www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Patenty, potrzebne ?
Autor Wiadomo
hastian 
Forumowicz WOPR


Doczy: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wysany: Pi Kwi 03, 2015 11:15 pm   Patenty, potrzebne ?

Siemkw. Poczytałem troche co pisaliscie o tym i jak można rozpatrywać ten przepis.. Czyli jak jednym slowem jest ? W ogole tu mnie sprawa zastanawia. Kto patrzy na to ? Jesli moj instruktor mowil ze wymaga patentu to w ogole kiedy chce to sprawdzic ?
Bo robie kurs rat. Msw, zdaje, to dostaje jakis papier ze ukonczylem szkolenie prawda ? I pan instruktor nie ma prawa mi go nie wydac jesli np patent teoretycznie chcialbym zrobic za rok. I wtedy z papierem robie kpp i tylko ta interpretacja lezy w gestii pracodawcy? Czy moze byc inaczej ? Rat. Msw robie w oddziale WOPR.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Sob Kwi 04, 2015 1:36 am   

Uzyskiwanie uprawnień tzw. MSW nie ma nic wspólnego z pozostałymi wymogami ratownika wodnego wynikającymi z ustawy. Czy kpp jest pierwsze czy przynależność do podmiotu druga, czy inne kwalifikacje trzecie to bez znaczenia. Szkolenie ratowników wodnych zwieńczone zaświadczeniem (tzw, MSW) to jest samo w sobie niezależne szkolenie wg programu tego podmiotu, którey je prowadzi.
Jeżeli natomiast należysz do jednostki WOPR i idziesz "szcieżką WOPR" o jdnak - póki co - do uzyskania stopni RWS, RWP i RWM niezbędne są pozostałe wymagania, a to z tego powodu, że możesz z tymi stopniami WOPR (nie wystarczy samo zaświadczenie MSW) ubiegać się o dokumenty ILS.
I tyle.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Sob Kwi 04, 2015 9:00 am   

Wszystko prawda co napisał PB
Jednak ta sytuacja hastian, świadczy o tym jak mało nasi instruktorzy (a i osoby funkcyjne na kolejnych szczeblach) wiedzą o jakby równoległej ścieżce szkolenia, którą w WOPR chcemy (jak się wydaje) utrzymać.
hastian pisze o szkoleniu w zakresie ratownika wodnego (MSW) i co do tego jakieś nieuprawnione wymogi stawia mu nasz Instruktor. Zdaje się, że to naszych instruktorów w tej kwestii (na najniższych szczeblach organizacyjnych), należałoby przeszkolić.
PB napisa/a:
Jeżeli natomiast należysz do jednostki WOPR i idziesz "szcieżką WOPR"

No i znów kłania się kwestia pojmowania ścieżki szkolenia WOPR (rozumianego jako organizacji ogólnokrajowej - WOPR- KRS 50111).
Póki co nie ma tej ścieżki - Nie ma programów na MR WOPR i Ratownika WOPR - nikt więc dziś tych stopni nie może nadawać - i należałoby się trochę zastanowić nad formalnym uruchamianiem "tej ścieżki" szkolenia zanim ZG i Komisja Edukacji nie zaproponują jednolitego systemu dla całej Polski.
Bo inaczej robimy sami sobie bałagan.
PB napisa/a:
co - do uzyskania stopni RWS, RWP i RWM

się nie wypowiadam - natomiast zapytam konsekwentnie -jaka jest podstawa prawna ich uzyskiwania i nadawania (czego nie wykluczam dla tych ratowników, którzy MR WOPR, Rat. WOPR i Ratownika Wodnego - w domyśle WOPR - nie mylić z RW "MSW"), uzyskali wg wcześniej obowiązujących programów i spełnieniu wewnątrzorganizacyjnych wymogów :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
hastian 
Forumowicz WOPR


Doczy: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wysany: Sob Kwi 04, 2015 6:45 pm   

Dziękuję za odpowiedz :)
Co do stopni Ratownika wodnego, pływalni, srodladowego w strukturach wopr to o co chodzi ? Ja nie chce zadnych takich udziwnien po prostu ratownika msw robie i takiego chce ;P

Czyli również mam rozumieć, ze jak zrobie kurs rat. i kpp to tylko pracodawca będzie interpretowal przepis o patentach ? Bo na pierwszych zajeciach dostalem do podpisania niebieska kartke a4 czlonkowską wopr. Tam pisze, ze co roku trzeba przedłużać legitke a przeciez moj kolega po kursie dostal tylko certyfikat o zakończeniu kursu i nie trzeba nic tam przedluzac. A po drugie moze byc tak, że nie podbija mi pieczatki bex patentu i dlatego to moze byc problem ?
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Sob Kwi 04, 2015 8:41 pm   

Chcąc być ratownikiem wodnym mając tylko tzw uprawnienia ratownika wodnego msw obowiązkowo musisz posiadać nie tylko kpp, ale także dodatkowe kwalifikacje przydatne w ratownictwie (np. patent motorowodny, nurkowy, szkolenie specjalistyczne itd.) oraz być członkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa (zgoda msw) lub być zatrudnionym w podmiocie.
Posiadanie tylko zaświadczenia nic Ci nie daje bez spełnienia pozostałych wymogów.
_________________
s.o.
 
     
hastian 
Forumowicz WOPR


Doczy: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 12:24 am   

Kolego w ogole mnie nie zrozumiałeś ;)To co napisales doskonale rozumiem ale jeszcze raz sformuluje pytanie... Czy teoretycznie wopr moze mi nie wydac pieczatki czy ksiazeczki czy czegos tam jesli bede mial wszystko poza patentem ? I wtedy pracodawca ewentualny oceni czy go potrzebuje badz nie.
I dlaczego moj jeden kolega rat. Msw mowil, ze nie placi zadnych skladek bo dostal certyfikat po ukończeniu kursu i nic nie trzeba placic.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 3:20 am   

hastian,

hastian napisa/a:
Poczytałem troche co pisaliscie o tym i jak można rozpatrywać ten przepis..


