www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Co to tak naprawde jest abc ratownika ??
Autor Wiadomo¶æ
grygrus_ 
Czasem zaglÄ…da



Wiek: 34
Do³±czy³: 29 Maj 2006
Posty: 4
Sk±d: Bysdgoszcz
Wys³any: Pon Cze 05, 2006 9:49 pm   Co to tak naprawde jest abc ratownika ??

chciałbym sie zapytać co wchodzi w skałd abc ratownika
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Cze 05, 2006 10:19 pm   

Myślę, że każdy z Nas ma swoje własne ABC. Dla jednych może to być choćby koszulka ratownika, gwizdek i czapka a dla drugich boja SP, łódź ratownicza czy rzutka.

W nurkowaniu ABC to maska, płetwy, fajka a są to rzeczy przydatne do ratowania i zapewne to jest odp na Twoje pytanie ;)

Pozdrawiam
 
     
Milero 
MÅ‚odszy Forumowicz
Ratownik WOPR


Do³±czy³: 30 Maj 2006
Posty: 20
Sk±d: Bydgoszcz
Wys³any: Wto Cze 06, 2006 12:04 am   

Kurcze ty chyba zarty se robisz ABC to podstawowy sprzet do penetracji dna
_________________
Ratownik WOPR
Sternik motorowodny
Jesteśmy po to aby inni przeżyli
 
     
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Wto Cze 06, 2006 1:24 am   

Jest to m in angielski akronim najważniejszych czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy tzw ABC (A-airway B-breathing C-circulation) , a wiec udroznienie drog oddechowych, sztuczne oddychanie oraz zewnetrzny masaz serca. Pozdrawiam :mrgreen:
 
     
vielki 
Forumowicz WOPR
MÅ‚odRZy RatoFnik :)



Wiek: 35
Do³±czy³: 07 Maj 2006
Posty: 39
Sk±d: Kozienice City
Wys³any: Wto Cze 06, 2006 8:32 am   

ABC to PÅ‚etwy , Maska , Rurka
To pytanie mialem na egzaminie i zdałem :P
_________________
2000 - Żeglarz Jachtowy
2004 - Sternik motorowodny
2004 - Licencja na holowanie narciarza
2006 - MÅ‚odszy Ratownik
http://tongue.0f.pl/neo/img/nie_banner.gif
 
 
     
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Wto Cze 06, 2006 1:37 pm   

ABC to sa 3 litery pod, ktore mozemy podciagnac rozne symbole, m.in. podstawowy sprzet nurkowy, czynnosci prowadzone przy resuscytacji krazeniowo oddechowej, podstawowa wiedze z danego zakresu dlatego prosze o sprecyzowanie pytania.
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
     
woprowiec1978 
Forumowicz WOPR
woprowiec


Wiek: 46
Do³±czy³: 04 Maj 2006
Posty: 27
Sk±d: kielce
Wys³any: Pi± Cze 09, 2006 12:37 am   

Panowie grygrus_ wyraźnie się zapytał co wchodzi w skład ratowniczego ABC. Wszyscy mają rację bo można nim określić RKO - choc nie często spotykane, inni nim nazywają własnie koszulki, gwizdki i co tam jeszcze ale w tym wypadku chodzi o określenie przypożądkowane przez Milero oraz vielki - ego i jako płetwonurek z pewnym doświadczeniem oraz ratownik z nie mniejszym bagażem potwierdzam, że jest to podstawowy sprzęt do nurkowania na bezdechu: maska, fajka, płetwy,, ale to każdy ratownik powienien wiedzieć, bo jest obligatoryjnym obowiązkiem - choć formalnie nie zapisanym ale stosowanym, posiadanie ABC przez każdego ratownika. Pozdrawiam wszystkich.
_________________
woprowiec
 
 
     
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pi± Cze 09, 2006 12:58 am   

woprowiec1978 po rozwiazaniu paru testow z Tamy nie bedziesz juz taki pewny ze okreslenie ratownicze ABC jest tak trwale zwiazane z podstawowym sprzetem do nurkowania.. Wczesniej tez to tak jednoznacznie utozsamialem. Tam m in poruszane jest takie znaczenie tego slowa o jakim wspomnialem wyzej w poscie i to wlasnie ono bardziej kojarzy mi sie z ratownicza kwestia dodatkowo zwazywszy na to, iz autor nigdzie nie napisal ze jest to ABC ratownika wodnego wiec moze dotyczyc pierwszej pomocy.. Pozdrawiam :mrgreen:
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Nie Cze 11, 2006 4:06 pm   

grygrus_ napisa³/a:
chciałbym sie zapytać co wchodzi w skałd abc ratownika
<--- pytanie sformulowane jest jasno i czytelnie (dla ludzi umiejacych czytac ze zrozumieniem) wiec odpowiedz jest jasna czyli maska, fajka, pletwy. Jeszcze nie spotkalem sie ze stwierdzeniem ze ABC ratownika to koszulka i gwizdek.
Jesli grygrus_ zapytalby co wchodzi w skład czynności ABC wtedy moznaby dywagowac, ze to jest schemat Safara, tak to nie ma co wymyslac :-)
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
woprowiec1978 
Forumowicz WOPR
woprowiec


