www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Odnowienie uprawnień RATOWNIKA WOPR
Autor Wiadomo¶æ
pila1990 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 7
  Wys³any: Sro Kwi 08, 2015 9:15 pm   Odnowienie uprawnieÅ„ RATOWNIKA WOPR

Witam,


chciałbym się zapytać jak wygląda sytuacja odnośnie odnowienia licencji ratownika WOPR. Zdobyłem najpierw stopień młodszego ratownika, a następnie ratownika WOPR. Posiadam również KPP, a także patent sternika motorowodnego. Pracowałem czynnie do 2010r lecz od tamtego momentu musiałem przerwać pracę w zawodzie. Proszę mi wyjaśnić co w takiej sytuacji jeżeli chciałbym również powrócić do zawodu - co muszę zrobić?

pozdrawiam ;)
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Sro Kwi 08, 2015 9:38 pm   

Po pierwsze nie krzycz bo spokojnych pytań spokojnie się wysłuchuje i chętniej się na nie odpowiada (i właśnie dlatego zmieniłem twój post).
Ogólnie dzisiaj aby być ratownikiem wodnym musisz spełnić kilka wymogów ustawowych które znajdziesz wyliczone na forum w wielu tematach.
W twoim wypadku nie jest źle skoro nabyłeś uprawnienia przed wejściem w życie nowej ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, zrobieś KPP a dodatkowo masz patent sternika motorowodnego.
Wychodzi że musisz zrobić recertyfikację KPP (bo wnioskuję z przytoczonych przez Ciebie dat że już masz nieważne KPP) oraz odnowić członkostwo w swoim WOPRze oczywiście o ile ma zgodę MSW na wykonywanie ratownictwa wodnego (jeśli nie ma to musisz zmienić jednostkę).
Jeśli to zrobisz to wypełnisz wymogi ustawowe bycia uznanym za ratownika wodnego a w związku z tym będziesz mógł jako ratownik wodny pracować.

I na koniec o jakiej to licencji piszesz bo pojęcia nie mam o co Ci chodzi :mrgreen: zwłaszcza że w ratownictwie wodnym o ile sobie przypominam nigdy nie było żadnych licencji :cool: .
 
     
pila1990 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 7
Wys³any: Sro Kwi 08, 2015 9:50 pm   

Perykles napisa³/a:
Po pierwsze nie krzycz bo spokojnych pytań spokojnie się wysłuchuje i chętniej się na nie odpowiada (i właśnie dlatego zmieniłem twój post).
Ogólnie dzisiaj aby być ratownikiem wodnym musisz spełnić kilka wymogów ustawowych które znajdziesz wyliczone na forum w wielu tematach.
W twoim wypadku nie jest źle skoro nabyłeś uprawnienia przed wejściem w życie nowej ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, zrobieś KPP a dodatkowo masz patent sternika motorowodnego.
Wychodzi że musisz zrobić recertyfikację KPP (bo wnioskuję z przytoczonych przez Ciebie dat że już masz nieważne KPP) oraz odnowić członkostwo w swoim WOPRze oczywiście o ile ma zgodę MSW na wykonywanie ratownictwa wodnego (jeśli nie ma to musisz zmienić jednostkę).
Jeśli to zrobisz to wypełnisz wymogi ustawowe bycia uznanym za ratownika wodnego a w związku z tym będziesz mógł jako ratownik wodny pracować.

I na koniec o jakiej to licencji piszesz bo pojęcia nie mam o co Ci chodzi :mrgreen: zwłaszcza że w ratownictwie wodnym o ile sobie przypominam nigdy nie było żadnych licencji :cool: .



Nikt nie krzyczy więc nie wiem czy do mnie ta uwaga :P Jeżeli chodzi o licencje to fakt nie ma - a ja miałem na myśli stopień ratownika wopr.

A wracajÄ…c do tematu to moj WOPR posiada zgoda na wykonywanie ratownictwa wodnego ;] Wiec widze ze czeka mnie tylko recertyfikacja KPP.

Odnosnie recertyfikacji KPP - moge to zrobić w kazdej placówce sie tym zajmujacej?

