www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
ratownik na obozie
Autor Wiadomo
czarny 
Czasem zagląda
czarny


Doczy: 26 Maj 2006
Posty: 2
Skd: Kraków
Wysany: Sob Maj 27, 2006 12:26 am   ratownik na obozie

Czy jest możliwe (zgodne z przepisami) żeby ratownik pracujący na obozie szedł z grupą nad jezioro i kompał tam młodzież (bez zorganizowanego kompieliska ewentualnie oznaczył bojami teren dla pływajacych i nieumiejących pływać)?
i co zrobić jeśli obóz nie posiada żadnego sprzętu ratowniczego ?
 
     
sfrustrowany 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SR_WOPR


Doczy: 09 Lis 2005
Posty: 128
Skd: POLSKA
Wysany: Sob Maj 27, 2006 9:03 pm   

Teoretycznie zgodne z przepisami to nie jest bo musisz mieć zgode władz samorządowych (np. Urzędu Gminy), sanepidu (poczytaj Dz.U. nr 57). A sprawa sprzęstu - to sprawa Twojego pracowdawcy, nie Twoja. To do kierowników ośrodków przywopdnych należy zagospodarowanie terenu wodnego, ty jestes pracownikiem i wykonujesz polecenia pracodawcy. Jeśli nie ma zadnego sprzętu to porozmawiaj z kierownikiem, poinformuj go o tym. Jesli da ci kase chociaż na bojke SP to OK, jeśli nie (wariant REALNY ;) to.. też OK.
Zrób sobie dziennik ratownika i napisz, że "Pracodawca przyjął kapielisko zorganizowane w takiej a takiej formie" Niech walnie podpis i Ty masz podkładke.

Takie moje zdanie - ja bym tak zrobił.
 
     
czarny 
Czasem zagląda
czarny


Doczy: 26 Maj 2006
Posty: 2
Skd: Kraków
Wysany: Nie Maj 28, 2006 9:57 pm   

Wielkie dzięki za info.
choć nie mogę odnaleźć tego Dziennika Ustaw, brakowało mi roku i pozycji.
Ale w internecie znalazłem takie oto rozporządzenie:
"Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 roku w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. "

I rzeczywiście zgodnie z tym co mówiłeś jest napisane w (cyt):

Rozdział 3 "Warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne."
pkt 3. Zlokalizowanie kąpieliska wymaga pozytywnej opinii WOPR oraz uzgodnienie z właściwymi organami administracji samorządowej, inspektoratem żeglugi śródlądowej i organem SANEPID-u (cyt)
I rozumiem że o to wszystko powinien postarać się organizator obozu!
Dodatkowo na stronie MEN znalazłem jeszcze cos takiego (cyt):

Załącznik nr 4 SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z KĄPIELISK I PŁYWALNI
§ 7. W celu stworzenia warunków bezpieczeństwa w kąpielisku prowizorycznym należy:
1) zapewnić stałą kontrolę przez ratowników lustra wody,
2) oznaczyć strefy dla umiejących i nie umiejących pływać,
3) wyposażyć kąpielisko w apteczkę i sprzęt medyczny pierwszej pomocy,
4) wyposażyć kąpielisko w sprzęt ratunkowy i pomocniczy,
5) ustawić maszty wyposażone w komplet flag informacyjnych.

Mam pytanko Jeśli chodzi o te maszty i flagi czy muszą one być ?
oraz:
§ 11. Kąpielisko prowizoryczne powinno być wyposażone w następujący sprzęt ratunkowy i pomocniczy:
1) łodzie wiosłowe - jedna na 100 m linii brzegowej,
2) koła ratunkowe z linką lub pasy ratownicze - jedno na 50 m linii brzegowej,
3) linę asekuracyjną o długości minimum 80 m,
4) słuchowy sygnał alarmowy,
5) rzutki ratunkowe,
6) lornetkę,
7) bosaki ratunkowe.

Czy jeśli jest jeden ratownik i wyznaczy sobie 25 m linii brzegowej (w tym obszary dla umiejących i nie umiejących pływać) , czy wystarczy mi z tych wszystkich sprzętów bojka SP, gwizdek i apteczkę ? :?:

Pytam dla tego że jestem ratownikiem WOPR i wybieram się w tym roku na obóz harcerski jako ratownik, oczywiście pierwszy raz, a po rozmowie z kierownikiem (moim przyszłym potencjalnym pracodawcą) odniosłem wrażenie że wszystko w moich rękach. Więc nie chciałbym narobić jakiś głupot.

To są oczywiście przepisy (bardzo chciałbym żyć z nimi w zgodzie) ale teraz to co widziałem kiedyś na obozie harcerskim nad morzem:
Obóz kilka kilometrów od najbliższej miejscowości, kilkanaście metrów od plaży, plaża prawie pusta bez ratowników (tylko Niemcy na golasa) Ratowniczka szła z grupą dzieci nad morze, miła ze sobą bojkę SP oraz koszulkę ratownika, kąpielisko bez żadnych oznaczeń.
Czy to jest OK i nie grożą za to żadne konsekwencje ratownikowi, czy są jakieś kontrole a jeśli tak to skąd ?
_________________
bury
 
     
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Doczy: 29 Lis 2005
Posty: 214
Skd: Świdwin
Wysany: Pon Maj 29, 2006 7:40 am   

na srodladziu na kazde 100m lini brzegowej przypada zespol 2 osobowy (1 od strony wody i 1 z plazy). Wiec brakuje Ci jeszcze kolegi. Musisz napisac organizatora pisemna prosbe o zwiekszenie ilosci zatrudnionych i o sprzet. To nie zabezpieczy Cie przed odpowiedzialnoscia karna ale moze byc elementem lagodzacym wyrok. Tak szczerze to poszukaj jeszcze innej roboty z jakims odpowiedzialnym pracodawca.
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
     
woprowiec1978 
Forumowicz WOPR
woprowiec


Wiek: 46
Doczy: 04 Maj 2006
Posty: 27
Skd: kielce
Wysany: Czw Cze 08, 2006 11:51 pm   

koledzy kapanie dzieci obozowych czy kolonijnych rządzą się nieco innymi prawami: jako ratownik kolonijny ty określasz gdzie mają się kapać dzieciaki, przepisy mówią jasno: choć jesteś rat. wodnym i możesz sam pracować nawet na plaży do 100m to tu nie wolno ci wpuścić do wody więcej niż 15ciorga dzieciaków mało tego musisz mieć wychowawce pod ręką, nie na plaży a obok. ty mając uprawnienia ratownika wopr sprawdzasz dno i określasz jedo przydatność do kapieli w tej sytuacji nie musisz mieć flagi czy bosaka, ale gwizdek, kolo lub bojka plus ABC, plus rzutka i apteczka to podstawowe minimum i żaden sanepid ci tego nie odpuści - bo oni najczęściej kontroluja obozy i kolonie, zaś jeżeli chcesz dzieciaki wykąpać w jeziorze typowo wędkarskim gdzie nie ma piaszczystego brzegu a kierownik obozu wyrazi na to zgodę to prosze bardzo. Jednak pamiętaj: on może wyrazić zgodę ale to ty decydujesz czy dzieciaki wykąpiesz on nie może ci nakazać wykąpania ich w takim czy innym miejscu od tegojesteś ty.
_________________
woprowiec
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 16