www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
kurs sternika i RW - pytania
Autor Wiadomo
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Sro Lis 02, 2011 5:58 pm   

wrocmy moze do tematu, zamiast udowadniac ile bledow zrobilem, do ilu sie przyznalem, a do ilu nie;) (nie zmieniajacych nic w sprawie ujetej w temacie)
odpowiedz jest prosta, zgodnie z ta ustawa nikt niepelnoletni nie moze podjac platnej pracy (a zwiazane to jest z posiadaniem KPP) i tak naprawde to wyczepruje temat

[ Dodano: Sro Lis 02, 2011 5:59 pm ]
a i w ani jednym zdaniu nie napisalem ze jakis prawnik uzyl zwrotu ratownik zawodowy
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 86
Skd: Trójmiasto
Wysany: Sro Lis 02, 2011 10:11 pm   

jetpilot napisa/a:
w ustawie czytamy

Nie wystarczy czytać ustawę, trzeba ją jeszcze rozumieć. Piszę to bez złośliwości, bo wiem, że nie jesteś prawnikiem, a to skomplikowana materia. Akty prawne, a ściślej mówiąc zasady ich konstrukcji rządzą się swoimi zasadami. I proszę nie oczekiwać, że rozwinę na forum ten temat (polecam studia prawnicze, podręczniki lub wiadomości dostępne w Internecie – te ostatnie oczywiście z dużym krytycyzmem).
W swojej wypowiedzi mieszasz dodatkowo (jak większość laików) kwestie prawa powszechnie obowiązującego i unormowań woprowskich w zakresie stopni. Gdybym miał więcej czasu, to bym temat rozwinął.
jetpilot napisa/a:
jestem ciekawy jak Jarek R to interpretuje, bo ja spotykam sie z taka interpretacja jak sam przedstawilem, no i taka interpretacje otrzymalismy od prawnikow

Nie wiem z interpretacji jakich prawników korzystasz i czy są to rzeczywiście osoby, które na co dzień zajmują się materią STANOWIENIA prawa (a nie jego egzekwowaniem). Ze studiów pamiętam jeszcze taki przedmiot Prawo konstytucyjne, gdzie jedną z podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawa jest zasada niedziałania prawa wstecz (lex retro non agit).
Sama konstrukcja ustawy o której dyskutujemy, brak okresów dostosowawczych i przejściowych oraz treść art. 41 wskazuje, że intencją ustawodawcy nie było odbieranie praw słusznie nabytych (osobna bardzo szeroka kwestia normowana przez prawo konstytucyjne) w postaci uprawnień ratowników wodnych do wykonywania tego zawodu, nabytych przed wejściem w życie ustawy.
Gdyby należało rozumieć treść ustawy tak jak to opisujesz, to, jak mawiają moi koledzy na sali sądowej, stanowiłoby to rażącą obrazę istniejącego w RP porządku prawnego. Zwłaszcza obrazę art. 2 Konstytucji. Polecam (również prawnikom, na których się powołujesz) zapoznanie się z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego w tej materii. Ciekaw jestem ich opinii.
Poniżej kilka fragmentów uzasadnień wyroków i orzeczeń TK z tego zakresu, z których korzystałem (z dobrym skutkiem) w swojej pracy biegłego sądowego. Trochę tu chaosu, ale nie mam teraz czasu na edycję.
Zasada niedziałania prawa wstecz (lex retro non agit) jest dyrektywą postępowania organów prawodawczych, polegającą na zakazie stanowienia norm prawnych, które nakazywałyby stosować nowoustanowione normy prawne do zdarzeń, które miały miejsce przed ich wejściem w życie. Niedopuszczalne jest stanowienie norm z mocą wsteczną, jeśli podmioty, których te normy dotyczą, nie mogły racjonalnie przewidzieć tego rodzaju decyzji, a nadzwyczajne okoliczności czy dobra, podlegające ochronie konstytucyjnej, decyzji takiej nie usprawiedliwiają. Można od niej odstąpić, jednak tylko wyjątkowo i z usprawiedliwionych względów, nadając normom możliwości oddziaływania na sytuacje zastane, jeżeli zaistniały ważkie powody, a zainteresowane podmioty miały podstawy, by oczekiwać uchwalenia takich norm (wyroki Trybunału Konstytucyjnego z: 27 lutego 2002 r., K 47/01, 5 listopada 2002 r., P 7/01).
Bezpośrednie działanie nowego prawa, chociaż wygodne dla ustawodawcy z punktu widzenia porządku prawnego, może stanowić zagrożenie w postaci naruszenia zasady zaufania obywatela czy innych podmiotów do państwa, zasady ochrony praw nabytych czy też zasady nieretroakcji prawa (wyroki Trybunału Konstytucyjnego z: 10 grudnia 2007 r., P 43/07, 20 stycznia 2009 r., P 40/07).
Zasadę niedziałania prawa wstecz należy rozumieć jako zakaz stanowienia norm prawnych nakazujących stosowanie nowoustanowionych norm prawnych do zdarzeń, które miały miejsce przed ich wejściem w życie i z którymi prawo nie wiązało dotąd skutków prawnych. Zasada zaufania do państwa wymaga, by mocy wstecznej nie nadawać przepisom, które regulują prawa i obowiązki obywateli i pogarszają ich sytuację prawną (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 30 listopada 1988 r., K 1/88 i wyroki z: 8 marca 2005 r., K 27/03, 19 marca 2007 r., K 47/05).
Zasada niedziałania prawa wstecz znajduje swoje oparcie w takich wartościach, jak bezpieczeństwo prawne i pewność obrotu prawnego oraz poszanowanie praw nabytych. Zasada ta jako dyrektywa legislacyjna skierowana pod adresem organów stanowiących prawo, zawiera w swojej treści zakaz stanowienia norm prawnych, które nakazywałyby stosować nowo ustanowione normy prawne do zdarzeń, które miały miejsce przed wejściem w życie nowo ustanowionych norm prawnych i z którymi prawo nie wiązało dotąd skutków prawnych przewidzianych tymi normami. Norma nie działa wstecz, jeżeli na jej podstawie należy dokonywać kwalifikacji zdarzeń, które wystąpiły po jej wejściu w życie (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1986 r., U 1/86).
Przepisy działające wstecz można wyjątkowo uznać za zgodne z zasadą demokratycznego państwa prawnego, jeżeli nie powodują one ograniczenia praw lub zwiększenia zobowiązań adresatów norm prawnych, a przeciwnie – poprawiają sytuację prawną niektórych adresatów danej normy prawnej (ale nie kosztem pozostałych adresatów tej normy).
Działanie prawa wstecz nie oznacza naruszenia art. 2 Konstytucji, o ile tak wprowadzone przepisy polepszają sytuację prawną niektórych adresatów danej normy prawnej i zarazem nie pogarszają sytuacji prawnej pozostałych jej adresatów (wyroki Trybunału Konstytucyjnego z: 25 września 2000 r., K 26/99, 8 marca 2005 r., K 27/03, 19 marca 2007 r., K 47/05).

