www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Co po kursie na MÅ‚odszego ratownika wopr
Autor Wiadomo¶æ
spajder16 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 15 Sie 2013
Posty: 4
Sk±d: GdaÅ„sk
Wys³any: Czw Sie 15, 2013 12:35 pm   Co po kursie na MÅ‚odszego ratownika wopr

Witam.
Czy teraz po zdanym kursie na MRW istnieje możliwość sezonowej pracy? Czy w ogóle ktokolwiek zatrudnia takich ludzi? Czy trzeba sobie zrobić RW i dopiero wtedy można myśleć o jakieś płatnej pracy na basenach czy nad morzem ?
Widziałem, że w temacie http://www.forum.wopr.net.pl/topics3/122.htm inni koledzy z forum pisali o zarobkach gdy mieli MRW ale wypowiedzi te są sprzed ładnych kilku lat i ciekawi mnie jak to jest teraz?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Sie 15, 2013 1:41 pm   Re: Co po kursie na MÅ‚odszego ratownika wopr

spajder16 napisa³/a:
...Czy teraz po zdanym kursie na MRW istnieje możliwość sezonowej pracy? Czy w ogóle ktokolwiek zatrudnia takich ludzi? Czy trzeba sobie zrobić RW i dopiero wtedy można myśleć o jakieś płatnej pracy na basenach czy nad morzem ? ...

Aby całkowicie legalnie pracować jako ratownik wodny to trzeba spełnić wymagania ustawowe i stopnie WOPR np. MRW czy RW nic tu nie mają do rzeczy. Przede wszystkim musisz ukończyć szkolenie ratowników wodnych zgodnie z rozporządzeniem MSW. Możesz to zrobić jako kurs całościowy lub etapowy. Etapowo robisz trzy etapy. I etap= MRW, II etap=RW, III etap=ratownik wodny. Jak zrobisz kurs KPP, oraz nabędziesz dodatkowe kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym to spełnisz wymagania ustawowe bycia uznanym za ratownika wodnego i możesz legalnie pracować (skoro piszesz o stopniu MRW to pomijam wymóg przynależności do podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego bo spełnisz go z automatu).

OdpowiadajÄ…c po kolei na twoje pytania.
ad.1 Teoretycznie istnieje możliwość pracy po kursie MRW jednak na pewno nie jako ratownik wodny a najwyżej jako ponadnormatywna obstawa kąpieliska.
ad.2 Znajdują się tacy których stać aby poza wymaganą obstawą kąpieliska zatrudnić dodatkowe osoby jako powiedzmy dodatkowe oczy czy ogólną pomoc na kąpielisku bo pamiętaj jako ratownik wodny pracować nie możesz.
ad.3 Niestety zrobienie kursu RW absolutnie nie zmienia twojej sytuacji w jakiej byłeś po zrobieniu kursu MRW.
 
     
spajder16 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 15 Sie 2013
Posty: 4
Sk±d: GdaÅ„sk
Wys³any: Czw Sie 15, 2013 4:42 pm   

Czyli umiejętności jakie nabywa się na kusie np. ratownika WOPR nie są równoznaczne z tym, że można je wykorzystywać i zostać zatrudnionym (chodzi o punkt 2 )?
2. Absolwent kursu powinien wiedzieć jak:
1) prowadzić podstawowe działania profilaktyczne i prewencyjne;
2) zapewnić bezpieczeństwo na obszarach i w obiektach wodnych - kąpieliskach, pływalniach i w parkach wodnych;
3) kształtować postawy prozdrowotne i proekologiczne.

Czyli rozumiem, że wszyscy, którzy pracują np. nad naszym morzem są ratownikami wodnymi morskimi?

