www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Nie Gru 21, 2014 2:34 pm
Ratownik medyczny PCK
Autor Wiadomo¶æ
Joker-wodny
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 22 Sie 2006
Posty: 1
Sk±d: Radom
Wys³any: Wto Sie 22, 2006 5:15 pm   Ratownik medyczny PCK

Mam pytania gdzie w takim Radomiu można zrobić ten kurs i czy jest odnotowany w legitymacji ?
Jakie sÄ… koszta ?
Ile trwa kurs ?
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Wto Sie 22, 2006 10:29 pm   

"Zacznij od telefonu do najbliższego zarządu terenowego PCK, spytaj kiedy odbywa się najbliższy kurs i po prostu zapisz się na dogodny dla Ciebie termin.
Nasz kurs to coś zupełnie innego niż tradycyjne wykłady na lekcjach PO lub kursie prawa jazdy ponieważ:
- Kursom towarzyszą multimedialne prezentacje i projekcje filmów,
- Wykładowca wyjaśni szczegółowo wszystkie zagadnienia i odpowie na każde "trudne pytanie",
- Swoje umiejętności sprawdzisz podczas ćwiczeń praktycznych,
- A wszystko to w swobodnej i wesołej atmosferze
16-godzinny materiał przerobisz w jeden weekend" - polecam www.pck.org.pl :-)

26-600 Radom ul. Limanowskiego 134 (48) 360-88-31

Takiego kursu nie wpisuje sie do ksiazeczki, bo nie jest to zaden specjalistyczny kurs (np. jak szkolenie lodowe).
Zeby wpisac sobie to jako patent trzeba skonczyc licencjat/studium z zakresu ratownictwa medycznego. Wiec jesli chcesz go zrobic dla siebie to OK ale jesli to ma byc patent na kurs RW to nie przejdzie :-)
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
misiek.ratmed 
MÅ‚odszy Forumowicz
MRW,IIrok ratmed



Wiek: 37
Do³±czy³: 18 Sie 2006
Posty: 20
Sk±d: LUBLIN
Wys³any: Sro Sie 23, 2006 2:39 pm   

sory ze sie wtrace ale tak dla uscislenia to na pewno nie bedzie kurs na RATOWNIKA MEDYCZNEGO, na Ratownika PCk to i owszem. Tytul Ratownik Medyczny przysluguje po ukonczeniu Policealnego Studium Medycznego lub studiow na Akademii Mdycznej kierunek Ratownictwo Medyczne lub Pielegniarstwo specjalizacja Ratownictwo Medyczne.

okresla to ustawa o panstwowym ratownictwie medycznym, ktora moze w koncu jakims cudem zostanie wdrozona w zycie. :? o to jej fragment:

"2. Ratownikiem medycznym jest osoba, która:
1) ukończyła średnią szkołę medyczną i posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego "ratownik medyczny" lub;
2) ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł zawodowy licencjata w zakresie ratownictwa medycznego lub;
3) posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy ratownika medycznego lub;
4) posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego nabyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Rzeczypospolita Polska uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych ( Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655 oraz z 2003 r. Nr 190, poz. 1864)."



co jakis czas mam stycznoscz ludzmi z PCK na roznych zawodach Pierwszej Pomocy itp ktore jako studenci walsnie ratownictwa medycznego pomagamy organizowac i wiem ze te "16" sa wymogiem np do wstapienia do grup ratownictwa PCK :D POZDRAWIAM
 
     
matrun
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 09 Mar 2006
Posty: 13
Sk±d: WLKP
Wys³any: Sro Sie 23, 2006 7:21 pm   

Misiek.ratmed obiecywanki,obiecywanki ja jestem medycznym prawie 10 lat a ustawa nie istnieje choć w moim mieście zaczynają zatrudniać ratowników w pogotowiu, oby tak dalej ...
_________________
matrun
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Sro Sie 23, 2006 11:09 pm   

misiek.ratmed napisa³/a:
sory ze sie wtrace ale tak dla uscislenia to na pewno nie bedzie kurs na RATOWNIKA MEDYCZNEGO, na Ratownika PCk to i owszem. Tytul Ratownik Medyczny przysluguje po ukonczeniu Policealnego Studium Medycznego lub studiow na Akademii Mdycznej kierunek Ratownictwo Medyczne lub Pielegniarstwo specjalizacja Ratownictwo Medyczne.
----> Widze wyrazne nalecialosci z forum ratmedu....tam tez szanowna brac ratownicza strasznie sie denerwuje jak ktos bron boze...nazwie siebie ratownikiem medycznym kto nie ukonczyl studium/studiow a juz wszelkich "ochotników - ratownikow" PCK, HGR, HOPR itp itd traktuje jako napaleńcow ktorzy wyeksmituja ich karetek i zabiora prace....a calkiem niepotrzebnie...

