www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Szkolenie WOPR
Autor Wiadomo¶æ
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Mar 19, 2015 12:06 am   

A co miał niby odpowiedzieć? Prawdę ...?
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pi± Mar 20, 2015 5:32 pm   

Kurczę. PB coś wiesz, to powiedz to wprost a nie twórz przez te niedopowiedzenia niezdrowej atmosfery - a dla mnie jako gostka zupełnie niezorientowanego w tych układach, zależnościach, nazwiskach, tak to wygląda.
Do Mick'a
Podpytuję o waszą strukturę i ta moja wścibskość może być irytująca. Nie pytam jednak z jakimkolwiek założeniem - ot samo w sobie ułożenie struktury jest sprawą interesującą - i jak dotąd WOPR 50111 nie poradził sobie z tym problemem w skali kraju - więc pytam jak jest u Was. Jednak akurat tu próbuję dojść do sedna - bo tak naprawdę chciałem zapytać o podstawy prawne tego proponowanego przez Was szkolenia. Ale aby dobrze zapytać trzeba wiedzieć kogo i o co (a "drobiazgi" są tu bardzo istotne).
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Mar 24, 2015 3:20 pm   

Jasne struktury są jedynie w kilku województwach - jak sam widzisz. Nie wiem więcej od Ciebie.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Czw Mar 26, 2015 3:50 pm   

Mick - wracam do mojego pytania - chyba odpowiedź na nie nie jest jakimś problemem :?: - a miałbym jasność jak to u Was jest.
Kod:
Czyli jeÅ›li dobrze rozumiem stowarzyszeniem jest tak naprawdÄ™ WOPR woj. zach-pom a Wy jako jednostka terenowa noszÄ…ca nazwÄ™  "OddziaÅ‚ Powiatowy WOPR Goleniów" jesteÅ›cie tylko "częściÄ…" tego stowarzyszenia (nie macie jako OddziaÅ‚ wÅ‚asnego statutu, tylko dziaÅ‚acie w oparciu o statut WOPR woj. zach-pom). Czy tak :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Mick 
Wypowie się, choć w ostateczności



Wiek: 35
Do³±czy³: 06 Cze 2009
Posty: 10
Sk±d: Szczecin
Wys³any: Pi± Mar 27, 2015 9:03 am   

zar napisa³/a:
No i cisza. jakoś kolegę Mick'a zatkało.


Nie zaglądać na forum i już zbędne teksty..

Jesteśmy terenową jednostką organizacyjną, proszę sobie sprawdzić w KRS.
Jak dalej nie jest to zero/jedynkowe, to proszÄ™ skontaktujcie siÄ™ z biurem Zachodniopomorskiego WOPR.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pi± Mar 27, 2015 7:03 pm   

Mick napisa³/a:
Jesteśmy terenową jednostką organizacyjną, proszę sobie sprawdzić w KRS.

OK - terenowa jednostka organizacyjna ( w rozumieniu prawa o stowarzyszeniach) - czytelne, jasne.
A co do KRS pewnie, że można sprawdzić - tylko dla użytkowników forum łatwiej jest jak podajesz taka informację niż kilkaset osób z osobna ma to sobie sprawdzać - ale nie o tym.
Chciałbym wrócić do moich pytań o programy szkoleń. Co do wystawienia zaświadczenia po całym szkoleniu potwierdzającego ukończenie szkolenia w zakresie ratownika wodnego "(MSW)" - nie ma zastrzeżeń. Co do moich pytań właściwszym adresatem byłby ZW Zach. Pom. WOPR (bo to wynika ze struktury) i to Wasz ZW decyduje co robicie, ale skoro zacząłeś to może wyjaśnisz.
Napisałeś:
Mick napisa³/a:
3 etapy są odzwierciedleniem MRW - RW - RWodny. Suma godzin równa ministerialnym wymaganiom - za zgodą :)

Mam więc pytanie:
1. Czy MSW zaakceptowało wam taki podział szkolenia na "etapy" skoro wiemy z oficjalnych stanowisk MSW, że takiej koncepcji prowadzenia szkolenia nie dopuszcza. Nie wnikam tu czy akurat to jest słuszne stanowisko czy nie (osobiście uważam, że niesłuszne) tylko pytam o stronę formalną. Bo jeśli Wam się zgodziło to i powinno innym - a tak nie robi.
1. Czy to znaczy że po ukończeniu odpowiedniego "etapu" (a może modułu :?: ) nadajecie te odpowiadające im stopnie ratowników WOPR?
_________________
Pozdrawiam
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Pi± Mar 27, 2015 7:43 pm   

