www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
kto kieruje akcją? kto kończy akcje?
Autor Wiadomo¶æ
rescuer 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 12 Gru 2007
Posty: 6
Sk±d: Gdynia
Wys³any: Wto Gru 25, 2007 12:28 pm   

A więc jesli jest zdarzenie na kąpielisku morskim, na miejscu zdarzenia jest Policja,Straż,Wopr,SAR koordynatorem na miejscu akcji czyli OSC jest SAR
to on prowadzi całą akcję wyznacza metody poszukiwan.
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Wto Gru 25, 2007 12:32 pm   

teoretycznie masz racje
lecz w praktyce często bywa inaczej - jednostki SAR nie chcą kierować poszukiwań zrzucając odpowiedzialność na jednostki na plaży czyli WOPR + PSP

przypomnijmy, że akcja miała miejsce daleko od brzegu więc udział jednostek SAR był jak najbardziej uzasadniony
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Wto Gru 25, 2007 2:27 pm   

Dopóki nie ma ustawy co do kierowania akcja ratownicza w takim przypadku ,możemy sie tylko przepychać i zganiać odpowiedzialność na inne służby ratownicze . Moim zdaniem do póki nie przybędzie na miejsce zdarzenia SAR, akcja powinien kierować starszy ratownik wopr ,następnie dowództwo powinien przejąć SAR ze względu na duże lepszy sprzęt i większe doświadczenie przy tego typu akcjach ,ewentualnie WOPR i SAR muszą szybko dojść do porozumienia i wyznaczyć osobę kierującą akcja ratowniczą do końca
 
 
     
rescuer 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 12 Gru 2007
Posty: 6
Sk±d: Gdynia
Wys³any: Wto Gru 25, 2007 3:42 pm   

mati82 napisa³/a:



przypomnijmy, że akcja miała miejsce daleko od brzegu więc udział jednostek SAR był jak najbardziej uzasadniony


to własnie miałem na mysli
 
     
Bezpiecznawoda
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
www.24ratownik.pl


Do³±czy³: 02 Cze 2007
Posty: 145
Sk±d: Polska
Wys³any: Pi± Sty 04, 2008 9:37 pm   

rafaco napisa³/a:
niewiem czy ucza czy nie bo jestem w trakcie robienia RW ale w takiej sytuacji ty napewno nie bedziesz kierowal taka akcja patrzac chociaz by po naszym sopocie ja jak 2 lata temu bylem to jak dzieciak sie topił i jak wezwalismy karetke to kierownik po paru minutach przyjechal swoim patrolem i wtedy on prowadzil akcje ale pamietam tez ze ktoregos wieczora mielismy isc do aqua parku i wieczorem po pracy czekalismy w woprowce gdy nagle telefon ze w stogach 2 chlopakow sie topi wiec kierownik sie zdecydowal ze jedziemy na miejscu rozstawil nas w lancuchu i szukalismy juz wtedy cial byla tez motorowka sar-u i po jakims czasie jeden z ratownikow wyskoczyl z motorowki, podplynał do brzegu i powiedzial ze koniec akcji i zakonczylismy. Pamietaj ze straz czy SAR to sa jednostki zawodowe i one maja odgornie narzucone procedory kiedy sie wlanczaja do akcji i kiedy koncza ja.my nie mamy takich procedor u nas jest jedna jedyna procedora ze prowadzimy reanimacje do czacu gdy przyjedzie pogotowie albo gdy odzyska podstawowe czynnosci zyciowe. i to jest jedna jedyna procedura jaka my mamy. s co do tego kto prowadzi akcje to szczeze mowiac nie wiem ale w podreczniku ,,Prawie wszystko o rat. wodnym" jest napisane ze wszystkimi typami akcji na morzu kieruje SAR


Ja również polecam edukację ratowniczą- SRW

[ Dodano: PiÄ… Sty 04, 2008 9:45 pm ]
mati82 napisa³/a:
KcK napisa³/a:
jeśli na miejscu jest SAR to oni rządzą


Wyobraź sobie sytuacje, że jesteś SRW na kąpielisku morskim, prowadzisz akcje poszukiwawczą, ściągasz kolejne służby do pomocy (SAR, PSP, POLICJA).
Sytuacja sie rozwija, na miejscu nagle masz 50-100 osób (sąsiednie kąpieliska). Przypływa jednostka SAR, w powietrzu jest helikopter, a Ty mówisz "przybył SAR więc niech oni teraz kierują akcją" czyli zostawiasz ten cały burdel dla nich.

