www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Praca zarobkowa a KPP
Autor Wiadomo
Antys123 
Czasem zagląda


Doczy: 05 Mar 2010
Posty: 2
Skd: aaa
Wysany: Pi Mar 05, 2010 10:16 pm   Praca zarobkowa a KPP

Witam wszystkich
Jestem ratownikiem WOPR i mam pytanie aby podjąć prace zarobkową konieczny jest kurs KPP ?
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Doczy: 29 Sty 2010
Posty: 57
Skd: Rejonowe Płockie WOPR
Wysany: Sob Mar 06, 2010 9:05 am   

Kurs KPP nie jest wymagany do pracy zarobkowej otwiera on drogę do zrobienia stopni zawodowych :razz:
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
Antys123 
Czasem zagląda


Doczy: 05 Mar 2010
Posty: 2
Skd: aaa
Wysany: Sob Mar 06, 2010 1:09 pm   

Oke . Dzięki wielkie za odpowiedź. :grin:
 
     
Boro
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 10 Lip 2007
Posty: 14
Skd: Kraków
Wysany: Sro Kwi 07, 2010 2:09 pm   

Podepnę się tutaj żeby nie zakładać nowego tematu ;)

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to do końca teraz jest z tym kpp? Mam stopień ratownika WOPR(zrobiłem go po 2007 roku). Mam szansę znaleźć jakąś pracę jeśli nie mam KPP? Jeśli tak to co dają stopnie zawodowe? Wyższe stawki? I z ciekawości zapytam, czy młodszy ratownik może być zatrudniany zarobkowo, jak wcześniej?
 
     
szary89 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 35
Doczy: 06 Kwi 2006
Posty: 80
Skd: Polska
Wysany: Sro Kwi 07, 2010 2:33 pm   

kpp i stopnie zawodowe dają ci wyższe zarobki ( i od tego roku mając kpp możesz być wieżowym/kierownikiem zespołu).
Podczas dyżuru minimum. 1 ratownik musi posiadać KPP ( tego nie jestem pewien)
_________________
American Red Cross Lifeguard
RWM, RWŚ, RWP /Płetwonurek SSI P*1/ AED / KPP
Starszy Sternik Motorowodny + Licencja na holowanie narciarza wodnego/banana itp.
 
     
Boro
Wypowie się, choć w ostateczności


Doczy: 10 Lip 2007
Posty: 14
Skd: Kraków
Wysany: Sro Kwi 07, 2010 5:35 pm   

A podczas obstawy basenu wymagane jest aby któryś ratownik miał kpp?
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sro Kwi 07, 2010 6:17 pm   

szary89 napisa/a:
kpp i stopnie zawodowe dają ci wyższe zarobki

Nic nie dają. Zarobki pozostają bez zmian, a nawet są obniżane jeśli ktoś tych uprawnień nie posiada.

szary89 napisa/a:
Podczas dyżuru minimum. 1 ratownik musi posiadać KPP ( tego nie jestem pewien)

Podczas dyżuru 50% załogi powinna mieć KPP.

Boro napisa/a:
A podczas obstawy basenu wymagane jest aby któryś ratownik miał kpp?

Tak
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Sro Kwi 07, 2010 8:53 pm   

O ile z pierwszą odpowiedzią nie sposób się nie zgodzić o tyle dwie następne chyba nie do końca są zgodne z aktualnym stanem prawnym.

Może coś przeoczyłem ale gdzie jest napisane że aby pracować na basenie trzeba mieć KPP lub że połowa obstawy powinna mieć KPP? Nawet biorąc pod uwagę nowe uchwały to jest tam tylko napisane że połowa obstawy ma mieć wyższe uprawnienia niż nowy RW a to nie jest równoznaczne z posiadaniem KPP.

