www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
MRW - zestaw pytań
Autor Wiadomo¶æ
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Wto Lis 29, 2005 12:20 pm   

DeVu napisa³/a:
A Wy jak dokładnie ćwiczycie freediving?

Osobiście nie jestem fachowcem w tej dziedzinie (nurkuję raczej z powietrzem w butli :D ), niemniej bardzo mnie freediving ekscytuje.
Na początek polecam lekturę stron internetowych:http://www.freediving.com.pl/ jest tam także forum oraz artykułów dotyczących pływania bezdechowego, np. http://www.nowa-ama.pl/artyk_bezdech.htm lub http://www.nautica.pl/freediving/index.htm

Aby osiągnąć wyniki trzeba najpierw poznać pewne fizjologiczne mechanizmy, potem tylko :mrgreen: trening.

Życzę powodzenia i mocnych wrażeń

Pozdrawiam

baca
 
 
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Wto Lis 29, 2005 12:44 pm   

Ja nie cwicze freediveingu. :mrgreen:
_________________
q(-_-)p
 
 
 
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Wto Lis 29, 2005 3:23 pm   

Też jestem słąby w pływaniu pod wodą... Tego się najbardziej obawiam ;)
_________________
2006 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2007 - Sternik Motorowodny
2007 - KPP
2008 - Ratownik WOPR
 
 
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Wto Lis 29, 2005 4:18 pm   

Dla mnie najwazniejsza jest technika plynieca. Moze dlatego ze trenowalem. :mrgreen:
Zreszta jak dobrze pociagniesz rekami i do tego mocno kopnisz nogami a potem sie zgrasz to na luzie 25 m przeplyniesz. Mnie sie 50 m nie udalo ale kiedys braklo jakies 5 m z tym ze ze slupka skakalem. :mrgreen:
_________________
q(-_-)p
 
 
 
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Sro Lis 30, 2005 5:29 pm   

Jesli chodzi o skok ze slupka czy plyniecie pod woda to nikt nie bierze pod uwage zuzycia tlenu przy obu tych czynnosciach a zysk odleglosci jest naprawde minimalny, wszystkie obecne rekordy we freedivingu (obecnie chyba 166 na 25m basenie) sa robione z wody.
Moje osogniecie to 62,5m i w tym ma bardzo duze znaczenie psychika bo na poczatku nie moglem zrobic 25 bo mysallem ze tego sie nie da zrobic ale jak zrobilem raz to od tego mnomentu zawsze mi sie udawalo z 50 jest tak samo ale bic 62,5 sie boje i jest mi to nie potrzebne :)
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
 
sztondi 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 38
Do³±czy³: 11 Lis 2005
Posty: 359
Sk±d: CzÄ™stochowa
Wys³any: Sro Lis 30, 2005 5:44 pm   

Widze że ktoś poruszył nareszcie ten temat 8)
 
 
 
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Sro Lis 30, 2005 6:17 pm   

Zastanawiam sie dlaczego we freediveingu nei skacza ze slupkow. Moze jest to spowodowane przepisami?
_________________
q(-_-)p
 
 
 
Ishtar 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl



Do³±czy³a: 17 Kwi 2005
Posty: 209
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sro Lis 30, 2005 6:43 pm   

Średnio się na tym znam, więc jeżeli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi. Wydaje mi się, że chodzi właśnie o zużycie tlenu- przy skoku ze słupka jest ono chyba większe (?). Zresztą wydaje mi się, że Twoje ciało straci więcej energii na skok, niż na odbicie, które wykonane prawidłowo, także daje dobre rezultaty.
Proszę o jakąś fachową opinię, żebym mogła zweryfikować swoje wywody :)
P.S Jeżeli ktoś się orientuje w temacie freedivingu to może poda jakies sprawdzone techniki ćwiczeń na dynamikę? :D
Pozdrawiam
 
 
 
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Sro Lis 30, 2005 7:04 pm   

Ishtar napisa³/a:
P.S Jeżeli ktoś się orientuje w temacie freedivingu to może poda jakies sprawdzone techniki ćwiczeń na dynamikę?