Tak naprawdę to nikt nie chce kierować taką akcją, ratownicy wopr mówią "na wodzie rządzi SAR bo oni są zawodowcami", a SAR mówi odwrotnie "ratownicy z plaży kierują akcją ponieważ oni to rozpoczęli oraz to ONI wezwali nas do pomocy", policja i psp mówią jeszcze lepiej "my tylko pomagamy wam".

Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Rafal dobrze powiedział, nie ma procedur dla nas.
Słynne procedury które Telak przekazał do PSP są tak niedopracowane, że pewnie przez następne kilka lat takich procedur nie będzie. Zostły chyba stworzone tylko po to aby były, a połowa zawartości procedur wygląda jak kopiuj-wklej Dziennik Ustaw nr 57 oraz kilka definicji z wikipedii.

Najprościej byłoby gdyby spotkała się "góra" z SAR oraz WOPR i coś ustalili.
Sopockie WOPR odbyło spotkanie z "górą" SARu w lutym, wspólnie obgadaliśmy kilka spraw, ale to i tak za mało.


Na forum wypowiada się kilku instruktorów, może Oni pomogą nam rozwiązać ten problem (wiem, jestem okropny, że wywołuje "do tablicy" :mrgreen: )


Co prawda nie instruktor.....

Jeżeli chodzi o procedury "Telaka"..... PREZESA Telaka drogi kolego WOPR-owcu. Należy się szanować i szanować innych.

Jeżeli uważasz że procedury są złe to powiedz mi ile wysłałeś maili do WOPR-u z sugestią zmian??

[ Dodano: PiÄ… Sty 04, 2008 9:48 pm ]
RatMed napisa³/a:
hmm powiem wam tak wg ustawy (nie wiem czy dotyczy to morza) jak to wyglada na ladzie
policja nie ma nic do gadania - nigdy kieruja akcja ratownicza
pogotowie - akcja kieruje lekarz zespolu ktory przybyl na miejsce pierwszy jednak jesli dana stacja pogotowia ma takie zasady dowodzenie akcja moze zostac przekazane lekarzowi o wiekszym doswiadczeniu (np u mnei w pogotowiu obowiazywala procedura ze na miejscu zdarzenia dowodzi lekarz ktory przybyl pierwszy jednka jesli tym lekarzem byl lekarz z "W" a na miejsce pozniej dojechala "R" lekarz z "R" przejmowal dowodzenie"
Straz - Jesli na miejscu zdarzenia pojawia sie straz wtedy ona przejmuje dowodznie nad CALA akcja a dowodzacy (np do tej pory lekarz) staje sie koordynatorem do spraw medycznych). Dowodca strazy prowadzi cala akcje i on decyduje o jej zakonczeniu. W tym czasie wszystkie inne sluzby policja, pogotowie ratunkowe, gazowe, wodne itd podlegaja jemu.

Na zdrowy rozsadek wydaje mi sie ze JESLI NIE MA PRZEPISOW W TEJ SPRAWIE (a tak wlasnie moze byc). Wypadaloby to zalatwic na zasadzie porozumienia pomiedzy WOPR a SAR bo na chwile obecna to kazdy moze prowadzic samodzielna akcje (WOPR, SAR, PSP) lub dogadaywac sie kto co ma robic w trakcie trwania akcji na zasadach partnerskich. Wynikaloby tez z tego ze zakonczenie akcji przez SAR w zaden sposob nie obliguje WOPRu do zakonczenia akcji i na odwrot. Bo jaki prawem ktos moze zabronic ci szukac ludzi w wodzie jesli intuicja, doswiadczenie, wyrzuty sumienia nakazuja Ci nadal szukac...

