www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Tętno i tlenoterapia - kilka pytań
Autor Wiadomo¶æ
Sanio 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 30 Gru 2013
Posty: 2
Sk±d: Lubuskie
Wys³any: Pon Mar 17, 2014 10:03 am   TÄ™tno i tlenoterapia - kilka pytaÅ„

Witam. Mam zrobione KPP pracowałem nad morzem i każdy różnie mówił, niektórzy w ogóle nie wiedzieli, a inni fajnie mówili, ale niestety już zapomniałem jak to było. Chciałbym to sobie uporządkować bo szukałem w internecie, ale też ludzie dziwnie piszą. Moje pytania są następujące:

1. Badanie tętna w ciągu 10s? (ja byłem uczony, że powinno być 10-15, prawda?)
2. Co robić jeżeli tętno jest za wysokie?
2. Jeżeli poszkodowany w ciągu 10s robi 2-5 oddechów to tlenoterapia bierna ustawiona na 15l/min (prawda?).
3. Jeżeli poszkodowany w ciągu 10s robi 1 albo od 6 wzwyż oddechów to tlenoterapia czynna, przepływ tlenu też 15l/min (prawda?).

ps. Pytam, bo do wakacji trzeba odświeżyć wiedzę. Nie chciałbym zostać zjechany zaraz jaki to ze mnie ratownik, zapominać to ludzka rzecz.
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Pon Mar 17, 2014 8:42 pm   

1. Ja osobiście na poziomie RW odpuszczam badanie tętna lub ewentualnie jako późniejszy wywiad nim się interesuję. Myślę, że te parę sekund nie zrobi różnicy doświadczonemu ratownikowi. Najlepsza sprawa jak dysponujesz pulsoksymetrem i badasz jednocześnie puls i saturację. Głównie skupiłbym się na prawidłowym badaniu przez odpowiedni chwyt.
2. Tutaj zależy od sytuacji jaką nam poszkodowany tworzy. Jeżeli jest po prosty przestraszony to zapewniasz komfort psychiczny/termiczny. Jeżeli tętno jest patologicznie wysokie to mamy do czynienia z tachykardią. Może to być objaw choroby migotania przedsionków. Krew pompowana jest rytmicznie, ale zbyt często i nie jest odpowiednio natleniona. Ja bym zastosował telenoterapię i wezwał ZRM.
3. Jeżeli oddechy są miarowe, prawidłowe i nie towarzyszy temu żadna patologia to zostawiłbym to w spokoju pod obserwacją. Nie każdy musi robić podręcznikowe 4 oddechy na 10 sekund. Pomocny będzie tutaj wywiad, a w szczególności SAMPLE. Po tym będziesz wiedział czy poszkodowany nie był kiedyś np. pozbawiony płata płuca itp. Wtedy oddechy pewnie będą inne, czyt. odbiegające od normy.
4. Jeżeli nie dostarcza tlenu tzn. 1 oddech to tlenoterapia jak najbardziej. Jeżeli się hiperwentyluje to powinieneś go mało humanitarnie poddusić przez np. podanie reklamówki żeby uspokoił oddech. Tj. przywrócił naturalną harmonię składu mieszanki w płucach.
Od siebie dodam, że jeżeli dysponujesz smartphonem z systemem Android to możesz pobrać aplikację ratownik i tam jest wszystko z KPP/KSRG. Super zrobiona, wymaga tylko dostępu do neta na czas używania. Co do wiedzy to jest dużo książek itp. Jako e-naukę polecam portal ratmed.pl
Pamiętaj, że najważniejsze jest zachować spokój i wezwać ZRM :)
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
R@tas 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 26 Lut 2013
Posty: 74
Sk±d: Polska
Wys³any: Pon Mar 17, 2014 9:56 pm   

