www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Uzyskanie stopni zawodowych
Autor Wiadomo
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Pi Wrz 17, 2010 1:21 pm   

A dlaczego Twoja jednostka WOPR wcina się między Ciebie a pracodawcę?

Nakłamali ładnie. Podaj nam namiary do tej jednostki.
 
     
stpn597 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Biebrzynsky


Doczy: 04 Cze 2010
Posty: 61
Skd: Małopolska
Wysany: Sob Wrz 18, 2010 11:20 am   

Pytanie powstaje czy moja jednostka zrobiła to celowo, czy po prostu przez złą interpretację przepisów ?
A, bo pracodawca właśnie dzwonił do nich o stroje zakup i dowiedzieć się czy coś zmieniło się jeżeli chodzi o wymogi w stosunku do ratowników.

[ Dodano: Sob Wrz 18, 2010 11:21 am ]
I przekazali, że bez KPP nie wolno zatrudniać i zaproponowali kurs który robili u siebie, że jeszcze można się podpiąć ;)
I wspomnieli o tym zawodowym ;)
 
     
kiwii 
Młodszy Forumowicz



Wiek: 39
Doczy: 04 Wrz 2006
Posty: 23
Skd: Chrzanów
  Wysany: Wto Sty 18, 2011 3:52 am   

Tu się zaczyna bardzo ciekawa dyskusja:) Chętnie wyjaśnię:

Najpierw zapraszam do lektury
w sprawie wymaganych dodatkowych kwalifikacji dotyczących ratowników WOPR,

zakres KKP obejmuje:
USTAWA z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym -> patrz art.14

Co z tego wynika? Że teoretycznie Ratownik WOPR może PRACOWAĆ bez KPP i wyciągnąć kogoś z wody, bo do tego wystarczą mu uprawnienia WOPR, natomiast w świetle prawa nie będzie mógł jej udzielić pierwszej pomocy ponieważ to wchodzi w zakres KPP którego on nie posiada. Oczywiście jest to absurd :grin:
Cytat:
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznych i Art. 15 pkt 1
Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.6), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.


Cytat:
art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.6)
"1. ...
2. Organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub są narażone
na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach, należy w
szczególności do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – specjalistycznego
stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym – w zakresie określonym
w statucie tej organizacji."


Na podstawie przytoczonych dokumentów ewidentnie wynika, że każdy, kto w ramach wykonywanych obowiązków, udziela pierwszej pomocy musi posiadać uprawnienia w postaci KPP.
Mam nadzieję, że wątpliwości zostały rozwiane.
 
 
     
Wac 
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 25 Wrz 2007
Posty: 9
Skd: Mooorze
Wysany: Sob Maj 14, 2011 10:11 pm   

Drodzy Kamraci i Towarzysze w Ratownictwie,

Wiem, że takich rozważań na tym forum jest mnóstwo, ale z każdym kolejnym przeczytanym wątkiem gubię się coraz bardziej i zaczynam sądzić, że jedynym sposobem na zrozumienie swojej sytuacji jest jej przedstawienie jako indywidualnego przypadku.

Jestem ratownikiem WOPR (MRW od 2006 roku, RW od czerwca 2008), posiadam patent sternika motorowodnego, jestem w trakcie kursu KPP, który kończy się egzaminem za tydzień. Od 4 lat pracuję m.in. na kąpielisku śródlądowym (jezioro), samodzielnie.
W tym roku również mam możliwość pracowania w tym miejscu, ale nagle wszystko zaczęło się komplikować, bo nie wiem czy mogę. Nie mam stopnia zawodowego (śródlądowego), a czasu na jego zrobienie mam dość mało. Właściwie nikt takich kursów obecnie w moich stronach nie organizuje.
W dodatku jest to kolejne finansowe obciążenie, które sprawia, że ten zawód staje się po prostu nieopłacalny.
(Co 3 lata płatna weryfikacja ratownika wopr, ratownika kpp, składki, plastikowe bezsensowne legitki, opłaty za kursy na stopnie zawodowe...).

No więc moje pytanie brzmi: Czy z powyższymi uprawnieniami będę mógł podjąć się samodzielnej pracy na kąpielisku śródlądowym czy nie? Jeżeli nie to co mogę zrobić by móc? Czy te zasady są jedynie w fazie przejściowej czy faktycznie są kontrole?
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sob Maj 14, 2011 10:13 pm   

Wac, nie będę się rozpisywał i powiem krótko: możesz :cool:
 
     
Wac 
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 25 Wrz 2007
Posty: 9
Skd: Mooorze
Wysany: Sob Maj 14, 2011 10:34 pm   

DeVu napisa/a:
Wac, nie będę się rozpisywał i powiem krótko: możesz :cool:


Wielkie dzięki za odpowiedź i dobre wieści :)

Chociaż, jeśli to nie problem, wolałbym na wszelki wypadek poznać jakieś krótkie, punktowe uzasadnienie dla zaspokojenia własnej ciekawości i spokoju ducha, bo w obecnej chwili zupełnie nie ogarniam sensu wprowadzenia tych stopni zawodowych i weryfikacji w ujęciu mojej konkretnej sytuacji ;)
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sob Maj 14, 2011 10:46 pm   