Ja osobiscie cwiczylem poprzez zabawe, plywalem z kolega w odstepach okolo 10 sekund i po pokonaniu 25m zatrzymywalem sie i czekalem az kolega mnie dotknie(w reke lub noge :P )i cheja a kolega czekal 10 sekund na 25 i dalej za mna az do 50 gdzie tez na niego czeklalem. To cwiczenie poza kondycja wyrabia takze psychike i prace druzynowa tak potrzebna w naszym zawodzie. Jesli nie masz z kim plywac mozna to cwiczenie wykonac samemu ale zazwyczaj rezultaty sa gorsze bo wlasnie brak jest tego aspektu psychologicznego. Kolejnym cwiczeniem jakie stosowalem jest przeplyniecie pod woda dystansu 25m powrot spokojnym kraulem i takie cwiczenie powtarzamy kilka razy z czasem przyspieszamy tempo kraula :)
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sro Lis 30, 2005 10:37 pm   prosze o wiecej...

jesli mozeesz to napisz wiecej o wlasnych doswiadczeniach. temat jest ciekawy a ty potrafisz to fajnie opisac.
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
  Wys³any: Sro Lis 30, 2005 10:54 pm   

Znalazlem cos takiego: Regulamin Ratyfikacji Rekordów Narodowych Stowarzyszenia Freediving Poland (wersja 1/2005)
Jesli komus nie chce sie czytac prosze bardzo:
(...)
6.2 Dynamika
(...)
6.2.5 Start musi mieć miejsce w wodzie (...)

W zwiazku z tym nikt mi juz nie wmowi, ze lepiej jest startowac z dolu! :mrgreen:
_________________
q(-_-)p
  
 
 
 
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Czw Gru 01, 2005 12:19 am   

kovalsz napisa³/a:
jesli mozeesz to napisz wiecej o wlasnych doswiadczeniach. temat jest ciekawy a ty potrafisz to fajnie opisac.

nie mam zbyt wielu doswiadczen...do rozpoczecia treningu zacheci lmnie artykul Tomasza Nitka ktory jest na tej stronce http://www.freediving.com.pl/ tam tez poznalem podstawowe cwiczenia oddechowe i zagrozenai plynace z tego sportu (blackout, hiperwentylacja). Powazniej zaczolem od statyki: 2 miuty pozniej 3...4 skoczylem na 4:16. Pozniej zwiekszalem toleranje organizmu na zmniejszony poziom O2 i zwiekszony CO2(cwiczenia na stronie). Uznalem ze to juz mi wystarczy i zaczolem laczyc to co juz umialem z nauka dynamiki: najpierw doszlifowalem technike plywania pod woda, szuaklem swojego stylu sprawdzilem zwykla zabe oraz zabe z odbiciem nog do delfina i przyznam szczerze ze jesli chodzi o odleglos to dla mnie jest lepsza zaba poniewaz moge sie bardziej skupic ale to pewnie kwestia treningu. Pierwsze cwiczenia to bylo minuta pod woda i 25m pozniej 15s 25m 15s 25m, skonczylem na 30s 25m 30s 25 albo 3m i 25m. Calosc treningu od tych pierwszych rezultatow do ostatnich zajela mi okolo 5-6 tygodni cwizenia na basenie i na ladzie. Cwiczenia na ladzie glownie opieraly sie na tzw. wizualizacji czyli wyobrazeniu sobie calej sekwencji ruchow po kilkadziesiat razy jest to praktyka stosowana we wszystkich sportach, mialo na celu wyrobienie pewnych odruchow, poza wizualizacja cwiczylem wsrzymywanie wdechow na jak najdluzej i branie wdechow pelnych np co minute. To wszystko co mi teraz przychodzi do glowy ale polecam zajzec na stronke gdzie mistrz polski to wytlumaczy w sposob rzetelniejszy.
POZDRAWIAM
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
  
 
 
 
Swietliaciok 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 35
Do³±czy³: 18 Lis 2005
Posty: 66
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Sob Gru 03, 2005 1:57 pm   

t0ma5 napisa³/a:
rekordy we freedivingu (obecnie chyba 166 na 25m basenie)


!!!OSTRO!!!
Mój rekord to przepłynąć 50m pod wodą i do dziś póki tego nie przeczytalem byłem z tego osiągnięcia dumny.W bezdechu(bez żadnego ruchu)pod wodą wytrzymałem 3,03min.
Ale jak widze moje rekordy to pryszcz w porównaniu z obecnym rekordem=)
POZDRO
 
 
 
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Sob Gru 03, 2005 4:30 pm   

A o to film z bicia rekordu swiata. (166 m)
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
 
Ishtar 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl



Do³±czy³a: 17 Kwi 2005
Posty: 209
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sob Gru 03, 2005 4:44 pm   

nieźle :shock: można przy okazji podpatrzeć kilka rzeczy. (I nawet fajną muzykę dobrali do filmu :D )
 
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytañ do SQL: 16