Inna sprawa że będąc w zgodzie z aktualnym uchwałodactwem ;) chyba całkowicie zgodna z prawem będzie prawie absurdalna sytuacja w której obstawa będzie się składała z dwóch nowych RW i dwóch ratowników posiadających wyższe uprawnienia ... czyli np. dwóch RW sprzed reformy :cool: .
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomg: 1 raz
Doczy: 20 Lut 2006
Posty: 535
Skd: Sosnowiec
Wysany: Czw Kwi 08, 2010 12:06 pm   

DeVu napisał prawidłowo,ponieważ RW sprzed reformy automatycznie został RW zawodowym -więc musiał zrobić KPP.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Czw Kwi 08, 2010 1:03 pm   

Żaden ratownik WOPR nie został automatycznie zawodowym , mógł jedynie po spełnieniu (wymienianych już na forum wielokrotnie) odpowiednich warunków wystąpić o nadanie stopnia zawodowego w tzw. trybie szczególnym. Podstawowym warunkiem było zrobienie KPP jednak warto podkreślić że nikt do tego nie zmuszał. RW lub SRW sprzed reformy wcale nie musiał robić KPP i zgodnie z prawem zachował uprawnienia do samodzielnej pracy na kąpielisku.
Wywołana przez wielu prezesów poszczególnych jednostek panika dotycząca KPP spowodowała że wielu ratowników postanowiło dla świętego spokoju zapłacić te 250 PLN (lub trochę więcej), jednak w świetle ostatnich wątpliwości (wyrażonych w ostatnich postach sharky w tym WOPR, KPP a PRM temacie) może się okazać że sprawa KPP w WOPRze był to (jak lubią to określać politycy) wielki skok na kasę.

Pytanie zaś brzmiało czy "Podczas dyżuru minimum. 1 ratownik musi posiadać KPP" oraz czy "podczas obstawy basenu wymagane jest aby któryś ratownik miał KPP" , nadal uważam że nie istnieje zapis który by wyraźnie określał obowiązek posiadania KPP przez ratownika WOPR w opisanych wyżej przypadkach. Oczywiście cały czas mówię o RW którzy uzyskali stopień przed 1.01.2010.
Inna zupełnie sprawa jakie wymagania będą miały osoby zatrudniające ratowników, ci oczywiście mogą wymagać aby zatrudniani przez nich ratownicy posiadali KPP ... mogą nawet wymagać aby wszyscy zatrudnieni RW byli również ratownikami medycznymi i nikt im nie może tego zabronić.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Kwi 08, 2010 4:33 pm   

Perykles napisa/a:
gdzie jest napisane że aby pracować na basenie trzeba mieć KPP lub że połowa obstawy powinna mieć KPP?


UCHWAŁA Nr 5/6/09
PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO
WODNEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO
z dnia 5 grudnia 2009 roku
w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR

§ 5
2. Ratownik WOPR nie może pracować samodzielnie.
3. Liczba zatrudnionych ratowników WOPR nie może przekraczać połowy stanu zatrudnionych ratowników, 50% zatrudnionych ratowników musi posiadać wyższe uprawnienia.

Perykles napisa/a:
to nie jest równoznaczne z posiadaniem KPP.

Niby masz rację, ale widziałeś miejsce pracy, gdzie druga połowa to starsi ratownicy lub instruktorzy?

Perykles napisa/a:
chyba całkowicie zgodna z prawem będzie prawie absurdalna sytuacja w której obstawa będzie się składała z dwóch nowych RW i dwóch ratowników posiadających wyższe uprawnienia ... czyli np. dwóch RW sprzed reformy :cool: .


Prawo nie działa wstecz, więc taka sytuacja jest możliwa.