Spodziewałem się takiej odpowiedzi dlatego przygotowałem dla Ciebie małą lekturę: http://www.forum.wopr.net.pl/topics1/3048.htm

Dodam jeszcze, że jeżeli będziesz miał KPP możesz się ubiegać o stopnie zawodowe w trybie szczególnym: http://www.forum.wopr.net.pl/topics29/2797.htm

:wink:
 
     
Wac 
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 25 Wrz 2007
Posty: 9
Skd: Mooorze
Wysany: Wto Maj 31, 2011 5:06 pm   

DeVu napisa/a:
Dodam jeszcze, że jeżeli będziesz miał KPP możesz się ubiegać o stopnie zawodowe w trybie szczególnym: http://www.forum.wopr.net.pl/topics29/2797.htm

:wink:

No to żem się poubiegał...
Poszedłem dzisiaj do biura i nawet nie było co składać wniosku, bo od razu otrzymałem odpowiedź odmowną w postaci: "jeszcze do końca 2010 przymykali na to oko, ale teraz każą odbębniać kursy i sobie płacić".
Nie wiem, pewnie nic nie wywojuję i zostanę przy tym swoim zwyczajnym "nie-zawodowym" ratowniku, bo umówmy się, że ta praca nie jest na tyle dochodowym przedsięwzięciem by jeszcze opłacać 3krotnie każdy dodatkowy, czasochłonny kurs, ale mimo wszystko byłbym wdzięczny gdyby ktoś dał mi link do całej tej ustawy, w której znajduje się ta informacja o szczególnym przyznawaniu stopni.

Dzięki i pozdrawiam ;)
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Wto Maj 31, 2011 5:35 pm   

Wac napisa/a:
mimo wszystko byłbym wdzięczny gdyby ktoś dał mi link do całej tej ustawy, w której znajduje się ta informacja o szczególnym przyznawaniu stopni.

Uchwała nr 4/6/10 z dnia 12 grudnia w sprawie szczególnego trybu uzyskiwania stopni ratowników wodnych (na samym dole): LINK

Wac napisa/a:
Poszedłem dzisiaj do biura i nawet nie było co składać wniosku, bo od razu otrzymałem odpowiedź odmowną

Czy byłeś w biurze Wojewódzkim?

"Ratownicy WOPR (...) mogą składać do prezesa właściwej jednostki wojewódzkiej WOPR wnioski o nadanie stopni: ratownik wodny pływalni, ratownik wodny śródlądowy lub ratownik wodny morski."
 
     
Marqus 
Czasem zagląda
Marqus


Doczy: 31 Lip 2011
Posty: 4
Skd: małopolska
Wysany: Pon Sie 01, 2011 2:08 pm   

Wac napisa/a:

....W dodatku jest to kolejne finansowe obciążenie, które sprawia, że ten zawód staje się po prostu nieopłacalny.
(Co 3 lata płatna weryfikacja ratownika wopr, ratownika kpp, składki, plastikowe bezsensowne legitki, opłaty za kursy na stopnie zawodowe...).


WOPR zamienia się w zbiurokratyzowanego molocha, który dodatkowo zaczyna tracić panowanie nad sobą i gubić się w gąszczu interpretacji przepisów! Tylko czekać, aż wprowadzone zostaną "podspecjalizacje":"Ratownik pływalni prostokątnej"..."Ratownik śródlądowy stawowy" i "jeziorowy"...a każda dodatkowo PŁATNA!!! I nowe wzory legitymacji...I nowe certyfikaty...Bo w sumie o to chodzi...płać,płać,płać....
 
     
stpn597 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Biebrzynsky


Doczy: 04 Cze 2010
Posty: 61
Skd: Małopolska
Wysany: Czw Sie 04, 2011 12:10 pm   

Cześć,
ostatnio trochu mniej intereoswałem się zmianami zachodzącymi w WOPR-ze, jeżeli wytłumaczycie mi kilka kwestii będę wdzięczny.

Czy musze wyrabiać legitymację plastikową ?
O co chodzi z tą weryfikacją co trzy lata ?
Poza tym mam chciałbym wyborić sobie legitymacje międzynarodową, tylko co muszę zrobić, aby ja uzyskać i jak mój RW z 2009 zostanie potraktowany na tej legitymacji ?
Czy taki stopień umożliwi m pracę zagranicą ? Co od ratowników oczekuje np. pracodawca z Niemiec (chodzi mi czy moj RW mi wystarczy, czy muszę robić KPP czy inne kursy). Z
Z góry dzięki za info ;)

[ Dodano: Pią Sie 05, 2011 10:22 am ]
Podbijam !! Będe wdzięczny za odpowiedzi ;)

[ Dodano: Nie Sie 07, 2011 12:20 pm ]
Hej, to trochu pilne, więc gdyby ktoś wiedział, znał odpowiedź na pytanie byłbym wdzięczny ;)
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Sro Sie 10, 2011 9:10 pm   

Dołączam się do powyższych pytań.

Póki co to te plastiki to jakaś fikcja. Ja posiadam 3 dla stopni zawodowych (takie żółte). Powinienem też posiadać niebieską dla ratownika po prostu?
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 17