www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Książeczka żeglarska
Autor Wiadomo¶æ
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sro Mar 25, 2009 9:26 am   Książeczka żeglarska

Posiadając stopień sternika motorowodnego i chęć dalszego rozwijania się w tym zakresie zainteresowała mnie informacja o wymogu książeczki żeglarskiej. Czy ktoś z Was zna dokładniej sytuację?


"Książeczki żeglarskie

Informujemy wszystkich ratowników i sterników, że aby pływać na naszych WOPRowskich łodziach motorowych na śródlądowych drogach wodnych należy (według najnowszych przepisów) posiadać żeglarską książeczkę pracy wydawaną przez Urząd Żeglugi Śródlądowej w Warszawie."



Z ciekawości zadzwoniłem do Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie z zapytaniem o wymóg. Inspektor, z którym zostałem połączony powiedział, że sternika i starszego sternika to nie obowiązuje, ponieważ oba stopnie są "rekreacyjne". Chodziło o stopień stermotorzysty - "zawodowy".

W zwiÄ…zku z tym:

Czy ratownicy WOPR pracujący nad wodami otwartymi prowadzący "woprowską" łódź ratowniczą, posiadający patenty PZMWiNW sternika motorowodnego lub starszego sternika motorowodnego muszą posiadać zawodowe uprawnienia stermotorzysty?
 
     
kedzior 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 11 Lis 2008
Posty: 74
Sk±d: GdzieÅ› z morza pisze...
Wys³any: Czw Mar 26, 2009 12:22 pm   

Jak dla mnie to kwestia dyskusyjna... zalezy czy ratownictwo potraktujemy jako sport czy jako prace zawodową... Do tej pory wszystko działało na patentach motorowodnych, nie widze przyczyny dlaczego nie mialoby tak zostac...
Popatrzmy na SAR -> stacje brzegowe -> RIBy
Urząd Morski wymaga st. sternika mw + 4 podstawowe kursy (Basic Safety) i starszego ratownika (nie mylić z WOPR, Cert. of proficiency in fast rescue boat),
czy UŻŚ jest taki ważny że musi wymagać od nas zawodowych uprawnień?
Czy w tym przypadku nie wystarczyłby sternik mw + ratownik WOPR?
_________________
Ratownik WOPR ('stary'), kurs rat.med. KSRG
Ratownik ochotnik BSR (SAR)
mgr inż. of. mar. handl. DPO,
st. sternik i instr. motorowodny, st. jacht.
PADI AOWD
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 06 Mar 2009
Posty: 200
Sk±d: Olsztyn
Wys³any: Czw Mar 26, 2009 3:29 pm   

na śródlądowych drogach wodnych

... tu jest wymagany stermotorzysta na innych wodach nie
 
     
sailor 
Czasem zaglÄ…da
sailor


Do³±czy³: 07 Lut 2009
Posty: 2
Sk±d: Poland
Wys³any: Czw Mar 26, 2009 8:25 pm   

To może tak. Czy ratownicy WOPR uprawiający żeglugę w celach zarobkowych "woprowską" łodzią ratowniczą, muszą posiadać zawodowe uprawnienia stermotorzysty?
 
     
Powertech 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Diving :)


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 11 Lut 2008
Posty: 70
Sk±d: WJM
Wys³any: Czw Mar 26, 2009 9:04 pm   

Wszystko jest dobrze dopóki się nic nikomu nie stanie (mam na myśli ratowników) Prowadzimy łódź w akcji. Jesteśmy uprzywilejowani więc kierwonik statku powinien mieć papiery zawodowe. Jeżeli jesteśmy na etacie, czy na umowe, czy cokolwiek to musimy mieć stermotorzyste.
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 06 Mar 2009
Posty: 200
Sk±d: Olsztyn
Wys³any: Pi± Mar 27, 2009 1:11 am   

Ja bym się dalej upierał że to dotyczy wytyczonych "śródlądowych szlaków wodnych"
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Pi± Mar 27, 2009 1:21 am   

a jak sprawa bedzie sie miala jak bede mial stopien zawodowy wg WOPR a bede mial "tylko" sternika motorowodnego ? czy stopien zawodowy WOPR bedzie mnie obligowal do posiadania stopnia zawodowego stermotorzysty zeby moc prowadzic lodz ratownicza na wodach srodladowych ?
 
     
kedzior 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 11 Lis 2008
Posty: 74
Sk±d: GdzieÅ› z morza pisze...
Wys³any: Nie Mar 29, 2009 9:49 am   

A jak Szczecin w polowie jest na wodach srodladowych a w polowie morskich... (Baza lezy prawie na samej granicy administracyjnej wod) Powinienem miec papiery jak na morze (st.mw. + Basic safety + st.rat. a moze jeszcze szypra I lub II klasy sobie by UMorski zazyczyl) + jak na srodladzie (stermotorzysty), no i WOPRowskiego ratownika wodnego morskiego i srodladowego ???

Jesli tak to dochodzimy do przerostu formy nad trescia...


Czy UŻŚ jest taki ważny (moze mają jakis kompleks w stosunku do UM), że nie wystarcza im dla łodzi ratowniczych st. sternik mw.?? Czego się więcej można nauczyć przygotowując do stermotorzysty?? W tym przypadku akurat UM wykazal sie rozsadkiem, moze biorac przyklad z brytyjczykow, gdzie do zeglugi 'zawodowej' / 'komercyjnej' czy jak tam ja zwać na małych łodkach wystarczy patent sportowy wydany związek + kursy podstawowe bezpieczenstwa (Basic safety) zgodne z STCW... U nas UM dla lodzi ratowniczych SAR wymaga jeszcze st.ratownika (= dowodcy szybkiej lodzi ratowniczej)
Rozumiem, że UŻŚ nie posiada takich kursów, ale przy odrobinie chęci można by sprobowac dogadac to na zasadzie uznania naszego ratownika WOPR za taki odpowiednik... ew. wprowadzic kurs/szkolenie sternikow lodzi ratowniczych w WOPR w porozumieniu z UŻŚ, który zatwierdzą i beda uznawać... (mogloby to wymagac malych zmian w przepisach albo wykorzystania jego granicy/dziur/mozliwosci interpretacji, ale to w koncu przepisy sa dla ludz a nie odwrotnie... a przynajmniej tak powinno byc...)

[ Dodano: Nie Cze 07, 2009 10:43 pm ]
ostatnio znalazłem coś takiego:
interpelacja poselska
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/7BCE4FB9
oraz odpowiedź
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/70471104
liczymy na rozważne decyzje nieposiadające cech przerostu na nad treścią...
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytañ do SQL: 16