www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Pierwsza pomoc tonÄ…cemu - infografika
Autor Wiadomo¶æ
agathe 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³a: 22 Sie 2016
Posty: 1
Wys³any: Pon Sie 22, 2016 9:31 am   Pierwsza pomoc tonÄ…cemu - infografika

Dzień dobry!

W ramach społecznej działalności jednej z wrocławskich firm powstała infografika z pierwszą pomocą osobie tonącej, którą chcielibyśmy się z Państwem podzielić: https://www.eactive.pl/po...z-infografika/.
 
     
zar 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 09 Lut 2015
Posty: 4
Sk±d: z domu
Wys³any: Wto Sie 23, 2016 1:39 pm   

Inicjatywa i pomysł dobry.
Co do zawartości mam pewne wątpliwości.
W tej "infografice" piszecie:
Kod:
"Na brzegu udrożniamy drogi oddechowe i sprawdzamy oddech:
(...)
- jeÅ›li poszkodowany nie oddycha, ułóż skrzyżowane dÅ‚onie na mostku i wykonaj 30 uciÅ›nięć klatki piersiowej, nastÄ™pnie naprzemiennie 2 wdechy; jeÅ›li po 10 sek. nie ma prawidÅ‚owego oddechu, powtórz czynność;"   

1. Co to znaczy "następnie naprzemiennie 2 wdechy"? Rozumiem, że chodzi o resuscytację w algorytmie 30 : 2. W podanym zapisie brzmi to jakoś dziwnie.
2. Sprawa ważniejsza. Badanie "po 10 sek." :?: :?: :?: - chyba tyle to ma trwać samo badanie, a jego wykonywanie w trakcie prowadzonej resuscytacji dokonywane jest dopiero wówczas (zgodnie z wytycznymi z 2015 r.) gdy występują objawy mogące świadczyć o powrocie samoistnego krążenia tj. np. otworzenie oczu, ruchy kończyn, zaróżowienie (głównie) powłok skórnych twarzy, samoistne wdechy.
3. Kolejna sprawa. W przypadku tonięcia mówi się o modyfikacji algorytmu BLS-AED osoby dorosłej, polegającej na rozpoczynaniu resuscytacji od podania 5-ciu oddechów ratowniczych. Oczywiście po badaniu z zastosowaniem schematu AB - bez badania tętna, gdyż " stwierdzenie u nieprzytomnego pacjenta braku prawidłowego oddechu zobowiązuje ratownika rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO)["KPP dla jednostek współpracujących z systemem PRM"; PZWL 2016, str.208]". Czy w tej sytuacji nie jest błędem podanie i w konsekwencji stosowanie, opisanego przez was schematu postępowania?
_________________
pozdro
 
     
mietek123 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³a: 13 Wrz 2016
Posty: 2
Wys³any: Wto Wrz 13, 2016 11:22 am   

bardzo dobra instrukcja ale w wiekszosci przypadków trzeb azachowac zimna krew. gdy widzimy osobe tonąco i sami nie umiemy dobzre jej pomóc to cięzko dostosowac się do tych wskazówek. Wiem o tym dobrze bo raz topiła sie moja księgowa. Jelenia Góra ma małe jeziorko wiec udało mi sie jej pomóc ale w jakims większym akwenie to nie wiem co bym zrobił.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 16