www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Nie Gru 21, 2014 2:31 pm
PADI czy CMAS ???
Autor Wiadomo¶æ
Kuba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SRW


Wiek: 42
Do³±czy³: 29 Sty 2006
Posty: 132
Sk±d: Lubaczów
Wys³any: Nie Lut 12, 2006 5:06 pm   PADI czy CMAS ???

Mam pytanie do tych, którzy nurkują bądź mieli z tym styczność. Mianowicie chodzi za mną płetwonurkowanie i proszę o rade i być może cenne uwagi. Czy lepiej jest kształcić się jako płetwonurek i zdobywać kolejne stopnie w systemie szkoleń PADI czy CMAS?

Z góry dzieki. Pozdrawiam :P
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Do³±czy³: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Sk±d: Pomorskie
Wys³any: Nie Lut 12, 2006 5:32 pm   

Ja dopiero zaczynam zabawe z nurkowaniem, Z kręgów płetwonurków, których ja znam panuje przekonanie, że leprzy jest CMAS, ich zdaniem jest organizacją lepiej szkolącą( przynajmniej na etapie początkowym). PADI natomiast jest organizacją bardziej komercyjną dowody tego zdążyłem już poznać kiedy rozmawiałem z płetwonurkami z PADI( że tak powiem, nie posiadają podstawowej wiedzy, a kurs ich trwał weekend :shock: ). Obydwie organizacje są znane na świecie, więc nurkowanie za granicą nie powinno stanowić więkrzego problemu. Moje zdanie jest podobne do moich znajomych, chcę tu tylko zastrzec, że w PADI są równierz dobrzy nurkowie, bo moim zdaniem dobry płetwonurek to ten co ma doświadczenie i nurkuje regularnie, a nie ten co ma papiery tej, czy innej organizacji. :wink:

Pozdrawiam !!!
 
 
 
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Nie Lut 12, 2006 8:15 pm   

Każda organizacja nurkowa szkoli według własnego programu szkoleniowego. Treści przekazywane podczas szkolenia są bardzo podobne. Kurs w CMAS trwa stosunkowo (w porównaniu do innych organizacji) długo. PADI jest komercyjną organizacją któraz szkoli nurków typowo rekreacyjnych, dlatego kursy trwają krócej. Obecnie mówi się o ponad 10 milionach uprawnień wydanych nurkom na całym świecie szkolących się w systemie PADI. Dyskusja o wyższości jednej organizacji nurkowej nad drugą jest tak stara jak długo istnieją te organizacje. Tutaj ma zastosowanie powiedzenie: "każda liszka swój ogonek chwali" :D
Jakość szkolenia nie zależy od systemu szkolenia ale w głównej mierze od instruktora i tego gdzie się uczy nurkować.
Moja rada jest taka: spróbuj szkoleń w wielu organizacjach, a jest ich bardzo dużo. Poza CMAS i PADI istnieją jeszcze NAUI, SSI, SDI oraz kilka organizacji specjalizujących się w szkoleniach specjalistycznych (TDI, IANTD). Mozna zrobić P1 w CMAS a potem AOWD w PADI itd. Ważna jest wiedza jaką posiądziesz a nie w jakiej organizacji ją będziesz zdobywał.

baca

Polecam FORUM NURAS tam znajdziesz odpowiedzi nawszystkie pytania. :D
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pon Lut 13, 2006 12:37 pm   

Wlasnie jestem w trakcie kursu i mialem ten sam dylemat :? Ja wybralem KDP/CMAS a to tylko za sprawa tego iz u mnie na uczelni dziala jeden z najstarszych klubow pletwonurkowych w Polsce "Krab" ktory szkoli wedlug kryteriow tej organizacji (aczkolwiek sa rowniez w nim instruktorzy PADI) i zapewnia wysoki standard kursow. Jak juz pisali poprzednicy zarowno PADI jak i CMAS sa znane i uznawane na calym swiecie a poziom jaki prezentujemy zalezy od nas i naszych instruktorow. Napewno wiecej czlonkow posiada amerykanska organizacja PADI ale to przez jej typowo komercyjny i rekreacyjny charakter i co za tym idzie np krotsze szkolenia. CMAS jest natomiast organizacja ktorej czlonkiem jest KDP PTTK i wiele innych w roznych krajach. Szkolenia sa dluzsze ale ich poziom jak juz wczesniej wspominalem nie zalezy napewno w znacznym stopniu od ich dlugosci (wiadomo nie mysle tu o weekendowych kursach). Miedzy organizacjami mozna sie swobodnie poruszac wiec jak zaczniesz w jednej to nic Cie w niej nie trzyma wiec w zasadzie w glownej mierze przy wyborze oparlbym sie np na opiniach znajomych o poziomie szkolenia u Ciebie w miescie w klubach wydajacych uprawnienia danych organizacji. Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
Kuba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SRW