I jeszcze jezeli chodzi o podział ratowników gdyz nie wiem czy to nadal obowiazuje: ratownik basenowy, środladowy i morski? Nie mam takiego żadneg stopnia a chcialbym pracowac na basenie i na wodach srodladowych. Jak ta sprawa wyglada?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Sro Kwi 08, 2015 10:17 pm   

Po kolei.

Po pierwsze nie cytujemy całego postu poprzednika ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Przecież go widać nad twoim postem. Wyjątkiem jest cytowanie w całości ale odnosząc się do poszczególnych fragmentów co ja zrobiłem poniżej :wink:

pila1990 napisa³/a:

Nikt nie krzyczy więc nie wiem czy do mnie ta uwaga :P Jeżeli chodzi o licencje to fakt nie ma - a ja miałem na myśli stopień ratownika wopr.
Faktycznie pisanie postu chyba największą możliwą czcionką i to dodatkowo pogrubioną jest ogólnie przyjętą zasadą pisania postów. :cool:
Co do ratownika WOPR to dzisiaj w ratownictwie wodnym podziału na stopnie już nie ma. Dzisiaj albo jesteś ratownikiem wodnym (to nie jest stopień) albo nie jesteś.
pila1990 napisa³/a:

A wracajÄ…c do tematu to moj WOPR posiada zgoda na wykonywanie ratownictwa wodnego ;] Wiec widze ze czeka mnie tylko recertyfikacja KPP.
Niekoniecznie. Skoro zakończyłeś pracę w 2010r. domniemuję że składek nie płaciłeś (chyba ze jednak :cool: ) Jeśli jednak nie płaciłeś warto by się upewnić że nadal jesteś członkiem oraz uaktualnić legitymację bo teraz ona (z aktualnymi pieczęciami za składki) jest poświadczeniem przynależności do podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego.
pila1990 napisa³/a:

Odnosnie recertyfikacji KPP - moge to zrobić w kazdej placówce sie tym zajmujacej?
Tak o ile zakończy sie ona wręczeniem Ci odpowiedniego zaświadczenia o ukończeniu KPP zgodnego ze wzorem zawartym w załączniku do stosownego rozporządzenia MZ.
pila1990 napisa³/a:

I jeszcze jezeli chodzi o podział ratowników gdyz nie wiem czy to nadal obowiazuje: ratownik basenowy, środladowy i morski? Nie mam takiego żadneg stopnia a chcialbym pracowac na basenie i na wodach srodladowych. Jak ta sprawa wyglada?
Jak pisałem wyżej nie ma dzisiaj takiego podziału. Jak spełniasz wymogi ustawowe to jesteś ratownikiem wodnym i możesz pracować na każdym akwenie na jakim chcesz.
Nadal co prawda WOPR utrzymuje stopnie MRWOPR I RWOPR a nawet także basenowy, śródlądowy i morski jednak są to tylko wewnątrzorganizacyjne stopnie nie dające żadnych uprawnień na zewnątrz przez niektórych zwane kolekcjonerskimi :cool:
 
     
pila1990 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 7
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 8:45 pm   

Znak wykrzyknienia, pot. wykrzyknik – jeden ze znaków pisarskich, zaliczany w grupie znaków interpunkcyjnych do podgrupy znaków emocji. SkÅ‚ada siÄ™ z pionowej kreski zakoÅ„czonej u doÅ‚u kropkÄ…. MyÅ›lÄ™ że wykrzyknik tutaj byÅ‚by na miejscu gdybym krzyczaÅ‚ a nie pogrubiona czcionka. WiÄ™c skÄ…d możesz wiedzieć że krzyczaÅ‚em? :P nie staÅ‚eÅ› przy mnie kiedy pisaÅ‚em ten tekst... a wnioskowac to mozna czy bedzie padal deszcz czy nie ;)
Cytować mogę wszystko to co mi się podoba i w jaki sposób bedę sobie życzył chyba że nie pozwala na to regulamin.