misiek.ratmed a w ktorym momencie konczy sie ratownictwo przedmedyczne a zaczyna medyczne??
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
misiek.ratmed 
MÅ‚odszy Forumowicz
MRW,IIrok ratmed



Wiek: 37
Do³±czy³: 18 Sie 2006
Posty: 20
Sk±d: LUBLIN
Wys³any: Nie Wrz 03, 2006 5:00 pm   

hehe nie spodziewalem sie ze moje wtracenie wywola tak burzliwa dyskusje. :)

do uzytkownik MATRUN: wiem ze ustawa nie istnieje(istnieje tylko na papierku) co jest glownym problemem w stworzeniu solidnego sluzb ratownictwa medycznego oraz wielu innych sluzb wchodzacych w sklad tego sysytemu, chociazby wlasnie cywilnych grup ratownictwa pck. skoro pracujesz juz w tym zawodzie 10 lat to powinienes rozumiec o co chodzi, i na pewno widzisz potrzebe zmian prawda?? korzystniejsza sprawa jest chyba zatrudnianie wykwalifikowanych ratownikow medycznych niz tzw "noszowych" ktorzy z medycyna maja tyle wspolnego co ja z lyzwiarstwem figurowym. obecnie karetke traktuje sie jako taksowke lub lekarza z dostawa do domu. a chyba nie o to chodzi.


do uzytkownik skacowany: ja sie nie oburzam :) chcialem tylko napisac ze to jest tytul zawodowy i przysluguje okreslonym osobom. przeciez tytulu doktora nauk medycznych nie wszyscy moga uzywac tak samo jest z ratownikiem medycznym, ratownikiem wopr, topr,gopr itp czy jak pojade w gory i odbede tam szkolenie 16 h z pierwszej pomocy to moge sie na zywac ratownikiem GOPR??? wlasnie. ratownictwo przedmedyczne konczy sie jak sama nazwa wskazuje na na "czynnosciach przedmedycznych" RESZTE KTORA WYKONUJA SLUZBY MEDYCZNE jest juz ratownictwem medycznym (zakladanie wkluc, podawanie lekow, defirylacja /oprocz AED bo to juz staje sie elementem BLSu/) jestem za kazdym kto wyraza chec nauki pierwszej pomocy i chce robic to jak najlepiej, ale jesli chcesz sie rozwijac w tym kierunku nie bazujac tylko na pierwszej pomocy to studia lub studium przygotowuja do pracy o zdecydowanie szerszym zakresie dzialan niz pierwsza pomoc, dlatego moze tak czesto zwraca sie uwage na uzywanie tytulu RATOWNIK MEDYCZNY bo jesli ktos studiowal 5 lat, teraz pracuje x czasu to moze go troche wkurzac ze ktos posluguje sie tym tytulem zdecydowanie bezprawnie :/ nie chce obrazac ani odstraszac od ratownictwa chcialem tylko zwrocic uwage :)dla kazdego kto wyrazil chec nauki pierwszej pomocy nie dlatego ze musial, tylko chcial, szacunek za poswiecony czas i zycze zeby wasza przygoda z ratownictem rozwijala sie a nie stala w miejscu, nie mozemy sie klocic musimy wspolpracowac, co wy na to??? pozdro :)
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Nie Wrz 03, 2006 10:30 pm   