MSW nie akceptuje programu szkolenia ponieważ nie wynika to z ustawy. Podczas składania wniosków MSW zwraca się do ubiegających się o zgodę podmiotów w ramach dodatkowych informacji o przedstawienie programów i regulaminów szkoleń nie ustosunkowując się do nich.
Szklenie można dzielić na wiele etapów i nadawać dowolne stopnie. Ważne jest jednak to aby sumując poszczególne etapy został zrealizowany program i wymogi wynikające z rozporządzenia tj ilość godzin oraz wszystkie przewidziane treści. Nie ma problemu jeśli wszystkie etapy realizuje jeden podmiot, natomiast jeśli poszczególne etapy kursant "będzie zaliczał" w różnych podmiotach może być problem realizacji wszystkich zagadnień przewidzianych programem w odpowiedniej ilości. Nic nie stoi na przeszkodzie aby absolwentom poszczególnych etapów czy modułów nadawać stopnie młodszego ratownika czy ratownika WOPR informując jednak kursantów że są to stopnie wewnętrzne podmiotu realizującego szkolenie i stopnie te nie upoważniają do pracy zawodowej.
A by nie było problemów w "uznawaniu" poszczególnych modułów wskazane jest aby na szczeblu centralnym ustalona została "ramówka" (wzorem oświaty) ile minimum godzin powinien trwać poszczególny moduł i jakie treści powinien zawierać. Drugim sposobem jest poszerzenie programu (w moim przypadku całe szkolenie to ok. 90 godz) aby w praktyce wyeliminować nie zrealizowanie wymogów rozporządzenia.

małe podsumowanie:
Nie jest problemem nadawanie stopni wewnętrznych i podziału na moduły-problemem jest nierzetelna informacja adresowana do kursantów, w następstwie której niedoinformowany kursant czuje się oszukiwany

I jeszcze jedno:
nie rozumiem problemu czepiania się szkolenia w woj. zachodniopomorskich. Zgodę MSW posiada WOPR Woj. zachodniopomorskiego i to ona jest oficjalnym podmiotem szkolącym i wydającym zaświadczenie, natomiast jednostka terenowa (zgoda nie przechodzi na nią automatycznie) jest logistycznym organizatorem kursu.

Na koniec problem struktury WOPR w woj. zachodniopomorskim o której mówił P.B. to inny temat i niepotrzebnie jest w tym temacie podkreślany w kilku postach.
_________________
s.o.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Mar 28, 2015 8:26 am   

Jeżeli chodzi o etapy, to ja widzę taki problem, że "wasz" kursant może nawet przejść przez te moduły w przeciągu 4 lat. Uważam, że to zdecydowanie za długo, za duży rozrzut czasu.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Sob Mar 28, 2015 9:04 am   

w odpowiedzi na poprzedni post.
Przerwa nawet cztery lata między pierwszym etapem , a drugim to wręcz przeciwnie bardzo duży plus. Kursant (mł rat.) w tym okresie ma możliwość doskonalenia swoich umiejętności ratowniczych, pływackich z pierwszej pomocy. Oczywiście trzeba młodszych rat. odpowiednio "zagospodarować" organizując np. im zajęcia na basenie w ramach tzw. godzin woprowskich (tam gdzie takowe są), treningi i starty w zawodach ratowniczych czy w okresie letnim udział w zawodach na wodach otwartych oraz treningi na sprzęcie pływającym. Jest wiele jednostek które to realizują, niestety krytykują to ci, którzy nie mają w swojej ofercie edukacyjnej zagadnień przeznaczonych dla nieletnich. Niestety w wielu przypadkach ( o ile nie w większości) szkolenie ratownicze to tylko 63 godz. zgodnie z rozporządzeniem, a w wielu przypadkach jeszcze robione w wersji basenowej w okresie zimowym plus symboliczna łódka w wymiarze 2 godz. Czy takich ratowników nam potrzeba?

[ Dodano: Sob Mar 28, 2015 9:11 am ]
na marginesie etapowość może wyglądać także tak:
I etap - 25 godzin w tym pierwsza pomoc i wody otwarte-pływanie, akcje i sprzęt pływający,
II etap-33 godz. w tym pierwsza pomoc i wody otwarte-pływanie, akcje i sprzęt pływający,
III etap 33 godz.
dodatkowo na każdym etapie elementy ratownictwa sportowego
jak widać wymóg godzinowy rozporządzenia realizowany jest sumując II i III etap, a tym samym zarzut iż 4 letnia przerwa jest za długa jest nietrafiony
_________________
s.o.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Mar 28, 2015 12:00 pm   

s.o. napisa³/a:
Przerwa nawet cztery lata między pierwszym etapem , a drugim to wręcz przeciwnie bardzo duży plus. Kursant (mł rat.) w tym okresie ma możliwość doskonalenia swoich umiejętności ratowniczych, pływackich z pierwszej pomocy.

Możliwość doskonalenia swoich umiejętności ratowniczych, pływackich i pierwszej pomocy powinno mieć każde dziecko bez robienia kursu. Po co się zamykać tylko na kursantów jak można zrobić takie zajęcia dla każdego?

s.o. napisa³/a:
Oczywiście trzeba młodszych rat. odpowiednio "zagospodarować" organizując np. im zajęcia na basenie w ramach tzw. godzin woprowskich (tam gdzie takowe są), treningi i starty w zawodach ratowniczych czy w okresie letnim udział w zawodach na wodach otwartych oraz treningi na sprzęcie pływającym.