Zawsze na forum znajdą sie osoby, które zamiast odpowiedziec tylko i wylacznie na pytanie to zwroca na cos glupiego uwage - mysle ze niepotrzebnie brnąłem w tą dyskusje...

tak czy siak dziekuje za odpowiedz która mi podales - dla mnie byla wyczerpujaca i bardzo pomocna. Jestem bardzo wdzieczny. Pozdrawiam!
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pi± Kwi 10, 2015 9:10 pm   

Jeżelk pracowałeś w 2010 to masz RWOPR lub jeszcze starszy stopień RW (zależy w którym roku uzyskany. Jeżelk tak jest to nawe ja (taki przyjaciejski przytyk do Peryklesa) się nie przyczepię.
 
     
pila1990 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 7
Wys³any: Czw Kwi 30, 2015 4:36 pm   

jeszcze powrócę do tematu:

więc byłem w WOPR w swoim mieście i powiedzieli mi tak: musze zrobić ratyfikacje KPP z czym sie zgodze. Ale czy ja musze oplacic skladki wczesniejsze ktorych nie placilem gdyz nie pracowalem jako ratownik WOPR?

Jeszcze jedno - mowili mi ze cały czas obowiazuje basenowy srodladowy i morski ratownik. Dodatkowo że teraz nawet jak zrobilem kurs na Ratownika WOPR to i tak teraz mam niższy stopien czyli Mlodszy ratownik bo sie cos tam pozmienialo? To prawda? Jak to ejst bo nie chce wydac kasy ktora zupelnie bedzie wydana w bloto...
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Kwi 30, 2015 8:48 pm   

pila1990 napisa³/a:
...więc byłem w WOPR w swoim mieście i powiedzieli mi tak: musze zrobić ratyfikacje KPP z czym sie zgodze. Ale czy ja musze oplacic skladki wczesniejsze ktorych nie placilem gdyz nie pracowalem jako ratownik WOPR?...
Jeśli już to raczej recertyfikację , mała ale dość istotna różnica. :cool:
Na pewno musisz odnowić członkostwo w WOPR aby spełnić jeden z wymogów ustawowych bycia ratownikiem wodnym. Sposób regulowania zaległych składek może być różny a dokładnie zależy od zapisu w statucie jaki ma dana jednostka WOPR. Niestety nie ma tutaj żadnego znaczenia czy jako ratownik pracowałeś w tym okresie czy też nie.

Co do stopni to właściwie uzyskałeś prawdziwe informacje bo wszystkie stopnie (chyba poza Młodszy Instruktor WOPR) nadal w WOPRze obowiązują ... i tylko w WOPRze. Poza WOPRem nie mają one żadnego znaczenia i nie niosą żadnych uprawnień. Jak już pisałem wcześniej są to stopnie wyłącznie wewnątrzorganizacyjne.

Jeśli natomiast chodzi o twoje uprawnienia to podaj dokładną datę uzyskania stopnia Ratownik WOPR (a może masz w legitymacji stopień ratownik wodny ?). Wtedy będzie wiadomo czy uzyskałeś stopień zgodnie za "starym" programem czy jednak załapałeś się na reformę szkolenia w WOPR (średnio udaną). Dopiero ta informacja pozwoli udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi.
 
     
pila1990 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 7
Wys³any: Czw Kwi 30, 2015 8:53 pm   

mlodszy ratownik Wopr uzyskany - 02,09,2007
ratownik Wopr uzyskany. 24,06,2010.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Kwi 30, 2015 11:50 pm   

No to masz uprawnienia i jak ędziesz miał aktualne kpp i uregulowane sprawy z Twoim WOPR (pod warunkiem, że ten WOPR ma zgodę MSW) to jesteś ratownikiem wodnym.
A co do stopni w WOPR (RWS RWP i RWM) są niezbędne do uzyskania certyfikatów ILS i ew. dalszych stopni WOPR.
 
     
pila1990 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 7
Wys³any: Pi± Maj 01, 2015 9:50 am   

Jest na to jakis druczek prawny. Chodzi mi o to ze nadal bede ratownikiem Wopr a nie mlodszym tak jak mowisz. Chcialbym udowodnic to osobie ktrora wprowadzila mnie w blad. Mozesz mi pomoc?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pi± Maj 01, 2015 1:38 pm   

