jednak w wymaganiach na SRW możemy znaleźć jeszcze jeden "kwiatek".
Cytat:
3. Uczestnik ma posiadać wypełnioną kartę kwalifikacyjną kandydata na kurs potwierdzającą odbycie w sumie 500 godzin kształcenia zawodowego ponad te dokumentowane do stopnia ratownika wodnego obejmującego co najmniej:
1) trzy patenty lub uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym (wyłącznie oryginały);
2) udokumentowane odbycie stażu 200 godzin pracy co najmniej w stopniu ratownika WOPR, w tym co najmniej 50 godzin na wodach śródlądowych, 50 godzin na kąpieliskach zlokalizowanych na wodach morskich, 50 godzin na pływalniach lub parkach wodnych.
No to w końcu godziny kształcenia zawodowego na stopień SRW liczymy od uzyskania stopnia ratownika wodnego czy jednak co najmniej od stopnia RW. A jeśli liczymy od momentu uzyskania stopnia wodnego to od którego stopnia wodnego ... pierwszego zrobionego czy jednak od momentu uzyskania drugiego stopnia wodnego bo przecież na SRW trzeba mieć minimum dwa stopnie zawodowe.
Oj namieszali tymi nowymi wymogami nie ma co mówić. :roll:
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Doczya: 27 Lis 2005
Posty: 831
Skd: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wysany: Pi Sty 21, 2011 10:36 am   

według mnie kształcenie zawodowe liczy się od momentu uzyskania stopnia zawodowego czyli ratownika wodnego

Perykles napisa/a:
A jeśli liczymy od momentu uzyskania stopnia wodnego to od którego stopnia wodnego ... pierwszego zrobionego czy jednak od momentu uzyskania drugiego stopnia wodnego bo przecież na SRW trzeba mieć minimum dwa stopnie zawodowe.


No właśnie i tego jeszcze nie rozgryzłam od którego stopnia , wydaje mi się ze od pierwszego zdobytego stopnia zawodowego (ale to tylko moje domysły )

ostatnio zastanawiałam się czy by nie napisać do komisji edukacji w końcu to oni powinni znać odpowiedzi na nasze pytania Tak jak prosili o kierowanie pytań odnośnie reformy to może zaczniemy pytać o to i wspólnie coś zdziałamy i zbierzemy to do kupy bo jak na razie to każdy z nas ma jakieś wątpliwości dotyczące tego ZAWODOWEGO KSZTAŁCENIA
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Pi Sty 21, 2011 11:04 am   

Mogliby napisać sprostowanie, że wszystko jest liczone od wprowadzenia reformy i dotyczy "nowego pokolenia". Bo w jaki sposób teraz porobię nowe patenty? Kiedy brakuje mi tylko lekarza i instruktora kajakarstwa :shock: :razz:
 
     
mifal
Młodszy Forumowicz


Doczy: 27 Kwi 2010
Posty: 19
Skd: pol
Wysany: Czw Lut 17, 2011 7:50 pm   

Ktos wie cos nowego na temat tych godzin ?
 
     
Emilka 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 37
Doczya: 16 Wrz 2007
Posty: 48
Skd: POZNAŃ
Wysany: Pi Lut 18, 2011 9:07 pm   

hehehe!! Tak trochę na wesoło DeVu jak byś potrzebował tego patentu instruktora kajakarstwa, to zapraszam na taki kursik na AWF do Gorzowa Wlkp. ;)
_________________
"Jeśli przyłożyłbyś ucho do mojego serca - usłyszałbyś szum oceanu..."

2006 - MR
2007 - Instruktor sportu - Pływanie
2007 - RW
2009 - Instruktor sportu - Kajakarstwo
2010 - KPP, RWŚ, RWB, RWM
2013 - trener II klasy - Kajakarstwo
 
 
     
piro4 
Młodszy Forumowicz


Wiek: 35
Doczy: 22 Gru 2010
Posty: 23
Skd: Wrocław
Wysany: Sob Lut 19, 2011 5:10 pm   

z tego co ja wiem to patenty wczesniej zrobione sie wliczaja, tutaj bedzie chodzilo tylko o wyrobienie kolejnych godzin z tego co mi wiadomo
_________________
MI-> TAMA 2010
 
     
ratovvnick 
Doświadczony Forumowicz WOPR
;)


Doczy: 03 Lut 2011
Posty: 58
Skd: Gdynia
Wysany: Nie Lut 20, 2011 4:00 pm   

piro4 napisa/a:
z tego co ja wiem to patenty wczesniej zrobione sie wliczaja, tutaj bedzie chodzilo tylko o wyrobienie kolejnych godzin z tego co mi wiadomo


tez cos takiego slyszalem i oby to okazalo sie prawda, bo juz naprawde niewiele patentow zostalo mi do zrobienia...
_________________
Stażysta BL
Operator BL stopien 1 i 2
Operator Bl stopien 3-w planach
 
     
norbi_desa 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WPR WLKP


Pomg: 1 raz
Wiek: 37
Doczy: 01 Wrz 2010
Posty: 137
Skd: Jarocin
Wysany: Pi Mar 04, 2011 8:40 am   

Napisałem meila do Marka Chadaja w sprawie zliczania godzin i taka dostałe odp na moje pytania:

1. Czy Patent żeglarski liczy się do godzin kształcenia zawodowego jeżeli były one zrobione przez RW?
"JESLI MRW UZYSKAŁEŚ PRZED 01012009 TO DODAJE SIĘ DO ZLICZANIA"


2 Czy do godzin wliczam patent sternika motorowodnego czyli 35h + patent starszego sternika 40h i daje mi to 75h
"TAK"
_________________
2011- MI
2011-SRW

WPR WLKP
www.wprwlkp.pl
 
 
     
unterwater 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 09 Lut 2009
Posty: 53
Skd: Pomorze
Wysany: Pi Mar 04, 2011 7:56 pm   

norbi_desa napisa/a:

"JESLI MRW UZYSKAŁEŚ PRZED 01012009 TO DODAJE SIĘ DO ZLICZANIA"


A jeżeli po, to już nie. Według ZG mamy więc gorsze i lepsze patenty uwarunkowane czasem wydania. Mój kurs na żeglarza w latach osiemdziesiątych trwał 140 godzin. Rozumiem, że miałby zaliczony cały staż.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 17