A może wie ktoś jak to jest z praktykami (wolontariat), czy chętnie zatrudniają taką bezpłatną pomoc ?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Sie 15, 2013 7:32 pm   

spajder16 napisa³/a:
Czyli umiejętności jakie nabywa się na kusie np. ratownika WOPR nie są równoznaczne z tym, że można je wykorzystywać i zostać zatrudnionym (chodzi o punkt 2 )?
Dokładnie tak jak napisałeś. Zdanie powyższe powinno być zakończone kropką a nie znakiem zapytania :cool:
Przykładowo
spajder16 napisa³/a:
2) zapewnić bezpieczeństwo na obszarach i w obiektach wodnych - kąpieliskach, pływalniach i w parkach wodnych;
posiadanie wiedzy jak zapewnić bezpieczeństwo na obszarach wodnych nie oznacza uprawnienia aby to bezpieczeństwo zapewniać.
spajder16 napisa³/a:
...Czyli rozumiem, że wszyscy, którzy pracują np. nad naszym morzem są ratownikami wodnymi morskimi? ...
Nie bo stopnie WOPRowskie są to teraz tylko wewnątrzorganizacyjne (kolekcjonerskie) stopnie nie dające żadnych uprawnień. Ratownicy pracujący nad morzem wystarczy że są ratownikami wodnymi w rozumieniu ustawy. Pamiętaj że od 01.01.2012r mamy nowe przepisy i stopnie WOPR nie dają już teraz żadnych uprawnień co powoduje że trzeba się przestawić na nawy sposób myślenia o ratownictwie wodnym. Twój problem polega na tym że cały czas starasz się myśleć i zadawać pytania w oparciu o stopnie WOPR :wink: . Jeśli spełniasz wymagania ustawowe które wymieniłem w pierwszym poście to jesteś ratownikiem wodnym i możesz pracować na dowolnym akwenie.
spajder16 napisa³/a:
...A może wie ktoś jak to jest z praktykami (wolontariat), czy chętnie zatrudniają taką bezpłatną pomoc ? ...
Bardzo chętnie zwłaszcza na obozach harcerskich gdzie kasy nie dostaniesz ale zapewnią Ci spanie i wyżywienie.
 
     
spajder16 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 15 Sie 2013
Posty: 4
Sk±d: GdaÅ„sk
Wys³any: Czw Sie 15, 2013 9:00 pm   

Przeczytałem artykuł o tej nowej ustawie:
http://www.dolnoslaskiewopr.pl/index.php?todo=9875
i chciałbym zweryfikować moje pojęcie o ratowniku.

Czyli ratownikiem jest osoba, która:
1. Przeszła szkolenie KPP.
2. Jest członkiem np. WOPRu.
3. Ma przeszkolenie ratownik wodny morski, śródlądowy lub pływalni (i wtedy może pracować sam bez nadzoru).

Mam nadzieję, że dobrze to zrozumiałem choć mam wątpliwości przy tym punkcie 3, bo spoko mówił pan, że teraz te stopnie są "bez wartościowe" to czy mając stopień w wopr ratownik wodny morski mogę być ratownikiem na basenie (oczywiście spełniając dwa pozostałe punkty) skoro mam "wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym" jak jest to napisane w ustawie ??
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Czw Sie 15, 2013 9:47 pm   

Polecam artykuły: http://rwr.pl/aktualnosci...k-do-pracodawcy
oraz
http://rwr.pl/aktualnosci...dny-kto-to-taki
a także
http://rwr.pl/aktualnosci...ia-kwalifikacje
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Sie 15, 2013 9:48 pm   

I nadal zadajesz pytania posługując się stopniami WOPR :mrgreen:
Aby już wszystko było jasne.
Od 01.01.2012r. ratownik wodny (bez żadnych specjalizacji w stylu morski czy basenowy) to osoba spełniająca poniższe wymagania ustawowe:
1. posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich czyli ukończyła szkolenie ratowników wodnych
2. ukończyła kurs KPP
3. pracuje, pełni służbę lub jest członkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego (czyli np. można być członkiem WOPR lub innego podmiotu)
4. posiada inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym

Pamiętaj że teraz nie ma już żadnych stopni ani specjalizacji. Jeśli spełniasz wymagania ustawowe to jesteś uznany za ratownika wodnego i możesz jako ratownik legalnie pracować.

Na koniec warto zauważyć że jeśli ktoś zdobył jakiś stopień z ratownictwa wodnego np. MRW czy RW lub inny przed wejściem w życie ustawy czyli przed 01.01.2012r. to zgodnie z przepisami przeszła szkolenie ratowników wodnych a więc posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich a tym samym spełnia pierwszy i tylko pierwszy wymóg ustawowy aby zostać uznanym za ratownika wodnego. Po spełnieniu pozostałych może pracować jako ratownik wodny.
Jeśli będziesz miał zamiar nadal pytać o stopnie to pamiętaj że na każde twoje pytanie prawidłowa jest odpowiedź z mojego poprzedniego postu :cool:
Cytat:
Jeśli spełniasz wymagania ustawowe które wymieniłem w pierwszym poście to jesteś ratownikiem wodnym i możesz pracować na dowolnym akwenie.


