www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Wiedza ratowników po KPP
Autor Wiadomo¶æ
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Czw Sty 12, 2012 1:19 am   

Witam, dawno mnie tutaj nie było, ale mam nadzieję że teraz znowu znajdę chwile by częściej tutaj zaglądać.

Temat troszkę odbiegł z konkretnego przypadku na problem dotyczący całego zamieszania z kursami KPP ale skoro nikomu to nie przeszkadza to także się wypowiem.
Sam pomysł kursów w mojej ocenie jest fantastyczny, wszyscy Ratownicy przechodzą takie samo żmudne 66h szkolenie, według tych samych standardów i tego samego programu. W pracy wiadomo co potrafi kolega bo przechodził w końcu ten sam kurs. I nie ma problemów takich jak wcześniej że delikwent posiada stopień ratownika WOPR i stoi nad nieprzytomnym nie robiąc nic, bo nikt mu nigdy nie pokazał jak należy zabezpieczyć taką osobę (a to i tak nie najgorsza sytuacja) .
„Bo na kursie byÅ‚o tylko pÅ‚ywanie i 2 razy BLS” (jeżeli na waszych kursach byÅ‚o inaczej to mogÄ™ tylko pogratulować)

Dodatkowym atutem jest to na co zwróciÅ‚ uwagÄ™ M048 – caÅ‚a reszta GOPRowców, Strażaków, Policjantów itp. przechodzi takie same szkolenia co uÅ‚atwia współprace.

Wiadomo KPP nie jest złotym środkiem gdyż jakość kursów w kraju jest przeróżna, ale i tak lepsze to niż nic, bo każdy chociaż podstaw tej pierwszej pomocy liźnie.
Kolejna sprawa - wszyscy wielcy uczeni nad nami podczas wprowadzenia obowiązku przejścia szkolenia KPP pominęli tylko fakt kto za nie powinien zapłacić. Ustawodawca nie poczuwa się do tego, władze WOPR też (bo i za co) więc w ogólnym rozrachunku zostaje Ratownik (chcesz pracować rób kurs).

I o ile to było proste jeszcze dla nas ratowników którzy uzyskali stopień (z tego co pamiętam) do końca 2006r. gdzie za około 400 zł można było przejść szkolenie kilku godzinne obejmujące wszystko i nic, zdać egzamin i dostać papier. To dla rozpoczynających teraz przygodę z WOPR perspektywa obowiązkowego kursu w cenie 1200-1700 zł nie jest optymistyczna. Tym bardziej że nie mogą za bardzo nawet zarobić na ten kurs jako MR czy RW gdyż wedle nowych przepisów nie można zatrudnić ratownika który KPP nie posiada bo wedle ustawy o PRM ratownikiem nie jest.

WczeÅ›niej koÅ„czyÅ‚eÅ› kurs MR i do pracy, teraz MR, RW, KPP aaa i byÅ‚ bym zapomniaÅ‚ jakaÅ› specjalizacja a potem dopiero można rozglÄ…dać siÄ™ za pracÄ…. Jeżeli miaÅ‚ bym zaczynać swojÄ… „karierÄ™” w WOPRze to chyba bym sobie darowaÅ‚.

Nadzieja chyba w szkoleniach unijnych

Pozdrawiam
Adam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
Ares 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 13 Gru 2011
Posty: 120
Sk±d: Gorzów Wielkopolski
Wys³any: Czw Sty 12, 2012 9:48 pm   

Jak najbardziej zgadzam siÄ™ z Ubu!
Nic nie zastąpi doświadczenia i samokształcenia, żadne 66h.
_________________
Spartanie nie pytajÄ… ilu!
Lecz gdzie sÄ…!
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pi± Sty 13, 2012 8:58 am   

Ubu napisa³/a:
Witam, dawno mnie tutaj nie było, ale mam nadzieję że teraz znowu znajdę chwile by częściej tutaj zaglądać.

Witaj! Już myślałem, że o Nas zapomniałeś, 3 lata szybko minęły, a tu taka niespodzianka :smile:

Na temat 66 godzinnych kursów KPP nie będę się wypowiadał, bo nie brałem udziału w takim szkoleniu w związku z tym ciężko jest mi mówić, czy każdy ratownik po tym kursie ma taką samą wiedzę i umiejętności, ale patrząc na recertyfikacje - jest ona bardzo rozbieżna.

Ubu napisa³/a:
podczas wprowadzenia obowiązku przejścia szkolenia KPP pominęli tylko fakt kto za nie powinien zapłacić.

I według mnie tu leży pies pogrzebany. Każdy z Nas chciałby mieć jak największą wiedzę i umiejętności w tym zakresie, ale pieniądze nie leżą na ulicy, nie spadają z nieba.
Ubu napisa³/a:
I o ile to było proste jeszcze dla nas ratowników którzy uzyskali stopień (z tego co pamiętam) do końca 2006r.

Do 31 grudnia 2008 roku :wink:
Ubu napisa³/a:
dla rozpoczynających teraz przygodę z WOPR perspektywa obowiązkowego kursu w cenie 1200-1700 zł nie jest optymistyczna.

Dlatego mam nadzieję, że pojawią się nowe organizacje, które wykluczą "śmieciowe" kursy, a zajmą się szkoleniem ratowników typowo już do pracy zarobkowej.
Wtedy WOPR będzie musiał po raz kolejny robić reformy, bo inaczej będą mieli problemy. Jakakolwiek alternatywa i nowa furtka dla nas ratowników wyjdzie nam na dobre. Konkurencja sprawi, że rynek się "odchami" a organizacja zacznie w końcu dbać o ratownika jak klub o zawodnika.
Ubu napisa³/a:
Jeżeli miaÅ‚ bym zaczynać swojÄ… „karierÄ™” w WOPRze to chyba bym sobie darowaÅ‚.

Ja mimo wszystko bym zaryzykował. Praca jako ratownik jest idealna dla studenta :wink: Bo później to wiadomo, przecież żaden z nas nie będzie pracował w zawodzie
do 67 roku życia, chociaż zdarzają się takie przypadki :roll:
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16