misiek.ratmed jak sam widzisz pojecie te sa plynne i ruchome ze wzgledu chociazby na rozwoj techniki. Jeszcze 5 lat temu zapewne nie uwierzyłbys ze w Polsce osoby "cywilne" beda mogły wykonac defibrylacje. Z tego co sie orientuje to w BLS mowa jest tylko o bezprzyrzadowym RKO. A jednak z drugiej strony WOPR jako kwalifikowane grupy moga uzywac workow ambu, rurek ustno - gardłowych mimo ze jestesmy ochotnikami i nie wielu jest po rat. med. Podobnie jest z tlenem, który tez oczywiscie jest lekiem wchodzi w sklad wyposazenie (lepszych) apteczek WOPR. Dobrze również wiesz, ze RKO przy kims wyciagnietym z wody, jest BARDZO utrudnione bez uzywania ssaka chociazby recznego.
Wiec jesli nie jestem Ratownikiem Medycznym po studium/studiach nie mam prawa tego uzywac (w koncu to juz jest przyzrzadowe udrażianie drog oddechowych)?
WOPR jest organizacja która zajmuje sie wiec ratownictwem medycznym czy przedmedycznym?
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
misiek.ratmed 
MÅ‚odszy Forumowicz
MRW,IIrok ratmed



Wiek: 37
Do³±czy³: 18 Sie 2006
Posty: 20
Sk±d: LUBLIN
Wys³any: Nie Wrz 03, 2006 11:02 pm   

sluszne uwagi, ale to zdecydowanie sa czynnosci PRZEDMEDYCZNE, wopr szkoli ratownikow przedmedycznych. dzialanie to inna systuacja poniewaz mozesz miec ukonczone kursy(np.ALS,BTLS) lub tez posiadac wyksztalcenie medyczne ktore uprawnia cie do swobodnego zastosowania roznego rodzaju sprzetu. jestem jak najbardziej za poszerzaniem spektrum nauki ratownikow wopr, uzycie deski ortopedycznej, tlenoterapia, kolnierze ortopedyczne, rurki ustno gardlowe, worki ambu, defibrylator, to wszytsko powinno wchodzic w zakres podsatwowego szkolenia i daw\c ratownikowi wopr uprawnienia z korzystania z tej wiedzy. niestety jest jak jest. nie ma ustawy o panstwowym ratownictwie medycznym, i nawet ja konczac studia nie mam uprawnien zeby SAMODZIELNIE wykonywac niektore czynnosci, musze czekac na zgode lekarza. bylem oststnio pozorantem na mistrzostwach ratownictwa medycznego "ratownictwo 2006" i zal serce mi sciskal kiedy przyjechal zespół 4 ratownikow medycznych, ktorzy wykazali sie profesjonalizmem ktorego moglby im pozazdroscic nie jeden lekarz pracujacy w pogotowiu, ale coz z tego kiedy za kazdym razem gdy chcieli podac leki musieli prosic o pozwolenie pseudo CPR(centrum powiadamiania ratunkowego) (o ktorym mowa tez jest w ustawie i ktore istnieje na papierku) na kazdym kroku widoczna jest potzreba zmian w polskim ratownictwie i nie mowie tu o ratownictwie medycznym, nie chce byc postrzegany jako ktos nalezacy do jakiegos zamknietego srodowiska ktore nie chce podejmowac zadnej wspolpracy. pozdrawiam

[ Dodano: Nie Wrz 03, 2006 11:12 pm ]
aha i jeszcze odnosnie tego AED, przeczytaj dokladnie wytyczne, nie wiem z jakim fragmentem sie zapoznawales, polecam sciagniecie calych wytycznych ERC 2005. jest tam podrozdzial o resuscytacji dzieci i ofiar toniecia a takze uzycie automatycznego defibrylatora zewnetrznego. ogromny nacisk kladzie sie obecnie na jak najwczesniejsza defibrylacje i wdraza sie ja do czynnosci BLSu poniewaz stanowi kluczowy element w lancuchu przezycia. informacje te znajdziesz w rozdziale 2 str. 22-29 jesli przeczytasz je dokladnie to zauwazysz ze nawet tu kladzie sie nacisk na slowa ratownik medyczny i ratownik przedmedyczny jeszce raz pozdrawiam i mam nadzieje ze chociaz troche cie przekonalem :)
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Pon Wrz 04, 2006 10:54 pm   