Są jeszcze także kwestie związane z prawodawstwem UE (zwłaszcza z uznawaniem kwalifikacji nabytych w krajach członkowskich UE), zasady świeżo przygotowanego prawa; zasada pacta sunt servanda (dotrzymywania umów), zasada interesów w toku itd., które przemawiają za tym, że Twoja interpretacja nie jest właściwa.

Jak zwykle życie pokaże, który z nas był bliższy prawdy. Poczekamy, zobaczymy.
Ale i tak daję głowę, że znajdą się tacy, którzy (podobnie jak przy wprowadzaniu ustawy o PRM) zechcą powoływać się na te zapisy ustawy i zbić kasiorkę, wmawiając maluczkim, że oto natychmiast muszą zrobić wszystkie stopnie zawodowe, jeśli chcą dalej pracować.

Będę miał więcej czasu, to wrócę do dyskusji, jeśli taka się rozwinie.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sro Lis 02, 2011 10:26 pm   

:shock:

Ja mam prośbę do laików, nie zagadujcie więcej Jarka R. :lol:
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Sro Lis 02, 2011 11:10 pm   

Zagadujcie zagadujcie - przynajmniej dowiecie się dokładnie jak na prawdę jest :)
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Czw Lis 03, 2011 6:15 am   

mi bardzo sie wypowiedz spodobala, rozjasnia to wiele rzeczy stawia wiele pytan,
obawiam sie jednak ze znajdzie sie furtka, sposob zeby do tego zawodowego zmusic,
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Lis 03, 2011 6:52 am   

Oczywiście żartowałem :wink:

jetpilot napisa/a:
znajdzie sie furtka, sposob zeby do tego zawodowego zmusic,

Nie tyle furtka co sytuacja. Przeglądając dzisiejsze oferty pracy bycie gołym RW to za mało.

Sam jestem ciekaw ile % młodszych ratowników wopr w obecnej ścieżce rozwijania dojdzie do zawodowego...
 
     
miro339 
Wypowie się, choć w ostateczności
mateusz


Wiek: 28
Doczy: 30 Pa 2011
Posty: 10
Skd: chelm
Wysany: Czw Lis 03, 2011 3:31 pm   

DeVu napisa/a:
ile % młodszych ratowników wopr w obecnej ścieżce rozwijania dojdzie do zawodowego...

prędzej czy później ja :mrgreen: zależy od kasy bo te wszystkie kursy trochę jednak kosztują...
_________________
2011-MR
 
 
     
jakub 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WOPR w Zbąszyń



Wiek: 28
Doczy: 14 Lip 2011
Posty: 173
Skd: Zbąszyń
Wysany: Czw Lis 03, 2011 6:51 pm   