Wiek: 46
Do³±czy³: 04 Maj 2006
Posty: 27
Sk±d: kielce
Wys³any: Nie Cze 11, 2006 9:50 pm   

Kolega skacowany pięknie sprawę skwitował i było nie było ma rację. A chwalenie sie Tamą jest raczej nie na miejscu - nikogo nie obrażając, mam szacunek dla ludzi ambitnych i wytrwałych. Ja też podałem kilka określeń tego skrótu, z którymi sie spotkałem i dla mnie sprawa jest prosta, o zastosowaniu ABC nie przesądza test z tamy, czy osoba nazywająca a zwykła sytuacja, która w danej chwili jest potrzebą czy wręczy przymusem.
Pozdrawiam wszystkich i czekam na odpowiedź: im więcej mówimy tym więcej się dowiadujemy:) 8)
_________________
woprowiec
 
 
     
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pon Cze 12, 2006 12:18 am   

Niestety zle zinterpretowales moja wypowiedz.. bynajmniej nie mam zamiaru sie chwalic. Kiedys tez w ten jednoznaczny co Ty sposob pojmowalem skrot ABC. Wczesniej znalem to znaczenie o ktorym wspominalem ale nie przywiazywalem do niego tak wielkiej wagi lecz na tescie w Tamie pytali wlasnie o to i teraz nie uwazam tego znaczenia jako tak marginalne w porownaniu ze znanym powszechnie jako fajka, maska i pletwy. Jedynie w tym kontekscie powolalem sie na kurs centralny ale nie trzeba jechac do az tam gdyz podobne pytania znajduja sie w przykladowych testach na koncu ksiazki "Poradnik instruktora WOPR" A. Stanuli.
Skacowany napisa³/a:
Jesli grygrus_ zapytalby co wchodzi w skład czynności ABC wtedy moznaby dywagowac

Przeciez kolega nie napisal tez jednoznacznie ze chodzi mu o ratownika wodnego :!: Nie sadze aby np dla ratownika ZHP okreslenie ABC kojarzylo sie z rurka, maska i pletwami..

Z pewnoscia skrot ma wiele znaczen i uwazam iz upieranie sie przy jednym przy tak sformulowanym pytaniu nie jest odpowiednie.

Pozdrawiam :mrgreen:
 
     
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Pon Cze 12, 2006 10:24 am   

Drogie Panie i Drodzy Panowie...
Dyskusja staje się absurdalna i lekko :D zboczyła z tematu.

Mam propozycjÄ™ aby autor kontrowersyjnego postu
grygrus_ napisa³/a:
chciałbym sie zapytać co wchodzi w skałd abc ratownika

określił dokładnie co miał na myśli.
W innym wypadku zamknę temat, bo tworzy się niepotrzebny bałagan

baca
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Pi± Cze 16, 2006 3:32 pm   

Maltańska Służba Medyczna
PCK
WOÅšP- Pokojowy Patrol

Te organizacje, które swoich członków również nazywają "ratownikami" pojęcie ABC wiążą z 3-ma pierwszymi literami (airway, breathing, circulation). Jak obiło mi się o uszy jest to międzynarodowy skrót od tych czynności.

Z określeniem maski, fajki i płetw jako sprzęt ABC spotkalem się dużo później i własnie na kursie WOPRu. Instruktor jednak powiedział, że zależnie od kontekstu i tego o co konkretnie nam chodzi ABC można nazywać zarowno płetwy, maska, fajka jak i RKO.

Dyskusja więc czym tak naprawde jest ABC jest bezsensowna.


Aha... nazywanie koszulki, gwizdka i... (olejku do opalania czy czego innego) ABC ratownika jest nieprofesjonalne, nieoficjalne i umowne dla każdego ratownika :lol: Ja bym proponował: słońce, plaża i morze :wink: słońce i sympatyczne dziewczyny zamiennie :P

Pozdrawiam
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytañ do SQL: 17