www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku?
Autor Wiadomo¶æ
.Kamil 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 28 Cze 2011
Posty: 5
Sk±d: Wieliczka
  Wys³any: Sob Sie 06, 2011 6:41 pm   Jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku?

Witam! Kilka lat temu ja byłem jeszcze w podstawówce i nie i interesowalem sie ratownictwem pamietam ze zdarzył sie wypadek. Mianowicie koleżanka (nie widziałem, słyszałem z opowiesci. Ale sytuacja jak najbardziej prawdziwa) wstajac w łazience z pozycji kleczacej uderzyła głowa (nie wiem czy przodem czy tylem) z całej siły w spod umywalki. Mówiła ze nic sie nie stało ale pózniej na lekcji zaczęła sie strasznie trzasc. Przytomności nie straciła kontakt z nią było wszystko było ok oprócz tych "drgawek". I tu moje pytanie. W jaki sposób możnaby pomoc takiej osobie? P. Bezpieczna odpada bo była przytomna, nie wiem ew. Pozycja przeciwwstrzasowa? Co Wy byście zrobili? Chlodzic to czy lepiej nie?
_________________
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!!!


WOPR - it's my life!
 
     
juve17
Doświadczony Forumowicz WOPR
juve17


Do³±czy³: 16 Mar 2010
Posty: 92
Sk±d: Szczecin
Wys³any: Nie Sie 07, 2011 9:55 am   

Od razu mówię, że nie jestem ekspertem, jedyne kursy jakie przechodziłem to BLS, AED i KPP, ale w tym przypadku jest możliwość urazu czaszkowo-mózgowego więc generalnie sprawa jest skomplikowana. przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo no nie? (jakieś przedmioty niebezpieczne, żeby się przypadkiem nie przewróciła osoba, nie pogorszyła stanu itp.). Bardzo ważne, żeby jednak takiej osobie udrożnić drogi oddechowe i co jakiś czas sprawdzać funkcje życiowe. Jeśli chodzi o wstrząs to łatwo to sprawdzić, po prostu naciskasz na paznokieć osoby poszkodowanej i jeśli powrót do naturalnego ,,koloru" trwa powyżej 2 s. to wtedy najprawdopodobniej jest wstrząs i możesz zastosować pozycję przeciwwstrząsową. Aha i jeszcze co ważne to ochraniać głowę pacjenta, jeśli nie jesteś lekarzem to tak naprawdę niewiele jesteś w stanie zrobić, gdyby mi się coś takiego zdarzyło na kąpielisku to przeprowadziłbym tlenoterapię.
_________________
adsa
 
     
.Kamil 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 28 Cze 2011
Posty: 5
Sk±d: Wieliczka
Wys³any: Nie Sie 07, 2011 11:32 pm   

Rzecz miała miejsce w szkole i raczej żadnego sprzętu (nawet higienistki) nie było... Ale dzięki za odp a z tym paznokciem to taka sprawdzona metoda, powszechnie znana czy Twoja?
_________________
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!!!


WOPR - it's my life!
 
     
juve17
Doświadczony Forumowicz WOPR
juve17


Do³±czy³: 16 Mar 2010
Posty: 92
Sk±d: Szczecin
Wys³any: Pon Sie 08, 2011 5:50 pm   

Nie, nie jest to mój wymysł tylko taki patent z KPP. Tutaj masz info: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawr%C3%B3t_kapilarnynawrót kapilarny
_________________
adsa
 
     
iskra
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 16 Cze 2011
Posty: 16
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Czw Pa¼ 13, 2011 11:22 pm   