Mam wrażenie, że WOPR perfekcyjnie opanował plucie pod wiatr.
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomg: 1 raz
Doczy: 20 Lut 2006
Posty: 535
Skd: Sosnowiec
Wysany: Czw Kwi 08, 2010 4:52 pm   

I nikt z tego powodu nie będzie się doktoryzował,koniec kropka śliwek czopka.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Czw Kwi 08, 2010 5:51 pm   

Z treścią uchwały trudno dyskutować :cool: jednak warto zauważyć że piszesz o nowych Ratownikach WOPR którzy dopiero w tym roku zrobią stopień (lub ewentualnie już zrobili). Są to stopnie asystenckie i od nich nikt KPP nie wymaga. KPP istnieje jedynie jako wymóg formalny dla zdobycia kolejnych stopni a nie warunek uzyskania pracy i to jest bardzo istotne stwierdzenie.
Zgodnie z przytoczoną przez Ciebie uchwałą nie fakt posiadania KPP daje prawo do pracy w charakterze ratownika ale fakt posiadania zawodowego stopnia ratownika wodnego.

Pytania Boro dotyczyły konkretnie faktu posiadania KPP i trzeba wyraźnie powiedzieć że fakt jego posiadania nie jest warunkiem prawa do pracy jak również nie istnieje zapis mówiący że jakaś część obstawy musi mieć KPP. Przecież nikt nie zaprzeczy że nowi RW nawet posiadając KPP nie mają prawa do samodzielnej pracy dopóki nie zrobią stopnia zawodowego. Podobnie niezgodna z prawem będzie sytuacja w której obstawa będzie składac sie np. z 4 nowych RW z którch 2 ma KPP.
Natomiast w przypadku RW którzy uzyskali stopień zgodnie z uchwałami wcześniejszymi niż przytoczona powyżej nabyli uprawnienia w których wymóg posiadania KPP nie występuje i mimo że większość to KPP zrobiła to jednak nie po to aby nabyć uprawnienia do pracy ale aby uzyskać stopnie zawodowe w trybie szczególnym.

Myślę że całe nieporozumienie wynika z dość mocno lansowanego na przełomie roku przez górę WOPRu twierdzenia że po nowym roku nie można pracować nie posiadając KPP.

wopr rewal napisa/a:
I nikt z tego powcodu nie będzie się doktoryzował,koniec kropka śliwek czopka.
A szkoda bo przydałby się jakiś doktor prawa :cool: który ogarnąłby wszystko i napisał jak ostatecznie sprawa wygląda bo niestety na skutek bałaganu jak zrobił WOPR obracamy się wkręgu interpretacji a nie faktów.
 
     
pestek 
Czasem zagląda


Doczy: 30 Maj 2009
Posty: 3
Skd: Kielce
Wysany: Sro Maj 26, 2010 2:22 pm   

zrobilem RW w kwietniu 2008 roku, KPP nie posiadam, oplacam normalnie skladki zrobilem badania na dany rok i mam wbite ze posiadam uprawnienia do pracy jako RW. W tym roku jade na kilka obozow jako ratownik. czy robie to niezgodnie z prawem...???
_________________
niekiedy wydaje Ci sie ze mozesz wiecej niz jest w rzeczywistosci...
 
 
     
juve17
Doświadczony Forumowicz WOPR
juve17


Doczy: 16 Mar 2010
Posty: 92
Skd: Szczecin
Wysany: Pi Cze 11, 2010 9:56 am   

pestek napisa/a:
zrobilem RW w kwietniu 2008 roku, KPP nie posiadam, oplacam normalnie skladki zrobilem badania na dany rok i mam wbite ze posiadam uprawnienia do pracy jako RW. W tym roku jade na kilka obozow jako ratownik. czy robie to niezgodnie z prawem...???


Robisz wszystko zgodnie z prawem ponieważ to po stronie pracodawcy leży obowiązek sprawdzenia i zweryfikowania Twoich uprawnień. Jeśli nie oczekują od Ciebie stopnia zawodowego to Tobie nie grozi odpowiedzialność. Ty tylko przedstawiasz swoje dokumenty. Wszystko określa prawo pracy.
_________________
adsa
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 17