misiek.ratmed nie odpowiedziales mi jednak wystarczajaco jasno na moje pytanie w ktorym chodzilo czy bedac Ratownikiem WOPR moge uzywac wyzej wymienionego sprzetu czyli (AED, deski, rurek ustno gardlowych, kolnierza, zestawu do tlenoterapii, ambu, szyn kramera)
Co do kursow to i owszem BTLS moge sobie ukonczyc, ale on nie wiele daje. Jednak ALS juz nie, bo jest on adresowany grup zawodowych zajmujących się pacjentami w stanie zagrożenia życia: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pracujących w miejscach wzmożonym nadzorze medycznym /OIOM, IT, Izby Przyjęć, SOR, Pogotowie Ratunkowe. Kandydaci powinni posiadać doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie kwalifikacje medyczne. Wiec Ratownicy WOPR raczej sie na to nie lapia.
Co do defibrylacji w Å‚ancuchu przezycia to nie musisz mi tego tlumaczyc...podalem tylko przyklad ze jeszcze kilka lat temu zabieg ten uchodzil za stricte medyczny i tylko medycy mogli go wykonywac.
PS. Jak to jest ze masz 19 lat i jestes na II roku ratownictwa medycznego???
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
misiek.ratmed 
MÅ‚odszy Forumowicz
MRW,IIrok ratmed



Wiek: 37
Do³±czy³: 18 Sie 2006
Posty: 20
Sk±d: LUBLIN
Wys³any: Sro Wrz 06, 2006 3:54 pm   

hehe juz tlumacze dlaczego jestem na drugim roku i mam 19 lat. poprostu urodzilem sie w grudniu 86 czyli jeszcze 19, zaczynam wlasnie drugi rok, ale w pierwszym naprawde duzo sie nauczylem, zarowno w z teori jak i praktyki (miesiac na izbie przyjec, nie jako przynies zanies pozamiataj tylko normalna praca pod nadzorem) z tego co sie orientuje to wopr szkoli w zakresie pierwszej pomocy, bo ja taki kurs mialem jak robilem mlodszego ratownika, a uzycie sprzetu ktory wymieniles (oprocz AED) to juz KWALIFIKOWANA pierwsza pomoc i ja taki przedmiot na studiach mam przez 1.5 roku takze jest tego troche. jesli masz ukonczone kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy to mozesz swobodnie uzywac powyzszego sprzetu. inaczej robisz to na wlasne ryzyko, i kazdy sie moze zapytac czy posiadasz uprawnienia do np uzywania deski ortopedycznej bo ukladanie na niej poszkodowanego tez wymaga wiedzy i umiejetnosci. dlatego twierdze ze wopr powinnien zapewnic takie szkolenia w ramach kursow i wydawac stosowne uprawnienia i wtedy wszyscy mogliby swobodnie korzystac z jakze potrzebnego sprzetu. czemu twierdzisz ze BTLS nie wiele daje??? przeciez to podsatwowe dzialanie ratownika, naprawde przydatna umiejetnosc, przekazujac pacjeta robisz to prefosjanalnie zdajac raport z badania urazowego i nakierunkowujesz na dzialanie, oni robia powtorny btls i zwracaja uwage na podejrzewane przez ciebie miejsca z obrazeniami. zajmuje to chwile a jest to juz profesjonalne dzialanie. pozdro
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Sro Wrz 06, 2006 9:33 pm   

Nie chodzilo mi, ze BTLS nie wiele daje w sensie umiejetnosci, chodzilo mi ze w sensie dawania uprawnien do uzywania wymienionego sprzetu.
misiek.ratmed napisa³/a:
przekazujac pacjeta robisz to prefosjanalnie zdajac raport z badania urazowego i nakierunkowujesz na dzialanie
<--- ciekawe stwierdzenie...generalnie lekarz który przyjezdza na miejsce zdarzenia nie bardzo jest skory do wysluchiwania przygodnego swiadka co sie tam komus zdazylo, gdzie go boli itp....z reguły po prostu przyjezdza ekipa, wychodzi z auta....z wyrazem na twarzy "dlaczego mnie k.....wa obudziliscie?" i nastepuje "load ang go" :-) A Ty biedny zostajesz na miejscu....zwijajac swoj koc NRC...i myslisz o co w ogole chodzi :)
Sa kursu gdzie WOPR-owskie gdzie uczy sie ukladanie ludzki na deche, stalibilzacje odcinka szyjnego itp....jednak wiele zalezy od instruktorów :-) Jednak ratownictwo (przed)medyczne na kursach traktowane jest...jak jest, zreszta mozesz sie przyjrzec...bo bylo kilka ciekawych dyskusji chociazby czy rekawiczki jednorazowego uzytku sa naprawde jednorazowego uzytku ;) ))
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
misiek.ratmed 
MÅ‚odszy Forumowicz
MRW,IIrok ratmed