Temat z sierpnia, ale się włączę do dyskusji.
Jedyne co mogłeś w tej sytuacji zrobić to zadzwonić po pogotowie i kontrolować, by Twoja koleżanka w czasie tych "drgawek" nie uderzyła o coś głową. Skoro był z nią kontakt, była przytomna to raczej nie były drgawki, ale trudno mi się wypowiedzieć nie znając dokładnie przypadku.
Chciałbym się odnieść jednak do rad kolegi juve17. Drogi oddechowe udrażniamy tylko u osób nieprzytomnych. Ona była przytomna.
Co do wstrząsu. Wspomniany nawrót kapilarny jest tylko jedną z oznak wstrząsu i to wcale nie miarodajną. Przykład: U każdej osoby przebywającej w chłodnym, zimny środowisku, nawrót będzie powyżej normy. Przyczyna? Najogólniej mówiąc, ucieczka krwi do centrali. Reasumując, żeby stwierdzić u poszkodowanego zagrożenie wstrząsem trzeba mieć kilka objawów np. blada, spocona skóra, zimna, słabe tętno na obwodzie lub jego brak, zaburzenia świadomości itp. Można by było tutaj wyróżnić wczesne i późne objawy wstrząsu, ale nie będę robił wykładu. W tym jednak przypadku, gdyby u koleżanki hipotetycznie wystąpiły objawy wstrząsu, to podejrzenie urazu czaszkowo-mózgowego jest sytuacją wykluczającą stosowanie tzw.pozycji przeciwwstrząsowej.
A co faktycznie mógłby zrobić ratownik WOPR w takiej sytuacji na kąpielisku?
Wezwać pogotowie i kontrolować stan poszkodowanej. Co do tlenu.
Powinno się go używać przy niewydolności oddechowej. Jak stwierdzić czy miała? Najłatwiej dla ratownika byłoby podłączenie pulsoksymetru, ale tych urządzeń raczej nie ma na wyposażeniu. Zostaje nam wywiad i badanie fizykalne. Jeżeli poszkodowana twierdzi, że ma kłopoty z oddychaniem, duszność i potwierdzone jest to najogólniej rzecz ujmując jej wyglądem np. blada skóra, wymuszona pozycja siedząca z podpartymi rękoma( jak przy ataku astmy), zaciąganie dodatkowych mięśni oddechowych( zauważalne przy obojczykach). To jest to wskazanie do podłączenia tlenu.
Trzeba pamiętać, że tlen jak każde lekarstwo można przedawkować.
Ratownik WOPR powinien podawać tlen ZAWSZE u: poszkodowanych urazowych, w trakcie reanimacji i przy stanach zagrożenia życia pochodzenia wewnętrznego np. duszność, zawał m.sercowego itp. Nie według zasady: nie wiesz co robić podaj tlen. :wink:
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 22 Gru 2005
Posty: 86
Sk±d: Trójmiasto
Wys³any: Pi± Pa¼ 14, 2011 12:44 am   

iskra napisa³/a:
Ratownik WOPR powinien podawać tlen ZAWSZE u: poszkodowanych (...) w trakcie reanimacji (...)

A to ciekawostka. Od kiedy ratownicy WOPR sÄ… szkoleni w tzw. tlenoterapii czynnej?
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
.Kamil 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 28 Cze 2011
Posty: 5
Sk±d: Wieliczka
Wys³any: Pi± Pa¼ 14, 2011 7:47 am   

A ambu z rezerwuarem + butla ?
_________________
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!!!


WOPR - it's my life!
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 22 Gru 2005
Posty: 86
Sk±d: Trójmiasto
Wys³any: Pi± Pa¼ 14, 2011 11:00 am   

.Kamil napisa³/a:
A ambu z rezerwuarem + butla ?

To, że ratownik WOPR posiada skalpel nie upowążnia go jeszcze do wykonania zabiegu tracheotomii. Nie posiada ani wiedzy, ani umiejętności, ani uprawnień do wykonania tego zabiegu, mimo, że jest to zabieg ratujący życie.
Podobnie z workiem samorozprężalnym i butlą z tlenem. Program szkolenia na stopień ratownika WOPR nie uczy wykonywania tlenoterapii czynnej. W programie KPP również nie ma tego elementu. Do tego przepisy jednoznacznie regulują, jakie czynności może wykonać ratownik wodny po kursie KPP.
Turboratownik WOPR natomiast może wszystko.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
iskra
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 16 Cze 2011
Posty: 16
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Pi± Pa¼ 14, 2011 12:42 pm   

Sprecyzuję. Ratownik WOPR po kursie KPP, czyli ratownik wodny( nie chodziło mi o stopień)
Tlenoterapia nie występuje w programach WOPR, fakt ale występuje w programie kursu KPP, zapraszam do lektury:
USTAWA z dnia 8 września 2006 r.o Państwowym Ratownictwie Medycznym(Dz. U. z dnia 20 października 2006 r.)
(...)
Art. 14. Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje:
1) resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;

To właśnie jest kolego tlenoterapia czynna :wink:

Polskie przepisy w wielu miejscach zaprzeczają sobie. Delikatnie mówiąc są nieuregulowane.
Należy jednak pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia możemy użyć wszystkich sił i środków. W tym AED, który formalnie jest sprzętem medycznym, przeznaczonym dla medyków.