Zgadzam się z przedmówca kursy kosztują a ciągle to nowe dodają... bezsens
No ale cóż powoli do przodu i może uda się zrobić tego wymarzonego morskiego i choć jeden sezon nad morzem zaliczyć ale to jeszcze kupę czasu...
Do tego czasu to wszystko pewnie jeszcze z 4 razy się pozmienia
_________________
2011- MRW ;]
06.07.2012- sternik motorowodny ;]


"Wstań, nim pogrzebią Cię razem z godnością" Hemp Gru
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Lis 03, 2011 7:14 pm   

jakub napisa/a:
powoli do przodu i może uda się zrobić tego wymarzonego morskiego i choć jeden sezon nad morzem zaliczyć


Poległem! :o nie ma to jak poświęcenie dla WOPRu :grin:
 
     
jakub 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WOPR w Zbąszyń



Wiek: 28
Doczy: 14 Lip 2011
Posty: 173
Skd: Zbąszyń
Wysany: Czw Lis 03, 2011 7:17 pm   

dla mnie wopr to nie jest zabawa na chwilę chce w tym "siedzieć" jak najdłużej do puki starczy mi sił i będzie mnie na to stać...
_________________
2011- MRW ;]
06.07.2012- sternik motorowodny ;]


"Wstań, nim pogrzebią Cię razem z godnością" Hemp Gru
 
 
     
sumi
Forumowicz WOPR


Wiek: 32
Doczy: 30 Wrz 2011
Posty: 28
Skd: Gorzów Wielkopolski
Wysany: Czw Lis 03, 2011 10:16 pm   

Jakub , obym się mylił ale po pierwszym sezonie nad morzem, może zabraknąć Ci i sił i kasy :) Dopiero wtedy zobaczysz jak wygląda i funkcjonuje WOPR :) Ja co roku zastanawiam się czemu tam wracam ale cóż to już chyba takie zboczenie zawodowe i tego Ci życzę. :mrgreen:
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Lis 03, 2011 10:37 pm   

Jakub, w Twoim wieku wielu z nas ( tak na marginesie nie umiałem jeszcze pływać), myślało podobnie. Siedzę w tym od po uszy od 6 lat więc czasami warto poznać opinie starszych użytkowników forum :wink: Masz taką możliwość i możesz dobrze ją wykorzystać.
 
     
Agness 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Dusza Towarzystwa



Wiek: 33
Doczya: 11 Pa 2008
Posty: 142
Skd: SZCZECIN!
  Wysany: Czw Lis 03, 2011 10:52 pm   

@jakub Ratownictwo morskie Niechorze/Pogorzelica zaprasza ! ;-)
_________________
Niechorze/Pogorzelica
2008,09,10,11,12, 2013 ! :)
Kiel 2010.
Sopot 2011.2012
Miedwie 2011
Czaplinek 2011,2012
Instruktor siaty, nożnej, pływania..
2014 - Instruktor Kite ? ;-)
Doubly-dabeled Water.
Zawodowy Morski !
Aloha !
 
 
     
sumi
Forumowicz WOPR


Wiek: 32
Doczy: 30 Wrz 2011
Posty: 28
Skd: Gorzów Wielkopolski
Wysany: Czw Lis 03, 2011 11:27 pm   

Zależy czego oczekujesz od ratownictwa , polecam Ci jakąś większą plażę gdzie cały czas coś się dzieje typu Międzyzdroje albo wschodnie wybrzeże. A jeśli chcesz fajnej szkoły i fajnej ekipy to polecam : Rewal, Międzywodzie, Dziwnów czy właśnie Niechorze :) Popytaj na forum bardziej doświadczonych to każdy powie Ci co nie co o plażach na które warto się udać :grin: A tak odnośnie tematu to nie dawno byłem świadkiem jak przeprowadzane są kursy na RW i powiem szczerze, to są jakieś jaja, połowa kursantów nie potrafi nawet pływać , kursy robione na "sztukę" byle były i żeby tylko zarobić, a później podczas sezonu trzeba uczyć Ratowników WOPR warunków na czerwoną flagę albo jak zrobić węzeł ratowniczy !!!
 
     
Fizool 
Forumowicz WOPR


Doczy: 08 Mar 2010
Posty: 39
Skd: Wrocław
Wysany: Pi Lis 04, 2011 7:51 am   

sumi napisa/a:
kursy robione na "sztukę" byle były i żeby tylko zarobić, a później podczas sezonu trzeba uczyć Ratowników WOPR warunków na czerwoną flagę albo jak zrobić węzeł ratowniczy !!!


Dokładnie tak w tym roku był tego najlepszy przykład, gdy w Zachodniopomorskim zrobiono Darmowe kursy i przyjeżdża Ci takich 3 na plaże i nawet Łódką w życiu nie pływali nie mówiąc o innych czynnościach takich jak rzucanie rzutką... Po prostu Dramata i bym nie dodał to byli nowi RW
_________________
RWM - 2011:)
KPP - 2011
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 16