Wiek: 42
Do³±czy³: 29 Sty 2006
Posty: 132
Sk±d: Lubaczów
Wys³any: Pon Lut 13, 2006 5:07 pm   

wilekie dzięki za odpowiedzi:)
Kolucho "Krab" z tego co mi wiadomo działa na AGH - czy organizuja jakies kursy stacjonarne, chodzi mi o np obóz w miesiącach wakacyjnych i czy moga w nim brac udział ludzie z poza uczelni?
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pon Lut 13, 2006 7:47 pm   

Kuba napisa³/a:
"Krab" z tego co mi wiadomo działa na AGH - czy organizuja jakies kursy stacjonarne, chodzi mi o np obóz w miesiącach wakacyjnych i czy moga w nim brac udział ludzie z poza uczelni?

Tak dokladnie, "Krab" jest to akademicki klub podwodny Akademii Gorniczo-Hutniczej w Krakowie. Z tego co jest mi wiadomo oraz co wyczytalem na stronie (link) to nie organizuje sie kursow stacjonarnych a prowadzone szkolenia sa rozłożone na cały rok akademicki i kończa się w zależności od tego, którą z opcji dokończenia kursu wybierze Kursant (chodzi tu o szkolenie na wodach otwartych, ktore mozna odbyc na wakacyjnym obozie lub w kilka weekendow w Krakowie). Do klubu moga nalezec wszyscy-nie tylko osoby zwiazane z AGH :) Zapraszam i pozdrawiam :mrgreen:
 
 
Kuba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SRW


Wiek: 42
Do³±czy³: 29 Sty 2006
Posty: 132
Sk±d: Lubaczów
Wys³any: Pon Lut 13, 2006 9:17 pm   

Poczytam i przeanalizuje co i jak, bardzo możliwe Kolucho że skorzystam jak nie w najbliższej przyszłości to w troche dalszej :D
Odnośnie kursów nurkowych prowadzonych przez kluby na moim terenie to zdążyłem się dowiedzieć, że są takowe prowadzone w systemie PADI i prowadzone przez LOK. O PADI juz troche poczytałem, ale czy ktoś coś wie o szkoleniach i stopniach LOK (chyba chodzi o lige ochrony kraju)?
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Pon Lut 13, 2006 9:43 pm   

Kuba napisa³/a:
O PADI juz troche poczytałem, ale czy ktoś coś wie o szkoleniach i stopniach LOK (chyba chodzi o lige ochrony kraju)?

Tak chodzi o Lige Ochrony Kraju. Kiedys za czasow realnego socjalizmy ;) ) byla to organizacja, która miała monopol na szkolenie płetwonurkow w naszym kraju. Ogolnie kursy trwały/trwaja po 14 dni i mialy charakter obozów. Była to organizacja, która miala przygotowac ludzi do nurkowania w wojsku. Było duzzzoooooooo pływania, duzoooooooooo cwiczen na bezdechu (legenda sa "saperki" - ubieranie sie w sprzet pod woda, slyszalem tez o nauce oddychania z butli bez automatu....). Ogólnie jest tam płetwonurek I klasy II klasy i III klasy. Do konca nie wiem jak jest z uznawaniem stopni nurkowych poza Polską, wiem ze LOK sie szykowal do podpisania umowy w tej kwetii ale nie wiem czy doszlo to do skutku. Takze jesli chcesz nurkowac gdzies w Chorwaccji to lepiej zdecyduj sie na CMAS albo PADI.
Ogólnie wydaje mi sie ze to ciekawa organizacja....tylko nie wiem czy naprawde trzeba az tak sie meczyc zeby mozna bylo sobie ponurkowac na 7 m i ogladac rybki.
Ja mam OWD i w sumie patrzylem przede wszystkim na to zebym nie musial jechac na kurs 200 km no i na kase. Z tego co wiem to CMAS jest tanszy od PADI. A tak na koniec to nie kurs robi pletwonurka tylko musisz duzo plywac...zeby byc oplywanym.
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
Dimitri 
Doświadczony Forumowicz WOPR
feldmarschall