Jeżeli już byś chciał zabrać się za pomiar tętna ( to mierzymy przez 15 sek. i mnożymy przez 4).
Należy też wyczuć czy tętno jest miarowe czy niemiarowe : poniżej 60 - Bardykardia, powyżej 120 - Tachykardia. Jeżeli nie miarowe to zazwyczaj mamy do czynienia z migotaniem przedsionków ( tak jak kolega wspomniał), ale odpowiedni zebrany wywiad SAMPLE to wyjaśni ( Pierwsza Pomoc - poprzedni kolega wyjaśnił)
Zazwyczaj do tlenoterapii czynnej podchodzi się do pacjenta , z którym nie ma kontaktu ( nieprzytomny).
Musisz pamiętać, że zawsze wzywamy ZRM podczas stanu zagrożenia życia.
_________________

 
     
lifeguard601 
Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 18 Lut 2014
Posty: 25
Sk±d: Jelenia Góra
Wys³any: Wto Kwi 22, 2014 2:37 pm   

R@tas, Nie zgadzam się z Twoją odpowiedzią. Według Europejskiej Rady Resuscytacji tętno i oddechy mierzymy przez 10 sekund.
_________________
"Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale będzie warto"
2016- ?
2014-2015 Krynica Morska
2011 - 2013 Jantar
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Wto Kwi 22, 2014 3:32 pm   

R@tas napisa³/a:
Jeżeli już byś chciał zabrać się za pomiar tętna ( to mierzymy przez 15 sek. i mnożymy przez 4).

lifeguard601 napisa³/a:
Według Europejskiej Rady Resuscytacji tętno i oddechy mierzymy przez 10 sekund.

Niestety nie mogÄ… siÄ™ TobÄ… zgodzić lifeguard. Wg ERR 1. Rozpoznanie zatrzymania krążenia–osoby z wyksztaÅ‚ceniem medycznym nie mogÄ… w sposób wiarygodny ocenić obecnoÅ›ci bÄ…dź braku tÄ™tna u niemowlÄ™cia lub dziecka w czasie poniżej 10 sek. Chodzi tutaj, o to że nasza diagnoza stawiana jest na podstawie braku oddechu przez 10 s, a nie braku tÄ™tna. Wypowiedź R@tasa to ciekawostka, dodatek do pracy i odpowiedź na pytanie wiodÄ…ce z tematu. Na logikÄ™ przez 10 s nie zbadasz jednoczeÅ›nie dokÅ‚adnie bezprzyrzÄ…dowo tÄ™tna i oddechów. Jeżeli skupiasz siÄ™ na samym tÄ™tnie to przez 15 sekund zbadasz Å›redniÄ… ilość i mnożąc przez 4 otrzymasz Å›redni wynik dla pacjenta. BÄ™dzie to jednak Å›redni wynik dla badania.
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
lifeguard601 
Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 18 Lut 2014
Posty: 25
Sk±d: Jelenia Góra
Wys³any: Wto Kwi 22, 2014 4:42 pm   

Luka, Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś, ale przez 10 sekund sprawdzamy oddech a potem przez 10 sekund krążenie. Kolejność według ABC .
_________________
"Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale będzie warto"
2016- ?
2014-2015 Krynica Morska
2011 - 2013 Jantar
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Wto Kwi 22, 2014 7:25 pm   

Trochę mnie teraz zmieszałeś, bo albo po 2010 były nowe wytyczne, albo zaszło jakieś nieporozumienie. http://www.prc.krakow.pl/2010/02.pdf strona 3 i 4. Nie ma ani słowa o 10 sekundach sprawdzania tętna i z tego co pamiętam brak oddechu jest równoznaczny z brakiem czynności akcji serca i to stan w którym należy rozpocząć RKO po uprzednim wezwaniu ZRM.
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
doodas 
Forumowicz WOPR
doodas


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 48
Do³±czy³: 14 Mar 2013
Posty: 36
Sk±d: Warszawa (StoÅ‚eczne WOPR)
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 4:32 am   

LUKA proponuje przejrzeć procedury KPP. Ocenę poszkodowanego robisz wg. schematu ABC oceniając oddech i tętno poszkodowanego
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 10:24 am   

