www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zapytanie o uprawnienia
Autor Wiadomo¶æ
sirk44 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 15 Mar 2016
Posty: 2
Wys³any: Wto Mar 15, 2016 3:20 pm   Zapytanie o uprawnienia

Witam, pewnie gdzieś na forum już to było, ale pytanko, jestem/byłem młodszym ratownikiem WOPR od 2000 r. pracowałem przez parę lat więc wypracowałem trochę godzin potem pracowałem w innym zawodzie i teraz pytanie jak to wygląda po zmianie przepisów dotyczących ratowników, posiadam tez patent żeglarski i motorowodny.
Czy teraz posiadam jakiś stopień w ratownictwie??
Jeżeli tak to jaki? Jeżeli nie to ponownie kurs muszę zrobić?
Czy potrzebne też jest KPP? Ja wygląda teraz zatrudniania na pływalniach i otwartych akwenach?
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Mar 16, 2016 10:03 am   

Formalnie obowiązuje Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240, z późn. zm.), która zlikwidowała stopnie w ratownictwie wodnym. Dziś określa się jedynie (art. 2 ust. 5 Ustawy) kogo można uznać za ratownika wodnego(dla jasności jakim ratowniku wodnym mowa często dopisujemy - ustawowy lub MSW)

Za RATOWNIKA WODNEGO, może być uznana jedynie osoba która spełnia łącznie wszystkie kryteria określone art. 2 ust. 5 Ustawy tj.:

a) posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich;
- Każdy ratownik (niezależnie od uzyskanego stopnia), który ukończył szkolenie przed wejściem w życie powoływanej Ustawy, zachowuje swoje uprawnienia. Wynika to z art. 41. w brzmieniu:
"Osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoje uprawnienia."
MSW stoi na stanowisku, że spełnieniem tego warunku w Twoim przypadku (i oczywiście w sytuacjach analogicznych) jest posiadany przez Ciebie stopień MRW bo on oznacza w rozumieniu MSW "posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich"
Konkludując formalnie spełniasz ten warunek (choć jako WOPR mamy co do tego zastrzeżenia - jesteśmy bardziej restrykcyjni w swoim stanowisku, gdyż wynika to z pewnej racjonalności podejścia do "zachowania uprawnień " - ale to osobny temat) - powtórzę jeszcze raz - formalnie spełniasz ten warunek uznania Ciebie obecnie za ratownika wodnego (MSW)
- Oczywiście spełnienie tego warunku potwierdza również ZAŚWIADCZENIE o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym (Dz. U. poz. 747).
Prawdę mówiąc w perspektywie jakiegoś czasu zachęcałbym Cię do ukończenia takiego szkolenia. Rozwiałoby by to wszelkie wątpliwości interpretacyjne co do tego wymogu "posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich", a jednocześnie może warto po latach zaktualizować wiedzę i umiejętności - choćby dla własnego przekonania, że nie jest się gorszym od innych.

b) posiada inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym;
Posiadasz patent żeglarski i motorowodny - więc absolutnie i bez zastrzeżeń spełniasz ten wymóg.

c) jest zatrudniona lub pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem tego podmiotu;
Musisz pewnie ponownie wstąpić do być może nawet WOPR do którego należałeś (ale sprawdź czy jest on na liście MSW podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego). Oczywiście możesz zostać członkiem, być zatrudnionym lub pełnić służbę, w dowolnym uprawnionym podmiocie aby spełnić ten warunek.

d) spełnia wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.).
Potwierdzeniem tego wymogu jest właśnie aktualne ZAŚWIADCZENIE potwierdzające posiadanie tytułu RATOWNIKA (aktualne zaświadczenie ukończenia kursu KPP lub zdania egzaminu "recetyfikacyjnego").
Krótko mówiąc musisz mieć takie aktualne Zaświadczenie.

Jeśli spełniasz wszystkie te warunki jesteś uznawany za ratownika wodnego (MSW). Nie jest to stopień (tak jak dotychczas było to rozumiane), tylko rodzaj uprawnień i kwalifikacji jakie w danym momencie posiadasz i możesz być zatrudniony wszędzie tam gdzie wymagane kwalifikacje ratownika wodnego (Ustawowego) - dziś nie ma formalnych ograniczeń - możesz będąc ratownikiem wodnym (ustawowym) pracować wszędzie - pływalnia, jezioro, morze - ale czy powinieneś bezkrytycznie przyjmować wszystkie wyzwania przy Twoim faktycznym poziomie wyszkolenia - to już musisz sobie odpowiedzieć sam.
Pozdrawiam.
_________________
Pozdrawiam
 
     
sirk44 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 15 Mar 2016
Posty: 2
Wys³any: Sro Mar 16, 2016 5:35 pm   

Dziękuje super wytłumaczenie rozumiem, czyli spełniam wszystkie warunki określone w ustawie - umiejętności ratownicze i pływackie posiadam bo jestem MRW, mam patenty, kurs posiadam z pierwszej pomocy bo nie jest napisane że musi to być KPP.
Wychodzi z tego ze WOPR wprowadził wewnętrzne szkolenia nadające uprawnienia, które nie są zapisane w ustawie, która reguluje takie kwestie.
Pływam cały czas, jako ratownik miałem kilka akcji ratowniczych i umiejętności posiadam i jeżeli nie jest konieczne ponowne wywalanie kasy na taki sam kurs to dlaczego miałbym go robić. Dodatkowo niedawno będąc na basenie trafiłem na rozpoczynający się kurs i chyba z 10 osób które podjęły się egz. wstępnego 8 min. 400 m tylko jedna dała radę :( Daje rade spokojnie poniżej 8 min. pod wodą też nie ma problemu a mam 35 lat, a to byli młodzi ludzie po 20-23 lata, jakaś masakra była.
Ale do sedna zwrócę się do mojego WOPRu o stwierdzenie jak to jest bo wiem teraz o co chodzi, jeszcze raz dziękuje za pomoc.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Sro Mar 16, 2016 5:52 pm   

MUSI TO BYĆ KPP
_________________
s.o.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Czw Mar 17, 2016 11:05 am   

sirk44 napisa³/a:
bo nie jest napisane że musi to być KPP.

Jest napisane :)
d) spełnia wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.).
Potwierdzeniem tego wymogu jest właśnie aktualne ZAŚWIADCZENIE potwierdzające posiadanie tytułu RATOWNIKA (aktualne zaświadczenie ukończenia kursu KPP lub zdania egzaminu "recetyfikacyjnego").
Krótko mówiąc jest tak jak napisałem ja i s.o.
s.o. napisa³/a:
MUSI TO BYĆ KPP
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 17