G..no poczytałeś. Zadaj sobie trud i poczytaj bo jak na razie zawróciłeś do pierwszej wypowiedzi. I trochę pokory bym dodał jako piąty wymóg !
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 8:26 am   

do hASTIAN

PRACODAWCA NIC NIE BĘDZIE W TWOIM[RZYPADKU OCENIAŁ, PO PROSTU STWOERDZI NA WSTĘPIE ŻE NIE JESTEŚ RATOWNIKIEM WODNYM I KONIEC DYSKUSJI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Legitymacja WOPR służy min. do "udowodnienia" przynależności do podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa (nie wszystkie wopr-y), a "wstęplowanie składki (niezależne od tego czy posiadasz kpp lub patent) poświadcza tą przynależność.
_________________
s.o.
 
     
hastian 
Forumowicz WOPR


Doczy: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 9:48 am   

Ale spina ;) Wjazd na Wopr i juz sie poziom konczy. Pokore mam, rozporzadzenia przeczytalem kikka razy, wyjaanienia msw z 2015 tez, wiec troche pokory w ocenianiu jesli juz masz czelność.

U mnie pracowali w miescie bez patentow , więc argument s.o no nie jest taki gruntowny. Druga spawa, ze patent sobie zrobie, przyda sie w przyszłości.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 10:25 am   

Nie wiem czy ma sens dalsze brnięcie w tą dyskusję w stosunku do osób, które nie chcą przeczytać podstawowego aktu prawnego ?
Piszę tylko dlatego aby inni nie poszli przedstawionym tokiem rozumowania.

USTAWA z dnia 18 sierpnia 2011 r.
o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
5) ratowniku wodnym — rozumie się przez to osobę posiadającą wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje
przydatne w ratownictwie wodnym i spełniającą wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.), zatrudnioną lub pełniącą służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego.

Nie podejrzewam, aby jakiś gestor zatrudnił jako ratownika wodnego osobę nie spełniającą wymienionych w ustawie 4 warunków chyba że "totalny prawny samobójca". Jeżeli cokolwiek by się zdarzyło na obiekcie (nawet niekoniecznie wypadek śmiertelny) prokurator i sąd sprowadzą do poziomu gestora oraz takiego "niby ratownika" bez pełnych kwalifikacji.
wycieczki pod adresem wopru w tym przypadku nie mają racji bytu.
poszukaj kolego w internecie kilku opisów zdarzeń, które w minionych latach (miejmy nadzieję że to przeszłość) dotyczyły zatrudniania jako ratowników osób które nimi nie były.

z świątecznym życzeniami, miłej lektury odpowiednich aktów prawnych , właściwych artykułów w Internecie oraz unikania rad życzliwych kolegów
_________________
s.o.
 
     
hastian 
Forumowicz WOPR


Doczy: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 2:55 pm   

Ten akt prawny wielokrotnie czytałem. Czyli kolego twoim zdaniem jesli ktos ma kurs msw i kpp to jak ktos mu sie utopi to jego wina bo patent sternika cos by zmienił? Jesli wy tak uwazacie to bardzo mi przykro.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 4:16 pm   

Tak , bo tak ustalił ustawodawca czyli posłowie uchwalający ustawę , senatorowie oraz podpisujący ją prezydent, a wszyscy, którzy jej nie przestrzegają są narażeni na mniejsze lub większe konsekwencje prawne.
_________________
s.o.
 
     
hastian 
Forumowicz WOPR


Doczy: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 10:31 pm   

To w takim razie z innej beczki. Ustawa mowi o innych kwalifikacjach czyli NP.patentach lub kursach specjalistycznych. A czy posiadanie żółtego czepka lub karty plywackiej nie jest dodatkowa kwalifikacja ? No wlasnie ..:))
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 10:37 pm   

SoLo ścieżka MRWOPR i R WOPR i dalej cały czas istnieje. To rw msw na razie do tego nie jest wpisany tak nasztywno. I to jest do zrobienia.

hestian MSW jest ważnym organem ale nie jest wykładnią prawa dla sądów. Jakoś nie pamiętam rozpraw aby delegat MSW był biegłym lub fachowcem w tej dziedzinie.
A czy zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym zatrudnia osoby z niespełnionymi wymogami ustawy to już jego wola. Nikt nikogo nie zmusza do przynależności do WOPR. Są tacy co komercyjnie zrobili kurs tzw. msw i nic więcej im do szczęścia nie potrzeba. Ustawa mówi, że ratownik wodny - oprócz innych wymogów - musi być pracownikiem, pełnić służbę lub być członkiem podmiotu uprawnionego - niektórzy wybierają WOPRy.
 
     
hastian 
Forumowicz WOPR


Doczy: 03 Kwi 2015
Posty: 32
Wysany: Nie Kwi 05, 2015 11:16 pm   

A jak to sie ma do mojej wypowiedzi nad teoim postem ? I chyba Msw musi byc wyrocznia e tej kwesti skoro samo napisalo rrozporządzenie (zaaprobowane przez parlament).
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapyta do SQL: 16