Nie musisz mi niczego proponować. Jeżeli już ruszasz ABC i KPP to nazywa się to ABCDE. W książce "KPP Wiedza i umiejętności ratownika" nie potrafiłem znaleźć informacji o 10 sekundach podczas których sprawdzasz dodatkowo tętno. Możesz mi wyjaśnić jaki to ma sens, jeżeli nie będzie oddechu a ty przez kolejne 10 s będziesz walczył z tętnem by okazało się, że go też nie ma?
Fakt, że wykluczyłem opcję z pacjentem oddychającym i wtedy faktycznie bo wywiadu tętno się przydaje.
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
doodas 
Forumowicz WOPR
doodas


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 48
Do³±czy³: 14 Mar 2013
Posty: 36
Sk±d: Warszawa (StoÅ‚eczne WOPR)
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 11:19 am   

To zależy od stanu poszkodowanego. Oddycha- tlenoterapia i badanie tętna, nie oddycha- RKO (procedura nr 2.). Przynajmniej mnie tak uczyli na kursie KPP
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 12:12 pm   

Dokładnie, ja zakładałem z góry tę "poważniejszą" akcję.
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
R@tas 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 26 Lut 2013
Posty: 74
Sk±d: Polska
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 1:01 pm   

Jeżeli chodzi o BLS nie ma mowy o badaniu tętna. Przy ocenie poszkodowanego ABCD gdy stwierdzimy, że pacjent oddycha możemy sprawdzić obecność tętna na dużych tętnicach ( możemy to zrobić od 5 do 10 sekund) ale wtedy tylko stwierdzamy obecność tętna - dodatkowo miarowy, niemiarowy. Jeżeli chcemy mieć wynik tętna ( to badamy przez 15 i mnożymy przez 4). To była taka ciekawostka.
Szczerze powiem podczas NZK nawet dobry lekarz lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu mogą nie stwierdzić obecności tętna.
_________________

 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 2:14 pm   

R@tas napisa³/a:
Szczerze powiem podczas NZK nawet dobry lekarz lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu mogą nie stwierdzić obecności tętna.


Ciężko się nie zgodzić :lol: Podczas Nagłego ZATRZYMANIA KRĄŻENIA - nawet wyśmienity lekarz NA PEWNO nie stwierdzi tętna :lol:
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
lifeguard601 
Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 18 Lut 2014
Posty: 25
Sk±d: Jelenia Góra
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 3:40 pm   

Luka, A wyobraź sobie taką sytuację. Sprawdzasz oddech- stwierdzasz brak , w takim razie według Ciebie pierdzielisz tętno i lecisz RKO, a co jeśli w drogach oddechowych jest coś , co nie pozwala na oddychanie poszkodowanemu ?
R@tas, Kolego wyjaśnij skrót ABCD, na moim kursie tego nie uczyli :shock:
_________________
"Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale będzie warto"
2016- ?
2014-2015 Krynica Morska
2011 - 2013 Jantar
 
     
R@tas 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 26 Lut 2013
Posty: 74
Sk±d: Polska
Wys³any: Sro Kwi 23, 2014 5:18 pm   

Moze kolego zaczne od początku jeżeli chcesz wiedzieć na czym polega ocena poszkodowanego ( czego powinieneś nauczyć sie na szkoleniu KPP).
Wstępna ocenę należy rozpocząć od sprawdzenia stanu świadomości poszkodowanego czyli:
A - przytomny (Alert)
V - reaguje na głos (Verbal)
P - reaguje na ból (Pain)
U - nieprzytomny ( Unresponsive)
Jeżeli jest przytomny i jest z nim kontakt słowny przechodzimy do wywiadu
SAMPLE ( raczej każdy po KPP powinien znać ten skrót)

Jeżeli pacjent jest nieprzytomny należy przejść do schematu ABCD
A - drożność dróg oddechowych
B - obecność oddechu
C - ocena krążenia ( badanie tetna na duzych tętnicach)
D - ocen centralnego układu nerwowego ( przytomny, logiczny, źrenice)
E - ocena obrażeń - wstępne badanie urazowe po rozebraniu poszkodowanego

A jezeli pozwolisz na zadane pytanie dla LUKI - ( bo jest logiczne ze najpierw udrażniasz a pozniej stwierdzasz oddech)
_________________

 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 16