www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
PÅ‚ywanie pod wodÄ… - temp. wody
Autor Wiadomo¶æ
Hester
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 21 Cze 2010
Posty: 1
Sk±d: jestem?
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 12:48 pm   PÅ‚ywanie pod wodÄ… - temp. wody

Siema. Mam do Was pytanie związane z pływaniem pod wodą. Na basenie zamkniętym gdzie woda ma 26 stopni, 25m przepływam spokojnie. Czy na basenie otwartym gdzie woda ma temp ~15 stopni będę miał duże problemy z przepłynięciem tych 25m? Czy temperatura bardzo na to wpływa?
 
     
Malaka_hor 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Mieszko



Wiek: 31
Do³±czy³: 18 Maj 2009
Posty: 177
Sk±d: Horyniec Zdrój
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 1:56 pm   

nie przedstawie ci informacji bardziej naukowych odnośnie wpływu temp. na długość wstrzymania oddechu ale pewnie chodzi Ci o kurs na RW powiem tak dasz rade ;) moblizacja podczas kursów jest naprawde wysoka i bedziesz płynął za wszelką cenę żeby tylko zdać i mieć to za sobą.
_________________
Wierze
Ochraniam
Pomagam
Ratuje
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 2:56 pm   

Hester napisa³/a:
15 stopni będę miał duże problemy z przepłynięciem tych 25m? Czy temperatura bardzo na to wpływa?

nie wiem jak na Ciebie ale na mnie wplywa. w basenie na pewno moge wstrzymac oddech na dluzej. moze to jedynie kwetia treningu??
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
Sebek9292
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 28 Wrz 2008
Posty: 19
Sk±d: police
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 3:18 pm   

im zimniejsza woda tym dluzej mozna wytrzymac, tak mi sie wydaje. Bo zimna woda spowalnia metabolizm
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 3:22 pm   

ogladalem "Wielki blekit" i tez mi sie takie mysli nasuwaja ale podejzewam ze tlen jest zuzywany rowniez do ogrzewania organizmu a pozatym zimna woda u mnie raczej przyspiesza wszystkie funkcje :lol: ktos czytal madre ksiazki na ten temat??
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
lukkasz89 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 11 Sty 2008
Posty: 44
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 3:55 pm   

podczas wizyty na basenie i przejściu nagłym z jacuzzi do basenu gdzie jest ok 27-28 stopni mogę zdecydowanie przepłynąć więcej - zgadza się z tym metabolizmem.
Jak pływam w morzu natomiast to różnie. Często spotykam problem przy pływaniu w ABC - początkowo nie wyrabiam z oddychaniem przez fajkę.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 5:29 pm   

Sebek9292 napisa³/a:
im zimniejsza woda tym dluzej mozna wytrzymac, tak mi sie wydaje. Bo zimna woda spowalnia metabolizm

O ilę sie orientuję to powyższa zasada sprawdza sie ale już po "zaśnięciu" pod wodą czyli dotyczy raczej czasu przeżycia niż przepłyniętej odległości.
Z tego co mi się udało zaobserwować to pływanie pod wodą w jeziorze generalnie wchodzi gorzej niż w basenie. W basenie pływa się spokojnie nad linią w przejrzystej wodzie , w jeziorze pływa się najczęściej w toni bez kontroli toru płynięcia a dodatkowo zimno woda raczej nie pomaga. Także wspomniana przez Malaka_hor mobilizacja podczas kursu stanowi dla wielu kursantów poważny problem ponieważ nakręcają się przed zaliczeniem (wzrasta tętno i zużycie tlenu jeszcze przez zanurkowaniem) a jak wiemy właśnie spokój jest istotnym czynnikiem wpływającym na odległość w pływaniu pod wodą.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Cze 21, 2010 5:40 pm   

Chciałbym jeszcze dodać, że jest coś takiego jak adaptacja do środowiska. Nie dziwię się, że po zmianie temperatury będziesz miał problemy - gdybyś chciał popłynąć w wodzie 40-stopniowej, też nie byłoby to takie łatwe. Jednak po kilku treningach w jeziorze nie powinno to stanowić problemu.

Poza tym zimna woda zabiera Ci ciepło, więc organizm zużywa więcej energii do jego wytworzenia.
 
     
Sorba 
Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 13 Maj 2010
Posty: 35
Sk±d: Skwierzyna
Wys³any: Pi± Sie 27, 2010 5:09 pm   

Bardzo dużo zależy od treningu oraz Twojego organizmu-nie da się przewidzieć jak zareaguje na zmianę temperatury i czy przy innej,dasz radę przepłynąć 25 metrów.
_________________
www.sorba.pl - sprzęt sportowy i turystyczny.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 17