PB napisa³/a:
No to masz uprawnienia i jak ędziesz miał aktualne kpp i uregulowane sprawy z Twoim WOPR (pod warunkiem, że ten WOPR ma zgodę MSW) to jesteś ratownikiem wodnym.
...
:shock: Prosze, prosze, a co z batalią o zachowanie uprawnień zgodnie z nabytym stopniem? Coś mi się wydaję że widzę tu dużą niekonsekwencję w powyższym stwierdzeniu. Przecież według Ciebie PB Ratownik WOPR zdobyty po reformie szkolenia w WOPR miał prawo wyłącznie do pracy z ratownikiem starszym stopniem (podobnie jak MRW sprzed reformy szkolenia). Toczysz batalię o brak prawa MRW do pracy ale już nie widzisz nic złego z identycznymi uprawnieniami RWOPR (zdobytym po reformie). Wygląda więc że tak jak nie zgadzasz się z MSW w sprawie MRW to już całkowicie zgadzasz się z MSW w przypadku RWOPR a przecież to właściwie te same uprawnienia :twisted: . Wiem że to inny poziom wyszkolenia ale przecież cały czas słyszę tu od Ciebie że ratownicy zachowali uprawnienia zgodnie z posiadanym stopniem a RWOPR jednak prawa do samodzielnej pracy nigdy nie miał. Skoro dzisiaj nie ma podziału na pracę samodzielną lub niesamodzielną więc wychodzi że przy twoim podejściu RWOPR prawa do pracy jednak nie ma.

pila1990, większość WOPRów a szczególnie ich prezesów z PB włącznie (stąd moje powyższe zdziwienie) stoi na stanowisku że ratownicy którzy uzyskali swoje stopnie przed wejściem w życie ustawy zachowali uprawnienia wyłącznie w zakresie jakie były przypisane do danego stopnia. Logicznym następstwem jest wymaganie od ratowników uzupełniania uprawnień co w prostej linii przekłada się na dodatkowe wpływy finansowe dla jednostki. Co ciekawe MSW stoi na zupełnie innym stanowisku jednak jest to temat który już wiele razy był dyskutowany na forum dlatego teraz o tym koniec.

W twoim wypadku stopień MRW uzyskałeś przed wprowadzeniem w WOPR reformy szkolenia i zgodnie z tym stopniem nabyłeś prawo do pracy z ratownikiem starszym stopniem. Niestety stopień Ratownik WOPR uzyskałeś już po rozpoczęciu reformy szkolenia w WOPRze (2009r.) i wtedy w miejsce stopnia ratownik wodny wprowadzono stopień Ratownik WOPR (wydłużenie drabinki stopni = większa kasa dla WOPRu) który niestety ma takie same uprawnienia jak MRW sprzed reformy. Robiąc więc kolejny stopień zgodnie z wytycznymi reformy szkolenia nie nabyłeś żadnych nowych uprawnień. Stąd wynika informacja którą uzyskałeś w swoim WOPRze i stąd ich stanowcze twierdzenie że uprawnień do pracy nie masz i musisz wydać u nich kolejne pieniądze na pełny kurs ratowników wodnych.

Według mnie (oraz MSW) skoro uzyskałeś stopień przed wejściem w życie nowej stawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (zwłaszcza że to stopień RWOPR) to przeszedłeś szkolenie w zakresie ratownictwa wodnego a tym samym spełniasz jeden z wymogów ustawowych bycia uznanym za ratownika wodnego. Jeśli spełnisz pozostałe wymogi (KPP itd.) to zostaniesz ratownikiem wodnym i będziesz mógł jako ratownik pracować.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sob Maj 02, 2015 9:40 pm   

Ups. Moja skucha. Perykles przywrócił mi pamięc. Sorki zasugerowałem się tym nieszczęsnym "okresem przejściowym" gdzie niektóre WOPRy robiły niestety jeszcze niektóre kursy "po staremu" - np. te zaczęte w 2009 i kończące się w czerwcu 2010. Ale Perykles czuwa - i dobrze. Dzięki.
 
     
oman19842015 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 20 Maj 2015
Posty: 6
Wys³any: Nie Lip 26, 2015 11:47 pm   

Hej.
A jak ja mam tylko młodszego robionego dawno temu, i patent. To co jeszcze muszę zrobić by pracować samodzielnie?

Pozdrawiam.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Lip 27, 2015 12:39 am   

Wg MSW - tylko kpp, być członkiem podmiotu i posiadać dodatkowe kwalifikacje. A decyzję czy w MR cię przyjmie podejmuje pracodawca.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16