Wiek: 37
Do³±czy³: 18 Sie 2006
Posty: 20
Sk±d: LUBLIN
Wys³any: Czw Wrz 07, 2006 11:13 pm   

hehe no ciekawe o tych rekawiczkach, a wiesz np ze za nie zmienie rekawiczek na zawodach pck przy przejsciu do drugiego pacjeta NA TEJ SAMEJ STACJI kosztuje grube punkty karne :D :D
Skacowany napisa³/a:
generalnie lekarz który przyjezdza na miejsce zdarzenia nie bardzo jest skory do wysluchiwania przygodnego swiadka co sie tam komus zdazylo, gdzie go boli itp....z reguły po prostu przyjezdza ekipa, wychodzi z auta....z wyrazem na twarzy "dlaczego mnie k.....wa obudziliscie?" i nastepuje "load ang go"


no i wlasnie to przydaloby sie zmienic, a po za tym nie nalezy genaralizowac, ja przekazywalem po cywilu 3 pacjetow i niespotkalem sie z jakas mocna antypatia i obojetnoscia co do mojej osoby, zalezy na kogo trafisz. a co do "load and go" to prawie trafiles :D jest to jedna z 2 zasad postepowania, nazywanie sie dokladnie "SCOOP AND RUN" druga zasada to "STAY AND PLAY" po ocenie sytuacji dziala sie wedle tych dwoch schematow :D

a po za tym jak pomagasz to nigdy nie oczekuj ze ktos ci bedzie za to dziekowal, zdaza sie to chyba raz na milion przypadkow:D, a normalnie to chyba nawet nie zauwaza ze byles i rodzina i poszkodowany a czasem jak wspomniales sluzby medyczne. jak bys mi konkret informacje przekazywal o poszkodowanym to napewno bym cie nie olał.
a co tych kursow to wlasnie "tylko na niektorych i to zalezy od instruktora" szkoda ze nie na kazdym :? wstyd powiedziec ale niektorzy moi koledzy np nie mieli cwiczen na fantomie do RKO ani egzaminu na nim :? przeraza mnie cos takiego. pozdro :wink:
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Pon Maj 07, 2007 6:59 pm   

Przyglądajac sie waszej rozmowie nasunęło mi sie pewne pytanie

Ukończyłem Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy(w skład kusu wchodzi min.Tlenoterapia,Aed, rurki ustno gardłowe, szyny, deska itp.) i na Dyplomie mam napisane "... ukończył kurs ratownictwa medycznego w zakresie pierwszej pomocy medycznej..."
Wiec moje pytanie: skoro pisze że ukończyłem kurs ratownictwa medycznego a nie przedmedycznego to czy także nie mogę sie nazywać ratownikiem Medycznym?
Wiem ze w szkole bierze sie dużo dużo wiecej i mam zamiar isć do takiej szkoły w niedalekiej przyszłosci...
Nie zależy mi na siłę nazywać sie Ratownikiem Medycznym no ale jednak na dyplomie pisze...
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Pon Maj 07, 2007 10:51 pm   

Nie mozesz, wg wszystkich prawideł ratownikami medycznymi są ludzie po szkole: 2 letniej policealnej lub 3 letnich studiach licencjackich.
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
RatMed
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 18 Kwi 2007
Posty: 84
Sk±d: Zielona Góra
Wys³any: Wto Maj 29, 2007 6:11 pm   

tak zgodze sie nie masz prawa sie nazywac "ratownikiem medycznym" jezli nie masz odpowiedniego WYKSZTALCENIA poza tym

ART 61
§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
* podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.


do tego chcialem sie jeszcze dowiedziec gdzie zrobiles "kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy"?? - widzialem jakie trzeba spelnic warunki (strona ministerstwa zdrowia) przy organizowaniu takiego kursu i nie wydaje mi sie zeby ktokolwiek w POLSCE prowadzil takie kursy bo mijaja sie one z celem ale jesli ktos takie organiuzje to chcialbym sie dowiedziec gdzie i za ile


pozdro
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytañ do SQL: 17