Pozdrawiam
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 22 Gru 2005
Posty: 86
Sk±d: Trójmiasto
Wys³any: Pi± Pa¼ 14, 2011 1:47 pm   

iskra napisa³/a:
Sprecyzuję. Ratownik WOPR po kursie KPP, czyli ratownik wodny( nie chodziło mi o stopień)

PisaÅ‚eÅ› o ratowniku WOPR, a nie ratowniku wodnym, do tego dodaÅ‚eÅ› dużymi literami kwantyfikator ZAWSZE – i tylko stÄ…d moja uwaga. Nie każdy ratownik WOPR ma kurs KPP.

iskra napisa³/a:
Tlenoterapia nie występuje w programach WOPR, fakt ale występuje w programie kursu KPP

O tym, że w programie szkolenia KPP powinna być poruszana tlenoterapia czynna wiadomo (wynika to choćby z Załącznika nr 1 do Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy Dz.U.z 2007. Nr 60. poz. 408). Jednak choćby po przeczytaniu postów na http://www.forum.wopr.net.pl/topics31/2475.htm widać jaki poziom wiedzy w zakresie tlenoterapii reprezentują po kursach KPP ratownicy WOPR. Nie radzą sobie z podstawami tlenoterapii biernej, a co dopiero z techniką terapii czynnej. I o to mi w moim poście z grubsza chodziło. :wink:
Do tego zgubiÅ‚a siÄ™ jedna maÅ‚a literka „i” (byÅ‚ wczesny ranek po nieprzespanej nocy i stÄ…d pewnie zmÄ™czenie materiaÅ‚u) w zdaniu „Do tego przepisy jednoznacznie regulujÄ…, jakie czynnoÅ›ci może wykonać ratownik wodny „i” po kursie KPP” i wypaczyÅ‚a trochÄ™ sens mojej wypowiedzi. Ta literka miaÅ‚a zaznaczać, że uprawnienia ratownika WOPR sÄ… różne od uprawnieÅ„ ratownika po kursie KPP. :wink:

iskra napisa³/a:
Należy jednak pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia możemy użyć wszystkich sił i środków.

Nie wszystkich siÅ‚ i Å›rodków. Takie postÄ™powanie w stanie okreÅ›lanym jako „wyższa konieczność” to mit, którym żyje wielu ratowników. Mam na to przykÅ‚ady chociażby z mojej kilkunastoletniej praktyki biegÅ‚ego sÄ…dowego. Stan wyższej koniecznoÅ›ci ma wiele ograniczeÅ„ dla ratujÄ…cego. M. in. ratujÄ…cy musi mieć wiedzÄ™ na temat stosowanych Å›rodków i umiejÄ™tnoÅ›ci ich wykonania; musi zaistnieć warunek, że nie można użyć Å›rodków prostszych i np. nieinwazyjnych; zastosowane Å›rodki nie mogÄ… przynieść poszkodowanemu wiÄ™cej szkody. niż brak ich zastosowania i parÄ™ jeszcze innych. W innym przypadku ratujÄ…cy może podlegać odpowiedzialnoÅ›ci karnej i cywilnej. Tak, że z tym użyciem wszystkich siÅ‚ i Å›rodków to proszÄ™ ostrożnie.

iskra napisa³/a:
W tym AED, który formalnie jest sprzętem medycznym, przeznaczonym dla medyków.