Wiek: 37
Do³±czy³: 21 Lis 2005
Posty: 89
Sk±d: wawa
Wys³any: Sob Lut 18, 2006 6:17 pm   

hmm ja sie moge podzielić małą wiedzą PADI jest bardziej przeznaczone dla wszystkich dlatego uczyła się Lheni Rifenstein mając około 80 lat jest to organizacja która chciała by zrobić nurkowanie sportem dla wszystkich poza tym jest bardziej rozpowszechniona z granicą CMAS jest organizacją która nie jest aż tak popularna za granicą i bardziej wyizolowana pozdro
_________________
złemu tancerzowi prącie w tańcu mrowi
 
 
 
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Kwi 11, 2006 7:23 pm   

Ja sobię robie po świętach kurs OWD/PADI. Chciałbym się spytać, czy odpowiednikiem tego stopnia w organizacji CMAS jest P1 ??

Mam nadzieję, że jest to patent przydatny w ratownictwie - nurkowania swobodnego ?
 
     
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Wto Kwi 11, 2006 8:24 pm   

DeVu napisa³/a:
Chciałbym się spytać, czy odpowiednikiem tego stopnia w organizacji CMAS jest P1 ??

Tabela ekwiwalentów wyszkolenia innych organizacji dla stopni płetwonurków KDP/CMAS dostepna jest tutaj. Pozdrawiam :mrgreen:
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Wto Kwi 11, 2006 10:55 pm   

Cytat:
Mam nadzieję, że jest to patent przydatny w ratownictwie - nurkowania swobodnego ?
- bez watpienia....jak juz szukasz kogos w akwalungu to juz przynajmniej spieszyc sie nie musisz....:-) bo i tak raczej nie pomozesz...a szczerze mowiac to w dzisiejszych realiach to przy tego typu akcjach wykorzystywana jest PSP.
Bardziej polecałbym sternika....ale to moja opinia ktora jest bardzo subiektywna :-)
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Czw Kwi 13, 2006 10:53 am   

DeVu napisa³/a:
Mam nadzieję, że jest to patent przydatny w ratownictwie - nurkowania swobodnego ?

Oczywiście że bardzo przydatny. Pomijając fakt tzw. "patentu", nurkowanie to świetny pomysł na rekreację i spędzanie wolnego czasu... gratuluję wyboru i mam nadzieję że nie poprzestaniesz na OWD :D

baca
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Czw Kwi 13, 2006 12:01 pm   

baca napisa³/a:
mam nadzieję że nie poprzestaniesz na OWD :D

baca


Nie, zamierzam zajść troszkę wyżej (a raczej głębiej) :) - w zależności jak to zniosą moje zęby :D :) Nurkowanie to piękna sprawa. Jak narazie dostałem bardzo ciekawy materiał z filmami i dzień po dniu uczę się modułów ;)

Pozdrawiam!
 
     
Sebastian 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 35
Do³±czy³: 01 Sie 2006
Posty: 113
Sk±d: WÅ‚ocÅ‚awek
Wys³any: Wto Pa¼ 10, 2006 1:23 pm   

u mnie za kurs OWD/PADI płaci sie ok.800zł z tego co wiem
_________________
2006r. - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2006r. - PÅ‚etwonurek KDP/CMAS (P2)WM,PN,
2007r. - Ratownik WOPR
2009r. - KPP
2010r. - ?
DORAN Niechorze 07',08',09',11',12'?



Nikt nie powiedział ze bedzie łatwo...


WWW.WOPR.WLOCLAWEK.PL NIE MA LIPY !
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 17