[ Dodano: Czw Sie 15, 2013 11:00 pm ]
spajder16 napisa³/a:
Przeczytałem artykuł o tej nowej ustawie:
http://www.dolnoslaskiewopr.pl/index.php?todo=9875
i chciałbym zweryfikować moje pojęcie o ratowniku.
Treść znajdująca się na stronie do której podałeś link zawiera interpretację WOPRu aktualnych przepisów która jednak nie do końca jest zgodna z interpretacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych które tworzyło akty wykonawcze do ww ustawy. Tak więc nie sugeruj się tą stroną natomiast jeśli chcesz się dokładnie zorientować w sytuacji zajrzyj na strony podane przez stary ratownik który wpisał swój post podczas gdy ja pisałem swój :cool: .
 
     
spajder16 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 15 Sie 2013
Posty: 4
Sk±d: GdaÅ„sk
Wys³any: Pi± Sie 16, 2013 12:24 am   

Dziękuję za pomoc, i wiem, że ciągle posługuję się stopniami WOPR ale po prostu jest ich wszędzie pełno i jeśli jakiś kurs jest związany z ratownikiem to zaraz wyskakuję młodszy ratownik WOPR, Rato... . Nie wiecie może gdzie na terenie trójmiasta, a najlepiej Gdańska można zrobić kurs aby spełnić ten wymóg o "wiedzy i umiejętnościach z zakresu ratownictwa i technik pływackich ratownictwie wodnym"??
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sob Sie 31, 2013 9:35 am   

spajder16, KPP możesz zrobić jeśli masz 18 lat co jest jednym z punktów by pracować legalnie.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Nie Wrz 01, 2013 9:45 am   

bienio, Twoja informacja jest jak najbardziej prawdziwa. Tylko jak ona się ma do pytania spajder16 o szkolenie w zakresie "wiedzy i umiejętnościach z zakresu ratownictwa i technik pływackich ratownictwie wodnym" :?: Przecież to dwa różne szkolenia :roll:
_________________
Pozdrawiam
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Nie Wrz 01, 2013 8:00 pm   

SoLo, podpiąłem to pod wypowiedź :

Perykles napisa³/a:
Aby całkowicie legalnie pracować jako ratownik wodny to trzeba spełnić wymagania ustawowe


Ponieważ pytanie było
spajder16 napisa³/a:
Witam.
Czy teraz po zdanym kursie na MRW istnieje możliwość sezonowej pracy? Czy w ogóle ktokolwiek zatrudnia takich ludzi?


Więc uważam moją wypowiedź jak najbardziej na miejscu ....
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Wrz 02, 2013 1:39 pm   

"bienio" sorki,ale nadal zwłaszcza co do zamieszczonego wyżej cytatu
bienio napisa³/a:
Ponieważ pytanie było
spajder16 napisał/a:
Witam.
Czy teraz po zdanym kursie na MRW istnieje możliwość sezonowej pracy? Czy w ogóle ktokolwiek zatrudnia takich ludzi?
Więc uważam moją wypowiedź jak najbardziej na miejscu ....

Twoja informacja,
bienio napisa³/a:
spajder16, KPP możesz zrobić jeśli masz 18 lat co jest jednym z punktów by pracować legalnie.

podkreślam jak najbardziej prawdziwa, dla mnie nie wyjaśnia istoty problemu spajder16 - i tylko tyle, nie chcę się czepiać, takie drobne zastrzeżenie.
Trzeba było od razu :lol: napisać że uzupełniasz informacje Pertklesa to by sytuacja była :idea:
_________________
Pozdrawiam
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sro Wrz 04, 2013 8:13 am   

Ok, chodziło o legalną pracę, więc dodałem co nie było ujęte. Jeśli nabiłem piany to sorrka :(
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Wrz 04, 2013 8:03 pm   

Nic z tych rzeczy. dopytywałem bo to ja nie ogarniałem. Jest OK. :lol:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16