Rozumiem, że mówisz o swoim podwórku? Są miejsca gdzie nie ma startów w zawodach ratowniczych i zawodach na otwartych wodach - nie ma w gminie zbiornika wodnego. Wszystko to co napisałeś ma sens, jeżeli są warunki, chętni i podmiot w którym już trochę członków jest ale za uszy ich ciągnąć nie będziemy.

s.o. napisa³/a:
Jest wiele jednostek które to realizują

I jest też wiele, które tego nie realizują.

s.o. napisa³/a:
niestety krytykują to ci, którzy nie mają w swojej ofercie edukacyjnej zagadnień przeznaczonych dla nieletnich.

Mi się ten system nie podoba z dwóch względów - jest mocno naciągany i nie do końca zgodny z prawem. Oferta edukacyjna powinna być nazywana "programem profilaktyki" i być skierowana do dzieci z SP i Gim bez względu czy dobrze pływają.

s.o. napisa³/a:
Niestety w wielu przypadkach ( o ile nie w większości) szkolenie ratownicze to tylko 63 godz. zgodnie z rozporządzeniem, a w wielu przypadkach jeszcze robione w wersji basenowej w okresie zimowym plus symboliczna łódka w wymiarze 2 godz. Czy takich ratowników nam potrzeba?

MSW ustaliło minimum godzin a wszystko zależy od instruktora. Mogę zrobić szkolenie na 400 godzin ale nie wiem czy ktoś mi zapłaci 5000 zł za kurs.

s.o. napisa³/a:
na marginesie etapowość może wyglądać także tak:
I etap - 25 godzin w tym pierwsza pomoc i wody otwarte-pływanie, akcje i sprzęt pływający,
II etap-33 godz. w tym pierwsza pomoc i wody otwarte-pływanie, akcje i sprzęt pływający,
III etap 33 godz.
dodatkowo na każdym etapie elementy ratownictwa sportowego


s.o., porozmawiajmy o faktach a nie jak co może wyglądać ( o tym wspomniałem w poprzednim zdaniu) :wink: WOPR w Płocku robi:

I etap na 20h, więc już 5h mniej niż napisałeś.
II etap na 20h, więc 18h, więc 15 mniej niż napisałeś.
III etap na 27h, więc 6h mniej niż napisałeś.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Sob Mar 28, 2015 5:29 pm   

Są miejsca gdzie to napisałem to fakty i nie tylko w jednostce, którą reprezentuję. Proponuję prześledzić wykaz jednostek, które rywalizują w ratownictwie sportowym. Wyniki nie biorą się z nieba. Proponuję także zapoznać się z systemami szkolenia w tych jednostkach które prowadzą " mini szkoły ratrownictwa wodnego" dla dzieci. Jest ich coraz więcej.
Natomiast innym problemem jest prowadzenie zajęć otwartych dla wszystkich dzieci niekoniecznie tych co kończą I etap i są mł rat. Jednostki , które mają zgodę robią takie zajęcia ponieważ mają taki obowiązek w ramach profilaktyki wynikający z ustawy. Zajęcia te są robione w ograniczonym stopniu tam gdzie odbywa się to na koszt jednostki, a prowadzący to wolontariusze i w znacznie szerszym zakresie gdzie koszty pokrywają samorządy (prolaktyka bezpieczeństwa jest zadaniem własnym gminy)
_________________
s.o.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Nie Mar 29, 2015 9:05 pm   

Nie mylcie szkoleń dla ludzi " z lasu" tzw. komercyjnych - podmioty będą je tak realizować bo to jest kasa i będą szły po najmniejszej linii oporu. I będą chętni na takie szkolenia i będą powstawać "ratowacze" i będą tak się nadawali do ratownictwa jak " ochraniacze" od wózków w supermarketach Do realizacji ochrony osób.
A co innego szkolenie WOPR gdzie system ma dać młodzieży sposób na życie, nauczyć wartości, które mimo wszysc picy piszący na forum mają (inaczej po "robocie" nawet by tu nie zajrzeli).
Jeżeli ktoś tego nie rozumie to trudno. WOPR to nie komercja, a działanie szersze niż firm prywatnych. Oczywiście nie wyklucza to wypracowywania zysków ale cele podmiotów są różnie, a szkolenie jest jednym ze sposobów ich realizacji.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Nie Mar 29, 2015 9:30 pm   

P.B. podsumował wcześniejszą dyskusję i zgadzam się w całości z jego wypowiedzią dodając jednak słowa "niestety tak jest"
_________________
s.o.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Mar 30, 2015 12:12 pm   

s.o. napisa³/a:
Szklenie można dzielić na wiele etapów i nadawać dowolne stopnie.

To jakie stopnie nadajesz i wg jakich programów :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Mar 31, 2015 12:21 am   

U nas jest jak w szkole (np w LO) Iw klasach I II i III . W pierwszej dostajesz MRWOPR, w drugiej R WOPR a w trzeciej RW i pozostałe RWP, RWS i RWM. A po drodze przez te trzy lata ogarniamy lodowe, wietrznice, morze, motorówki i skutery i kpp.
Można? Można.
To jest oczywiście ścieżka WOPR i zawiera sporo wolontariatu po drodze.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16