No pozostaje opcja ze moze PSP jest zobligowane do kierowanie akcjami nie tylko na ladzie ale i np w pasie przybrzeznym ale tego juz nie wiem trzebaby sprawdzic ustawe



WRESZCIE ktoś powiedział mądrze i powołał się na coś co jest prawdą!

[ Dodano: PiÄ… Sty 04, 2008 9:50 pm ]
mati82 napisa³/a:
RatMed napisa³/a:
Wypadaloby to zalatwic na zasadzie porozumienia pomiedzy WOPR a SAR bo na chwile obecna to kazdy moze prowadzic samodzielna akcje (WOPR, SAR, PSP) lub dogadaywac sie kto co ma robic w trakcie trwania akcji na zasadach partnerskich.


dobrą okazją jest dopisanie do tworzących się procedur (ZG WOPR) instrukcje co w danej sytuacji, jednak oni dla zwiększenia objętości procedur przepisali informacje z dziennika ustaw nr 57
procedury poszły do PSP oraz chyba do SARu aby napisali swoje uwagi - ciekawe czy ktoś zauważy, że brakuje procedury "kto kończy akcje"


Chętnie przyjmą maila od Ciebie z tą uwagą!!

[ Dodano: PiÄ… Sty 04, 2008 9:51 pm ]
immortal napisa³/a:
wiem, że temat był poruszany w maju ale cóż....przez przypadek znalazłem coś takiego:


Na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:

§ 7. 1. Morskie statki ratownicze oraz brzegowe stacje ratownicze wykonują działania ratownicze samodzielnie bądź we współdziałaniu z innymi jednostkami ratowniczymi.
2. W przypadku działań samodzielnych, akcją na miejscu kieruje odpowiednio kapitan statku ratowniczego lub kierownik brzegowej stacji ratowniczej, a w razie współdziałania z innymi jednostkami ratowniczymi - osoba wyznaczona przez kierownika akcji.

ROZPORZÄ„DZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 25 września 2001 r.

w sprawie szczegółowych zasad i sposobu wykonywania zadań poszukiwania i ratowania życia na morzu oraz uprawnień członków ochotniczych drużyn ratowniczych.

(Dz. U. z dnia 15 października 2001 r.)

Całość na http://www.abc.com.pl/serwis/du/2001/1253.htm



Kolejne podziękowania za dobry argument w sprawie tematu!

[ Dodano: PiÄ… Sty 04, 2008 9:52 pm ]
mati82 napisa³/a:
immortal napisa³/a:
w razie współdziałania z innymi jednostkami ratowniczymi - osoba wyznaczona przez kierownika akcji.


masło maślane...
właśnie oto chodzi kto ma być tym kierownikiem akcji w sytuacji, w której na miejscu są różne służby


Zacznij czytać definicje i szukać a znajdziesz a nie pisz "masło maślane" czekasz na gotowe??
_________________
SRW-2007 MI-2011
Instruktor: Motorowodny PZMWiNW,Żeglarstwa,Pływania, Pierwszej pomocy,
Aqua Fitness,
Ratownik Medyczny
Kierownik Obozów i Kolonii
 
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Sk±d: Bialystok/ Sopot
Wys³any: Sob Sty 05, 2008 10:11 pm   

czyli według:
Na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:

§ 7. 1. Morskie statki ratownicze oraz brzegowe stacje ratownicze wykonują działania ratownicze samodzielnie bądź we współdziałaniu z innymi jednostkami ratowniczymi.
2. W przypadku działań samodzielnych, akcją na miejscu kieruje odpowiednio kapitan statku ratowniczego lub kierownik brzegowej stacji ratowniczej, a w razie współdziałania z innymi jednostkami ratowniczymi - osoba wyznaczona przez kierownika akcji.

chyba znalezlismy odpowiedz na ta długa dyskusje :razz:
_________________

 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 17