Nie ma przeszkód prawnych w korzystaniu przez laika ze sprzÄ™tu medycznego – maska sercówka (pocket mask) jest także sprzÄ™tem medycznym.
Cytowana przez Ciebie Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym(Dz.U. z 2006.Nr 191.poz. 1410 z późn. zm.) w art. 3. 7) definiuje pierwszą pomoc, jako zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych. I to jest chociażby podstawą użycia defilibratora AED, jeśli jest dostępny, przez każdego świadka zdarzenia. Ideą powstania defibrylatorów automatycznych i półautomatycznych (w odróżnieniu od manualnych) była możliwość ich powszechnego użycia właśnie przez medycznych laików, bo ich konstrukcja bezpiecznie prowadzi ratującego poprzez wszystkie etapy RKO, minimalizuje możliwość popełnienia błędów, a czasem wręcz uniemożliwia ich popełnienie. Stąd ich powszechna (w Polsce niestety tylko w teorii) dostępność.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pi± Pa¼ 14, 2011 3:39 pm   

iskra napisa³/a:
Tlenoterapia nie występuje w programach WOPR, fakt ale występuje w programie kursu KPP

Teoretycznie może i występuje, w praktyce byłem 2 razy na KPP i nie spotkałem się z tlenoterapią.

Jarek R. napisa³/a:
widać jaki poziom wiedzy w zakresie tlenoterapii reprezentują po kursach KPP ratownicy WOPR

Przyznam szczerze, że sam chciałbym się w tym dokształcić. Gdybyście mieli jakiekolwiek materiały, linki, wiadomości to umieśćcie na forum.


Pozdrawiam
 
     
Ratuj-Z-Nami 
Wypowie się, choć w ostateczności
Ratuj Z Nami


Do³±czy³: 28 Sty 2013
Posty: 6
Sk±d: Rybnik
Wys³any: Sob Lut 09, 2013 7:44 pm   

Niestety w tym przypadku obowiązuje tylko udzielanie pomocy w zakresie pierwszej pomocy - bez sprzętu. Generalnie co należało by zrobić w takim przypadku.
1. Próba nawiązania kontaktu,
2. Uspokajanie,
3. Wezwanie karetki,
4. Stabilizacja kręgosłupa szyjnego
5. Próba uniesienia głowy wraz z barkami z zachowaniem stabilizacji kręgosłupa szyjnego - drgawki często są związane nadciśnieniem śródczaszkowym.
6. Okrycie aby uchronić przed utratą ciepła.

Jeżeli był by sprzęto to oczywiście:
1. Kołnierz,
2. Deska,
3. Tlenoterapia z narzucaniem hiperwentylacji,
4. Folia NRC,
5. itd..
_________________
Serdecznie zapraszam do odwiedzania portalu edukacyjnego z zakresu pierwszej pomocy oraz korzystania z zakresu naszych szkoleń.

http://www.ratuj-z-nami.pl
 
 
     
ALLADYN 
Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 26 Sty 2008
Posty: 33
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Pi± Lut 22, 2013 10:47 pm   

Ratuj-Z-Nami napisa³/a:
Niestety w tym przypadku obowiązuje tylko udzielanie pomocy w zakresie pierwszej pomocy - bez sprzętu. Generalnie co należało by zrobić w takim przypadku.

3. Tlenoterapia z narzucaniem hiperwentylacji,
..
5. itd..


Oszalałeś, czy tylko sobie żarty robisz. Zmień lepiej swój nick bo jest mylący!
Hiperwentylację stosuje się tylko w ostateczności a umiejętność oceny wskazania do w/w czynności prawdopodobnie wykracza poza zakres wiedzy uzyskanej na większości kursów KPP.
Zresztą jest to naprawdę ostateczność nawet w ZRM chyba że nieświadomie...
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Nie Lut 24, 2013 12:19 pm   

ALLADYN napisa³/a:
Ratuj-Z-Nami napisa³/a:


3. Tlenoterapia z narzucaniem hiperwentylacji,
..
5. itd..


Oszalałeś, czy tylko sobie żarty robisz.


Hiperwentylacja zmniejsza przeplyw mozgowy, zazwyczaj nie jest to korzystne. Obrzek mozgu najczesciej rozwija sie w przeciagu wielu godzin po wypadku, wiec na miejscu zdarzenia nie ma sensu hiperwentylacja poszkodowanego.
Warto zaznaczac w wypowiedzi, czy myslimy o kims kto jest zaintubowany, czy tez sam oddycha. nie wszyscy ratownicy WOPR sa RM!
Nie atakujmy wypowiedzi na forum, kazda dyskusja moze byc rozwijajaca i ostatecznie promowac najlepsze postepowanie.
_________________
Train one, save many.
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytañ do SQL: 16